Na poslednej Grand Tour v ročníku uvidíme aj v tejto sezóne lezecké eldorádo, a netýka sa to len etáp, ktoré budú zasahovať do celkovej klasifikácie, ale v podstate každého dňa, lebo v programe sú iba štyri jednoduché profily, ktoré budú ponúknuté pre klasických šprintérov.
 
Deväť cieľových stúpaní je rovnomerne rozdelených počas celých troch týždňov. V závere druhého súťažného bloku sa môžeme tešiť na pekný triptych v Astúrii a aj na konci podujatia sú pripravené tri horské dojazdy, medzi ktorými vynikajú dve etapy v Andorre. V poslednom týždni našla svoje miesto časovka jednotlivcov, ktorá bude opäť určená pre špecialistov, čo by malo motivovať vrchárov, aby ešte viac využili svoje silné stránky. A na vytvorenú trasu sa môžu pozerať s úsmevom odolní šprintéri alebo puncheuri, ktorí dostali v záveroch etáp hneď niekoľko dobrých príležitostí.
 
 
 
Nenápadné profily prvého týždňa môžu spôsobiť zaujímavé rozdiely
            
Najväčšie španielske podujatie bude putovať z juhu na sever krajiny a úvodné tri dni strávi v provincii Malaga. V rovnomennom prístavnom meste otvorí súboje v klasifikácii osemkilometrová časovka jednotlivcov. Pretekárov čaká jazda po pobreží a v historickom centre, plus niekoľko ostrých zákrut, ale trasa nie je veľmi technická, takže červený dres získa špecialista na krátke časovky.
 
Vuelta odštartuje zostra a hneď na druhý deň je pripravený finiš na vrchole stúpania. Lezeckú pripravenosť otestuje krátky kopec Caminito del Rey (3,4 km; 7 %), ktorý bol takto skoro využitý aj v sezóne 2015 a po útoku získal etapový triumf Esteban Cháves. Caminito del Rey nespôsobí veľkú selekciu, ale favoriti sa môžu pred cieľom rozdeliť a spolu s predchádzajúcou časovkou môže mať klasifikácia po dvoch dňoch zaujímavú podobu. Ani tretia etapa neponúkne úplne jednoduchý terén, ale koncovka už bude prijateľnejšia pre celý pelotón. Uvidíme, či aj pre klasických šprintérov, pretože v Alhaurín de la Torre sa bude finišovať do mierneho kopca.
 
Pre fanúšikov atraktívna prehliadka južného Španielska bude pokračovať aj v štvrtej etape, favoriti na titul sa musia nachystať, že v provincii Granada ich opäť vyzve do hry cieľové stúpanie. Sierra de la Alfaguara (12,4 km; 5,4 %) je dlhou previerkou a najlepší vrchári v balíku ocenia aj to, že pred vrcholom sa nachádzajú pomerne náročné úseky, a to už môže stáť za zmienku, aby sa otestovali aj jazdci na GC.
 
 
vuelta 2016 sceneria cptfw
Scenéria Vuelty (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Piaty deň postavili organizátori trasu s jednoduchou koncovkou v meste Roquetas de Mar, ale napriek tomu sa bude tvrdo bojovať o etapový triumf. Dvadsaťpäť kilometrov pred cieľom vrcholí stúpanie Alto el Marchal (10,8 km; 4,1 %) po ktorom bude nasledovať dlhý zjazd, takže na zvlnenej trase budú cítiť šancu na úspech pôvodní utečenci, neskorý atak na záverečnom kopci alebo odolní šprintéri. Klasická  šprintérska etapa príde na rad až ako šiesta v poradí, dve menšie stúpania neodradia najrýchlejších jazdcov v balíku, aby konečne predviedli svoju maximálnu rýchlosť.
 
Potom uvidíme dve etapy v autonómnom spoločenstve Kastília-La Mancha. Siedma etapa privedie cyklistov do mesta Pozo Alcón, okolo ktorého sa urobí jeden okruh. Koncovka bude zaujímavá, pretože trinásť kilometrov pred cieľom končí kopec Collado Ceal-Hinojares (4,5 km; 5,4 %) a posledné úseky etapy sa nachádzajú v stúpaní, takže v Pozo Alcón sa otvorí cesta pre silových šprintérov alebo výbušných jazdcov.
 
