Okolo žltého dresu kolujú mnohé rozprávky. No Francúzi v ňom získavajú až magickú silu a Julian Alaphilippe, ktorý doteraz vyhral iba dve časovky v celej kariére, aj to veľmi krátke a v slabšej konkurencii, dnes suverénne porazil Gerainta Thomasa i celú štartovú listinu. Jeho kolega Mas dokonca verí, že to vydrží až do Paríža. Buchmanna psychicky naštrbil pád Schachmanna. Ten sa ospravedlnil tímu za svoje zlyhanie v poslednej ťažkej zákrute. Porte je pripravený užiť si zajtrajšok. Prinášame osemnásť reakcií po časovke v Pau.
 
 
Aktuálne najpopulárnejší francúzsky športovec pokračuje v úžasnej Tour. Pred štartom tvrdil, že dá do toho úplne všetko a dúfal, že nepríde o celý náskok. No že ho o štrnásť sekúnd zveľadí, určite nečakal nikto. Ani Julian Alaphilippe: "Je to neskutočné, neviem opísať, aký som šťastný. Vedel som, že moja jazda bude dobrá, ale neveril som, že vyhrám. Prvá časť mi sedela, tak som šiel 'full gas', ale v druhej časti som prekvapil sám seba. Prekročil som svoje limity a s podporou fanúšikov som šiel naplno až do pásky. Stále tomu neverím," povedal líder svetového rebríčka. Podrobnejšie sa budeme venovať Alaphilippovi a vyjadreniam k Tourmaletu v rannom dianí.
 
 
alaphilippe 19 tour zlty pohlad asoftm
Julian Alaphilippe (© A.S.O. / Thomas Maheux)
 
 
14 a 86 sekúnd, to sú najdôležitejšie čísla pre Gerainta Thomasa v porovnaní s Alaphilippom. Dnes predviedol jednu z najlepších časoviek života, ale nestačilo to na triumf. No a či bude 86 sekúnd málo alebo veľa pred Tourmaletom, dozvieme sa až priamo na mýtickej hore. V Ineose boli spokojní. "Nebolo to zlé, len sa mi zdalo, že sa trochu prehrievam. Nie je to výhovorka, podmienky boli rovnaké pre každého. Ale bolo to v poriadku. V posledných ôsmich kilometroch som chcel pridať, ale akoby som nemal tých posledných päť percent. Stále je to odo mňa slušná jazda, ale nedá mi to neanalyzovať. Alaphilippovi sa darí. Je to jednoznačne favorit a ten, na ktorého si musíme dávať pozor," varuje skúsený Brit, ktorý je už na desiatej Tour.
 
Thomas De Gendt je už nezmazateľne jedným z hrdinov Tour, no jedna úžasná etapa mu nestačila. Prekvapil už časovkou vo Verone, kde sa po vyčerpávajúcom Gire umiestnil na tretej pozícii a vtedy i dnes len potvrdil, že jeho fyzický fond je úžasný. "Toto je maximum, čo som mohol dosiahnuť. Dúfal som v Top 10 a vyšlo to až takto. Ale všimnite si, že od môjho umiestnenia sú rozdiely veľmi tesné, ale rozdiel medzi druhým a víťazom je veľký. Dokiaľ všetci prešli prvým medzičasom, stále som veril, že môžem vyhrať. Ale potom prišli časy Alaphilippa a Kruijswijka a druhé medzičasy, už som vedel, že na víťazstvo to dnes nebude. Ale mal som z Kruijswijka stres, lebo ak by bol rýchlejší, vypadol by som z Top 3. Možno by som mal výhodu, ak by bola časovka predposlednou etapou. Potom by som mal vyššie šance, lebo všetci by boli unavení," povedal pre belgickú Sporzu.
 
Víťaz ôsmej etapy sa venoval aj Van Aertovi: "Škoda Van Aerta, ale myslím, že aj tak by som ho porazil. Je fér, že všetko sa točí okolo neho. Nie náhodou je belgickým šampiónom a neprehral žiadnu časovku okrem dnešnej. Ten pád bol nešťastný, ale stále som bol pred ním. Porazil by som ho, ale pravdepodobne by to bolo tesné." Bola to zároveň jeho tretia časovka na Tour s rezultátom bronzovej pozície. Určite sa ešte máme na čo tešiť. Neprekvapilo by nás ani to, ak by ešte nejakú etapu vyhral, či sa dokonca pobil o vrchársku súťaž.
 
 
de gendt 19 itt tour asofpb
Thomas De Gendt (© A.S.O. / Pauline Ballet)

 
Časovku nad očakávania zažil Rigoberto Urán. O Kolumbijčanovi sa tento rok až tak nehovorilo, ale zjavne je výborne pripravený a dnes dopadol lepšie ako pri svojej životnej striebornej Tour pred dvoma rokmi, keď bol v časovke ôsmy. Dnes porazil "celý zvyšok sveta". "Nie je to najlepší čas, ale som šťastný. Bolo to dobré a pokračujeme v dobrej práci. Povedal som tímu, že budem bojovať až do konca a ideme etapu po etape. Osobne sa cítim dobre, tím pre to robí veľa a pre mňa je cieľom približovať sa k najlepším. Mám viac šťastia než kolegovia, ktorí spadli. Tieto etapy sú veľmi ťažké a najdôležitejšie je, že po trinástich etapách stále máme šance," vravel serveru colombia.as.com. Keďže zaostal na vetre, strata 3:54 a 8. pozícia zatiaľ nevyzerajú ideálne.
 
Akési zmrtvýchvstanie predviedol odpisovaný Richie Porte, teda ďalší nešťastník z veternej desiatej etapy. Piate miesto v takejto časovke by nikoho pred pár rokmi neprekvapilo, ale Tasmánsky diabol chce naznačiť, že s ním treba rátať. "Celkom obstojná jazda. Veľa sme dreli na nastavení môjho časovkárskeho bicykla, takže je príjemné dosiahnuť pekný výsledok. Od zajtra sa bojuje, už sme zahodili dosť času, ideme si ho vziať späť. Triumf na Tourmalete je snom každého. GC je relatívne ustálená a tesnejšia. Po tak ťažkej časovke ako dnes nikdy neviete, čo budú nohy robiť zajtra, ale každý z tímu je motivovaný si to zajtra užiť," povedal Austrálčan, ktorý je ale až na 15. pozícii hneď vedľa kolegu Mollemu, ktorý má za sebou výborné Giro.
 
 
porte 19 itt detail asofab
Riche Porte (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Časovkársku formu Jumbo - Visma potvrdil Steven Kruijswijk, ktorý šiel na medzičasoch lepšie ako favorizovaný Wout Van Aert a vzhľadom na to, že doteraz nikde výraznejšie nestratil, dostal sa v celkovom poradí hneď za Thomasa so stratou 46 sekúnd. "Po Woutovom páde som sa musel sám pozbierať vo svojej hlave. Je to strašná smola, ktorú nikomu neželáte. Ja som zajazdil skvelú časovku. Rozdiely sú malé a dá sa očakávať, že táto Tour bude napínavá." Doplnil ho športový riaditeľ Mathieu Heijboer: "Mal som byť pri zahrievaní sa Kruijswijka, no nemohol som Wouta nechať samého. Dnes sme prežívali množstvo emócií, ale Woutov pád všetko zatienil." Uvidíme, či sa mu podarí ostať takto vysoko a vylepší piatu pozíciu z vlaňajška. Na pódium si brúsi zuby veľa vlkov.
 
Hlavu o múr si dnes znova búchal Thibaut Pinot, ktorému sa stratou v desiatej etape podľa vyjadrení zrútil svet a nebyť jej, bol by stále na dostrel Thomasa. Dnes na neho stratil iba 35 sekúnd. Tak ako každý deň, aj tento ho Le Parisien citoval v bojovnej nálade: "Vskutku som zajazdil dobrý čas. Cítil som, že mám formu. Mal som zo začiatku menšie technické problémy s bicyklom. Taktiež som trochu unavený, nudili ma tie rovinaté etapy. Už teraz budem na pretekoch plne prítomný, začína sa ozajstná bitka..." Pinot je aktuálny siedmy, ale už na dostrel Buchmanna, Bernala i Masa. Určite by sa nikto nečudoval, ak by bol po Pyrenejách na pódiu.
 
 
pinot 19 itt tour asofpb
Thibaut Pinot (© A.S.O. / Pauline Ballet)

 
Výbornú časovku má za sebou aj Enric Mas. Druhý muž vlaňajšej Vuelty nešiel ideálne viacero etapákov pred Tour, ale v boji proti chronometru dopadol podobne ako na životnej Vuelte, takže s ním iste treba rátať. Odmenou mu bol aj biely dres. Podarilo sa mu vyzliecť Egana Bernala. Medzi nimi je osem sekúnd. "Môj aj Alaphilippov výsledok ma veľmi teší. A mať biely dres je skvelé, hoci odteraz bude medzi mnou a Bernalom oň vojna. Ale v Deceunincku dnes môžeme hrať viacerými kartami. Je veľkou výhodou mať dvoch zástupcov v Top 5 celkového poradia. Chceme brániť žltý dres čo najdlhšie. Podľa mňa to Julian do Paríža vydrží. Raz ho už stratil, ale získal späť. To ukazuje, ako je na tom dobre. Je snom mať biely dres na mojej prvej Tour de France. Dal som si za cieľ skončiť v Paríži v prvej desiatke," povedal viacero zaujímavých myšlienok mladý Španiel. Dvoch pretekárov v Top 5 ešte v takejto fáze GT nemal Quick-Step nikdy.
 
Spokojný môže byť aj Emanuel Buchmann. Papierovo nepatril do Top 10 a 15. pozícia so skalpom Tratnika, Hagu či Politta je slušná. Stálo ho to iba jednu pozíciu v celkovom poradí a šieste miesto je veľmi slušné. Môže mať vyhliadky na pódium. "V prvej časti som sa nešetril, mal som dobrý rytmus a silné nohy, ale keď som počul o Maximilianovom páde, nechcel som v zjazde nič riskovať. To malo za výsledok stratu pár sekúnd. Ale stále lepšie stratiť pár sekúnd, než riskovať pád. V závere som už nevydržal ťažký prevod a nepodarilo sa mi udržať sa medzi najlepšími desiatimi, ale celkovo som výkonom potešený."
 
 
buchmann 19 itt tour bohfb
Emanuel Buchmann (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)

 
Už medzi porazených sa zaradil Egan Bernal. 22. pozícia nebola žiadnou tragédiou, alle strata 1:36 je väčšia, ako sa čakalo. Celkovo si preto pohoršil a rozostup medzi Thomasom a ním je už 1:30. To je už manko, ktoré sa nebude dať ignorovať a určite bude v Pyrenejách musieť ťahať. Po časovke médiám vyjadrenie neposkytol.
 
Po úžasnom štvrtkovom výkone Simona Yatesa sa očakával skvelý výkon aj od jeho brata, ktorý mal ťažiť z výbornej nálady v tíme s dvoma etapovými triumfami. No horší ako Adam Yates bol už len Bardet. Manko 2:08 ho odsunulo zo siedmej na desiatu priečku poradia, a tak bude musieť jazdiť v horách veľmi aktívne. "Drsná časovka. Prvý kúsok bol celkom fajn, ale zrazu som strácal päť až desať sekúnd tam a tam, takže to nebolo to najlepšie, ale čo už. Zajtra je krátky, ale ťažký deň a v nedeľu tiež. Aj keď, ten som si pozrel, takže ho poznám."
 
Movistar neprežíva dobrú Tour, dostáva facky z viacerých strán. Na La Planche de Belles Filles použili  Valverdeho na prácu, no dnes bol jasne rýchlejší (+1:11) ako Landa (+1:45) i Quintana (+1:51). "Kondičku mám dobrú, tak dúfajme, že dianie v horách nám dovolí predviesť super výkon. Ku koncu som stratil nejaký čas, keďže tam bola pasáž pre jazdcov schopných predviesť silnú akceleráciu. Ale cítil som sa fajn. Už zajtra sa budem môcť realizovať, keďže sa už konečne príde do hôr," avizuje Nairo Quintana. Kolumbijský líder má už štvorminútové manko, a to bude obrovským problémom. Movistar určite nič iné ako pódium neberie.
 
 
quintana 19 itt detail movfb
Nairo Quintana (© BettiniPhoto.net / Movistar Team)
 
 
Časovkárske galeje opäť zažil Romain Bardet, ktorý si veľmi dobre uvedomuje, že veľké straty v tejto disciplíne ho stoja množstvo psychických síl a aktuálne je už v neriešiteľnej pozícii s mankom 5:46 na 17. pozícii GC. Pred druhého muža Tour z roku 2016 to je viac než frustrujúce. "Práve na prvých stúpaniach nám bolo jasné, že sa Romain necíti na víťazstvo. Takže sme vedeli, že výmena bicykla veľmi nepomohla, ale ak by nepresadol, stratil by ešte viac času. Ale čo sa dá robiť, keď vám nejdú nohy? Nič. Nohy sú rozhodujúce, materiál menej. Je očividné, že sme sa trochu vzdialili od pódia, ale ešte stále je pred nami päť veľkých horských etáp, dve, skoro hrôzostrašné, sú v Pyrenejách a skúsime s tým cez víkend niečo urobiť," cituje sport.francetvinfo.fr športového riaditeľa Juliena Jurdieho. Napokon sme vypátrali aj slová sklamaného Bardeta: "Zatiaľ si to ešte analyzujem, lebo nemám všetky odpovede, ktoré som hľadal. Výmena bicykla bola určite najlepším riešením problematickej situácie. Chcem ale prejsť touto Tour bez obzerania sa späť, mojím cieľom je dostať sa späť na level, kde som bol minulé roky."
 
Ďalším celoživotným časovkárskym nešťastníkom je Daniel Martin. Dnes opäť dostal dve minúty, no keďže bol v pondelok v správnom čase na správnom mieste, do kopcov prichádza ešte pred veternými nešťastníkmi. Jeho slová sme našli na eveningexpress.com: "Vydal som zo seba všetko, fakt to najlepšie, čo som mohol, a to je najdôležitejšie. Nemyslím, že by som mohol niečo na mojej časovke zlepšiť, a to je dobrým znamením pre nasledujúce dni."
 
Veľmi dobrú časovku šiel Wout Van Aert, ktorý bol na poslednom medzičase siedmy. Síce sa od neho očakávalo víťazstvo, ale potvrdil naše očakávania, že časovka v dlhom etapáku bude pre neho limitujúca. Stratené sekundy sa snažil nahnať skvelou technickou jazdou v zákrutách, a to sa mu stalo osudným. "Má hlbokú tržnú ranu, ktorá poškodila aj svalstvo. Už podstúpil operáciu, prebudil sa, ale čaká ho pár dní v nemocnici. Uvidíme, ako dlho to bude trvať. Operácia trvala hodinu a doktori boli pozitívni. Van Aert vrazil do zábrany v mieste, kde bola úzka a ostrá. Asi sa zasekol s bedrom v háčiku zábrany, a tak si roztrhol bok. Okamžite som vystúpil z auta a obviazal mu to. Bol to strašný pohľad a aspoň sa tak nemusel na tú ranu pozerať. Sanitka prišla celkom rýchlo, ale podľa mňa nie dostatočne rýchlo pre Wouta. Mentálne bol na tom hrozne, musel som ho utešovať. Čakal som s ním v nemocnici, kým neprišla jeho manželka s rodinou," opísal nepríjemné chvíle športový riaditeľ Jumbo-Visma Mathieu Heijboer Sporze.
 
 
van aert 19 itt asofab
Wout Van Aert (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
V samom závere sa "vysypal" aj Maximilian Schachmann. Tiež si viedol slušne, priebežne bol trinásty, ale prepálil to v záverečnej prudkej zákrute. "Je mi nesmierne ľuto, že som sklamal svojich kolegov a zvyšok tímu. Všetci sme sa veľmi snažili počas týchto dvanástich etáp a ja som mal významne pomáhať Patrickovi a Emanuelovi. Mrzí ma, že nebudem schopný im poskytnúť podporu. Snažil som sa dnes dosiahnuť čo najlepší výsledok, mal som dobré tempo, ale príliš rýchlo som vošiel do zákruty. Prerátal som sa, myslel som si, že tá tesná zákruta sa otvorí, ale otvorila sa neskôr, než som čakal. Už vtedy som dostal šmyk, nemohol som nič robiť a bol som na zemi." Nemec má zlomené záprstné kostičky na ľavej ruke.
 
Peter Sagan si dnešný deň užil. Nohy ho určite príliš neboleli. V sedle nemusel stráviť päť hodín a tradične pobavil divákov. "Dobre to bolo, išlo sa viac do kopca a na záver sme sa spustili dolu, to už bolo po rovine, takže v pohode. Celkom dobre to ubiehalo. Ja vždy musím prísť v nejakom časovom limite a strážiť si vynaloženú námahu. Človek ide tak, aby došiel, ale nie je to jednoduché. Nebolo to zas také, že by som sa išiel vyjazdiť na bicykli. Trochu fúkalo, niektoré zjazdy boli nebezpečné, na asfalte boli akoby bubny a veľa pretekárov na to doplatilo. Aj my sme tam mali Schachmanna," povedal po oblečení si zeleného dresu do mikrofónu RTVS.
 
 
Výsledky etapy
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 35:00 120
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 00:14 50
3. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 00:36 25
4. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 00:36 15
5. PORTE Richie link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:45 5
6. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:45  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:49  
8. ASGREEN Kasper Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:52  
9. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:58  
10. ROSSKOPF Joey CCC Team link ikonka 01:01  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 
 
gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 53:01:09 25
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 01:26  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 02:12  
4. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:44  
5. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 02:52  
6. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 03:04  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 03:22  
8. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 03:54  
9. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:55  
10. YATES Adam link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 03:55  
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 277
2. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 191
3. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 184
4. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 167
5. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 148
6. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 132
 

tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 54
2. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 37
3. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 30
4. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 27
5. BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits 20
6. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 16
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 53:03:53
2. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:08
3. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 05:50
4. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 17:07
5. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 27:41
6. SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe link ikonka 29:25