V sobotu to bola ďalšia lahôdka Sagana, MTN oslavuje prvý triumf

19.6.2015, 09:30 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Ďalšia etapa s otvoreným koncom nebola jednoduchou záležitosťou, záverečné pasáže boli dostatočne náročné, aby vytvorili na trati peknú zápletku. Kopcovitý profil dával šance na úspech aj utečencom, preto sme očakávali drámu až do samého konca.
     
14. etapa Tour de France 2015 (UCI World Tour, Francúzsko)
18.7. sobota kopcovitá ciel rovina Rodez > Mende 178 km vitaz Cummings
 
Podľa predpokladov sa na začiatku etapy strhla veľká bitka o únik, jedným z hlavných protagonistov bol aj Peter Sagan, ktorý mal značný záujem získať čo najviac bodov na rýchlostnej prémii. Slovenský jazdec bol aktívny v niekoľkých prípadoch, ale jeho prvé pokusy zlikvidoval pelotón a nepríjemný pád, ktorý sa odohral v pelotóne. Do neho sa zaplietli aj Robert Gesink a Thibaut Pinot. Pre francúzskeho jazdca nebolo dobrou správou, že po tejto kolízii musel opustiť preteky jeho kolega Steve Morabito. Problémy tu mal aj Alberto Contador, ale španielsky jazdec nebol zranený. 
 
Po tomto páde sa situácia na trati značne skomplikovala, Peter Sagan nepoľavil vo svojej snahe dostať sa do úniku a v početnej skupine sa usadil na čele pretekov. Slovenský šampión bol na začiatku etapy najaktívnejší zo všetkých jazdcov a nakoniec sa mu podarilo dostať do hlavného úniku. Vpredu sa objavilo 24 jazdcov, Peter Sagan mal
pad-ikona PÁD
fdj Steve Morabito
zl. kľúčna kosť
veľkú šancu získať dôležité body na  rýchlostnej prémii a zároveň zabojovať o triumf v etape.
 
Petrovi Saganovi robili v úniku spoločnosť Grivko, Ladagnous, Malori, Barguil, de Kort, Caruso, Losada, Weening, Simon Yates,  Uran, Rolland, Gautier, Jungels, Plaza, Valls, Talansky , Hesjedal, Maté, Pantano, Huzarski, Voss, Périchon a Cumming. Jeho jediným súperom na šprintérskej prémii bol iba Koen de Kort, ktorý mu mohol znepríjemniť život kvôli Degenkolbovi.
 
Vedúca skupina si udržiavala minútový náskok pred pelotónom, v balíku však chýbalo niekoľko pretekárov, ktorí neudržali vysoké tempo. Na čele balíka pracoval tím IAM Cycling aj napriek tomu, že mal v úniku Jarlinsona Pantana. Jedným z jazdcov, ktorí neudržali kontakt s hlavnou skupinou, bol aj André Greipel. V brejku sa objavili nebezpeční jazdci na GC ako Barguil či Rolland, preto švajčiarsky celok obraňoval pozíciu Mathiasa Franka, ktorý sa chcel dostať do top 10.
 
Peter Sagan si stále nemohol byť istý ziskom šprintérskej prémie, pretože z balíka zaútočili Grivko, Ladagnous, Uran, Plaza,Talansky. Slovenský jazdec vyrazil za nimi v spoločnosti Jungelsa a Pantana. Táto trojica sa nakoniec dostala na čelo pretekov, ale tím Sky viedol pelotón s mankom 30 sekúnd.
 
Pred rýchlostnou prémiou sa nachádzali na čele Sagan, Grivko, Ladagnous, Uran, Jungels, Plaza a Pantano, pelotón v tom momente už nešiel naplno, takže títo jazdci dostávali svoju šancu. Za nimi sa však nachádzalo 13 jazdcov, ktorí to nemalo do vedúcej skupiny príliš ďaleko. Medzi nimi už nefiguroval Andrew Talansky, ktorý z tejto partie páde vypadol po defekte. Americký jazdec sa potom vrátil späť do pelotónu.
 
Podľa očakávania Peter Sagan nemal na prémii žiadneho konkurenta a získal na Andrého Greipela potrebných 20 bodov. Momentálne si zvýšil náskok pred nemeckým jazdcom na pekných 44 bodov, čo bol mimoriadne dôležitý krok sa ziskom zeleného dresu. Za vedúcou skupinou sa pohybovala ďalšia 13-členná partia, ktorá sa mala každú chvíľu dostať na čelo
27°C
pretekov. Medzi týmito jazdcami sa nachádzali aj Pinot a Bardet.
 
Po tejto úspešnej slovenskej prémii sa obidve skupiny spojili a vpredu zostalo 20 jazdcov Bardet, Bakelants, Pinot, Roy, Castroviejo, Van Avermaet, De Kort, Simon Yates, Golaš, Gautier, Koren,  Perichon, Cummings, Grivko, Ladagnous, Uran, Jungels, Plaza, Pantano a Sagan.
 
Na ťažkom finále mali najväčšie šance na úspech Bardet, Urán, Pinot, Yates, ktorí sú výbornými vrchármi, a boli sme zvedaví, akú pozíciu tu zaujmú včerajší hrdinovia Avermaet a Sagan. Mohli sme očakávať, že pelotón nebude chcieť stíhať túto skupinu. Naozaj, tím Sky nastavil stabilné tempo, ktoré neohrozovalo vedúcu skupinu. Pred pretekármi sa nachádzali jednoduché pasáže, ktoré mali byť zakončené najdlhším stúpaním dnešného dňa. V tých momentoch sa situácia na trati nemenila, rozdiel medzi dvomi skupinami naďalej prekračoval šesť minút.
 
Na stúpaní druhej kategórie využíval Thibaut Pinot svojich kolegov, ktorí udržali odstup pred pelotónom na sľubnej hranici. Po jeho prekonaní atakoval Michal Golaš, ktorý vedel, že proti silnejším vrchárom nemá šancu na prichádzajúcich kopcoch. Podobnú ambíciu ukázal vpredu aj Kristijan Koreň. Pelotón sa naďalej držal príjemný odstup, preto utečenci aj s naším Petrom Saganom dostali šancu získať etapový triumf.
 
 
{module banner-article-skoda}
 
 
Na predposlednom stúpaní sa obidvaja vedúci cyklisti spojili, na jeho vrchole mali náskok dvadsať sekúnd pred druhou skupinou. Medzitým v pelotóne atakoval Nicolas Edet. Po včerajšom triumfe si za balíka vystúpil Joaquim Rodríguez. Na začiatku cieľového kopca mali vedúca dvojica náskok desiatich sekúnd, Peter Sagan sa stále nachádzal na dobrej pozícii v druhej skupine.
 
Na samotnom cieľovom stúpaní ako prvý atakoval Romain Bardet, vedúca skupina sa rozdelila. Peter Sagan sa nachádzal v tom momente na jej zadných pozíciách. K francúzskemu jazdcovi sa pridal aj Simon Yates, ale Bardet bol silnejší. Medzitým v pelotóne atakoval Nairo Quintana, za ním sa vydali iba Nibali a Valverde. Na vrchole stúpania boli ako prví Bardet, Pinot a Cummings, Quintanov útok eliminovali Froome, Contador a Valverde.
 
cummings-steven-tdf-2015Víťazom etapy sa nakoniec stal britský jazdec Stephen Cummings, ktorý pred cieľom predbehol Pinota a Bardeta. Za nimi finišoval Urán a hneď potom sa v cieli objavil Peter Sagan, ktorý získal ďalšie potrebné body do bodovacej súťaže. V pelotóne sa ukázali ako najsilnejší Quintana a Froome, ktorým na stúpaní nikto nestačil.  Na páske bol rýchlejší držiteľ žltého trička, pred koncom ich skoro dobehol Valverde. Potom prišli do cieľa jednotlivo Contador, Nibali a van Garderen.
 
