Slovenský pohár na ceste v posledných rokoch rastie do počtu, ale aj rôznorodosti. V rámci etapových pretekov Trenčianskym regiónom si kadeti a juniori spoločne zmerali sily v troch etapách. Na začiatku sa cyklistom do cesty postavil Jankov vŕšok, následne si porovnali svoje schopnosti na pomerne rovinatom okruhu a v nedeľu sa museli popasovať so zvlneným okruhom a nepríjemným počasím.
 
 
Banovce SP 134
Ilustračný záber z pretekov (© Ján Melicher)
 
 
1. etapa
 
Úvod pretekov priniesol časovku do vrchu so štartom v obci Uhrovec. Cyklisti mali pred sebou 4700 metrov a museli si poradiť aj so štrnásťpercentnými gradientami na známom kopci, kde sa jazdievajú aj automobilové preteky do vrchu. Jazdcov popoludní sprevádzalo príjemné počasie, teplota sa vyšplhala na dvadsať stupňov.
 
Spomedzi 66 cyklistov sa s časovkou najlepšie vysporiadal český pretekár Jakub Bouček (RBB Invest Force Cycling Team), ktorému sa podarilo zdolať Jankov vŕšok v čase 10:48. Trinásť sekúnd za ním zaostal najlepší kadet Martin Svrček (CyS - Akadémia Petra Sagana), ktorý len potvrdil to, že jeho výkonnosť vie predčiť aj juniorov. Stupne víťazov doplnil Matúš Baniar (MŠK CK Žiar nad Hronom), ktorý stratil šestnásť sekúnd.
 
Nepopulárne štvrté miesto si odniesol Marek Gajdula (CyS - Akadémia Petra Sagana) a elitnú päticu uzavrel zástupca športového gymnázia v Trenčíne Pavol Kramarčík. Druhým najlepším kadetom bol jeho kolega Róbert Nagy a tretiu priečku medzi kadetmi obsadil ďalší Čech Pavel Novák (RBB Invest Force Cycling Team).
 
 
Banovce SP 134
Ilustračný záber z pretekov (© Ján Melicher)
 
 
 
2. etapa
 
V sobotu sa pretekári zišli na rovinatom okruhu, ktorý meral 38 kilometrov a cyklisti ho museli zdolať trikrát. Jediný väčší, ale stále krátky kopec na trati mal päťpercentný sklon, inak sa šlo po rovine. Do žltého dresu sa po víťazstve v časovke obliekol popredný český reprezentant Jakub Bouček a nad cyklistami sa opäť objavili slnečné lúče.
 
Hneď v prvom kole sa odohralo množstvo nástupov, aktívni boli predovšetkým zástupcovia CyS - Akadémie Petra Sagana využívajúci početnú prevahu, no od balíka sa nikto neutrhol. Následne sa na vetre pokúsil zaútočiť Trenčan Kramarčík, no pelotón zostal pohromade a platilo to aj po jedinom kopci na trati. Situáciu na trati kontrolovali zástupcovia RBB Invest, Žiaru nad Hronom či Saganovej akadémie.
 
V záverečnom kole prebrali iniciatívu jazdci športového gymnázia v Trenčíne, ktorí sa postarali o likvidáciu všetkých útokov. O víťazstvo bojovalo v záverečnom šprinte 37 pretekárov a z víťazstva sa po štyristo-metrovom špurte radoval Pavol Kramarčík, ktorého na bedni doplnil oddielový kolega Simon Nagy. Po tretie miesto si prišiel Tobias Vančo (ŠKC Dubnica nad Váhom). Do prvej päťky sa prepracovali aj Jakub Hodás (CyS – Akadémia Petra Sagana) a jeho kolega a zároveň prvý kadet Martin Svrček.
 
Ako druhý kadet preťal pásku Lukáš Ungvarský (MŠK CK Žiar nad Hronom) a tretie miesto v tejto kategórií uchmatol Martin Hrtánek (CK Epic Dohňany). Jakub Bouček prišiel do cieľa v balíku a bez problémov udržal žltý dres.
 
 
Banovce SP 134
Ilustračný záber z pretekov (© Ján Melicher)
 
 
3. etapa
 
V poslednej a najťažšej etape čakal na juniorov a kadetov zvlnený okruh, ktorý obsahoval krátke stúpania s osempercentným sklonom. V porovnaní s predchádzajúcimi dňami sa poriadne zhoršilo počasie a pretekárov tentoraz sprevádzal dážď spojený s nepríjemným vetrom.
 
Hneď po ostrom štarte cyklisti odštartovali v hektickom tempe, no pelotón zostal prakticky kompletný a za dedinou Zlatníky sa spomalilo, čo využilo pár odpadnutých skupiniek k návratu do balíka. V druhom kole začalo husto pršať a z balíka sa odtrhla silná dvojica Rovder (CYKLO SPIŠ) a Gajdula (CyS - Akadémia Petra Sagana). Ich náskok sa vyšplhal na jednu minútu, viac im pelotón nedoprial.
 
