1. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Rincón la Victoria > Granada 155 km Valverde
2. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Torredonjimeno > Alto Águila 178 km Pinot
3. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Lucena > Córdoba 11,9 km Campenaerts
4. 18.2. zvlnena etapa ciel rovina La Campana > Sevilla 179 km Coquard
5. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Setenil las Bodegas > Coín 152 km Wellens
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - Úvod k pretekom

 
Ruta del Sol prilákalo dobrú štartovku
 
Ďalšie predstavenie ponúkne Okolo Andalúzie, kde budú dôležité tri etapy, pričom cyklisti sa musia pripraviť na ostrý vstup do pretekov.  Hneď na začiatku ich čaká zaujímavá etapa, ktorá na konci obsahuje  stúpanie Alto de Monachil (7 km; 8 %). Z jeho vrcholu zostáva do cieľa len devätnásť kilometrov v zjazde, preto bude lákavou ponukou na atak. Najmä, keď miestami dosahuje aj dvojciferné prevýšenie.
 
Ešte krajšia bitka sa uskutoční nasledujúci deň, pretože sa bude finišovať na strmom kopci Peňa del Águila (5,3 km; 9,3 %). Na tomto stúpaní sa  presadia len výborne pripravení cyklisti, ktorí budú schopní na prudkých sklonoch jazdiť vo vysokej intenzite. Napínavý trojboj o celkový triumf vyvrcholí 12-kilometrovou časovkou jednotlivcov, takže kandidáti na titul budú preverení po každej stránke. V záverečných dvoch etapách sa očakáva špurt balíka, alebo úspech nie nebezpečných utečencov.
 
Vyzývavá trasa pritiahla na Ruta del Sol silné štartové pole.  Na podujatí nesmie chýbať Alejandro Valverde, ktorý obhajuje minuloročný triumf, a celkove tu zvíťazil už štyrikrát. Skúsený borec sa počas víkendu predviedol parádnym výkonom na Vuelta de Murcia, takže nikto nepochybuje, že na pretekoch sa ukáže vo výbornej forme.
 
 
video v clanku ikonka ciernaValverdeho triumf v kráľovskej etape v minulom roku na RdS
 
 
Prvé súťažné dni v drese Trek – Segafredo strávi Alberto Contador.  Španielsky jazdec síce zdôrazňuje, že sú to pre neho len prípravné preteky, ale jeho prirodzená súťaživosť sa určite nedostane do úzadia. Najmä, keď bude premiérovo jazdiť v nových farbách. Nabitú zostavu prináša tím Sky. Vrchári Landa, Lopez, Nieve, Poels a Rosa budú vedieť, čo majú robiť v úvodných dvoch etapách, budeme však zvedaví, ako sa im bude dariť v časovke.
 
Konkurenciu dopĺňajú francúzski jazdci Pinot, Barguil, Rolland, o dobrý výsledok sa pobijú aj domáci zástupcovia z celku Caja – Rural ako Pardilla alebo Arroyo. Na rýchle koncovky sa bude sústrediť Bryan Coquard, ktorého môžu vyzvať na súboj Moreno Hofland či Fabio Felline.
 
Po vydarenom účinkovaní na Tour Down Under tu bude pokračovať vo svojom rozvoji Ondřej Cink, ktorý môže  počas etáp opäť zviditeľniť dresy Bahrajn – Merida. V zostave CCC Sprandi uvidíme jazdiť aj Jana Hirta, pre ktorého to budú druhé etapové preteky v tomto ročníku, a aj Michala Schlegla, ktorý si v poľskom celku odkrúti premiéru.
 
 
valverde 2016 andaluzia podium movf
Víťazstvo v Andalúzii obhajuje Alejandro Valverde (© Movistar Team)
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - 1. etapa, streda 15. februára

1. 15.2. rovinata etapa ciel rovina Rincón la Victoria > Granada 155 km Valverde
 
etapa 1
profil etapy (© vueltaandalucia.es)
 
 
Hneď prvá etapa obsahovala zaujímavé kopce, tým najdôležitejším bol Puerto de Monachil (7 km; 8 %), ktorého vrchol stál devätnásť kilometrov pred cieľom. Na tomto stúpaní sa malo rozhodnúť, či príde do cieľa okresaný pelotón a presadia sa rýchli jazdci, ktorí zvládajú kopce,  alebo sa budú tešiť útočníci.

Do úniku sa dostali De Vries (Roompot), Preidler (Sunweb), Turek (Cycling Academy), Senechal (Cofidis), Van der Sande (Lotto-Soudal), Svešnikov (Gazprom-RusVelo) a Salas (Burgos). V prvej časti pretekov sa ich náskok pohyboval na úrovni piatich minút.

Na prvej horskej prémii bol úspešný Preidler, hneď za ním preťal vrchol český zástupca Daniel Turek, pre ktorého to boli druhé preteky v tomto ročníku. A práve táto dvojica sa potom odpútala na čele pretekov a na druhej horskej prémii zobral najviac bodov český jazdec. Turek pre seba získal aj tretiu prémiu a na tej nasledujúcej získal druhé miesto, keď ho prekonal Preidler. Onedlho však počkali na ďalších utečencov.

Na tomto úseku jazdil na čele balíka tím Trek - Segafredo, ktorý nasadil slušné tempo. Bolo vidno, že Alberto Contador je po svojom prestupe do americkej zostavy veľmi motivovaný. Potom nasledovala jednoduchá pasáž, kde vydržali na čele pretekov len Turek, Senechal a Van der Sande. Títo borci boli eliminovaní už 37 kilometrov prred páskou.
 
Počas celej etapy odvádzal výbornú práce celok Trek - Segafredo, ale akonáhle sa začalo približovať kľúčové stúpanie, vpredu sa ukazovali farby FDJ. Na samotnom stúpaní už jazdil na čele balíka Movistar, ale potom všetkých vystrašil atak Alberta Contadora, ktorý prišiel šesť kilometrov pred vrcholom. Tento útok rozbil hlavnú skupinu a k Pistolerovi sa pridal len Valvdere, ku ktorým sa postupne pridali Rosa, Poels, Izagirre a Urán.
 
 
contador 2017 superi andaluciaf
Alberto Contador útočí (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Na čele pretekov sa situácia rýchlo menila. Aktivitou hýril najmä Contador, ktorý niekoľkokrát zrýchlil, ale zaujímavý náskok sa podarilo vytvoriť len Mikelovi Landovi. V popredí sa pohyboval aj český zástupca Ondřej Cink.
 
Tesne pred vrcholom stratil Landa svoj náskok, a práve tam zaútočil Valverde, ku ktorému sa pridal len Contador. Valverde však v zjazde oveľa viac riskoval a osamostatnil sa na vedúcej priečke. Jazdec tímu Movistar ale čoskoro počkal na Contadora, Izagirreho a Rosu, ktorí sa k nemu pripojili v klesaní. A tesne pred páskou ich chytili aj Poels s Reichenbach.
 
V špurte malej skupinky sa presadil Alejandro Valverde. Skúsený pretekár v závere atakoval, ale potom správne vyhodnotil situáciu, že najlepšie šance na etapový triumf bude mať v špurte, preto počkal na konkurenciu, a ušetril energiu na posledné stovky metrov. Na druhom mieste finišoval Wout Poels, tretí skončil Sebastien Reichenbach.
 
 
valverde 2017 triumf andaluciaf
Valverdeho víťazstvo (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Akciu favoritov na záverečnom kopci rozprúdil Alberto Contador, ktorí prinútil aj ostatných, aby sa zapojili do zaujímavej bitky. Vo veľmi dobrom svetle sa tu ukázali všetci borci, ktorí sa umiestnili na popredných priečkach, preto sa môžeme tešiť na zajtrajšiu kráľovskú etapu, ktorá končí na náročnom kopci. Dnešok ukázal, že kandidáti na celkový triumf nemajú strach útočiť. 
 
Vo veľmi dobrom svetle sa ukázal Ondřej Cink, ktorý na poslednom kopci pracoval pre Izagirreho, a stále mal dosť síl, aby prišiel do cieľa na štrnástom mieste. Ďalší český zástupca Daniel Turek sa zase objavil v hlavnom úniku, kde získal dve horské prémie.
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:02:28 20
2. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:00 10
3. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:00 5
4. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:00  
5. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
6. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:05  
8. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:05  
9. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:05  
10. BARGUIL Warren Team Sunweb 00:05  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále prvej etapy
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - 2. etapa, štvrtok 16. februára

2. 16.2. rovinata etapa ciel rovina Torredonjimeno > Alto Águila 178 km Pinot
 
etapa 1
profil etapy (© vueltaandalucia.es)
 
 
Najťažšia etapa na podujatí bola zakončená kopcom Puerto Peña Aguila (5,3 km; 9,2 %). Cieľové stúpanie obsahovalo niekoľko úsekov s dvojciferným prevýšením, ale tesne pred vrcholom poľavilo, takže favoriti nemohli s útokom váhať príliš dlho. Vo včerajšej etape sa výborne ukázali domáci matadori Valverde s Contadorom, ktorým zdatne sekundovali borci z tímu Sky a sympatickým výkonom sa predviedli aj Ion Izagirre či Ondřej Cink z Bahrajn - Merida.

V úniku sa predstavilo päť jazdcov. Tim Wellens (Lotto-Soudal), Antonio Nibali (Bahrajn-Merida), Georg Preidler (Sunweb), Xandro Meurisse (Wanty-Groupe) a Felix Grosschartner (CCC Sprandi) tvorili dobrú skupinu, najmä keď sa v nej nachádzal Tim Wellens, ktorý je v úniku vždy nebezpečný. Belgický jazdec odštartoval sezónu výborne, keď ukoristil dve jednorazovky na Malorke. V brejku sa opäť predstavil Georg Preidler, ktorý jazdil v drese pre najlepšieho vrchára.
 
 
etapa 2 4
Únik dnešného dňa (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)

 
Vedúca skupina si postupne vybudovala náskok presahujúci sedem minút, v balíku to pozorne sledovali jazdci z tímu Movistar. Na prvej horskej prémii sa presadil mladší brat Vincenza Nibaliho, za druhé miesto si pripísal body aj Preidler. Rozdiel medzi skupinami zostával dlhú dobu nezmenený, ešte sedemdesiat kilometrov pred páskou mali utečenci k dobru osem minút. Preto sa na čelo balíka posunuli zástupcovia Treku a Sky, ktorí začali sťahovať náskok vedúcej supiny.
 
V záverečnej časti čakal na jazdcov kopcovitý terén, čo využil Tim Wellens a osamostatnil sa na čele pretekov. Belgický jazdec sa vyžíva v podobných situáciách a dlhú dobu naťahoval rozbehnutý pelotón, ktorý nedokázal zmenšovať jeho náskok. Nakoniec rozdiel začal klesať, ale ako sa blížilo cieľové stúpanie, Wellensove šance na veľké prekvapenie boli stále veľmi pekné.
 
Na predposlednom stúpaní mal k dobru už len 90 sekúnd, v balíku tvrdo pracovali tímy Sky a Trek, ktoré potvrdzovali svoju kvalitu. A statočného utečenca chytili na začiatku cieľového kopca. Ako prvý zaútočil v balíku Landa, do cieľa zostávali štyri kilometre. Stíhačku viedol Felline, ktorý rozbiehal tempo pre Contadora. 2500 metrov pred páskou bol Landa dobehnutý a atakoval Contador, ktorý si vypracoval menší náskok.
 
 
etapa 2 5
Moment Contadorovho nástupu (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Do problémov sa dostal Valverde, ale skúsený jazdec sa snažil eliminovať svoje straty. V popredí sa nachádzali aj Landa, Pinot, Poels, Rosa a Izagirre.
 
Alberto Contador neudržal sólové vedenie až do cieľa, pretože ho dostihol Thibaut Pinot. A francúzsky jazdec predviedol lepší finiš a získal etapový triumf. Pistolero po útočnom výkone bral druhú priečku. S menšou stratou dorazila skupinka, kde sa umiestnili Valverde, Izagirre, Rosa a Landa.
 
Do čela celkového poradia sa dostal Contador, no na päty mu budú nasledujúce dni šľapať Pinot, Valverde, Izagirre i Rosa, ktorí strácajú iba bonifikačný bagatel a všetci majú šancu na triumf.
 
 
Výsledky
1. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 4:44:03 20
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:02 10
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:07 5
4. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:07  
5. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:09  
6. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:09  
7. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:13  
8. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:28  
9. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:46  
10. DE TIER Floris Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:46  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 8:46:33 5
2. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:03  
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:05  
4. IZAGIRRE Ion Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:05  
5. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:07  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:11  
7. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:12  
8. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:26  
9. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:49  
10. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 01:08  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru etapy
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - 3. etapa, piatok 17. februára

3. 17.2. rovinata etapa ciel rovina Lucena > Córdoba 11,9 km Campanaerts
 
etapa 1
profil etapy (© vueltaandalucia.es)
 
 
Dvanásťkilometrová časovka mala rozhodujúci vplyv na klasifikáciu, pretože dve predchádzajúce etapy nevytvorili veľké rozostupy. Medzi vedúcimi siedmimi pretekármi bol rozdiel len dvanásť sekúnd, takže na rovinatej a rýchlej trase mohla rozhodnúť každá jedna sekunda.

V štartovom poli sa nachádzlo niekoľko kvalitných časovkárov, ako prvý sa dostal pod hranicu pätnástich minút Campenaerts (Lotto-Jumbo), ktorý prekonal trať za 14:55. Belgický jazdec predviedol výborný výkon, pred druhým v poradí Wellensom mal k dobru dvadsať sekúnd. Medzi najlepšími sa objavil aj Kiriyenka, ktorý dosiahol čas 15:16. Výborný výkon predviedol Felline (Trek-Segafredo), ktorý sa zaradil na priebežnú druhú priečku so stratou deväť sekúnd.
 
 
etapa 3 6
Victor Campenaerts (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Český jazdec Michal Schlegel absolvoval trať presne o jednu minútu pomalšie ako Victor Campenaerts. Vo výborných výkonoch pokračoval Ondřej Cink, ktorý v prvej súťažnej časovke života stratil 39 sekúnd a pohyboval sa na hranici Top 10. Jazdec tímu Bahrajn - Merida si vďaka tomu mohol polepšiť v klasifikácii.
 
Potom sa už objavili na trati pretekári, ktorí bojovali o celkový titul. Výborne sa predviedol Wout Poels, ktorý v cieli stratil len šestnásť sekúnd. Následne prišla informácia, že jeden z najlepších časovkárov Ion Izagirre odstúpil z pretekov v priebehu etapy. 
 
Alejandro Valverde sa vyburcoval k skvelému výkonu, keď takmer zosadil z trónu Campenaertsa. Chýbala mu len jedna sekunda. Thibaut Pinot bol od neho pomalší, francúzsky jazdec stratil osem sekúnd. A nepokoril ho ani Alberto Contador, ktorý za ním zaostal šesť sekúnd.
 
Victor Campenaerts dosiahol prvé víťazstvo v tomto ročníku a ako akutálny časovkárky belgický šampión to bolo v ITT. V silnej konkurencii dokázal pokoriť dvoch domácich matadorov. Po parádnom výkone obsadil druhé miesto Alejandro Valverde, ktorý bol veľmi blízko k etapovému triumfu, ale oveľa viac ho zaujímal vývoj v celkovej klasifikácii, kde potreboval zmazať manko päť sekúnd na Alberta Contadora. A jazdec tímu Movistar sa skutočne dostal na čelo pretekov, o jednu sekundu pred svojím španielskym sokom.
 
 
etapa 3 8
Alejandro Valverde (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
V nasledujúcich dvoch etapách tak budeme sledovať, kde sa Pistolero pokúsi zmazať minimálnu stratu. A to dodá pretekom správne napätie. Veľkú stratu nemá ani Thibaut Pinot, ktorý takisto predviedol kvalitnú časovku. S menším odstupom nasleduje v poradí trojica z tímu Sky. Veľkú smolu prekonal Ion Izagirre, ktorý dnes mohol využiť časovkárske kilometre, aby sa dostal na vysoké priečky v GC, ale o túto možnosť ho pravdepodobne pripravil pád.  
 
Vo výbornom rozbehu svojej kariéry na cestných bicykloch pokračuje Ondřej Cink, ktorý dnes obsadil pätnástu priečku, a v celkovom meradle sa prepracoval do najlepšej desiatky. V silnom prevedení sa ukázal aj Fabio Felline, ktorý sa stáva jedným z najdôležitejších členov tímu Trek - Segafredo. 
 