Aj na konci ôsmeho dňa sa dostanú do hry siloví šprintéri alebo puncheuri, pretože finále znovu prebehne v stúpaní a bude tam miesto aj na útok. Najťažšou prekážkou úvodného týždňa bude cieľový kopec La Covatilla (9,8 km; 7,1 %). Toto stúpanie začína pozvoľna, ale posledných osem kilometrov bude poriadne vyzývavých, pretože prevýšenie sa tu pohybuje v rozpätí ôsmich až desiatich percent, čo bude výživnou pôdou pre najlepších vrchárov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaLa Covatilla v roku 2011
 
 
Astúrske stúpania nesklamú ani tentoraz
 
Úvodnú previerku druhého súťažného bloku si vyhliadnu najrýchlejší borci v balíku, medzi mestami Salamanca a Bermillo de Sayago sa nachádza len jedno stúpanie tretej kategórie, čo nemôže skončiť inak ako šprintérskym súbojom. Po tomto jednoduchom predstavení budú nasledovať dve etapy, na ktoré sa budú sústrediť výbušní jazdci alebo odolní šprintéri, pretože obidve koncovky obsahujú tesne pred páskou krátke stúpania.
 
V jedenástej etape sa bude celý deň jazdiť na zvlnenom teréne, potom rozbehne akciu kopec Alto del Mirador (8,8 km; 4,3 %), ale cyklisti si odložia víťazný pohyb na záverečné krátke stúpanie, ktorého vrchol stojí iba 3000 metrov pred páskou a aj cieľová čiara bude situovaná do kopca. Nasledujúci deň bude pripravená voľnejšia trasa, ale aj v najsevernejšom meste krajiny, Estaca de Bares, postavili organizátori tesne pred pásku krátke, ale svižné stúpanie, čo môže byť lákadlom na atak.
 
Jedným z charakteristických znakov Vuelty je to, že na konci druhého týždňa rozprúdia akciu v klasifikácii tri horské etapy so zaujímavými cieľovými stúpaniami, a v tomto roku sa odohrá obávaný trojboj na krásnych a zároveň nepríjemných astúrskych kopcoch. Najskôr bude kraľovať trinástej etape stúpanie La Camperona (4,3 km; 11,6 %), ktoré síce nie je dlhé, ale o to náročnejšie gradienty obsahuje. Nie sú tu výnimkou ťažké úseky s prevýšením cez pätnásť percent, preto záverečné štyri kilometre urobia v poradí peknú neplechu.
 
 
ilustrak 2016 vuelta director peloton cptfw
Scenéria Vuelty (© Courtesy Slipstream Sports / Graham Watson 2016)
 
 
Festivalom dvojciferných sklonov bude aj kopec Les Praeres de Nava  (4 km; 12,5 %), ktorý sa objaví prvýkrát v ponuke španielskej GT. Vo finále štrnástej etapy sa pretekári opäť vyšťavia na prudkých sklonoch. Úvodné dva kilometre atakujú šestnásť percent, to isté platí o poslednom kilometri, kde je aj tvrdá pasáž s maximom 23 percent tesne pred cieľom, takže favoriti sa musia poriadne pripraviť na tento úsek pretekov. Ale to nebude všetko.
 
Po dvoch rokoch sa vracia do itinerára španielske ikonické stúpanie Lagos de Covadonga (11,7 km; 7,2 %). Tento kopec patrí medzi najťažšie výstupy na Pyrenejskom polostrove a bude predstavovať skutočnú lahôdku na konci druhého týždňa. Covadonga by mala aj väčší priemerný sklon, ale tesne pred vrcholom sa nachádzajú dva krátke zjazdy. Na celej dĺžke sa tu objavujú náročné momenty, ale tie najťažšie pasáže, kde radi útočia aj favoriti, odštartujú sedem kilometrov pred cieľom, kde sú pripravené gradienty 12 až 13 %. Nepochybujeme, že práve v závere pätnásteho dňa uvidíme jednu z najkrajších lezeckých bitiek celých pretekov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaQuintana dobýja Covadongu v sezóne 2016
 
 
 
Finále podujatia si žiada najlepšiu formu
 
Aj posledný týždeň odštartuje na severe krajiny, v autonómnom spoločenstve Kantábria rozdá dôležité karty pre celkovú klasifikáciu 32-kilometrová časovka jednotlivcov. Tentoraz nebude kľúčová jazda proti chronometru úplne rovinatá, ale pretekári pôjdu po zvlnenom teréne a najmä v prvej časti prekonajú niekoľko menších stúpaní. Posledných desať kilometrov je však úplne plochých, takže aj tak budú mať navrch tí favoriti, ktorí sa kamarátia s časovkárskym špeciálom. Ale ako býva na Vuelte zvykom, na konci pretekov dostávajú vrchári k dispozícii významnú kompenzáciu. A táto formula začne platiť hneď na druhý deň.
 
