1. 16.2. zvlnená ciel rovina Muscat > Muscat 146 km Jungels
2. 17.2. zvlnená ciel rovina As Sib > Quriyat 162 km Hagen
3. 18.2. rovinatá ciel rovina Al Sawadi > Naseem Park 176 km Kristoff
4. 19.2. kopcovitá ciel rovina Al Rusayl > Jabal Al Akhdar 177 km Nibali
5. 20.2. zvlnená ciel rovina Muscat > Yiti 120 km Hagen
6. 21.2. rovinatá ciel rovina Muscat > Matrah 130 km Kristoff
 
 

Okolo Ománu 2016 - 1. etapa, utorok 16. februára

1. 16.2. zvlnená ciel rovina Muscat > Muscat 146 km Jungels
 
Prvý deň v Ománe mal zvlnený charakter a dve tretiny súťaženia využili na svoju prezentáciu Berden De Vries (Roompot), Pieter Vanspeybrouck (Topsport) a Peter Koning (Drapac). Pelotón nechcel dopustiť senzáciu z Tour de San Luis, kde Koning takýto únik dotiahol až do cieľa, a tak sa pomerne rýchlo zložili na čele pelotónu Etixx, BMC aj Dimensions Data a mali všetko pod kontrolou. Náskok sa nedostal cez päť minút a karty sa nanovo rozdávali pod posledným stúpaním, ktoré vrcholilo 4,5 km pred páskou. Tam to skúšalo viacero borcov, no Kočetkov, De Plus či Turgot si vybrali zlú chvíľu na útočenie.
 
Napokon sa z potrhaného pelotónu oddelilo 17 borcov, ktorí sa v zjazde smerom do cieľového Al Bustanu spojilo. Boli tam Jungels, D. Martin (Etixx), Pauwels, Boasson Hagen a Van Rensburg (Dimension Data), Nibali a Fuglsang (Astana), Bardet a Pozzovivo (Ag2r), Dumoulin (Giant), Van den Broeck (Kaťuša), Van Avermaet (BMC), Costa (Lampre-Merida), Rebellin (CCC), Sepúlveda (Fortuneo), De Tier (Topsport) a Konrad (Bora).
 
23-ročný Bob Jungels sa rozhodol dva kilometre pred cieľom sólovo zaútočiť a tento pokus bol rozhodujúci. Za ním sa pretekári nezjednotili a Luxemburčan si prišiel po zatiaľ najcennejšie etapové víťazstvo. Za ním sa pustili Serge Pauwels a Romain Bardet. Belgičan bral druhé miesto, Francúza skupina došla na páske. Sepúlveda sa napokon kvôli pádu prepadol do druhej skupiny s mankom 40 sekúnd.
 
Do červeného dresu sa obliekla nová akvizícia Etixxu. Pauwels stráca desať, Bardet štrnásť a ostatní osemnásť sekúnd. Vzhľadom na silu a skúsenosti Etixxu bude ich úloha jasná, tričko udržať až do cieľa. Proti supervrchárom ako Nibali, Martin, Pozzovivo, Van Den Broeck, Bardet, Fuglsang, Costa a už aj Dumoulin to bude veľmi ťažká úloha.
 
 
jungels 2016 akcia eqsf
Bob Jungels (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Výsledky
1. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step 3:37:33 20
2. PAUWELS Serge Team Dimension Data for Qhubeka 00:06 10
3. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:08 5
4. BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data for Qhubeka 00:08  
5. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:08  
6. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:08  
7. COSTA Rui Lampre - Merida 00:08  
8. REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice 00:08  
9. DE TIER Floris Topsport Vlaanderen - Baloise 00:08  
10. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 00:08  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných kilometrov
 
 
1
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Okolo Ománu 2016 - 2. etapa, streda 17. februára

2. 17.2. zvlnená ciel rovina As Sib > Quriyat 162 km Hagen
 
Napriek tomu, že si Bob Jungels vybojoval slušný náskok na čele celkového poradia, dnes si nemohol byť istý, že sa mu ho podarí udržať. Organizátori totiž vymysleli zvlnenú etapu s finišom do kopca. Mal 2800 metrov pri sklone 6,5 %, teda bol tu dostatočný priestor na vybudovanie menších rozdielov. Za vrcholom stúpania nasledovalo ešte 120 rovinatých metrov do cieľa, tie už veľa zmeniť nemohli. V meste Quriyat sa v minulosti finišovalo, na tomto kopci však nie, takže na dnešný záver neexistovali príklady z minulosti.
 
Hneď po ostrom štarte vyrazila dopredu šestica Christopf Pfingsten (Bora), Pierre-Luc Perichon (Fortuneo), Kenny DeHaes (Wanty), Jesper Asselman (Roompot), Stijn Steels (Topsport) a Alexander Kamp (Stölting). Všetko pretekári prokontinentálnych celkov. DeHaes a Pfingsten boli v úniku aj včera, teda chcú bojovať o víťazstvo v súťaži o najagresívnejšieho jazdca, ktorý oblieka červeno-zelený dres a získava ho cez body na rýchlostných prémiách. Zaujímavé je, že v Ománe vrchársky dres neexistuje, hoci kopcov je tu neúrekom.
 
Nemec Pfingsten bol taký aktívny, že v jednom zo zjazdov skupine ušiel, ale tá ho na rovine spacifikovala. Pelotón na čele s Etixxom si nechával 3,5-minútový rozostup. Prvú rýchlostnú prémiu vyhral Dán Kamp. Pelotón bol relatívne blízko a skupina preto nespolupracovala ideálne, Pfingstenov pokus nebol jediný.
 
Na hranici stého kilometra etapy sa čelná partia rozdelila na dve skupiny. Na čele ostali Kamp, Asselman a Perichon. Hodinu pred dojazdom mali náskok cez minútu a pol pred druhou trojicou a 3:45 na pelotón. Čakala ich ešte jedna prémia.
 
Jej výsledky hlásené neboli, no odstup sa stále zmenšoval a už tridsať kilometrov pred páskou pelotón dobehol polovicu úniku. Tu druhú o ďalších desať. Tempo Etixxu a Astany bolo vysoké, pelotón sa delil ešte pred stúpaním.
 
Počas neho došlo k viacerým atakom, ale celé to bolo silovým špurtom na pásku. Vyhral Edvald Boasson Hagen, ktorý je v tejto sezóne extrémne namotivovaný a takmer vyhral preteky Okolo Kataru. Nór z Dimensions Data vyhral s náskokom slušných päť metrov pred Vincenzom Nibalim (Astana) a Gregom Van Avermaetom (BMC). Štvrtý finišoval Domenico Pozzovivo (Ag2r), piaty Davide Rebellin (CCC). Bez straty prišli do cieľa ešte Gianluca Brambilla (Etixx), Jakob Fuglsang (Astana), Romain Bardet (Ag2r) a Rui Costa (Lampre-Merida).
 
Bob Jungels vpredu chýbal. Stratil až minútu na najlepších a vypadol z Top 10. Do čela sa dostal Boasson Hagen s náskokom štyroch sekúnd na Nibaliho a šiestich na Van Avermaeta s Bardetom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Edvalda Boassona Hagena (víťaz)
"Bola to pre nás dobrá etapa, ktorú sme zvládli ako tím. Najmä na konci sme išli výborne. Kolegovia ma držali na predných pozíciách a strážili všetky ataky. Boli sme silní a každý jeden odviedol obrovské úsilie, čo ma veľmi teší. Bolo skvelé, že som takúto spoluprácu mohol zakončiť víťazstvom."
 
 
Výsledky
1. BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data for Qhubeka 4:12:00 20
2. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 00:00 10
3. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:00 5
4. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 00:00  
5. REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice 00:00  
6. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 00:00  
7. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:00  
8. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:00  
9. COSTA Rui Lampre - Merida 00:00  
10. PAUWELS Serge Team Dimension Data for Qhubeka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. BOASSON HAGEN Edvald Team Dimension Data for Qhubeka 7:49:31
2. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 00:04
3. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:06
4. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:06
5. PAUWELS Serge Team Dimension Data for Qhubeka 00:08
6. REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice 00:10
7. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 00:10
8. COSTA Rui Lampre - Merida 00:10
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:10
10. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:16
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných kilometrov
 
 
1
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Okolo Ománu 2016 - 3. etapa, štvrtok 18. februára

3. 18.2. rovinatá ciel rovina Al Sawadi > Naseem Park 176 km Kristoff
 
Tretí deň bol v Ománe najjednoduchší, a tak sa to sťažiť pokúsila príroda a búrka počas etapy, ktorú sprevádzal silný vietor. Všetko sa to ale odohralo v prvej polovici etapy a rozhodujúci vplyv to nemalo.
 
V úniku sa objavila päťka Kenny DeHaes (Wanty), Ivar Slik a Brian Van Goethem (2x Roompot), Jordan Kerby (Drapac) a Kenneth Van Rooy (Topsport). DeHaes chcel konečne získať dres pre najbojovnejšieho jazdca pretekov, ktorý mu napriek výskytu v utorňajšom i stredajšom úniku stále nepatril. Na prvej prémii dnešného dňa to už napravil. Ošpurtovať ho chcel iba Van Roy, ale neúspešne. Obaja potom vpredu prestali ťahať a pelotón sa zo štyroch minút priblížil na dve. Ostatným členom úniku sa to nepáčilo. Napokon sa Van Rooy s DeHaesom vrátili do hlavnej skupiny a vpredu ostala trojica Kerby - Slik - Van Goethem.
 
V ďalšom priebehu sa ešte náskok zvýšil na tri minúty, ale prišiel vietor a trojka nemala dostatok síl na vzdorovanie. Balík sa približoval bez toho, žeby šiel naplno. Ťahali ho jazdci Dimensions Data a Kaťuše, keďže Alexander Kristoff sa tu ešte nedostal do ničoho a dnes to potreboval napraviť. Mal tu málo relevantných súperov - Hoflanda, Cioleka, Cimolaia, Hutaroviča, Zabela či samotného lídra pretekov Boassona Hagena, no papierové predpoklady vraveli, že si so všetkými jasne poradí.
 
Únik sa ani pätnásť kilometrov pred cieľom nevzdával a Holanďan Brian Van Goethem to ešte skúšal osamote, no jeho snaha bola márna. V závere si to rozdali šprintérske vláčiky a vyhral Alexander Kristoff Prvé správy hovorili, že druhý bol Edvald Boasson Hagen, ktorý by si tak o šesť sekúnd pomohol v celkovom poradí, ale bol to hoax. Za Kristoffom bolo poradie Moreno Hofland (LottoNL) a Roy Jans (Wanty).
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Kristoffa (víťaz)
"V pelotóne každý očakával, že budeme kontrolovať priebeh etapy, preto sme od začiatku jazdili na čele balíka. Pomohol nám Dimension Data. Všetko prebiehalo v poriadku, ale päť kilometrov pred cieľom sme stratili môjho rozbiehača špurtu Guarnieriho, ktorý dostal defekt. Ale dokázali sme sa s tým vyrovnať. Potom som rozbehol svoj šprint a nikto sa predo mňa nedostal. Teším sa. Aj keď sme pred finišom stratili dôležitého muža, ukázali sme, že dokážeme byť flexibilní. "
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander Team Katusha 4:03:22 20
2. HOFLAND Moreno Team LottoNL - Jumbo 00:00 10
3. JANS Roy Wanty - Groupe Gobert 00:00 5
4. TEUNISSEN Mike Team LottoNL - Jumbo 00:00  
5. DRUCKER Jean-Pierre BMC Racing Team 00:00  
6. WAEYTENS Zico Team Giant - Alpecin 00:00  
7. DE VRIES Berden Roompot - Oranje Peloton 00:00  
8. STENUIT Robin Wanty - Groupe Gobert 00:00  
9. OSS Daniel BMC Racing Team 00:00  
10. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 11:52:53
2. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 00:04
3. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:06
4. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:06
5. PAUWELS Serge Dimension Data for Qhubeka 00:08
6. REBELLIN Davide CCC Sprandi Polkowice 00:10
7. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 00:10
8. COSTA Rui Lampre - Merida 00:10
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:10
10. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:16
 
Zobraziť kompletné poradie
 
hagen 2016 katar dddf
Edvald Boasson Hagen v nových farbách (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
1
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Okolo Ománu 2016 - 4. etapa, piatok 19. februára

4. 19.2. kopcovitá ciel rovina Al Rusayl > Jabal Al Akhdar 177 km Nibali
 
Na piatok organizátori prichystali ikonické stúpanie na Zelenú horu. Je však zaujímavé, že kompetentní oproti minulosti na vrchu našli ešte ďalších 1800 metrov stúpania. Celkovo mal teda kopec 7500 metrov pri sklone 10,7 %. To favorizovalo najväčšie hviezdy, ktoré ale vlani zaskočil Rafael Valls z Lampre-Merida. Ten tu ale dnes nebol.
 
Hneď od úvodu bolo cítiť, že dnešný deň je iný ako ostatné a únik sa nevytvoril jednoducho. Pár pokusov bolo zlikvidovaných a skúšali to väčšie skupiny. Napokon to jedna desaťčlenná dokázala a boli tam aj známe mená. Vôbec prvý raz v týchto pretekoch sa stalo, že unikal aj pretekár tímu World Tour, a to hneď traja - Davide Cimolai (Lampre-Merida), Daniel Oss (BMC), a Iljo Keisse (Etixx). Doplnili ich dve unikajúce stálice Ománu Christoph Pfingsten z Bory so synom športového riaditeľa Etixxu Stijnom Steelsom (Topsport). A novými mužmi vpredu boli Simone Antonini a Robin Stenuit (2x Wanty), Berden De Vries (Roompot), Bradley White (UnitedHealthcare) a Michael Reihs (Stölting).
 
Rýchlostnú prémiu na 82. kilometri vyhral Steels, náskok dosiahol najvyššiu hranicu štyroch minút. V ďalšom priebehu klesal iba mierne. Bolo jasné, že desiatka s výraznejšími stratami v celkovom poradí dorazí pod kopec ako prvá. V pelotóne ťahali najmä jazdi Fortuneo Vital, čo značilo, že po nezdare v podobe pádu v prvej etape je zdravo nasrdený Argentínčan Eduardo Sepúlveda. Zároveň však aj to, že tímy World Tour si dávajú na čas.
 
Počas stúpania na Jabal al Akhdhar došlo, ako každý rok, k strate signálu spravodajcov. Podľa výsledkov teda vieme, že zvíťazil Vincenzo Nibali (Astana) pred Romainom Bardetom (Ag2r) o deväť sekúnd. Francúz vraj zaútočil ako prvý, Nibali atak opätoval až v záverečnom kilometri. Dvanásť sekúnd stratil Jakob Fuglsang (tiež Astana) a osemnásť Tom Dumoulin (Giant). 38 sekúnd nakúpil Rui Costa, 43 Eritrejčan Merhawi Kudus (Dimensions Data) spolu s Georgom Bennettom (LottoNL).
 