 
Výsledky
1. CAMPENAERTS Victor Team LottoNL - Jumbo link ikonka 14:55 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:01 10
3. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:07 5
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:09  
5. FELLINE Fabio Trek - Segafredo link ikonka 00:09  
6. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:16  
7. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:20  
8. KIRIENKA Vasil Team Sky link ikonka 00:21  
9. LUDVIGSSON Tobias FDJ link ikonka 00:25  
10. BRÄNDLE Matthias Trek - Segafredo link ikonka 00:28  
 
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 9:01:34 5
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:01  
3. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:06  
4. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21  
5. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:45  
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:48  
7. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:52  
8. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:29  
9. CINK Ondřej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:48  
10. MORENO Javier Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:50  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - 4. etapa, sobota 18. februára

4. 18.2. zvlnena etapa ciel rovina La Campana > Sevilla 179 km Coquard
 
etapa 1
profil etapy (© vueltaandalucia.es)
 
 
Po troch bitkách o celkovú klasifikáciu prišla na rad pomerne jednoduchá záležitosť pre rýchlych jazdcov. V polovici etapy sa síce nachádzala kopcovitá pasáž, ale tá neobsahovala ťažké stúpania. V hromadnom dojazde mali patriť medzi hlavných favoritov Bryan Coquard a Moreno Hofland.

Brejk sa vytvoril po dvadsiatich kilometroch, vo vedúcej skupine sa objavilo šesť jazdcov. Keizer (Lotto-Jumbo), Rubio (Caja Rural), Cousin (Cofidis), Owsian (CCC Sprandi), Budding (Roompot) a Wallays (Sport Vlaanderen) však okamžite pocítili silu pelotónu, ktorý im nedal k dobru viac ako tri minúty.

Okrem Movistaru boli na dnešnú etapu správne pripravené celky Direct Energie a Lotto-Soudal, ktoré mali najvhodnejšie typy pre záverečný špurt. Utečenci si nepolepšili ani na kopcovitej pasáži, hlavný balík jazdil veľmi koncentrovane. Posledných šesťdesiat kilometrov prebehlo na jednoduchom profile, kde sa mala ešte viac ukázať kvalita pelotónu.
 
 
etapa 4 3
Dnešný únik (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Náskok vedúcej skupiny potom klesal veľmi rýchlo, svoju pozíciu na čele pretekov sa pokúsil zachrániť Diego Rubio, ktorý atakoval v úniku.  Bol to však len propagačný pokus. Únik však bojoval až do samého konca a desať kilometrov pred cieľom sa nechcel vzdať svojho 30-sekundového náskoku.
 
Nakoniec sa z toho stala dramatická naháňačka, vedúca skupina bola chytená len niekoľko kilometrov pred páskou. V balíku už boli na čele zoradené viaceré celky, ktoré dokázali eliminovať motivovaných utečencov. 
 
V samotnom závere rozhodovala aj pozičná jazda, pretože 350 metrov pred páskou bola situovaná nepríjemná zákruta. A tieto nástrahy najlepšie zvládol dnešný hlavný favorit Bryan Coquard. V technickom dojazde sa pokúsil presadiť Daniel Hoelgaard, ktorého však francúzky jazdec nikam nepustil, a vybojoval druhé víťazstvo v tomto ročníku. Predtým uspel na Okolo Valencie.
 
 
etapa 4 4
Coquard vs. Hoelgaard (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 
 
Veľmi dobrý výkon predviedol aj Daniel Hoelgaard, 23-ročný jazdec mal guráž, aby sa pokúsil prekábatiť skúsenejšieho protivníka. Tretiu priečku vybojoval ďalší mladík, francúzsky borec Hugo Hofstetter.
 
V celkovom poradí zmeny nenastali. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať zajtrajšia etapa, ktorá obsahuje zvlnenú koncovku, či sa tam nájde priestor na vytvorenie malých rozdielov. 
 
 
Výsledky
1. COQUARD Bryan Direct Energie 4:10:33 20
2. HOELGAARD Daniel FDJ link ikonka 00:00 10
3. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 00:00 5
4. HOFLAND Moreno Lotto Soudal link ikonka 00:00  
5. KREDER Raymond Roompot - Nederlandse Loterij 00:00  
6. RAIM Mihkel Israel Cycling Academy 00:00  
7. MAIKIN Roman Gazprom-RusVelo 00:00  
8. FARAZIJN Maxime Sport Vlaanderen - Baloise 00:00  
9. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00  
10. PRADES Eduard Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 13:12:07 5
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:01  
3. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:06  
4. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21  
5. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:45  
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:48  
7. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:52  
8. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:29  
9. CINK Ondřej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:48  
10. MORENO Javier Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:50  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre štvrtej etapy
 
 
 

Vuelta a Andalucia / Ruta Del Sol 2017 - 5. etapa, nedeľa 19. februára

5. 19.2. rovinata etapa ciel rovina Setenil las Bodegas > Coín 152 km Wellens
 
etapa 1
profil etapy (© vueltaandalucia.es)
 
 
Aj záverečná etapa mohla obsahovať šprintérsku koncovku, hoci terén nebol v žiadnom prípade jednoduchý. Kvôli náročnej prvej polovici sa otvárala možnosť aj pre utečencov. V klasifikácii boli na vedúcich priečkach vytvorené len minimálne rozdiely, preto sme boli zvedaví, či dnešný dojazd dokáže zmeniť pomery v GC. Posledné stúpanie Alto de Jarapalos (5,9 km; 2,2 %) však na to nemalo parametre.

