Vo Švajčiarsku voľný trón, Sagana podporia hviezdy

11.6.2015, 22:00 | Preteky vo svete | Rastislav Boris
Deväťdňové švajčiarske dobrodružstvo (13. - 21. jún) je tradičnou generálkou pred Tour de France. Ponúka rôznorodé zvlnené etapy, kráľovský horský „masaker“ a dve časovky. Celkový víťaz musí byť komplexným cyklistom ako Rui Faria Da Costa, ktorý tu v rokoch 2012, 2013 a 2014 vytvoril nevídaný hetrik z celkových triumfov. Portugalčan tentoraz uprednostnil francúzsku generálku Critérium du Dauphiné, takže na švajčiarsky trón zasadne nový kráľ.
 
Okolo Švajčiarska je opäť poslednou World Tour generálkou pred Tour de France, a preto cyklistov znova čaká náročné prekonávanie bolesti. Absolvujú 1320 kilometrov počas deviatich dní a prekonajú viac ako 15 500 výškových metrov. Začne sa krátkym prológom (5,1 kilometra) a skončí sa dlhou časovkou (38,4 kilometra). Medzitým preveria cyklistov nevyspytateľné zvlnené etapy, navyše dve etapy so zaradením do horskej kategórie.
 
Kráľovský bude piaty deň s dvoma náročnými výstupmi a dĺžkou 237 kilometrov, čo je najviac za posledných 20 rokov. Finiš sa odohrá vo výške až 2669 metrov nad morom, čo je o pár metrov vyššie ako vrchol Gerlachovského štítu. V kráľovskom dni prekonajú cyklisti viac ako 4100 výškových metrov.
 
 
O presýpacie hodiny
 
Najväčší favoriti celkového poradia Tour de France síce uprednostnili Critérium du Dauphiné, ale aj vo Švajčiarsku sa zídu známe vrchárske mená. Najväčšie predpoklady na zisk novej trofeje v štýle presýpacích hodín majú Kwiatkowski (Etixx), Fuglsang (Astana), Špilak (Kaťuša), Pinot (FDJ), Thomas (Sky), Majka (Tinkoff-Saxo), Gesink (Lotto-Jumbo), Danielson (Garmin) alebo Van den Broeck (Lotto-Soudal). (dizajn trofeje pre víťaza tu)
 
Po nepríjemnom páde na Gire sa vracia do hry Domenico Pozzovivo (Ag2R). Na domácich cestách neďaleko vlastného švajčiarskeho bydliska zabojuje luxemburský talent Bob Jungels (Trek). Aktivitu môžeme očakávať aj od domácich borcov na čele s Elmigerom (IAM) a Albasinim (Orica).
 
Otáznik visí nad štartom najväčšej domácej hviezdy Fabiana Cancellaru (Trek). Skúsený bard pelotónu sa zotavil zo zlomenín stavcov po jarných klasikách a na konci mája sa vrátil do súťažného kolotoča na Tour des Fjords (2.1). Pred štartom Okolo Švajčiarska ho ale oslabila bakteriálna infekcia v hrdle.
 
Cancellarove zdravotné problémy zvyšujú šance ostatným borcom na zisk žltého dresu v úvodnom prológu. Favoritmi sú Malori (Movistar), Dumoulin (Giant) či Peter Sagan. Slovenský rýchlik vo Švajčiarsku už viezol jeden deň žltý dres, keď vyhral prológ v roku 2012. V rýchlostných súbojoch doplnia Žilinčana Kristoff (Kaťuša), Cavendish (Etixx), Degenkolb (Giant) či Matthews (Orica).
 
 
Maximalizované Saganove šance
 
Peter Sagan si oddýchol po veľkolepom víťaznom predstavení na Okolo Kalifornie (2.HC) a čakajú ho ďalšie obľúbené preteky. Pre Žilinčana to bude iba druhé etapové podujatie kategórie World Tour v tejto sezóne. V marci vyhral na elitnom etapáku Tirreno - Adriatico jednu etapu a bodovaciu súťaž.
 
"Som šťastný a nadšený, že sa zúčastním na Okolo Švajčiarska. Opäť budem pretekať v Európe a cítim, že som vo výbornej forme. Po veľmi pozitívnej Kalifornii sa spolu s chalanmi teším na ďalšiu zábavu,“ povedal Žilinčan pre oficiálnu stránku tímu. Sagan štartuje na podujatí Okolo Švajčiarska nepretržite od vstupu do profesionálneho pelotónu v roku 2010. Ovládol na ňom už deväť etáp a štyrikrát bodovaciu súťaž.
 
Tinkoff-Saxo prichádza do krajiny helvétskeho kríža vo veľmi silnej a skúsenej zostave. Všetko sú to cyklisti so skúsenosťami z Grand Tours. Lídra Sagana doplnia Rafal Majka, Matti Breschel, Daniele Bennati, Michael Morkov, Nikolaj Trusov, Pavel Brutt a Michael Valgren. „Máme dobrú kombináciu cyklistov, ktorí podporia Petra počas etapy a cyklistov ako Bennatiho, Breschela a Morkova, ktorí ho potiahnu v rýchlom dojazde. Oni maximalizujú Petrove šance na úspech, čo je dôležité pred Tour de France, aby sme mu vybudovali sebadôveru,“ vyhlásil Saganov športový riaditeľ Sean Yates.
 
"Chceme vyhrať etapu alebo viac etáp, ak to bude možné. Petrovi toto podujatie výborne sedí, pretože vo viacerých etapách sa v závere šprintuje do kopca. Aj profil prológu mu vyhovuje, takže by mohol na začiatku získať žltý dres, ktorý by sme potom do určitej miery obraňovali,“ dodal Sean Yates, bývalý manažér tímov Sky, Astana či Discovery Channel.
 
Prológ určite veľa napovie o ďalšom priebehu deväťdňového dobrodružstva. Pre cyklistov tímu Tinkoff-Saxo bude špeciálna aj štvrtá etapa, ktorá končí v Schwarzenbachu, kde sa nachádza súkromný zámok rodiny Christensenovcov. Bohatá rodina vlastní banku Saxo Bank, prostredníctvom ktorej dlhodobo sponzorujú cyklistiku a aktuálne tím Tinkoff-Saxo.
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop