TdS: Utečenci to zvládli, etapu získal Alexej Lutšenko

5.6.2015, 08:54 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Atraktívna trasa predposlednej etapy sľubovala otvorený priebeh až do samého záveru a na konci sa mohlo uskutočniť hneď niekoľko scenárov. Jedných z nich bola možnosť šprintu najsilnejších pretekárov, kde mal opäť veľké šance Peter Sagan.
     
8. etapa Tour de Suisse 2015 (UCI World Tour, 79. ročník)
20.6. sobota zvlnená ciel rovina Bern > Bern 152 km vitaz Lutšenko
uvod-k-pretekomstartova-listina ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-9
 
Na začiatku bol veľký záujem o vytvorenie hlavného úniku, najskôr sa dopredu dostalo až dvanásť jazdcov, ale tých pelotón dokázal a musel spacifikovať. Medzi nimi sa objavili silné mená ako Kwiatkowski, Štybar, Albasini, Schleck či Rast, takže pri ich úspešnej misii by to mal pelotón na trati mimoriadne ťažké. Ďalšie útoky však pokračovali. Na tri pokusy sa nakoniec vytvorila veľká, 19-členná skupina, ktorá si vypracovala náskok 50 sekúnd, čo mohlo byť znamením, že sa jej podarilo usadiť na čele pretekov.
 
Boli tam Devolder, Fumeaux, Wyss, Bennati, Lindeman, Haller, Kuznecov, Barguil, Albasini, Meyer, Anacona, Roelandts, Kwiatkowski, Trentin, Lutšenko, Bakelants, Turgot, Marcato a Rebellin. Vedúca skupina mala naozaj zaujímavé zloženie, nachádzali sa tú rýchli pretekári,  dobrí tempári, ale aj kvalitní útočníci. Po včerajšom výbornom výkone bol opäť jej členom Kwiatkowski, Barguil bol najlepšie postaveným mužom v GC, ktorý strácal na Pinota len 4:52. Tinkoff-Saxo tu zastupoval Daniele Bennati.
 
Hlavný balík viedol celok FDJ a po prvom okruhu sa vyšplhala ich strata na necelé dve minúty. Bolo zaujímavé sledovať, ktorí ďalší tím bude mať záujem na kontrole tohto odstupu, pretože všetky dôležité zoskupenia ako Tinkoff, BMC, Kaťuša, Giant a Etixx tu mali svojich pretekárov. Tento odstup sa udržal aj na prvej rýchlostnej prémii, pelotón tak mohol byť spokojný, že utečenci boli viac-menej pod dohľadom. Lenže vedúca skupina obsahovala dostatok pretekárov, aby dokázala 2-minútový náskok udržať až do cieľa.
 
Aktivitou hýrili aj borci z tímu Sky, ktorí nechceli dať úniku veľký priestor, aby sa mohol v zajtrajšej časovke Geraint Thomas dostať na prvé miesto. Na čele pelotónu jazdili aj FDJ a Cannondale-Garmin. 45 kilometrov cieľom mal defekt Jakob Fuglsang a za pomoci jedného kolegu bojoval za pelotónom, aby sa vrátil späť. Lenže šiesty muž priebežného poradia sa prekvapujúco ocitol vo veľkých problémoch a zdalo sa, akoby zvesil nohy a prestal sa snažiť dostať sa do balíka. Astana potom oznámila, že Fuglsang opustil preteky kvôli žalúdočným problémom.
 
V balíku sa odohral pád, po ktorom odstúpil Maxime Monfort. Vedúca skupina si stabilne udržiavala svoj náskok, v pelotóne nebol dominantný celok, ktorý by zavelil do ostrého boja. Dvadsať kilometrov pred cieľom vo vedúcej skupine zaútočil Alexej Lutšenko a vypracoval si pekný náskok. Medzitým v pelotóne na záverečných kopcoch začali odpadať prví pretekári, medzi nimi aj Démare, Cavendish či Cimolai.
 
S Lutšenkom sa spojil Bakelants, za nimi sa pôvodná partia utečencov rozpadla na dve skupiny. Rozdiely ešte neboli rozhodujúce. Hlavný balík naďalej strácal dve minúty, takže bolo jasné, že o etapový triumf už nemal šancu bojovať. Vedúca dvojica jazdila s krehkým náskokom 15-tich sekúnd, ale ich prenasledovatelia si s tým nevedeli poradiť.
 
Nakoniec si to pred cieľom rozdali Alexej Lutšenko a Jan Bakelants. Zaslúžený triumf ukoristil kazašský jazdec, ktorý sám odtiahol posledné kilometre a udržal za sebou prenasledovateľov. Tretí skončil Warren Barguil. Posledný kopec rozdelil hlavný balík, kde sa dopredu dostali Sagan, Dumoulin, Thomas, Špilak a Moreno. Spomedzi nich bol na páske najrýchlejší slovenský pretekár. Ostatní favoriti za nimi zaostali tri sekundy sekundy.
 
Dnešnú etapu využili utečenci a najlepší výkon v nej predviedol 22-ročný Alexej Lutšenko. Pre mladého jazdca Astany je to najväčšie víťazstvo v kariére, predtým v roku 2012 vyhral MS do 23 rokov. Tinkoff-Saxo vsadil na Daniele Bennatiho, ktorý sa dostal do rozhodujúceho úniku, takže Peter Sagan čakal v pelotóne, ako sa situácia vyvinie. Na konci sa pripojil k útoku favoritov na GC a znovu predviedol svoju parádnu výkonnosť. Okrem toho sa stal víťazom bodovacej súťaže.
 
Thibaut Pinot aj tretí deň po sebe stratil na Gerainta Thomasa nejaký čas, pred rozhodujúcou časovkou má náskok len 34 sekúnd. Z najlepšej desiatky vypadol Jakob Fuglsang, ktorý odstúpil, a nahradil ho tam Waren Barguil, ktorý sa tam posnul z devätnásteho miesta.      
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Dnešný profil trate bol dosť náročný, jazdilo sa po okruhoch. Od začiatku sa viacerí cyklisti usilovali o úniky. Aj ja som skúsil ísť do jedného z nich, ale nakoniec sa to podarilo Bennatimu z nášho tímu. Nechali sme preteky otvorené, napokon došla skupina vpredu do cieľa skôr. Ja som mohol byť prvý v balíku, čo asi nemá veľkú cenu. Nevadí, mali sme jedného cyklistu vpredu, takže to aj celkom dobre dopadlo."
 
VÝSLEDKY 8. ETAPY:
1. vlajka LUTŠENKO Alexej ASTANA PRO TEAM 3h 28' 11''
2. albansko BAKELANTS Jan AG2R LA MONDIALE + 00' 01''
3. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 17''
4. vlajka HALLER Marco KATUSHA TEAM + 00' 22''
5. vlajka BENNATI Daniele TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 22''
6. vlajka ALBASINI Michael ORICA GREENEDGE + 00' 22''
7. albansko TRENTIN Matteo ETIXX - QUICK-STEP + 00' 22''
8. vlajka WYSS Danilo BMC RACING TEAM + 00' 22''
9. ANACONA Winner MOVISTAR TEAM + 00' 22''
10. albansko DEVOLDER Stijn TREK FACTORY RACING + 00' 22''
18. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 11''
  

PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 8. ETAPE:
1. vlajka PINOT Thibaut FDJ 29h 25' 28''
2. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 00' 34''
3. vlajka ŠPILAK Simon KATUSHA TEAM + 00' 47''
4. vlajka POZZOVIVO Domenico AG2R LA MONDIALE + 00' 50''
5. LOPEZ Miguel Angel ASTANA PRO TEAM + 01' 14''
6. vlajka DUMOULIN Tom TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 24''
7. vlajka MORABITO Steve FDJ + 01' 29''
8. vlajka REICHENBACH Sebastien IAM CYCLING TEAM + 02' 43''
9. HENAO Sergio SKY PROCYCLING + 02' 46''
10. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 02' 51''
34. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 23' 15''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ:
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 43 bodov
2. vlajka LUTŠENKO Alexej ASTANA PRO TEAM 23 bodov
3. vlajka PINOT Thibaut FDJ 20 bodov
 
 
 
Krátke preview etapy:
Záverečná klasická etapa sa bude odohrávať na náročnom okruhu, kde si pretekári ani na chvíľu neoddýchnu. Aj keď neobsahuje žiadne ťažké stúpania, záverečný kopec pred cieľom by nemal byť taký náročný, ako sme uviedli predtým, celý deň bude hektickou záležitosťou. Utečenci budú cítiť svoju šancu, pretože na takomto teréne nie je jednoduché kontrolovať rozdiely medzi skupinami. Začiatok etapy bude preto veľmi rýchly. Agresívni jazdci môžu vyraziť do útoku aj tesne pred cieľom, kde je na to dostatok príležitostí. Tinkoff-Saxo má tak pred sebou náročnú úlohu, aby zariadil záverečný špurt pre Petra Sagana. Dnešný profil mu náramne vyhovuje, posledný kilometer navyše obsahuje dve nepríjemné zákruty, čo slovenský šampión dokáže využiť. Uvidíme, či niektorý z tímov podajú pomocnú ruku Tikoffu pri kontrole etapy, keďže Sagan je pre všetkých veľkou hrozbou. Kristoff, Albasini, van Avermaet to môžu skúsiť, no v štartovom poli sa nachádza dostatok útočných jazdcov, ktorí to môžu v závere rozprúdiť. Z toho dôvodu bude finiš nepredvídateľný a môžeme sa tešiť na dramatickú cyklistiku.         
 
 
Krátky opis trasy:
Predposledný deň sa už cyklisti dostanú do cieľovej destinácie celých pretekov. V Berne ich čaká napínavý okruh, ktorý vyvrcholí mestským stúpaním, ktoré sa nachádza len 2,5 km pred cieľom. Na jednom kilometri dosahuje sklon ôsmich percent, takže na svoje si opäť prídu výbušní jazdci. Ale to len v tom prípade, ak im etapový triumf nevyfúknu utečenci. Pre favoritov na celkový triumf by to bol ideálny scenár, pretože pred prichádzajúcou časovkou si budú želať pokojný priebeh etapy. V každom prípade tu môžeme uvidieť ďalší štýlový dojazd, o ktorý sa postará kilometrové stúpanie.
 
 
etapa-8-maly
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop