V Trnave a Suchej nad Parnou odštartovala domáca sezóna na ceste. Slovenský pohár bude mať v tejto sezóne trinásť kôl a Cycling-Info.sk Vám ho bude v spolupráci so Slovenským zväzom cyklistiky detailne mapovať. Na úvod prinášame text a fotografie z úvodného kritéria zo soboty 6. apríla. Nižšie nájdete aj množstvo fotografií. Nasledovať bude sumár pretekov z nedele.
 
 
Muži Elite + U23
 
Na štarte nechýbali elitní pretekári z Dukly Banská Bystrica, ktorých chceli potrápiť predovšetkým cyklisti z Firefly či Spartaku Tlmače. Od štartu sa aktívne prezentovali najmä jazdci posledného menovaného celku, no neskôr ich vymenili zverenci Martina Fraňa a do úniku vyrazil Juraj Bellan. Toho však pelotón pohltil a následne vyrazil dopredu jeho oddielový kolega Ján Andrej Cully.
 
Na tento atak nikto v pelotóne nenašiel odpoveď a Cully sa mohol radovať z premiérového víťazstva v sezóne. Na pódiu ho doplnili Juraj Bellan a Čech Jakub Bittner z celku Forman Cinelli.
 
Cully má z cyklistov Dukly asi najlepší štart sezóny. Dobre si počínal na známej Bíteši, kde bol veľmi aktívny a do posledných kilometrov bojoval o triumf. V sobotu zasa predviedol dobrú výkonnosť v Trnave. "Hneď po štarte bolo vidno ze sú prvé preteky v sezóne, hojný počet na motivovaných štartujúcich sa prejavil v aktívnom začiatku pretekov. Úspešne sme sa snažili dostať čo najskôr preteky pod našu kontrolu. Najprv sa podarilo Jurajovi odísť na pár kôl, hneď ako bol zase balíkom dostihnutý som ja využil šancu a odpútal som sa od hlavného poľa. Neskôr sa Jurovi zase podarilo úspešne nastúpiť tak, že sa pohyboval sam za mnou, čo z tímového hľadiska bolo pre nás výborné východisko. Posledných 15 kôl stačilo nám spolu ísť tempo, a tak si kontrolovať náskok," povedal víťaz.
 
 
krit muzi048
Najlepší z kategórie mužov (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Juniori
 
Na juniorov čakalo dvadsaťštyri okruhov. Keďže nebola reprezentácia na žiadnom zahraničnom výjazde, konkurencia bola veľmi dobrá. Mohli sa o najvyššie priečky biť tí najsilnejší, ktorých máme. Od začiatku sa neustále atakovalo a každým kolo ubúdalo z pelotónu čoraz viac pretekárov.
 
V jednom kole dopredu vyrazil cyklista zo Žilinskej akadémie Marek Gajdula. Ten si postupne budoval náskok, získal 54 bodov a po skvelej individuálnej jazde si došiel po víťazstvo. V pelotóne zostalo iba štrnásť cyklistov a druhé miesto vybojoval zástupca Žiaru nad Hronom Andrej Zelina. Tretiu priečku obsadil cyklista reprezentujúci športové gymnázium v Trenčíne Pavol Kramarčík.
 
 
krit muzi048
Marek Gajdula (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Ženy a juniorky
 
Veľmi atraktívne zastúpenie sme sledovali tiež v súboji žien a junioriek. Tie podobne absolvovali rovnaký okruh ako ostatné kategórie, len ho museli prejsť osemnásťkrát. V spoločných pretekoch súperky z troch krajín; Slovenska, Česka a Maďarska, veľmi prekvapila juniorka Nora Jenčušová, ktorá za sebou nechala aj také matadorky akými sú Alžbeta Bačíková a Tereza Medveďová, ktoré obsadili druhé, respektíve tretie miesto. 
 
Spomedzi žien, ktoré vo svojom pase majú iné občianstvo ako slovenské, sa najviac darilo reprezentantke od našich južných susedov. Johanna Borisszaová skončila štvrtá, za ňou finišovala ďalšia Slovenka Petra Machálková. Najlepšia česká pretekárka sa musela uspokojiť so šiestou pozíciou. Kateřina Mudříková patrila k najskúsenejším účastníčkam, lenže na trati to naplno neukázala.
 
V krátkosti treba zhodnotiť aj výkony ďalších junioriek. Do cieľa ich prišlo osem z celkového počtu deväť. Dobré nohy zdobili Simonu Záhorcovú, ktorá bola klasifikovaná ako desiata, ale ak by sme brali do úvahy iba juniorky, skončila by druhá. Bez manka jedného kola dorazili do cieľa ešte Vladimíra Zelinová a Zuzana Michaličková. Ostatné juniorky boli dobehnuté o kolo.
 
 
krit zeny010
Ženy na trati (© Ján Melicher pre SZC)

 
Kadeti
 
Medzi kadetmi sa očakávala dominancia cyklistov zo žilinskej akadémie, ktorým mali sekundovať jazdci Žiaru nad Hronom či Podbrezovej. Hneď od začiatku atakoval Martin Svrček zo Žiliny, ktorý ovládol aj prvú bodovačku. Neskôr sa aj so svojím kolegom Jakubom Slivkom odtrhol z natiahnutého pelotónu.
 
Aktívne sa ukazoval aj maďarský pretekár Zétény Szijártó. Svrček postupne pridával na svoje konto ďalšie body, vzadu už nestíhali viacerí pretekári a balík každým kolom prichádzal o ďalších jazdcov.
 
Pomerne pokojný priebeh narušil hromadný pád na cieľovej rovine, kde ostalo asi desať pretekárov. Najhoršie vyzeral Kristof Árvai, ktorého museli na rukách preniesť do sanitky. Na tomto mieste skončil aj Žiarčan Lukáš Ungvarský, ostatní účastníci pádu pokračovali ďalej.
 
Po vynútenej neutralizácií preteky pokračovali ďalej a z víťaza sa radoval Martin Svrček, ktorého na pódiu doplnil Jakub Slivka. Na treťom mieste sa umiestnil Zétény Szijártó. V Top 10 sa umiestnili aj dvaja zástupcovia CKM Poprad.
 
 
krit muzi048
Boj medzi kadetmi (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Kadetky
 
V tejto kategórií stálo na štarte solídnych dvadsať pretekárok, kde mala najväčšie zastúpenie žilinská akadémia. Po štarte sa vpredu usadilo približne desať pretekárok. Z tejto skupiny zaútočila Tereza Kurnická z Akadémie Petra Sagana a skvelou sólovou jazdou si prišla po prvé miesto.
 
Nestratili sa ani maďarské pretekárky, na druhej priečke sa umiestnila Eliza Sára NeubauerBoglárka Sáry dokončila kritérium na šiestom mieste. Saganovci mali v prvej desiatke štvornásobné zastúpenie, tretie miesto totiž uchmatla Adéla Hodásová a na ôsmej priečke skončila Juliana Benčová.
 
 
krit muzi048
Tereza Kurnická (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Starší žiaci
 
Na túto kategóriu čakalo dvanásť 800-metrových okruhov. Od začiatku bolo vidieť najmä cyklistov z tímu Kaktus Bike Team Bratislava, ktorým sekundovali zástupcovia Podbrezovej či domáceho klubu CK Olympik Trnava.
 
Najviac bodov si na deviatich kilometroch pripísal Samuel Novák. Zástupca bratislavského celku sa však z víťazstva neradoval, pretože po skončení pretekov sa nedostavil na meranie prevodov a tým pádom bol diskvalifikovaný. K prvému miestu sa tak dostal Matthias Schwarzbacher z Podbrezovej. Na druhé miesto sa postavil Simon Gottstein z Bratislavy a vďaka diskvalifikácií Nováka si Dohňany pripísali ďalšie pódium, na ktoré sa tentoraz postavil Richard Riška.
 
Nestratili sa ani mladí pretekári z domáceho celku, ktorý do prvej desiatky dodal dvoch zástupcov. Na šiestom mieste skončil zo ziskom troch bodov Tomáš Drobný a ôsmu priečku uchmatol jeho kolega Samuel Malovec.
 
 
krit muzi048
Žiaci na trati (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Mladší žiaci
 
Medzi mladšími žiakmi sa na štart postavilo 36 cyklistov, na ktorých tu čakalo 4800 metrov. Najviac zástupcov reprezentovalo Akadémiu Petra Sagana či MŠK CK Žiar nad Hronom. Od začiatku jazdil balík poriadne natiahnutý. Postupne sa na čele poskladalo dvanásť pretekárov, kde sa nachádzali jazdci TJ Slávie ŠG Trenčín, ale aj CK Epic Dohňany.
 
Výborný výkon podával jazdec Akadémie PS Martin Kadúc, ktorý počas pretekov nazberal deväť bodov, no na víťazstvo mu to nestačilo. O čosi lepšie si totiž počínal cyklista z Epicu Martin Haluška, ktorý bol úspešný predovšetkým na veľkých bodovačkách a vďaka tomu sa na pódiu  postavil na najvyšší stupienok. Na stupni víťazov ich doplnil ďalší pretekár z Dohnian Matej Tomáš.
 
V dobrom svetle sa ukázali aj jazdci zo Žiaru nad Hronom, ktorých bolo často vidieť na čele balíka, no na viac ako štvrté miesto Filipa Záhorca im to nevydalo.
 
 
krit muzi048
Silní boli žiaci z CK EPIC Dohňany (© Ján Melicher pre SZC)
 
 
Žiačky
 
V Trnave sa na štart postavilo dvadsaťpäť cyklistiek zo Slovenska, Česka, Maďarska či Poľska. Po štarte sa vpredu usalašilo asi deväť pretekárok, tempo diktovali predovšetkým zástupkyne klubu z Dohnian, teda klubu, ktorý sa pozitívne predviedol aj v kategórií Mladší žiaci.
 
Dohňany si napokon pripísali ďalšie víťazstvo, tentoraz sa o to postarala Simona Bodoríková, ktorú na pódiu doplnila oddielová kolegyňa Ivona Pavlisová. Na stupne víťazov sa postavila aj pretekára zo žilinskej akadémie Terézia Ciriaková.
 
Vidieť bolo aj pretekárky tímu Cyklo Spiš a do prvej desiatky sa prepracovala aj cyklistka z domáceho oddielu CK Olympik Trnava Petra Hlbocká.
 
 
krit ziaci 057
Stupne víťazov u žiačok (© Ján Melicher pre SZC)

 
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - ŽIACI (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - KADETI (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - KADETKY (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - JUNIORI (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - MUŽI (© Ján Melicher pre SZC)
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z kritéria - ŽENY+JUNIORKY (© Ján Melicher pre SZC)
 
Článok o 2. kole SP v Suchej nad Parnou pripravujeme...