MSR a ČR: Prvé tituly v časovkách sú rozdané, majú ich Jaseková, Jenčušová a Lohinský

27.6.2019, 07:00 | Preteky vo svete | J. Janoťák, L. Timko
mcr sr 2019 top

št 27.6. rovinata etapa 09:00   Areál Samsung Voderady 20,5 km Jenčušová

video v clanku ikonka ciernaVideoreportáž z ITT junioriek, žien a juniorov

Program spoločného šampionátu otvorili časovky. Ako prvé opustili štartovú rampu juniorky, ktoré odštartovali o deviatej hodine. Trať v areáli Samsungu Voderady mala svoje špecifiká, s ktorými sa všetky súťažiace museli dobre popasovať. Juniorky absolvovali súboj s chronometrom na trase dlhej 20 kilometrov. Veľkou favoritkou tejto kategórie bola Radka Paulechová (CyS - Akadémia Petra Sagana).

dievčatá od sagana
Príprava na časovku (© Ján Melicher)

Zo slovenského pohľadu celý program odštartovala Hana Mudráková (Cyklistický klub SPARTAK TLMAČE). Jej výsledný čas v cieli bol 35:59. Za ňou časovku absolvovala Hana Horváthová (CK EPIC Dohňany), ktorá bola o celé dve minúty rýchlejšia. Lenže Viktória Podoláková (CyS - Akadémia Petra Sagana) dokázala na trati predviesť rýchlejší výkon a na istý čas sa usadila na vedúcej priečke.

Hana Mudráková časovka
Hana Mudráková (© Igor Stančík)

Piata v poradí štartovala Radka Paulechová (CyS - Akadémia Petra Sagana), ktorá v dnešnej časovke pokračovala v dobrých výkonoch z tejto sezóny. V cieli jej namerali čas 32:16, čo v momente, kedy preťala cieľovú čiaru, bolo priebežné prvé miesto. Nakoniec z toho bola pozícia na stupni víťazov. Tiež Nora Jenčušová (SCHWABIK CYCLING CEA) dokázala nájsť potrebné tempo k tomu, aby porazila všetky súperky, aspoň dovtedy. Jej čas bol 30:19.

jenčušová časovka
Nora Jenčušová (© Ján Melicher)

Za ňou bola už iba jedna juniorka. Simona Záhorcová (MŠK Žiar n. Hronom - Cyklistický klub) išla, čo jej nohy stačili, ale v porovnaní s prvou Jenčušovou na konci stratila celú minútu a pol. Jenčušová však dosiahla druhý najlepší čas spomedzi všetkých štartujúcich Sloveniek, bola rýchlejšia aj ako väčšina žien. Záhorcová medzi juniorkami skončila na druhom mieste, tretia bola Paulechová.

audio ikonkaAudiovyjadrenie Nory Jenčušovej

juniorky časovka pódium
Stupne víťazov junioriek (© Igor Stančík)

št 27.6. rovinata etapa 09:07   Areál Samsung Voderady 20,5 km Jaseková

Ženy absolvovali svoju časovku spoločne s juniorkami. Aj ony na ceste za slovenským dresom museli zdolať trať dlhú 20 kilometrov. Na štarte chýbali Alžbeta Bačíková a Tereza Medveďová, ktoré v tomto týžni bojujú na Európskych hrách. Barbora Švrčková (BRS TECHNOLOGY - KAKTUS BIKE RACING TEAM) prišla do cieľa v čase 32:13, čo už nestačilo na niektoré časy junioriek. Andrea Šimora (Bike Team Juhasky) bola o niečo lepšia. Andrea dokázala svoj čas stlačiť pod 31 minút, presnejšie jej namerali 30:43.

laura debnárová
Laura Debnárová (© Ján Melicher)

Nasledovali dve mladšie pretekárky. Júlia Hrtánková (CK EPIC Dohňany) a Laura Debnárová (CyS - Akadémia Petra Sagana) nestačili ani na výkony niektorých junioriek. Prvá menovaná dosiahla čas 32:39, druhá dopadla ešte o niečo horšie. Jej výsledný čas bol 33:21. Potom traťou prešla jedna z možných kandidátok na popredné priečky. Lívia Hanesová (CK Banská Bystrica) tiež zašla časovku pod 31 minút, čo bol dobrý výkon, ale na pódium to nestačilo.

Jaseková časovka
Tatiana Jaseková (© Igor Stančík)

Monika Kadlecová (CK EPIC Dohňany) zaznamenala čas 32:00, čo znamenalo, že ona slovenskou majsterkou nebude. Mariana Findrová (CK Banská Bystrica) zvládla svoj súboj s chronometrom za 30:22, čo bol veľmi dobrý čas. Petra Machálková (CyS - Akadémia Petra Sagana) ho neprekonala, bola o minútu pomalšia. Tatiana Jaseková (BIKEPRO SPORT) úlohy top favoritky ustála, v cieli jej namerali čas 29:58. Bola jedinou Slovenkou, ktorá dnešnú časovku zvládla prejsť pod 30 minút a vyhrala.

ženy časovka pódium
Pódium ženy (© Igor Stančík)

audio ikonkaAudiovyjadrenie Tatiany Jasekovej

št 27.6. rovinata etapa 09:45   Areál Samsung Voderady 20,5 km Lohinský

Rovnakú trať a dĺžku museli prejsť v časovke aj juniori. Tí prišli do akcie hneď po ženách, takže mali identické, veľmi ťažké podmienky. Slnko a vysoké teploty boli veľkou prekážkou pre každého jedného zúčastneného. Teplomer v tieni ukazoval 30 stupňov, na slnku bola ešte väčšia páľava. Poobede, počas časovky mužov, mala byť ešte väčšia teplota.

Pred slovenskými juniormi svoj súboj o korunu najlepšieho pretekára v tejto kategórii zviedli českí chlapci. Jakub Ťoupalík (Cycling Academy Tabor) nemal problém s tým, že opustil rampu úplne posledný. Na bicykli strávil 26:57 a zvíťazil. Len osem sekúnd na neho stratil ďalší vychádzajúci talent z Česka. Pavel Bittner (Mapei Merida Kaňkovský) skončil na striebornej pozícii. Veľmi tesne dopadol aj súboj o tretiu priečku. Bruno Štoček (IVARCS - AUTHOR TEAM) len o dve sekundy porazil Jakuba Boučeka (RBB Invest Force Cycling Team). Všetci štyri zvládli zájsť časovku pod 28 minút a boli ďaleko pred ostatnými chlapcami z Čiech.

české pódium
Najlepší traja juniori z Česka (© Ján Melicher)

Zo Slovákov sa prvý z rampy zviezol Erik Meliš (CK EPIC Dohňany), a to presne o pol jedenástej. Jeho výsledný čas nepatril medzi najlepších, ale nebol ani najhorší. Prekonal ho už Alex Rebro (PROefekt team), ktorý v areáli Samsung Voderady strávil 28:59. Jeho čas atakoval Ladislav Frolek (TJ Slávia ŠG Trenčín), ale chýbalo mu zopár drobných. Presnejšie štyri sekundy. Onedlho sa však našiel rýchlejší jazdec a bol ním Jakub Barcík (CYKLO SPIŠ). Jemu stopky ukázali výsledný čas 28:45.

jakub hodás
Juniori bojovali vo vysokých teplotách (© Ján Melicher)

Výmena stráži vo vedení prišla čoskoro, pretože Jakub Jenčuš (PROefekt Košice) dokázal 20 kilometrov prejsť za 28:28, ale ani on sa dlho na prvom mieste neohrial. Timotej Piliarkin (ŠK Železiarne Podbrezová a.s.) prišiel do cieľa o štyri sekundy skôr a stanovil tak nový líderský čas, na slovenskej strane. Zároveň bol aj najlepším slovenským cyklistom narodeným v roku 2002. Lenže rovnaký ročník narodenia je aj Adrian Patay (TJ Slávia ŠG Trenčín). Patayov čas bol 28:05.

časovka msr čr
Jazdci TJ Slávia ŠG Trenčín obsadili štyri popredné priečky  (© Igor Stančík)

Patay nakoniec obsadil štvrtú priečku, pretože sa našli traja rýchlejší pretekári. Tretí bol nakoniec Simon Nagy (TJ Slávia ŠG Trenčín), ktorý by na českej strane obsadil piatu priečku. Časovku absolvoval za 28 minút. Pavol Kramarčík (TJ Slávia ŠG Trenčín) bol o takmer 30 sekúnd lepší a získal druhé miesto. Víťazom sa stal Filip Lohinský (TJ Slávia ŠG Trenčín) v čase 27:27, ale ani on by sa na českej strane nezmestil na stupne víťazov. Bol by tesne piaty.

časovka juniori
Veľký úspech tímu TJ Slávia ŠG Trenčín (© Igor Stančík)

Prvé štyri pozície tak patrili cyklistom z tímu TJ Slávia ŠG Trenčín, ktorý vedie aj juniorske poradie Slovenského pohára medzi tímami. Potvrdili tak skutočnosť, že momentálne sú na Slovensku najlepším juniorským zoskupením. Dnešok veľa radosti nepriniesol do tábora CyS - Akadémie Petra Sagana. Ich najlepším pretekárom bol Marek Gajdula, ktorý obsadil až 16. miesto. Dávid Sikora a Jakub Hodás stratili na Lohinského cez tri minúty.