Už viac ako dva roky čakáme na víťazstvo Petra Sagana na Tour de France. Profil šiestej etapy a Žilinčanova forma našepkávali, že dnes môže byť vytúžený deň D.
 
6. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
9.7. štvrtok rovinatá ciel rovina Abbeville > Le Havre 191 km vitaz Štybar
 
O 12:56 odštartovalo 188 cyklistov šiestu etapu so zvlneným profilom a kopčekom v závere. Pôvodne to mal byť deň ako stvorený pre austrálsky tím Orica-GreenEDGE, ale pri odstúpení Gerransa, Albasiniho, Impeyho a dvoch zlomených rebrách posledného muža celkovej klasifikácie Michaela Matthewsa im nezostali takmer žiadne zbrane. Hlavným favoritom bol aj preto Peter Sagan, ktorý nikdy nečakal tak dlho na oblečenie zeleného dresu.
 
18°C
 "Záver je pre odolných šprintérov ako Sagan a Degenkolb. Je to veľmi krátky kopec," potvrdil športový riaditeľ Lampre-Merida Philippe Mauduit. "Je to náročná etapa, stále hore a dole. Aj šprintérska prémia je v miernom kopčeku. Dúfam, že ušetrím energiu a vydržím až do finále," povedal pred štartom John Degenkolb (Giant-Alpecin). K favoritom patrili aj Bryan Coquard (Europcar), ktorý si podrobne naštudoval dojazd, či Edvald Boasson Hagen (MTN - Qhubeka). Otázne bolo, či sa o niečo pokúsia hviezdy na celkové poradie.
 
Preteky odštartovali veľmi pokojne a trojčlenný únik Daniel Teklehaimanot (MTN - Qhubeka), Perrig Quemeneur (Europcar) a Kenneth Vanbilsen (Cofidis) si vypracoval náskok viac ako 12 minút. 
ÚNIK DŇA
mtn D. Teklehaimanot
(MTN - Qhubeka)
europcar Perrig Quemeneur
(Team Europcar)
cofidis Kenneth Vanbilsen
(Cofidis)
Quemeneur je zatiaľ najaktívnejším jazdcom v únikoch, v ktorých strávil už 260 kilometrov a dnes sa odhodlal na tretí "výlet". Vyzeralo to, že v pelotóne sa nechce nikomu ťahať, ale postupne sa dopredu vystrčili tímy Lotto-Soudal a Giant-Alpecin, ktoré okresali náskok trojice pod bezpečnejšiu hranicu 6 minút.
 
Eritrejčan Teklehaimanot, ktorý pôsobil dávnejšie v UCI kempe spolu so slovenským cyklistom Marekom Čaneckým, vyhral prvé dve vrchárske prémie a s dvoma bodmi dorovnal držiteľa bodkovaného dresu Joaquima Rodrígueza. Na "vyzlečenie" Španiela potreboval africký cyklista ešte jeden bod. Pred mesiacom získal svoj prvý vrchársky dres na Critérium du Dauphiné. Medzitým mal defekt žltý Tony Martin, ale vrátil sa pohodlne do pelotónu. 
 
Prvé tri hodiny sa išli priemernou rýchlosťou iba 36,9 km/h. Cyklisti šetrili energiu a konečne znížili hladinu stresu po tradične nervóznom úvode Tour. Mali šťastie, že popri Lamanškom prielive fúkal iba mierny vietor. Pokoj sa skončil až na šprintérskej prémii 45 kilometrov pred cieľom. Trojčlenný únik o ňu nejavil záujem, ale vyhral ju Quemeneur. Z pelotónu zobral najviac bodov Degenkolb (13) pred Coquardom (11), Greipelom (10), Saganom (9) a Cavendishom (8). Náš Žilinčan sa očividne šetril, išiel na pol plynu a zostal v háku.
 
Tesne za šprintérskou prémiou sa vydal pred pelotón tradičný domáci útočník Thomas Voeckler, ktorému to ale tentoraz vydržalo iba 10 kilometrov. Pelotón strácal menej ako dve minúty na čelo preteku. Únik to ale udržal aj po poslednú vrchársku prémiu a Daniel Teklehaimanot ziskom tretieho bodu virtuálne zobral Rodríguezovi bodkovaný vrchársky dres. Oblečie si ho ako prvý cyklista čiernej pleti. O žltom a zelenom drese sa ale rozhodlo až v závere s 850-metrovým kopčekom s priemerným prevýšením 7% a na nasledujúcej rovine dlhej niekoľko stoviek metrov.
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom strácal pelotón jednu minútu a ťahali ho najmä tímy spomínaných favoritov Giant-Alpecin a Tinkoff-Saxo, ale aj BMC pre Van Avermaeta a Lotto-Soudal pre Greipela či T. Gallopina. Najdlhšie z úniku vydržal Vanbilsen, ktorého dostihli až tri kilometre pred páskou.
 