Zaujímavo si počítal líder celkového poradia Edvald Boasson Hagen, ktorý napriek náročnosti kopca prišiel do cieľa desiaty so stratou 70 sekúnd. To ho zachránilo v Top 10 celkového poradia, klesol na miesto číslo šesť. Vedie Nibali o šesť sekúnd pred Bardetom a 24 pred tímovým kolegom Fuglsangom. Dumoulin pokračuje vo vrchárskom galapredstavení z leta a jesene 2015, keď mu patrí štvrtá pozícia a vyššie sa nedostane kvôli absencii časovky.
 
Nibali už na tomto kopci raz zvíťazil, a to v roku 2012, keď o desať sekúnd porazil Petra Velitsa, no o sekundu mu to v celkovom hodnotení nestačilo a Púchovčan vyhral celkovo.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Vincenza Nibaliho (víťaz)
"Pridané dva kilometre na cieľovom stúpaní zmenili spôsob, ako si na konci rozložiť sily. Aj keď sme zvíťazili, urobili sme taktickú chybu, pretože sme použili ťažšie prevody, ako by bolo treba. Preto som čakal do záverečných 300 metrov, kde som zaútočil. Momentálne sa cítim dobre, chcem tu skončiť čo najlepšie. Dodáva mi to energiu pred Tirrenom a hlavne pred Girom. Je vždy lepšie, keď odštartujete dobre sezónu, potom nemusíte nič naháňať."
 
 
Výsledky
1. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 4:25:48 20
2. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:09 10
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:12 5
4. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:18  
5. COSTA Rui Lampre - Merida 00:38  
6. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka 00:43  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo 00:43  
8. CANTY Brendan Drapac Professional Cycling 00:45  
9. DE TIER Floris Topsport Vlaanderen - Baloise 01:08  
10. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 01:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 16:18:35
2. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:15
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:24
4. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:40
5. COSTA Rui Lampre - Merida 00:54
6. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 01:16
7. CANTY Brendan Drapac Professional Cycling 01:31
8. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 01:38
9. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka 01:41
10. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 01:59
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných štyroch kilometrov etapy
 
 
1
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Okolo Ománu 2016 - 5. etapa, sobota 20. februára

5. 20.2. zvlnená ciel rovina Muscat > Yiti 120 km Hagen
 
Krátke a zvlnené etapy sú veľmi obľúbené. Tá piata v Ománe s trojnásobým prejazdom cez kopec Bousher mala svoju charizmu, čo viackrát dokázala minulosť týchto pretekov.
 
Predchádzajúce dni unavili pretekárov, ktorí to takmer každý deň v skúšali v úniku, a tak sme videli vpredu úplne novú trojicu Jacques Van Rensburg (Dimensions Data), Hugo Houle (Ag2r) a Pieter Weening (Roompot). Vôbec prvý raz sa svetu ukázal v novom drese skúsený Holanďan, ktorý pred sezónou opustil Oricu, kde pôsobil od jej vzniku.
 
Napriek iba 120 kilometrom, ktoré mali pretekári na programe, dovolil pelotón úniku vybudovať si šesťminútový náskok. Potom sa toho chytili jazdci tímu Lampre-Merida, teda tímu, ktorý tu vlani získal celkový triumf a aj tento rok tu mali pomerne silnú zostavu, ktorej sa ešte nepodaril výraznejší úspech.
 
V polovici etapy došlo k pádu v peltóne. Odstúpiť musel držiteľ dresu pre najaktívcnejšieho pretekára Okolo Ománu 2016 Stijn Steels (Topsport Vlaanderen). Rozsah jeho zranení nebol známy. Bola to veľmi nepríjemná správa aj pre jeho strýka Toma (náš exkluzívny rozhovor), ktorý momentálne vedie Etixx na Volta ao Algarve.
 
Všetky vrchárske prémie vyhrával Van Rensburg. Spomínali sme, že dres pre lídra vrchárskej súťaže v Ománe neexistuje, takže išlo "iba" o finančné prilepšenie. Na prémiách sa však nebojovalo, Juhoafričana kolegovia z úniku vždy nechali vyhrať. Zhruba hodinu pred dojazdom mala vedúca trojka k dobru niečo vyše štyroch minút. Mali pred sebou ešte dva výstupy na kopec Bousher al Amerat (3,2 km; 6,8 %).
 
Kanaďan Houle to vzdal počas predposledného stúpania. Naopak, o pár minút neskôr zaútočil Van Rensburg a šiel vpredu sám. Pre favoritov síce neznamenal bezprostredné ohrozenie, pretože jeho strata v GC bola 5:19, ale už vlani celkovo piatym miestom ukázal, že vrchárske kvality má výborné. Dlho sám neudržal, skvelé tempárske schopnoti mal aj Weening, ktorý sa k nemu dotiahol.
 
Na začiatku posledného stúpania pelotónu nastúpil víťaz prvej etapy Bob Jungels (Etixx). Astana jeho pokus zlikvidovala. Potom sa začala poriadna naháňačka. Skúšal to jeden favorit za druhým. Útočili Bardet, Van Avermaet, D. Martin, znova Jungels, všetko sledovali s odstupom pár metrov Nibali s Fuglsangom.
 
Následne prišiel zjazd smerom do hlavného mesta, ktorý zvykne skupiny spájať. Tak sa aj stalo a zo skupiny favoritov bol v špurte najrýchlejší Edvald Boasson Hagen (Dimensions Data) pred Gregom Van Avermaetom (BMC) a Marcom Canolom (UnitedHealthcare). Alexander Kristoff sa v čelnej skupine neudržal. Zobúdzajúci sa Nór vyhral už svoju tretiu etapu v tejto sezóne. Pripomíname, že o celkový triumf v Katare ho pripravil defekt.
 
V celkovom poradí ostalo všetko po starom. Hagenovi desať bonifikačných sekúnd nepomohlo. Lídrom ostal Nibali pred Bardetom, Fuglsangom, Dumoulinom, Costom a Hagenom.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Boassona Hagena (víťaz)
"Bolo pre nás výhodné, že sme mali v úniku zástupcu, mohli sme pokojne jazdiť v balíku a pred finále nemíňať energiu. Na poslednom kopci bol Jacques chytený, ale ja som mal stále k dispozícii niekoľko spolujazdcov, ktorí mi na konci vytvorili perfektný lead-out. Ja som len 200 metrov cieľom zrýchlil. Som veľmi rád, že som takýto výborný výkon pretavil do víťazstva."
 
 
Výsledky
1. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 3:05:32 20
2. VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team 00:00 10
3. CANOLA Marco UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:00 5
4. PONZI Simone CCC Sprandi Polkowice 00:00  
5. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 00:00  
6. CIOLEK Gerald Stölting Service Group 00:00  
7. BYSTRøM Sven Erik Team Katusha 00:00  
8. PHELAN Adam Drapac Professional Cycling 00:00  
9. MARCATO Marco Wanty - Groupe Gobert 00:00  
10. HAAS Nathan Dimension Data for Qhubeka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Priebežné poradie po etape
1. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 19:24:07
2. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:15
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:24
4. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:40
5. COSTA Rui Lampre - Merida 00:54
6. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 01:06
7. CANTY Brendan Drapac Professional Cycling 01:31
8. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 01:38
9. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka 01:41
10. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 01:59
 
Zobraziť kompletné poradie
 
1
profil etapy (© letour.fr)
 
 

Okolo Ománu 2016 - 6. etapa, nedeľa 21. februára

6. 21.2. rovinatá ciel rovina Muscat > Matrah 130 km Kristoff
 
Záverečný deň sa točil okolo miliónovej metropoly arabskej krajiny. Znova cyklisti prešli cez kopec Al Jissah, ale sotva mohol niečo ovplyvniť. Bolo jasné, že ak nedôjde k nejakej neočakávanej udalosti - pád / defekt, Nibali nepríde o celkový triumf.
 
Úvodné kilometre etapy boli vzhľadom na jej jednoduchý profil neštandardné, žiadny reálny únik sa netvoril. Potom to zo žartu skúsil Daniel Martin z Etixxu, ale Íra pelotón chytil a hneď vzápätí sa dopredu pustila šestka Sébastien Minard (Ag2r), Gregor Mühlberger (Bora), Gianni Meersman (Etixx), Pieter Van Speybrouck (Topsport), Daniel Eaton (UnitedHealthcare) a Jaroslaw Marycz (CCC). Po chvíli ich dostihol aj oneskorenec Jesper Asselman (Roompot). Holanďan sa prezentoval v úniku v stredu.
 
Astane na čele balíka nemienil nikto pomáhať, ale aj napriek tomu si sedem ľudí väčší náskok nevybudovalo. Dve a pol minúty je rozhodne málo. V druhej polovici etapy sa k Astane pridali jazdci Kaťuše a náskok bol hodinu pred dojazdom na pohodlnej hranici 1:40 a pomaličky klesal. Keď bol na hranici 25 sekúnd a skupiny sa už zreteľne videli, došlo k typickému cuknutiu balíka a zároveň zrýchlenia partie. To ale nevydržali jej niektorí členovia a postupne odpadávali.
 
Kaťuša dnes všetky úlohy splnila na výbornú. Alexander Kristoff sa dostal opäť do najlepšej pozície a v kombinácii so svojou rýchlosťou konkurenti nemali šancu. Oklieštená zostava Giantu-Alpecin to rozbehla na Zica Waeytensa a iba sa mohol pozerať na Nórov chrbát. Sam Bennet (Bora) či Edvald Boasson Hagen (Dimensions Data) sa do koncovky dostali, ale popredné miesta neobsadili.
 
V celkovom poradí sa nič nezmenilo. Vincenzo Nibali na piaty pokus vyhral tieto preteky a podobne ako jeho veľký konkurent na Tour de France Chris Froome má už z úvodu sezóny celkový triumf. Edvald Boasson Hagen vyhral bodovaciu súťaž, jeho kolega Jacques Van Rensburg aktivitu. Súťaž do 25 rokov Austrálčan Brendan Canty z Drapacu a najlepším tímom boli borci z Dimensions Data.
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Kristoffa (víťaz)
"Cítil som sa veľmi dobre a takisto môj tím predviedol silný výkon. Celý deň sme kontrolovali utečencov a na konci mi spoluhráči pomohli odraziť všetky ataky. Pred páskou som znovu dostal vynikajúcu podporu, dvesto metrov pred cieľom  bolo mojím cieľom iba udržať rýchlosť a zakončiť túto spoluprácu ďalším víťazstvom."
 
 
Výsledky
1. KRISTOFF Alexander Team Katusha 3:01:18 20
2. WAEYTENS Zico Team Giant - Alpecin 00:00 10
3. ANDERSEN Søren Kragh Team Giant - Alpecin 00:00 5
4. VAN ASBROECK Tom Team LottoNL - Jumbo 00:00  
5. BENNETT Sam Bora-Argon 18 00:00  
6. JANS Roy Wanty - Groupe Gobert 00:00  
7. CAPIOT Amaury Topsport Vlaanderen - Baloise 00:00  
8. KUMP Marko Lampre - Merida 00:00  
9. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 00:00  
10. CANOLA Marco UnitedHealthcare Pro Cycling Team 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Konečné poradie pretekov
1. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 22:25:25
2. BARDET Romain AG2R La Mondiale 00:15
3. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 00:24
4. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 00:40
5. COSTA Rui Lampre - Merida 00:54
6. BOASSON HAGEN Edvald Dimension Data for Qhubeka 01:06
7. CANTY Brendan Drapac Professional Cycling 01:31
8. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 01:38
9. KUDUS Merhawi Dimension Data for Qhubeka 01:56
10. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 01:59
 
Zobraziť kompletné poradie
 
1
profil etapy (© letour.fr)