Utečenci dnes využili svoju príležitosť, Stephen Cummings dostal na svoju stranu skutočnosť, že po ťažkom cieľovom stúpaní sa pred cieľom nachádzalo ešte 1500 metrov na rovine. Pre juhoafrický tím MTN-Qhubeka je víťazná etapa na Tour obrovským momentom v histórii. Navyše, v deň štátneho sviatku Nelsona Mandelu v Juhoafrickej republike, k čomu mali dnes na hlavách špeciálne prilby. Na konci sa presadili aj domáci jazdci, ktorí nemajú za sebou dobré výkony. Pinot sa prvý raz dostal do bitky o etapový triumf, Bardet druhý raz za sebou získal tretie miesto. Môžu si však vyčítať taktizovanie v závere. Cummingsa úplne podcenili.
 
Na konci si to rozdali aj favoriti na celkové poradie, kde svoju dominanciu ukázali Froome a Quintana. Kolumbijský jazdec sa dostal na druhé miesto v GC, Tejay van Garderen dnes  zaostal. Na piatu priečku sa posunul Alberto Conatdor, ale opäť ukázal, že na najlepších lezcov stále nemá nohy. Po druhom úniku sa priblížil k Top 10 Romain Bardet. Pred dnešným dňom 19. muža GC Eduarda Sepulvedu z Bretagne diskvalifikovali. Pokúsime sa zistiť prečo a budeme publikovať vo večernom článku.
 
Peter Sagan predviedol ďalšie zo svojich skvelých predstavení, v dramatickej etape nielenže vyhral všetky body na rýchlostnej prémii, ale v ťažkom dojazde obsadil vynikajúce piate miesto. Na jeho konto tak pribudli veľmi dôležité body, preto si zelený dres bezpečne poistil (61 bodov pred Greipelom). Slovenský borec tak pokračoval v parádnej sérii kvalitných výkonov, ktoré ho radia medzi najlepších jazdcov celých pretekov. Dnes bol v úniku celý deň od štartu, dvakrát sa mu vymenili súperi. Bol jasne najbojovnejším pretekárom, hoci červené číslo nedostal. To putovalo do rúk Pierre-Luca Perichona, ktorý bol dnes v úniku štvrtý raz, a to rozhodlo.
 
 
Stephen Cummings (MTN-Qhubeka): "Vedel som, že na konci to bude náročné a že nie som najlepší vrchár. Na záverečnom stúpaní sme išli veľmi rýchlo, ja som išiel svojím tempom. Bol som presvedčený, že domáci vrchári ma nechytia na konci, ak si vybudujem náskok. Preto som čakal na správny okamih. Vždy som sníval, že vyhrám etapu na Tour v úniku. To je to, čo robím celú moju kariéru a kde sa cítim najlepšie." 
 
Peter Sagan (Tinkoff-Saxo) pre RTVS: "Som veľmi rád, že mi to vyšlo s únikom,, dostal som sa tam. Neviem, možno by to bolo lepšie zajtra. Nedeľňajšia etapa by mi mohla viac vyhovovať, ale nevadí. Posledné stúpanie bolo dosť náročné. Skúsil som, že ako sa dokážem umiestniť z tej našej skupiny. Nemal som čo stratiť. Dnes som rád za piate miesto a získal som náskok v bodovacej súťaži."
 