Pelotón sa na chvíľu zastaví aj v cyklisticky prajnom Baskicku a na konci sedemnástej etapy sa o tom presvedčia všetci pretekári. Sériu štyroch krátkych stúpaní zakončí cieľový kopec Monte Oiz (7,3 km; 9,7 %), ktorý bude pokračovať v náročnosti predchádzajúcich horských dojazdov. Záverečných päť kilometrov dosahuje priemerný sklon jedenásť percent, čo bude po vysiľujúcej časovke veľkou výzvou pre každého favorita. Stačí si len spomenúť, ako sa trápil v ostatnom ročníku Chris Froome na kopci Los Machucos, ktorý nasledoval práve po ITT. V poslednom súťažnom bloku si pretekári na chvíľu vyfúknu počas osemnásteho dňa, šprintérska previerka vedúca do mesta Lleida padne každému vhod.
 
Každá ušetrená energia sa bude počítať, pretože finále celých pretekov je nasmerované do Andorry, a to znamená, že v záverečných dvoch etapách prehovoria do poradia aj pyrenejské stúpania. V devätnástej etape sa bude bojovať vo finále na kopci Col de la Rabassa (17 km; 6,5 %), pričom cieľové stúpanie nemá strmé úseky a je pravidelným výstupom. Druhá previerka v Andorre bude ešte vyzývavejšia. Necelých sto kilometrov a šesť stúpaní je to najťažšie, čo v tomto roku ponúka cyklistická sezóna, a  veľkolepé finále bude zakončené na Coll de la Gallina (11,7 km; 8,5%). Posledné stúpanie pretekov nepovolí, drží si náročnosť na celej dĺžke a vo finále obsahuje  ťažké momenty s priemerom jedenásť percent. Bude to veľmi pekný finiš na konci pretekov. Šprintérska koncovka v Madride bude mať už len oslavný charakter.
 
 
vuelta 2017 etapa 06 sceneria
Scenéria Vuelty (© Courtesy Slipstream Sports)
 
 
Výkonnosť favoritov musí postupne gradovať, v ponuke niekoľko otvorených koncoviek
 
Jazdci na celkové poradie majú presnú predstavu o tom, ako sa bojuje na Vuelte. Cesta za úspechom vedie cez kvalitnú lezeckú výkonnosť, ale v poslednom čase mieša poradím aj rýchla časovka jednotlivcov, ktorá bude aj tentoraz mátať niektorých favoritov v treťom týždni. Na začiatku pretekov rozhýbu GC krátka ITT a Caminito del Rey a budeme zvedaví, ako sa postavia pretekári k dlhému cieľovému kopcu Alfaguara, ktorý sa objaví vo finále štvrtého dňa. Hlavnú lezeckú porciu úvodného bloku obstará La Covatilla, kde už musia najlepší jazdci ukázať svoju skutočnú výkonnosť, ale všetky tieto prekážky budú len rozcvičkou pred ďalším programom.
 
Skutočné súboje o červený dres odpáli Astúria a jej klenoty La Camperona, Les Praeres de Nava a najmä Lagos de Covadonga. Ak by prvé dve menované stúpania videli miestami nesmelých a opatrných favoritov, na Covadonge sa už nikto z nich nemôže schovať a bude musieť predviesť svoj maximálny výkon. Po týchto troch dňoch sa oddelí zrno od pliev, ale ani úspešné astúrske ťaženie nemusí stačiť na úspech v klasifikácii.
 
V záverečnom týždni totiž dominuje dlhá časovka, ktorá má potenciál na vytvorenie veľkých rozdielov, ale ani po tejto skúške nebude poradie uzatvorené. Ťažké cieľové stúpanie Monte Oiz a dve etapy v Andorre budú držať napätie až do samého konca, a najmä zubatá etapa s dojazdom na Galine môže pripraviť nejedno prekvapenie vo vyčerpanom balíku. Preto si všetci favoriti vydýchnu len na konci dvadsiatej etapy.    
 
Klasickí šprintéri dostanú k dispozícii štyri isté koncovky (6., 10., 18. a 21. etapa), o svoju šancu môžu zabojovať aj na konci tretieho dňa, ale finále v meste Alhaurín de la Torre sa hodí skôr pre odolných šprintérov. Táto skupinka jazdcov sa môže tešiť na podujatí až z piatich či šiestich príležitostí, čo nebýva na GT zvykom, a v týchto finišoch sa budú pretláčať s výbušnými jazdcami, pretože v niekoľkých prípadoch striehne tesne pred cieľom krátky kopec alebo sa končí v miernom stúpaní.