Tímy Giant-Alpecin a OPQS si vytvorili pred posledným kopčekom najlepšie pozície, Peter Sagan sa schovával v háku bez tímovej podpory. Necelý kilometer pred páskou sa odohral pád, do ktorého sa zaplietol aj žltý líder Tony Martin, ale bolo to už v ochrannej zóne. Do pádu sa najviac zaplietli aj ašpiranti na celkový triumf Vincenzo Nibali a Nairo Quintana.
 
Záver kopčeka využil na útok viacnásobný majster sveta v cyklokrose Zdeněk Štybar a prišiel si po prvý triumf na "Starej Dáme" pri prvej účasti. Petrovi nepomohli v koncovke kolegovia ani súperi a opäť skončil na druhej priečke. Tretíkrát na tejto Tour, dvanásty raz v tejto sezóne. Tretí skončil Coquard, štvrtý Degenkolb, piaty Van Avermaet, takže favoriti potvrdili papierové predpoklady.
 
Tony Martin si udržal žltý dres, ale do cieľa prišiel v doprovode tímových kolegov s podozrením na zlomeninu kľúčnej kosti. Sagan znížil Greipelov náskok v boji o zelený dres a udržal si biely trikot. Škoda, že to opäť tesne nevyšlo v misii za ďalším etapovým vavrínom Žilinčana na Tour de France. Zároveň gratulujeme Zdeňkovi Štybarovi, ktorý zažíva sen v realite. Tesne pred Tour de France sa mu narodil synček Lewis a "Štyby" potvrdil, že čerství oteckovia majú extra motiváciu a energiu.
 
Po etape tím Etixx  - Quick-Step potvrdil, že Tony Martin si zlomil kľúčnu kosť. Čakali sme na ďalšie informácie, ale s vysokou pravdepodobnosťou nemecký jazdec na pretekoch skončil. Tony Martin chcel zvážiť všetky kroky, ale veril, že bude pokračovať. Patrick Lefevere nakoniec musel oznámiť, že držiteľ žltého trička na pretekoch pokračovať nebude.
 
 
Peter Sagan (pre RTVS): "Posledný kopec sme išli naplno. Potom zaútočil Zdeněk Štybar, akoby im nič iné nezostávalo. Ja som čakal, čo urobia Giant a Kaťuša pre svojich lídrov, ale nikto tam nemal nohy na to, aby ho dobehli. Päťsto metrov pred cieľom sme zastali a Zdeněk získal rozhodujúci náskok, ktorý sme nedobehli."    
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo): "Dnes som stratil etapu, pretože každý mi vravel, že by som mal vyhrať. Ale to vôbec nie je ľahké na Tour de France. Keď Štybar zaútočil, v skupine nemal nikto ďalší dobré nohy. Ja som chvíľu počkal a všetci jazdci čakali so mnou! Potom som šprintoval o druhé miesto, pretože tam nebol Greipel, a mohol som získať na neho body. Som rád, že Alberto na konci nepadol." 
 
Zdeněk Štybar po prvom triumfe na Tour de France: "Samozrejme, že sa cítim skvele. Každý chce vyhrať etapu na Tour de France a bol to môj veľký sen. Myslel som si, že budem mať dobrú šancu v etape s dlažobnými kockami, ale podarilo sa mi to dnes. Dúfam, že Tony Martin bude v poriadku a môžeme pokračovať v boji o žltý dres."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 6. ETAPY:
1. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP 4h 53' 46''
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 02''
3. vlajka COQUARD Bryan TEAM EUROPCAR + 00' 02''
4. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 02''
5. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 02''
6. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 02''
7. vlajka BOASSON HAGEN Edvald MTN - QHUBEKA + 00' 02''
8. vlajka CIMOLAI Davide LAMPRE - MERIDA + 00' 02''
11. vlajka KRISTOFF Alexander KATUSHA TEAM + 00' 02''
zvyšok pelotónu + 00' 02''
 
 
PRIEBEŽNÉ PORADIE PO 6. ETAPE
1. vlajka MARTIN Tony ETIXX - QUICK-STEP 22h 13' 14''
2. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 00' 12''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 00' 25''
4. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 27''
5. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 00' 38''
6. albansko VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM + 00' 40''
7. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 46''
8. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 48''
9. vlajka ŠTYBAR Zdeněk ETIXX - QUICK-STEP + 01' 04''
10. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 01' 15''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 01' 19''
12. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 01' 44''
13. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 01' 50''
14. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 01' 51''
15. vlajka KREUZIGER Roman TEAM TINKOFF - SAXO + 02' 03''
16. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 02' 03''
17. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 02' 08''
18. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM + 02' 12''
19. vlajka PÉRAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE + 02' 19''
20. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 02' 51''
 