 
 
 
VÝSLEDKY 14. ETAPY:
1. vlajka CUMMINGS Stephen MTN - QHUBEKA 4h 23' 43''
2. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 00' 02''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 00' 03''
4. URÁN Rigoberto ETIXX - QUICK-STEP + 00' 20''
5. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 00' 29''
6. vlajka GAUTIER Cyril TEAM EUROPCAR + 00' 32''
20. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING + 04' 15''
21. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM + 04' 16''
22. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 19''
23. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 04' 34''
24. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 04' 45''
25. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 04' 55''

GESINK, GALLOPIN, ROLLAND, MOLLEMA, THOMAS, FRANK

+ 05' 06''
34. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 05' 22''
35. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 05' 25''
37. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 06' 26''
 
 
tour-1
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 56h 02' 19''
2. QUINTANA Naior MOVISTAR TEAM + 03' 10''
3. vlajka VAN GARDEREN Tejay BMC RACING TEAM + 03' 32''
4. vlajka VALVERDE Alejandro MOVISTAR TEAM + 04' 02''
5. vlajka CONTADOR Alberto TEAM TINKOFF - SAXO + 04' 23''
6. vlajka THOMAS Geraint SKY PROCYCLING + 04' 54''
7. vlajka GESINK Robert TEAM LOTTO NL - JUMBO + 06' 23''
8. vlajka NIBALI Vincenzo ASTANA PRO TEAM + 08' 17''
9. vlajka GALLOPIN Tony LOTTO SOUDAL + 08' 23''
10. vlajka MOLLEMA Bauke TREK FACTORY RACING + 08' 53''
11. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 11' 03''
12. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 13' 10''
13. vlajka FRANK Mathias IAM CYCLING TEAM + 13' 26''
14. vlajka SÁNCHEZ Samuel BMC RACING TEAM + 14' 21''
15. vlajka ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR + 14' 58''
16. vlajka TALANSKY Andrew TEAM CANNONDALE - GARMIN + 22' 18''
17. vlajka PINOT Thibaut FDJ + 30' 57''
18. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM + 31' 05''
42. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO + 1h 05' 34''
 
         
tour-02
1. vlajka SAGAN Peter TEAM TINKOFF - SAXO 322 bodov
2. vlajka GREIPEL André LOTTO SOUDAL 261 bodov
3. vlajka DEGENKOLB John TEAM GIANT - ALPECIN 228 bodov
4. vlajka CAVENDISH Mark ETIXX - QUICK-STEP 192 bodov
 

tour-3
1. vlajka FROOME Chris SKY PROCYCLING 61 bodov
2. vlajka RODRÍGUEZ Joaquim KATUSHA TEAM 52 bodov
3. vlajka FUGLSANG Jakob ASTANA PRO TEAM 41 bodov
4. albansko PORTE Richie SKY PROCYCLING 40 bodov
 
 
tour-04
1. QUINTANA Nairo MOVISTAR TEAM 56h 05' 29''
2. vlajka BARGUIL Warren TEAM GIANT - ALPECIN + 07' 53''
3. vlajka BARDET Romain AG2R LA MONDIALE + 10' 00''
 
 

 
 
Horské a rýchlostné prémie:
4-20 158,5 km - Côte de Pont-de-Salars: 1,3 km (5,8 %) (1 bod)
sprint-20 100 km - Millau (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2-20 32,5 km - Côte de Sauveterre: 9 km (6 %) (5-3-2-1)
4-20 9 km - Côte de Chabrits: 1,9 km (5,9 %) (1 bod)
2-20 1,5 km - Côte de la Croix Neuve: 3 km (10,1 %) (5-3-2-1)
body v cieli: 30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2
bonusové sekundy v cieli: 10-6-4
 