Táto dvojica bola po zvýšenej aktivite jazdcov domáceho športového gymnázia dobehnutá a začalo sa prakticky odznova. Šancu vycítilo kvarteto cyklistov aj s neskorším víťazom, ktoré sa dokázalo odtrhnúť z balíka a vybudovalo si tridsaťsekundový náskok, no pätnásť kilometrov pred cieľom sa aj oni nedobrovoľne vrátili do pelotónu.
 
V predposlednom kopci pred cieľom sa k útoku odhodlal držiteľ žltého dresu Jakub Bouček. Na jeho zadné koleso sa nalepil Pavol Kramarčík a po chvíli ich doplnili Pavol Rovder, Filip Merta (2x CYKLO SPIŠ) a Matúš Baniar (MŠK CK Žiar nad Hronom). Táto pätica si udržala svoj náskok až na cieľovú čiaru a technický záver s dvoma ostrými zákrutami najlepšie zvládol Pavol Kramarčík, ktorý pridal do zbierky ďalší triumf. Po druhé miesto si prišiel Pavol Rovder a stupne víťazov uzavrel celkový víťaz pretekov Jakub Bouček. Štvrté miesto obsadil Filip Merta a prvú päťku uzavrel Matúš Baniar.
 
 
Banovce SP 134
Kramarčíkovo víťazné gesto (© Ján Melicher)
 
V celkovom poradí si uchránil žltý dres Jakub Bouček, ktorý ovládol časovku a nechýbal medzi najlepšími ani v jednej etape. Červený dres za najviac bodov si odniesol Pavol Kramarčík. Víťaz kritéria v Dudinciach aj vďaka pomoci od kolegov vybojoval dve etapy. Najlepším kadetom ostal Martin Svrček, ktorý sa nezľakol starších konkurentov a bol im viac ako vyrovnaným súperom.
 
Už o necelé dva týždne sa bude opäť pretekať. Etapové podujatie v Trnave bude veľkou skúškou pre juniorov, ktorí budú tentoraz pretekať s mužmi, a to bez Duklákov, teda to bude veľmi otvorené. Ženy, kadeti a žiaci budú súťažiť 1. júna na jednorazovke.
 
 
Banovce SP 134
Kompletné pódium (© Ján Melicher)
 
 

 
 
1. 6.4. kriterium 2016 SP TRNAVA
M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonka
2. 7.4. preteky 2016 SP SUCHÁ NAD PARNOU M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
3. 27.4. kriterium 2016 SP DUDINCE M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonka
4. 28.4. preteky 2016 SP KRUPINA M,Ž,J,K,D clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
5. 17-19.5. etapy 2016 SP BÁNOVCE NAD BEBRAVOU
J,K clanok ikonkazip ikonkapdf ikonka
6. 19.5. preteky 2016 SP ZLATNÍKY M clanok ikonkapdf ikonkapdf ikonka
7. 31-2.6. etapy 2016 SP TRNAVA M,J  
6. 1.6. preteky 2016 SP TRNAVA Ž,K,D  
7. 15-16.6. etapy 2016 SP NITRA Ž,J,K,D  
8. 21-23.6. etapy 2016 SP DUBNICA NAD VÁHOM
J,K  
- 27.6. casovka 2016 MSR TRNAVA M,Ž,J  
- 29-30.6. preteky 2016 MSR TRNAVA M,J  
- 7.7. preteky 2016 MSR VIDNAVA Ž  
- 13.7. casovka 2016 MSR ŽIAR NAD HRONOM
K,D  
9. 13.7. casovka 2016 SP ŽIAR NAD HRONOM
Ž,J  
- 14.7. preteky 2016 MSR ŽIAR NAD HRONOM K,D  
11. 14.7. preteky 2016 SP ŽIAR NAD HRONOM Ž,J  
12. 17.8. casovka 2016 SP KLÁŠTOR POD ZNIEVOM
Ž,J,K,D  
10. 18.8. preteky 2016 SP KLÁŠTOR POD ZNIEVOM M,Ž,J,K,D  
11. 24.8. kriterium 2016 SP TLMAČE M,Ž,J,K,D  
12. 25.8. preteky 2016 SP TLMAČE M,Ž,J,K,D  
- 29.8. casovka 2016 MSR KREMNICA (DO VRCHU)
M,Ž,J,K,D  
14. 31.8. kriterium 2016 SP RAJECKÉ TEPLICE
M,Ž,J,K,D  
- 1.9. casovka timov 2016 MSR TEPLIČKA NAD VÁHOM
M,Ž,J,K,D  
15. 7.9. kriterium 2016 SP SPIŠSKÁ NOVÁ VES
M,Ž,J,K,D  
16. 8.9. casovka 2016 SP SNV (DO VRCHU)
M,Ž,J,K,D  
 
- poradie kôl je zostavené podľa kalendára SZC, aby sme mali jednotné číslovanie, v niektorých prípadoch to vyzerá nelogicky, ale je to preto, že sa v rámci jedných pretekov stretávajú rôzne kolá pri mužoch a mládeži...
 
- vysvetlivky: M - muži Elite aj U23, Ž - ženy, J - juniori/ky, K - kadeti/ky, D - starší/mladší žiaci