 
BODOVACIA SÚŤAŽ PO 6. ETAPE
1. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 161 bodov
2. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 158 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 120 bodov
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 94 bodov
 
 
SÚŤAŽ DO 25 ROKOV PO 6. ETAPE
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 22h 13' 41''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 00' 52''
3. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 01' 41''
 
 
CELKOVÁ SÚŤAŽ BODOVACIA SÚŤAŽ
etixx vlajka MARTIN Tony lotto vlajka GREIPEL André
ETIXX - QUICK-STEP LOTTO SOUDAL
VRCHÁRSKA SÚŤAŽ SÚŤAŽ DO 25 ROKOV
mtn Eritrea TEKLEHAIMANOT Daniel tinkoff vlajka SAGAN Peter
MTN - QHUBEKA TEAM TINKOFF - SAXO
 
 
Horské a rýchlostné prémie, bonusy:
4-20 119,5 km - Côte de Dieppe: 1,8 km (4 %) (1 bod)
4-20 114 km - Côte de Pourville-sur-Mer: 2 km (4,5 %) (1 bod)
sprint-20 46 km - Sanit-Léonard (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 29,5 km - Côte du Tilleul: 1,6 km (5,6 %) (1 bod)
ciel 0,7 km - Cote d'Ingouville: 0,85 km (7 %)
body v cieli: 50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Prichádza príležitosť pre rýchlych cyklistov, ktorí si dokážu poradiť s krátkym, ale pomerne ťažkým stúpaním. Ale skôr, ako si zmerajú sily v Le Havre, musí pelotón prekonať vyše sto kilometrov, ktoré sa tiahnu po pobreží. Jazdcov musela potešiť správa, že nebude pršať a ani vietor nebude mať silné parametre. V každom prípade na zvlnenom teréne každý pád môže rozdeliť balík, preto je znovu namieste ostražitosť. Pred záverečným kopcom bude dôležité, aby sa favoriti udržali na čele pretekov, pretože sa tam nachádza niekoľko nepríjemných zákrut. Záverečný kopec končí niekoľko sto metrov pred cieľom, kde sa bude špurtovať v malej skupine pretekárov.
 
Uvidíme, ktoré celky budú ochotné naháňať utečencov. Etixx - Quick-Step bude ochraňovať pozíciu Tonyho Martina, pričom na konci sa môžu presadiť Štybar, Trentin, Kwiatkowski. Tento finiš sa výborne hodí aj pre Johna Degenkolba, Giant-Alpecin by mal byť hlavným motorom v pelotóne. Keď sa nemecký jazdec udrží na čele až do samého konca, bude veľkým favoritom. To isté môžeme povedať aj o Alexandrovi Kristoffovi, pre obidvoch však bude rozhodujúce, v akej pozícii a kondícii sa dostanú do špurtu. Zvedaví budeme na Bryana Coquarda, ktorý je výbušným jazdcom a túto etapu má vyhliadnutú. Vystrčiť rožky môže aj Greg van Avermaet, v dobrej forme jazdí Boasson Hagen, nepríjemným súperom bude Tony Gallopin. Nie je vylúčené, že pre bonifikačné sekundy vyrazia aj jazdci na GC, z nich to môžu skúsiť Valverde a Nibali. Ale najväčším favoritom pre tento finiš je Peter Sagan. Slovenský jazdec je momentálne v takej forme, že mu nerobia problémy žiadne dojazdy, a tento v šiestej etape patrí medzi jeho najobľúbenejšie. Ak by sa cieľová čiara nachádzala priamo na konci stúpania, bolo by to pre neho ideálne. Takto si musí strážiť čelo pretekov až do vrcholu stúpania a potom predviesť najlepší špurt. A ten má najsilnejší z tých jazdcov, ktorí sa dostanú na cieľovú pásku ako prví.                       
 
 
Krátky opis trasy:
Aj ďalšia etapa má tranzitný charakter, ale tú šiestu organizátori osviežili výbušným dojazdom. Pred cieľom stojí krátke stúpanie, ktoré je pre klasických šprintérov ťažkou záležitosťou, takže ich kolegovia nebudú kontrolovať utečencov. To môže byť voda na mlyn pre utečencov. Prichádza rad na puncheurov a odolných špurtérov, ktorí vedia akcelerovať na krátkom stúpaní. Samotná cieľová čiara sa nenachádza priamo na jeho vrchole, ale niekoľko metrov ďalej, preto do cieľa príde na čele veľmi malá skupinka alebo najsilnejší útočník. Takých nájdeme aj medzi elitnými vrchármi, uvidíme, či sa rozhodnú ísť do boja o bonusové sekundy.
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 14:30 živý prenos, koniec cca. 17:30
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Lukáš Timko
hosť - spolukomentátor: Stanislav Holec
 
 
tour-etapa-maly-06
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-14ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21