 
{module banner-article-skoda}
 
 
Krátke preview etapy:
Dostali sme sa do fázy pretekov, keď utečenci a pelotón hrajú vyrovnanú partiu. Včera to brejku uniklo len o vlások, dnes v tomto smere môžeme uvidieť ďalšiu drámu. Na vedúcu skupinu najskôr čaká pomerne jednoduchý profil, kde musia jazdci ušetriť čo najviac síl, ktoré budú potrebné na rozhodujúcich 40 kilometrov. Stúpanie druhej kategórie bude vysiľujúcou záležitosťou, nasledujúci krátky kopec môže slúžiť na odpálenie útoku a Côte de la Croix Neuve je dostatočne strmý a ťažký, aby sám vytvoril potrebné rozdiely. Z toho dôvodu sa v úniku môžu presadiť iba silní borci, ktorí sa nebudú spoliehať len na to, že pelotón vypustí etapu, ale budú mať aj kvalitu, aby v záverečných úsekoch podali dobrý výkon. Do tejto skupiny sa môžu zaradiť hodnotní pomocní z Movistaru, víťazstvo chce ukoristiť aj tím Lampre-Merida, v tomto smere jazdí aktívne Astana. Etapový triumf je motiváciou aj pre Kwiatkowskeho, dopredu môže ísť Vuillermoz alebo konečne Hesjedal, no ako vždy je skupina možných a kvalitných utečencov veľmi veľká.
 
Situácia v balíku bude závisieť od toho, kto sa dostane do vedúcej skupiny, a kto naopak nie. Ak sa vpredu objavia zaujímaví jazdci a jednotlivé celky s tým budú spokojné, tí budú mať veľkú šancu na získanie cennej koristi. Tím Sky v tejto etape nepotrebuje naháňať utečencov, budú radi, keď sa nebudú musieť veľmi namáhať. Záverečné prudké stúpanie sa však hodí pre Valverdeho, Rodrígueza, Martina či Gallopina, preto môžu mať záujem, aby bol únik chytený. Ak sa to naozaj podarí, vo finiši sa predstavia aj takí jazdci ako Froome, ktorý bol silný na Mur de Huy, Mollema, Thomas, a vlastne všetci jazdci na celkové poradie. Pre Petra Sagana je cieľový kopec veľmi náročnou prekážkou, najmä v takejto spoločnosti. Avšak, do kariet mu hrá skutočnosť, že stúpanie sa nachádza 1500 metrov pred cieľom, takže na plochých úsekoch môže dôjsť k preskupeniu pretekárov, čo mu dáva šancu, aby sa pred páskou dostal do vedúcej skupiny. S najväčšou pravdepodobnosťou však záver etapy vypustí. Dôležitým faktom bude aj to, či na konci zaprší. Je tu veľká šanca, že na konci bude naozaj pršať, takže v tom prípade zjazd po predposlednom kopci pre jazdcov na GC môže byť hektický.
           
 
Krátky opis trasy:
Ďalšia etapa, kde sa môžu presadiť utečenci, alebo na konci zažiaria najlepší vrchári. O únik bude veľký záujem, útočiaci jazdci sa budú spoliehať na to, že pelotón nebude chcieť míňať sily na záverečných kilometroch. Tie začnú rezkým stúpaním druhej kategórie, kde sa pri rýchlom tempe začne oslabovať hlavná skupina. Uvedená pasáž je vhodná aj na skorý atak, ale na rozhodujúce stúpania zostáva stále 20 kilometrov. Ak sa z výhry nebudú tešiť utečenci a pelotón zvolí pokojný dojazd, na predposlednom kopci začne v balíku prebiehať bitka o pozície. Silní vrchári si potom túto situáciu postrážia a na Côte de la Croix Neuve budú môcť ukázať svoje schopnosti. Tri kilometre s priemerom desať percent je poriadna fuška pre každého pretekára, do cieľa môžu prichádzať jazdci jednotlivo.       
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS alebo online na tdf.rtvs.sk:
od 15:00 štúdio, 15:15 živý prenos, záverečné štúdio, koniec cca. 17:20
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor Cycling-Info.sk: Matej Vyšňa
hosť - spolukomentátor: Peter Velits
moderátor štúdia: Ján Žgravčák
 
 
tour-etapa-maly-14
 
 

 
 
OSTATNÉ ETAPY TOUR DE FRANCE 2015:
 
ikona-1ikona-2ikona-3ikona-4ikona-5ikona-6ikona-7ikona-8ikona-9ikona-10ikona-11ikona-12ikona-13ikona-15ikona-16ikona-17ikona-18ikona-19ikona-20ikona-21
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop