TdS: Peter Sagan s prehľadom využil technický dojazd, má druhú etapu

5.6.2015, 08:54 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Šiesta etapa neobsahovala žiadne výrazné stúpanie a to bol signál pre rýchlych cyklistov, aby vyrazili do boja o etapové víťazstvo. Peter Sagan už mal jedno vo vrecku, ostatní sa spoliehali, že dnešný jednoduchší dojazd bude pre nich priaznivejší ako predchádzajúce.
   
6. etapa Tour de Suisse 2015 (UCI World Tour, 79. ročník)
18.6. štvrtok zvlnená ciel rovina Wil SG > Biel / Bienne 193 km vitaz Sagan
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7ikona-8ikona-9
 
Etapa sa odohrávala pod zatiahnutou oblohou, ale na začiatku nepršalo, dážď sa ale mohol objaviť na samom konci a ovplyvniť finiš. V úniku sa objavili Axel Domont (Ag2r), Marek Rutkiewicz (CCC Sprandi), Matej Mohorič (Can-Garmin) a Jerome Baugnies (Wanty-Group), ktorí však museli vedieť, že pelotón budem mať veľkú
ÚNIK DŇA
ag2r Axel Domont
(Ag2r)
garmin Matej Mohorič
(Can-Garmin)
ccc Marek Rutkiewicz
(CCC Sprandi)
wanty Jerome Baugnies
(Wanty-Group)
motiváciu, aby sa v závere šprintovalo. Z toho dôvodu ich náskok najskôr neprekročil tri minúty.
 
V balíku diktovali tempo tím FDJ, ktorý obraňoval žltý dres Thibauta Pinota po jeho včerajšom veľkom triumfe, a Etixx - Quick-Step, ktorý chcel ukoristiť etapu prostredníctvom Marka Cavendisha. Britský rýchlik má v tejto sezóne na svojom konte už 12 víťazstiev, preto ani zo Švajčiarska nechcel odísť naprázdno.
 
Aktívnu cyklistiku tu predvádzal celok Wanty-Group, ktorý sa objavil v úniku každý deň, viditeľní boli aj borci z CCC Sprandi či Cannondale-Garmin, ktorých dnes zastupoval stále len 20-ročný Matej Mohorič. Pelotón potom dovolil utečencom zvýšiť svoj odstup, ale nebol to nič dramatické. 
 
Na jedinej vrchárskej prémii získal najviac bodov poľský jazdec Marek Rutkiewicz. Vedúci muž tejto súťaže Stefan Denifl mohol zostať v pokoji, na čele mal dostatočný náskok a len zhoda okolností ho môže pripraviť o vrchársky dres. Hlavný balík zatiaľ strácal necelé štyri minúty. Na trati sa postupne objavili dažďové kvapky, čo muselo znervózniť pelotón pred plánovaným hromadným dojazdom. Pelotón viedli celky Etixx a Giant.
 
Utečenci 40 km pred cieľom nemali veľký náskok, no Kaťuša aj tak vyslala na čelo pelotónu svojho cyklistu, aby aj oni pomáhali pri sťahovaní úniku. Alexander Kristoff sa teda cítil dobre, na konci náročných pretekov býva zvyčajne veľmi silný a v takýchto upršaných podmienkach to mohol dokázať. 25 kilometrov pred cieľom osviežila situáciu dvojica z Movistaru Malori a Ventoso, ktorí vyrazili do spoločného ataku. Obidvaja sú výbornými ťahúňmi, preto pelotón musel zvýšiť ostražitosť. Vypracovali si náskok okolo 20 sekúnd.
 
Pelotón potreboval na utečencov zmazať za desať kilometrov 40 sekúnd, túto úlohu vykonávali len jazdci Etixxu. Malori a Ventoso stále jazdili medzi týmito skupinami. Aj Tinkoff-Saxo potom prispel k eliminovaniu náskoku utečencov. Na mokrých cestách to však nemali jednoduché, na samom čele pelotónu spadol na zem Zdeněk Štybar. Tri kilometre pred cieľom boli chytení Malori a Ventoso, zvyšní utečenci 1000 metrov pred cieľovou páskou.
 
Posledné stovky metrov najlepšie zvládol Peter Sagan a s prehľadom vyhral svoju druhú etapu. Za ním skončili Jurgen Roelandts a Alexander Kristoff. Na konci sme videli hektický šprint, ktorý výborne zvládol Peter Sagan za pomoci Daniela Bennatiho. Taliansky jazdec prešiel ako prvý poslednou zákrutou, za ktorým musel vyraziť do útoku Jurgen Roelandts. Slovenský jazdec bol za ním pekne schovaný a potom už nemal problém vybojovať ďalší triumf na pretekoch.
 
Alexander Kristoff nemal na konci také zrýchlenie ako slovenský šampión, čo bolo rozhodujúce pre tento druh finišu. Mark Cavendish pred cieľom stratil zadné koleso Marka Renshawa, pretože sa neudržal na predných pozíciách, a austrálsky jazdec ho potom musel čakať.
 
Peter Sagan spolu so svojím tímom majstrovsky zvládol dojazd dnešnej etapy a vyhral suverénnym spôsobom. Tinkoff-Saxo výborne prečítal cieľový dojazd a slovenský jazdec pripravené technické pasáže patrične využil. Vďaka tomuto víťazstvu zvýšil svoj náskok na čele bodovacej súťaže.
 
V celkovom poradí nastala len jedna zmena, v druhej skupine so stratou dvoch sekúnd finišoval aj Geraint Thomas, kým ostatní favoriti v cieli dosiahli manko siedmich sekúnd. Takže v konečnom účtovaní si proti Pinotovi polepšil o päť sekúnd.  
    
 
Peter Sagan, Tinkoff-Saxo: "Dnes Etixx - Quick-Step ťahal počas celej etapy a my sme tvrdo pracovali. V predposlednej zákrute som bol dosť vzadu. Vzal som zákrutu dosť široko doprava a ocitol som sa po boku Daniele Bennatiho i jazdca z Lotta. Vošli sme do poslednej zákruty a nasadil som do špurtu. S výsledkom som veľmi spokojný a rád by som sa poďakoval celému tímu, pretože pripravili dokonalý vjazd do cieľa. Vyrovnal som rekord 11-tich víťazstiev na Tour de Suisse, takže úloha je jasná, zajtra sa budeme snažiť zdolať tento rekord!"
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 4h 34' 43''
2. albansko ROELANDTS Jurgen LOTTO SOUDAL + 00' 00''
3. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 00''
4. vlajka DRUCKER Jean-Pierre BMC RACING TEAM + 00' 00''
5. vlajka BENNATI Daniele TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 00''
6. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP + 00' 02''
7. albansko VAN ASBROECK Tom TEAM LOTTO NL - JUMBO + 00' 02''
8. vlajka LUTŠENKO Alexej ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
9. vlajka BOŽIČ Borut ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
10. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 00' 02''
 

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 6. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 22h 16' 51''
2. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 42''
3. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 50''
4. vlajka POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE + 00' 55''
5. LOPEZ Miguel Angel ASTANA PRO TEAM + 01' 07''
6. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 01' 27''
7. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 32''
8. vlajka MORABITO Steve FDJ + 02' 29''
9. vlajka REICHENBACH IAM CYCLING TEAM + 02' 43''
10. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 02' 46''
38. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 23' 29''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 35 bodov
2. vlajka PINOT Thibaut FDJ 20 bodov
3. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN 18 bodov
 
 
sagan-suisse-2-vitastvo-ttsf
Víťazstvo Petra Sagana (klik pre zväčšenie) (© Tinkoff-Saxo / BettiniPhoto)
 
 
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Mark Cavendish a Alexander Kristoff vedia, že toto je pre nich najľahšia cesta za víťazstvom. Zvlnený terén a takmer rovinaté záverečné kilometre sú pre nich ideálnou možnosťou, ako zažiariť na podujatí, preto Etixx a Kaťuša nedovolia utečencom, aby mysleli na etapový úspech. Obidvaja sú najrýchlejšími pretekármi v štartovom poli, vo vzájomnom súboji nám ukážu svoju momentálnu výkonnosť. Ak pôjde do tuhého, kontrolovať čelnú skupinu bude musieť aj Giant-Alpecin, hoci jeho borci môžu byť unavení po obhajobe žltého trička. Ale keď majú vo svojich radoch takého jazdca ako John Degenkolb, musia mu zabezpečiť šancu bojovať o etapový triumf. Dnešný dojazd bude výzvou aj pre Petra Sagana. Slovenský šampión jazdí vo výbornej forme a so sebavedomím, vo finále mu bude hrať do kariet nepríjemná, ostrá, pravotočivá zákruta, ktorá sa nachádza len 200 metrov pred cieľom. Sagan určite vie, že kto ju prekoná ako prvý, má veľkú šancu na víťazstvo. Na konci tak bude rozhodovať nielen rýchlosť, ale aj schopnosť dostať sa do najlepšej pozície.     
 
 
Krátky opis trasy:
Pretekári si na chvíľu oddýchnu od ťažkých kopcov a môže to byť najľahší deň celého podujatia. Na trati sa nachádza len jedno kategorizované stúpanie, a to bude signál pre rýchlych cyklistov, aby ich spolujazdci kontrolovali priebeh etapy a zariadili pre nich hromadný dojazd. Všetko bude závisieť od toho, kto sa dostane do úniku a ako bude vyzerať spolupráca v pelotóne po predchádzajúcej ťažkej etape. Okolo Švajčiarska totiž poskytuje zaujímavé profily, ktoré dokážu pripraviť nečakané prekvapenia.
 
 
etapa-6-maly


 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop