Piata etapa zaviedla pretekárov do mesta Santa Clarita, ktoré Peter Sagan určite pozná. Na trati sa nachádzalo niekoľko prudkých kopcov, ktoré otvárali šancu pre utečencov, ale my sme si želali ďalší hromadný špurt, kde by sa predviedol náš uvoľnený šampión.
   
5. etapa Tour of California 2015 (UCI America Tour; 2.HC; 10. ročník)
14.5. štvrtok zvlnená ciel rovina St. Barbara > St. Clarita 158 km vitaz Cavendish
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-6ikona-7ikona-8
 
Pelotón si doteraz užíval krásne, slnečné počasie, ale dnes sa to malo zmeniť, pretože boli predpovedané dažďové prehánky. To len umocňovalo náročnosť piatej etapy, ktorá bola posiata strmými kopcami. Do úniku zavelili Danilo Wyss (BMC), Alex Howes (Cannondale-Garmin), Javier Megias Leal (Novo Nordisk),
ÚNIK DŇA
bmc Danilo Wyss
(BMC)
garmin Alex Howes
(Can-Garmin)
novo Javier Megias
(Novo Nordisk)
neznamy Lachlan Morton
(Jelly Belly)
neznamy Geoffrey Curran
(Axeon Cycling)
Lachlan Morton (Jelly Belly) a Geoffrey Curran (Axeon Cycling). Najskôr bola pre niektoré tímy nepríjemná účasť v úniku Danila Wyssa, ktorý v klasifikácii strácal len 47 sekúnd, ale nakoniec sa s tým zmierili. Vedúca skupina potom jazdila s trojminútovým náskokom.
 
Wyss, Howes a Morton mali dostatok skúseností, aby až do konca etapy trápili hlavný balík. Tam už druhý deň jazdil na čele Hincapie Racing Team, ale tentoraz mali proti sebe náročnejší terén, aby utečencom dali vedieť, kto ja pánom na trati. Včera im pomohol celok Etixx - Quick-Step, Tinkoff-Saxo šetril sily až na samý záver, pretože im vypadli dvaja cyklisti. Práve od týchto celkov záviselo, či uvidíme špurt hlavného pelotónu.
 
Prvé dve horské prémie zvládli cyklisti bez problémov. Na najdlhšom dnešnom stúpaní sa prejavila sila pelotónu, ktorý tam znížil stratu na vedúcu skupinu o jednu minútu. Okrem toho na trati sa objavil očakávaný dážď a teplota klesla na sedemnásť stupňov. Prvé závery nám ukázali, že Etixx aj Tinkoff mali na čele pelotónu svojich jazdcov, takže utečenci jazdili pod dobrou kontrolou.
 
Poslednou vrchárskou prémiou bol kopec Balcom Canyon (1,4 km; 10 %; max. 17 %), ktorý mal náročné parametre, ale nachádzal sa príliš ďaleko od cieľa, aby ovplyvnil záver etapy. Utečenci a pelotón absolvovali toto stúpanie v rovnakom tempe. Z hlavného balíka si tu nastúpil Chris Butler (SmartStop), ktorý si dokázal vypracovať odstup 30 sekúnd. Americký pretekár sa po statočnom sólovom výkone dokázal dostať do vedúcej skupiny, keď zmazal dvojminútové manko. Do cieľa zostávalo necelých 50 kilometrov, takže pobyt v úniku si mohol ešte na istý čas vychutnať. Cyklisti potom prekročili záverečný kopec.
 
Po ňom nasledoval zjazd na mokrých cestách, po ktorom sa udržali vo vedúcej skupine len Wyss, Howes a Curran, ktorí sa vzdialili svojim bývalým spoločníkom. Tieto úseky v pelotóne zvládli aj Etixx a Tinkoff-Saxo, pričom Cavendish nič nepodcenil a jazdil za svojimi kolegami na samom čele. 20 kilometrov pred cieľom sa spustil na cyklistov poriadny dážď, ktorý viac vysiloval vedúcu trojicu, ktorá začala strácať pôdu pod nohami.
 
Na konci dostali špurtérske tímy pomoc aj od tímu Sky, ktorý nechcel dopriať Wyssovi náskok, ktorý by mu pomohol v GC. V ťažkých podmienkach to bola medzi obidvomi skupinami ťažká bitka. Bolo len otázkou času, kedy vznikne prvá kolízia, tá sa, našťastie, odohrala na konci hlavného balíka a nezasiahla veľký počet jazdcov. Danilo Wyss si vyskúšal sólovú jazdu päť kilometrov pred cieľom, ale hlavný balík bol nakoniec rýchlejší.
 
Záverečný špurt sa odohral v daždivých a veterných podmienkach, ktoré si podmanil Mark Cavendish. Peter Sagan skončil na treťom mieste, medzi týchto veľkých súperov sa vtesnal Zico Waeytens. Sagan vbehol do posledného kilometra na výbornom mieste zavesený za Cavendishom, ale špurt začal prekvapujúco ako prvý Zico Waeytens z pravej strany. Jeho tunel na chvíľu využil britský jazdec a potom už nemal problém preťať pásku ako víťaz etapy. Sagan v prvom momente nezachytil Cavendishove zrýchlenie a pred cieľom už nedokázal predbehnúť ani jedného z nich.
 
Jazdec tímu Etixx - Quick-Step vybojoval už tretí triumf na podujatí a v dnešnej etape ukázal svoje šprintérske majstrovstvo. Peter Sagan obsadil klasické pódium, tentoraz bolo z toho tretie miesto, ktoré je pre Žilinčana skôr raritou. Má dvanásť prvých, osem druhých, ale toto bola iba tretia tretia pozícia. Mark Cavendish si zároveň v bodovacej súťaži vylepšil svoju pozíciu na jej čele. V celkovom poradí sa dopredu posúvajú Alaphilippe, Gesink a Craddock, pre ktorých príde zajtra na rad prvý dôležitý test, avšak nie v takom rozsahu, v akom sa očakávalo. 
 
V šiestej etape sa bude konať časovka jednotlivcov, ale jej profil bude oproti plánom výrazne zmenený. V pôvodnom dejisku sú na zajtra predpovedané snehové prehánky, preto organizátori zmenili miesto a dĺžku ITT, ktorá bude po novom merať len niečo vyše desať a pol kilometra. To bude mať zásadný vplyv na celkovú klasifikáciu, ale Petrovi Saganovi to bude rozhodne vyhovovať. Do boja proti chronometru pôjde s 18-sekundovou stratou na Skujinša, ale s pol minútou náskoku na ostatných favoritov v celkovom poradí. Vyštartuje 25 minút po polnoci.
 
 
sagan-p-audio VYJADRENIE PETRA SAGANA mikrofon
po 5. etape Okolo Kalifornie 2015
zdroj: P. Orphanidis / J. Korbel
 
 
 
Mark Cavendish (Etixx - Quick-Step): "Vždy keď idete rýchlo, cítite chlad a vietor, ale keď k tomu prší a fúka silný vietor, ste zmrznutý na kosť. Ďakujem mojim spolujazdcom, že pomáhali chytať utečencov, nebolo to ľahké. Na konci mi znovu pomohol Mark Renshaw, ale museli sme siahnuť na dno síl. Mark už pred cieľom nebol taký rýchly, takže sme nemohli ísť tak, ako sme potrebovali. Fúkal protivietor a ja som nechcel začať šprintovať veľmi skoro. Ako prvý vyrazil Waeytens, ja som to dobre načasoval, aby som ho predbehol pred cieľovou páskou."    
 
 
VÝSLEDKY 5. ETAPY:
1. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 3h 51' 37''
2. albansko WAEYTENS Zico TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
4. vlajka DRUCKER Jean-Pierre BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka VAN POPPEL Danny TREK FACTORY RACING + 00' 00''
98. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 03' 13''
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 5. ETAPE:
1. vlajka SKUJINŠ Toms HINCAPIE RACING TEAM 22h 02' 34''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 18''
3. vlajka ALAPHILIPPE Julian ETIXX - QUICK-STEP + 00' 44''
4. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 47''
5. albansko SMITH Dion HINCAPIE RACING TEAM + 00' 47''
6. albansko HERMANS Ben BMC RACING TEAM + 00' 47''
7. vlajka CRADDOCK Lawson TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 47''
118. vlajka VELITS Martin ETIXX - QUICK-STEP + 32' 12''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 5. ETAPE:
1. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 55 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 49 bodov
3. vlajka DRUCKER Jean-Pierre BMC RACING TEAM 26 bodov
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
neznamy vlajka SKUJINŠ Toms etixx vlajka CAVENDISH Mark
HINCAPIE RACING TEAM ETIXX - QUICK-STEP
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 23 ROKOV
neznamy vlajka SKUJINŠ Toms etixx vlajka ALAPHILIPPE Julian
HINCAPIE RACING TEAM ETIXX - QUICK-STEP
 
 
cavendish-sagan-kalifornia-2015-eqsf
Cavendish ešte v 1. etape (klik pre zväčšenie) (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
 
 

 
 
 
Krátke preview etapy:
Na cyklistov čakajú v piatej etape svižné, krátke kopce, ktoré by však nemali ohroziť spoločný dojazd do cieľa. Hneď prvé dve vrchárske prémie vystrašia šprintérov, ale po nich by sa mala situácia na trati upokojiť. Oveľa väčšia pozornosť sa uberá na Balcom Canyon, ktorý je zo všetkých štyroch stúpaní najstrmší a ktorý môže vyhodiť najrýchlejších jazdcov z pelotónu. V tom momente však zostáva do cieľa necelých 70 kilometrov, takže mnohí z nich dostanú dostatok času, aby sa vrátili späť do hlavného balíka. A finiš v meste St. Clarita nie je potom ničím namáhavý. Pred dvomi rokmi tu triumfoval Peter Sagan, ktorý si poradil s Michaelom Matthewsom.        
 
 
etapa-5-mala