Scheldeprijs: Skvelý finiš Ewana. Ackermanna penalizovali. Bennetta súperi zavreli

14.10.2020, 10:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
st 14.10. rovinata etapa ciel rovina Schoten > Schoten 174 km Ewan
 
scheldeprijs20
profil pretekov (© flandersclassics.be)
 
 
Scheldeprijs je dlhé roky klasikou pre čistokrvných šprintérov. Za posledných dvadsať rokov sa tu špurtovalo každú jednu edíciu. V listine víťazov sú preto samí šprintéri od Cipolliniho cez McEwena, Kittela po Cavendisha, ktorý sa tu radoval trikrát a špekulovalo sa, že práve dnes ukončí kariéru. Napokon ho ale jeho tím Bahrain - McLaren nominoval aj na Tri dni De Panne budúci týždeň. Tento rok sa jazdilo len blízko cieľového mesta Schoten a kratšie ako zvyčajne. Klasika mala len 174 kilometrov.
 
Preteky mali veľmi pokojný priebeh. Síce sa únik nevytvoril na prvý raz, chcelo sa v ňom prezentovať viac tímov, malé skupinky neodchádzali. Podarilo sa to až deviatke ľudí. Na takúto jednorazovku je to rarita. Ešte väčšia, že veľkú mediálnu pozornosť si vyslúžil samotný Mark Cavendish, ktorý sa ukázal v celodennom úniku. Spolu s ním tam boli Danil Fominich a Dmitrij Gruzdev (2x Astana), Michael Schär (CCC), Lewis Askey (FDJ), Tom Wirtgen (Bingoal), Christopher Juul Jensen (Mitchelton), Travis McCabe (Israel), Piotr Havik (Riwal).
 
 
 
 
Pre pelotón bola táto početná skupina veľmi nebezpečná, preto jej nedával priestor. Dokonca sa nedostal celý deň cez minútu a pol. To rozhodne nebýva zvykom. Ako prvý odpadol z čela Cavendish, ale udržal sa tam takmer tri hodiny, takže sa nedá hovoriť o tom, že sa tam len trochu pretočil. Zvyšok podľahol tempu balíka jedenásť kilometrov pred cieľom. S jednou výnimkou. Piotr Havik z Riwalu tu prežíval vrchol sezóny, veď jeho tím nejazdieva veľa pretekov vysielaných na Eurosporte a tento rok mal len pár štartov. Veľmi sa chcel ukázať. Darilo sa mu to veľmi dobre. Štvrť minútky mal ešte desať kilometrov pred cieľom. Po svojom "TV time" mal osem km pred dojazdom.
 
Potom sa už chystali šprintérske vlaky. Konkurencia tu bola lepšia ako na Gire - Ackermann, Bennett, Ewan, Kristoff, Bouhanni, Philipsen. Pôvodne sa rátalo aj s Madsom Pedersenom vo skvelej forme, ale víťaza Gent - Wevelgem trápili bolesti stehenného svalu, a tak usúdil, že to v cieľovej rovinke na boj o triumf nebude, takže zhruba v polovici pretekov zliezol z bicykla.
 
 
 
 
Výborne záver zvládla partia Deceunincku - Quick-Step s Lampaertom, Štybarom a Sénechalom, ktorí rozbehli špurt Samovi Bennettovi. Tesne pred cieľom sa to ale v chaose preskupilo a írsky hrdina Tour de France zrazu nemal najlepšiu pozíciu. Štvorhodinová robota vyšla navnivoč. Zlyhal zrejme posledný článok rozbiehacej reťaze. Sénechal alebo Archbold. Bennett ostal sám a zavreli ho.
 
Vo veľkej stkanici sa to napokon najlepšie otvorilo pre Caleba Ewana (Lotto), ktorý sa prekĺzol spoza súperov a ukázal skvelé nohy. Druhú priečku obsadil Pascal Ackermann (Bora). Tretiu priečku si napokon vybojoval Niccolo Bonifazio (Direct Energie). Skvelo záver zrežírovalo UAE a Jasper Philipsen mal skvelú pozíciu, ale urobil nesprávny pohyb k bariére a súperi ho tam úplne zavreli. Nepresadili sa viacerí favoriti, ktorí sa v chaose stratili. Bennett bol až deviaty.
 
 
 
 
V cieľovej rovinke došlo aj k ťažkému pádu Augusta Jensena z tímu Riwal. Zostrelil ho klasickým neúmyselným spôsobom vybiehajúci Ackermann, ktorý mu zadným kolesom cvrnkol po prednom a poslal ho na zem. Aj Jensenovi sa pri páde odopla prilba a urobil niekoľko kotrmelcov. Vyzeralo to na veľmi vážne zranenie hlavy. Veľmi rýchlo k nemu pribehli cyklisti aj záchranári. Ako prvý dokonca Rüdiger Selig z Bory. Utrpel aj odreniny z kotrmelcov a cez neho ešte prešiel papájový Iván García Cortina, ktorého to následne vyhodilo do bariéry, takže tiež nevyzeral najlepšie. Podľa prvých správ z nemocnice to s Jensenom vzhľadom na všetky okolnosti nevyzerá až tak zle. Žiadne život ohrozujúce zranenia neutrpel.
 
Aktualizácia: Keďže žijeme v ére po Jakobsenovom páde, rozhodcovia potrestali aj Pascala Ackermanna za jeho manéver, ktorých sme už videli určite aspoň desať v minulosti, málokedy to penalizovali. Na tretiu priečku sa tak posunul Bryan Coquard (B&B Hotels).
 
 
 
 
Výsledky
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 3:34:38 200
2. BONIFAZIO Niccolò Team Total Direct Energie 00:00 150
3. COQUARD Bryan B&B Hotels - Vital Concept p/b KTM 00:00 125
4. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 00:00 100
5. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 85
6. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:00 70
7. DE KLEIJN Arvid Riwal Securitas Cycling Team 00:00 60
8. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 50
9. EINHORN Itamar Israel Start-Up Nation 00:00 40
10. CARDIS Romain Team Total Direct Energie 00:00 35
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop