45. ročník Okolo Álp poslúži ako generálka na Giro, v akcii bude Hindley, Buchmann a ďalší

17.4.2021, 21:00 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Od pondelka sa pozornosť fanúšikov presmeruje do Álp, kam pricestujú najmä adepti na celkové poradie na Gire. Atraktivitu pretekov umocňuje ich harmonogram. Ani raz neuvidíme etapu pre šprintérov a prakticky v každej previerke môžeme sledovať zaujímavé posuny v celkovom poradí. Na 45. ročníku nebude chýbať ani druhý muž vlaňajšieho Gira Jai Hindley či tretí muž poslednej Vuelty Hugh Carthy. Z druholigových pretekárov púta pozornosť najmä Nairo Quintana alebo Ilnur Zakarin.
Jay Hindley (© LaPresse/Massimo Paolone)
Itinerár pretekov opäť obsahuje päť etáp, pričom ani raz neuvidíme typickú rovinatú previerku určenú pre šprintérov. 45. ročník odštartuje v meste Brixen, ktoré patrí do provincie Bolzano. Prvá časť etapy ide prakticky stále do kopca a pretekárov dovedie až ku horskej prémii Brenner (13,5 km; 3%). Následne sa pretekári spustia smerom do Innsbrucku, ale pred cieľom ich čaká dvojnásobný prejazd cez Axams (1,5 km; 5%). Po druhom prejazde zostáva do cieľa len deväť kilometrov a tak by sa mali v cieli radovať klasikári alebo vrchári s kvalitným šprintom.
Hneď na druhý deň ich čaká etapa s cieľovým stúpaním do obce Feichten im Kaunertal. Ešte predtým budú musieť cyklisti prekonať horské prémie Gachenblick (8,1 km, 6,3%) a Kaunergrat (6,5 km; 9,4%). Táto previerka stanoví pomery v GC a odhalí formu jednotlivých pretekárov. Tretia etapa prinesie takmer tritisíc nastúpaných metrov a jej najťažšie úseky čakajú na kopci Frinig (9,5 km; 6,8%), kde sa nachádzajú aj deväťpercentné sklony a medzi jednoduché kopce nepatrí ani Tarsch (3,4 km; 6,9%).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vo štvrtok čaká na kandidátov na GC najťažšia previerka. Najprv čaká na cyklistov Passo Castrin (24,4 km; 5,6%) s desaťpercentnými sklonmi. Následne si pretekári oddýchnu v zjazde a tak nasleduje Passo Campo (14,4 km, 6,6%). Rozhodujúce momenty v etape prídu na Boniprati (10 km, 6,8%), ktoré vrcholí šesťtisíc metrov pred páskou a toto je vhodný priestor na rozhodujúci útok. Posledná etapa má len 121 kilometrov a ak budú chcieť vrchári získať čas na ostatných, dobrú príležitosť bude mať na Passo Duron (6,4 km; 7,9%). Následne ich čaká dvojnásobný prejazd cez Lago di Tenno (8,5 km; 6,2%), ktorý končí jedenásť kilometrov pred páskou a očakáva sa tu útočná jazda.
Svoju formu pred Girom ukážu Hindley, Buchmann, Pinot či Bilbao
 
Preteky Okolo Álp vníma množstvo cyklistov ako generálku pred úvodnou Grand Tour a inak to nie je ani tentoraz. Spomedzi pretekárov, ktorí na Gire vlani skončili v Top 10, tu prichádza vyladiť formu obrovské prekvapenie vlaňajšieho ročníka Jai Hindley. Austrálčan tento rok zatiaľ nedosiahol významnejšie výsledky, ale na Paríž – Nice pomáhal Bennotovi a Okolo Katalánska nedokončil. Spolu s ním by mohol o GC zabojovať aj Romain Bardet, ktorý sa na Tirreno – Adriatico vmestil do Top 10.
Fanúšikovia Bardeta (© A.S.O. / Pauline Ballet)
Tohtoročná sezóna zatiaľ nevychádza Emanuelovi Buchmannovi a Nemec tak bude veľmi motivovaný, aby sa predviedol v čo najlepšej forme pred premiérovým Girom. Na UAE Tour nezachytil delenie balíka hneď v úvodnej previerke a v Baskicku pre zmenu vybuchol v poslednej etape. Štvrtý muž Starej dámy z roku 2019 však nie je jediným zaujímavým pretekárom v drese Bory. Na celkové poradie môže ísť aj Felix Grossschartner alebo Matteo Fabbro, ktorý prekvapil piatim miestom na Tirrene.
V aktuálnej sezóne sa zatiaľ neukazoval Thibaut Pinot a jeho forma je tak veľkou neznámou. Iným prípadom je Pello Bilbao, ktorý šiel výborne v Baskicku a len o chlp mu utieklo pódium na GP Miguel Indurain. V tíme BikeExchange bude lídrom Simon Yates, ktorý v doterajšom priebehu sezóny nepredvádzal oslnivé výkony, ale zakaždým sa dokázal umiestniť aspoň v Top 10. Posledným víťazom pretekov je Pavel Sivakov a mladý Rus by mal dostať príležitosť na GC, nakoľko na predchádzajúcich pretekoch plnil najmä úlohy domestika.
fotogaleria ikonkaŠtartová listina pretekov (odkaz)
fotogaleria ikonkaFotogaléria profilov etáp (© tourofthealps.eu)
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6
Fotografia 1 z 6

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop