Fanúšikom sa pripomenul český jazdec Leo König, ktorý po problémoch oficiálne prerušil kariéru a vysvetlil aj pozadie jeho komplikácii. Úvodné preteky sezóny ponúkajú veľmi kvalitné výkony v kopcoch, Démare chce len vyhrávať a Vanmarcke priznal náročný status čistokrvných klasikárov.
 
 
Zdravotné problémy ho zastavili v najlepšom

Leo König naposledy pretekal pred dvomi rokmi na Tirreno - Adriatico a odvtedy sa musel stiahnuť kvôli zdravotným ťažkostiam. Pred niekoľkými dňami uviedol českým médiám, že jeho problémy boli komplikovanejšie. „Netýkalo sa to len kolena alebo niečoho iného, čo má predtým trápilo. Bol to komplexnejší problém a stále nepoznám presnú príčinu. Nebudem skrývať, že som mal aj psychické problémy. Tie sa objavili hneď, ako som musel zo dňa na deň  prerušiť kariéru. Ale v tomto smere som už v poriadku,“ vyznáva sa 32-ročný jazdec, ktorý dokázal vybojovať najlepšiu desiatku na všetkých troch GT. Zdravotné problémy mu stále spôsobujú ťažkosti, ale kariéru nekončí a rozhodol sa bojovať, aby sa úplne vyliečil. Podľa vlastných slov si tieto dvere ešte nezatvoril. Momentálne môže absolvovať len udržiavacie cvičenia. Prevažne hráva tenis a na bicykli len zľahka trénuje.

Návrat do cyklistiky mu pomôže absolvovať aj jeho nová funkcia. Stal sa športovým riaditeľom pretekov Czech Tour a aj Pretekov mieru do 23 rokov. „Som veľmi vďačný za to, že sa do toho znovu dostanem, že môžem byť v kontakte s ľuďmi, ktorí robia okolo cyklistiky a ktorých dôverne poznám. Stále mám silnú cyklistickú dušu a teším sa, ako ma táto pozícia obohatí z inej strany,“ je pripravený na novú výzvu. Leopold König chce zároveň pomáhať aj tým ľuďom, ktorých trápili podobné psychické problémy ako jeho a povzbudiť ich, aby mysleli pozitívne a starali sa o svoje mentálne zdravie.
 
 
konig sagan 2017 bora veloimages
Leopold König s Petrom Saganom (© BORA - hansgrohe / VeloImages)


Už vo februári sa letí v kopcoch

Po prvom výstupe na Jebel Hafeet na UAE Tour si nedával servítku pred ústa Quentin Jauregui. Jazdec tímu Ag2r sa snažil útočiť na tomto kopci, ale tempo pelotónu ho prevalcovalo. „Je len február a už sa ide nesmierne rýchlo. Situácia je čoraz horšia a horšia. Cyklistika pripomína Moto GP – ide sa rýchlo na rovinách a aj v kopcoch. Keď som videl na rýchlostnej kamere, akou rýchlosťou ideme na stúpaní, vedel som, že som skončil,“ hovorí francúzsky jazdec, ktorý na vrchole Jebel Hafeet napokon stratil necelé štyri minúty.

Aj v predchádzajúcich sezónach sme sledovali vysoké vrchárske výkony hneď od prvých pretekov a tento trende pokračuje. Predstavenie Naira Quintanu na Mont Ventoux-Chalet Reynard bolo rýchlejšie o 45 sekúnd, ako keď sa išiel tento kopec na Tour de France v roku 2016. A kolumbijský jazdec pritom udržal počas 28 minút skvelý výkon na úrovni 6,5 W/kg, čo sú naozaj špičkové parametre aj na Grand Tour. O čosi menší výkon ponúkli Fuglsang, Landa a Haig na El Purche, keď počas dvadsiatich minút dokázali jazdiť na úrovni 6,3 W/kg, čo je takisto vynikajúci parameter vzhľadom k tomu, že pre Fuglsanga s Landom to boli prvé preteky v ročníku. Na Jebel Hafeet zase zlomil rýchlostný rekord Adam Yates a s výsledkom 26:10 pokoril dovtedajší Valverdeho najlepší čas z roku 2018 o pätnásť sekúnd. Aby toho nebolo málo, v tradičnej, 20-kilometrovej časovke na Okolo Algarve predviedol perfektný výkon Remco Evenepoel. Za posledné tri roky nebol nikto rýchlejší na tejto trase a mladý belgický jazdec si dokázal poradiť s výkonmi takých borcov ako Thomas, Dennis alebo Campenaerts.
 
 
uae 20 etapa 3 ilustrak favoriti rcsff
Favoriti pod Jebel Hafeetom (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Klasikári o klasikách
 
V aktuálnej sezóne si stanovil Arnaud Démare jasné priority. Chce čo najviac vyhrávať a preto bude štartovať na tých pretekoch, kde má najväčšiu šancu presadiť sa v šprintoch. A to sa týka aj jarných klasík. "V tomto roku chcem vyhrávať a môj plán je jednoduchý. Víťazím výlučne v šprintoch, tak si budem vyberať preteky, kde sa na konci šprintuje. Milujem klasiky ako Ronde alebo E3, ale tam nemám šancu byť úspešný, preto sa zameriam na jednorazovky ako MSR čo G-W, kde je predpoklad šprintérskej koncovky. Ideálne bude, aby som vytvoril taký súťažný plán, že pri každej účasti budem môcť potenciálne bojovať o víťazstvo," ozrejmuje svoje ambície Démare, ktorý počas kariéry vyhral jednu jarnú klasiku. V sezóne 2016 Miláno - San Remo.
 
Sep Vanmarcke prezentoval zaujímavý názor, že v súčasnosti to majú čistokrvní klasikári ťažké a sú pod veľkým tlakom, aby boli úspešní počas jarnej kampane. "Moderná cyklistika je najmä o kopcoch a šprintoch, klasikári dostávajú veľmi málo príležitostí. Aj tie prichádzaj len v krátkom období, trvá to len niekoľko týždňov, a ak sa vám niečo stane v tom čase, vaša sezóna je zruinovaná. Je to veľmi náročné. Musíte zostať koncentrovaný a zameraný na konkrétnu časť sezóny a od novembra, kedy začínate s tréningom, vám musí všetko vyjsť až do apríla. Inak nemáte šancu na úspech," povedal belgický jazdec, ktorý stále čaká na prenikavú výhru na kockách na hlavných klasikách.
 
 
Útočný profil sedel aktívnym cyklistom
 
Počas víkendu sa odohrali dve francúzske jednorazovky a spojenie nepríjemných poveternostných podmienok a náročnej trasy ponúklo atraktívnu jazdu. Na Faun-Ardéche Classic sa prechádzalo celý deň po kopcovitom profile a perfekte to využil Rémy Cavagna z Deceuninck - Quick-Step. Dostal sa do celodenného úniku a vo finále po 37-kilometrovom sólovom útoku vybojoval triumf. Nezastavili ho ani tri ťažké kopce pred cieľom, kde v balíku útočili Martin (Cofidis) a Kangert (EF Education), no víťaz pretekov aj tak prišiel pred nimi do cieľa s náskokom takmer tri minúty. "Milujem únik. Veľmi ma motivuje, keď jazdím vpredu. Hneď som zaútočil, lebo som nechcel stráviť celý deň v balíku v toľkom daždi. Cítil som sa veľmi dobre a keď som sa zbavil ostatných utečencov, išiel som naplno až do cieľa. Bolo to ťažké, ale som veľmi šťastný," hovorí Cavagna, ktorý po sólovom útoku vyhral v minulom roku aj devätnástu etapu na Vuelte.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih Drome Classic
 
 
Jednorazovka  Royal Bernard Drome Classic takisto svedčala útočným jazdcom, hoci na konci sa nachádzali klasikárske kopce. Náročné podmienky však vytvorili náročnú edíciu. Trek - Segafredo a Quick-Step ovládali vývoj pretekov a vo finále nasadili víťazný nástup Simon Clarke (EF Education), Warren Barguil (Arkéa) a Vincenzo Nibali (Trek). Julian Alaphilippe napokon doplatil na chlad, zimu a v cieli stratil cez dve minúty. Vedúca trojica bojovala o výhru v šprinte a najlepšie nohy vytiahol Clarke, ktorý potvrdil danosti na ardenské profily. Bolo dobré vidieť v úspešnej akcii Nibaliho, keďže cieli na Strade Bianche a Tirreno, a do formy sa už dostáva aj Barguil. Toho zase motivuje blížiace sa Paríž - Nice.