Takmer okamžite sa dostali do úniku Wellens (Lotto-Soudal), Clarke (Cannondale-Drapac), Novak (Bahrajn-Merida), Campenaerts (Lotto-Jumbo), Minaard (Wanty Groupe), Paterski (CCC Sprandi), Van der Lijke (Roompot) a Bravo (Euskadi). Pred balíkom sa vytvorila dobrá skupina, účasť takých tempárov ako Wellens či Campenaerts mohla byť nebezpečná pre jazdcov, ktorí v balíku mysleli na etapový triumf.

Pelotón si najskôr zobrali pod patronát celky MovistarTrek – Segafredo, ktoré nechávali utečencom pekný náskok. Oproti predchádzajúcim dňom bolo chladnejšie počasie a väčšinou aj pršalo. Odstup vedúcej skupiny sa pohyboval v okolí šiestich minút, na kopcovitej časti potom kontrolovali utečencov len jazdci z Movistaru.
 
 
etapa 5 3
Netradičný divák pri trati (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
 

Po prekonaní kopcovitej časti začali stíhať vedúcu skupinu borci z Direct Energie, ktorí chceli zariadiť hromadný špurt pre Bryana Coquarda. V balíku sa začal ukazovať aj celok Sport Vlaanderen, ktorý si rovnako želal šprintérsku koncovku. Osemčlenná skupina utečencov však spolupracovala veľmi dobre.
 
Po záverečnom kopci zostali na čele pretekov už len Clarke, Paterski, Wellens, Campenaerts, Novak a Van der Lijke, ale ich náskok pred balíkom klesol. No stále mali k dobru peknú časovú výhodu. Pelotón nakoniec nedokázal eliminovať túto skupinu a vedúca šestica bojovala o etapový triumf.
 
V záverečnom špurte malej skupiny sa presadil Tim Wellens, ktorý dotiahol do úspešného konca ďalší zo svojich pobytov v úniku. Belgický jazdec získal už svoje tretie víťazstvo v tomto ročníku. Na etapové pódium sa dostali aj Simon Clarke a Victor Campenaerts.
 
Hlavná skupina zaostala 1:45 a ako prvý v nej preťal cieľovú pásku Hector Saez z Caja Rural. Medzi jazdcami na GC sa nevytvorili žiadne rozdiely, takže celkovú klasifikáciu ovládol Alejandro Valverde. Jazdec tímu Movistar získal piaty titul na tomto podujatí. Na druhej priečke skončil Alberto Contador a domácim jazdcom robil spoločnosť na stupňoch víťazov Thibaut Pinot
 
 
valverde 2017 andaluzia stupne movf
Alejandro Valverde už s piatym celkovým triumfom v Andalúzii (© Movistar Team)
 
 
Výsledky
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 3:58:31 20
2. CLARKE Simon Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 10
3. CAMPENAERTS Victor Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00 5
4. PATERSKI Maciej CCC Sprandi Polkowice 00:00  
5. NOVAK Domen Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
6. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij 00:00  
7. MINNAARD Marco Wanty - Groupe Gobert 01:34  
8. SAEZ Héctor Caja Rural - Seguros RGA 01:45  
9. GARCIA CORTINA Ivan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:45  
10. HOFSTETTER Hugo Cofidis, Solutions Crédits 01:45  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 17:12:23 200
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:01 150
3. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:06 125
4. POELS Wout Team Sky link ikonka 00:21 100
5. ROSA Diego Team Sky link ikonka 00:45 85
6. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:48 70
7. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 00:52 60
8. URÁN Rigoberto link ikonka Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:29 50
9. CINK Ondřej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:48 40
10. MORENO Javier Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:50 35
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria (© 63ª Ruta del Sol, Vuelta Andalucia / By Karlis Medrano)
- fotografie: 1. etapa (1-8), 2. etapa (9-16), 3. etapa (17-24), 4. etapa (25-32), 5. etapa (33-40)