Len necelý mesiac nás delí od začiatku bojov o tituly domácich šampiónov v cestnej cyklistike. Spoločné majstrovstvá SR a ČR odštartujú už tradične časovkou jednotlivcov, ktorá prebehne spoločne pre všetky kategórie vo štvrtok 27. júna. Cez víkend budú pokračovať pretekmi s hromadným štartom, pričom vyvrcholia v nedeľu na obed pretekmi mužov ELITE.
 
 
tlacovka 03
Tlačová konferencia organizátorov (© Igor Stančík)

 
audio ikonkaAudiovyjadrenie prezidenta SZC Petra Privaru

 
Boje proti chronometru sú situované do lokality k výrobným podnikom v okolí Samsungu Voderady. Na pretekárov čaká rovinatá, no technicky náročná trať so štyrmi, pri mužoch až ôsmymi otočkami a desiatimi kruhovými objazdami. V elitnej kategórii mužov a U23 dvojnásobkom. Jej základná celková dĺžka je 20,5 km, muži a U23 idú trasu dvakrát. Štarty sú rozdelené do celého dňa v štyroch vlnách a niekoľkých blokoch. Ako prvé zvedú boje o majstrovské tituly juniorky a ženy už od 9:00 ráno. Juniori sa vydajú na trať od 10:15, kategória U23 od 13.00. Časovka vyvrcholí mužmi ELITE od 15:15.
 
 
casovka mapa final
Mapa trasy časoviek (© organizátori MSR a ČR)
 

Pre ženské kategórie sa v danej chvíli podujatie skončí. Kvôli kolidujúcim štartom s Európskymi hrami v Minsku sa zväzy dohodli na posunutí termínu MSR a ČR v pretekoch s hromadným štartom junioriek a žien o týždeň neskôr, a to na 7. júla v obci Vidnava na česko-poľskom pohraničí.
 
Po dni voľna majstrovstvá pokračujú cez víkend pretekmi s hromadným štartom. Trať je sformovaná do dvoch základných okruhov. Ten vonkajší povedie smerom k "brtkom" Malých Karpát a pretekári ho pôjdu celkovo dvakrát. Pre cyklistov nie je neznámy, išiel sa už v minulosti počas pretekov Okolo Slovenska 2017, zároveň je jednou z tratí niekoľko dekád fungujúcej Trnavskej cyklistickej ligy. Ponúka niekoľko krátkych a prudších výšľapov a dlhšie stúpanie z Dechtíc k odbočke na Katarínku. Po návrate do Trnavy bude nasledovať niekoľko malých osemnásťkilometrových okruhov, tie sa pôjdu v "anglickej verzii," teda v protismere. Aj tentokrát otvoria boje o cenné dresy v sobotu ráno o 9:00 juniori, ktorých po dvoch vonkajších čaká päť mestských okruhov. Víťaza spoznáme po 125 kilometroch približne na obed.
 
 
msr 19 mapa definitivna
Mapa okruhu (© organizátori MSR a ČR)

 
O 14:00 sa na trať vydajú dvadsaťtrojkári. Po dvoch vonkajších prejdú mestskými okruhmi sedemkrát, v celkovej porcii 156 kilometrov. Predpokladaný príjazd tejto kategórie do cieľa je približne po 17:00.

Najväčšiu pozornosť už tradične priťahujú preteky elitných mužov. Vidieť pretekárov svetových kvalít "doma pod oknami" je skutočný zážitok. Na eliťákov čaká okrem vonkajšieho deväť mestských okruhov. Celkovo si však prítomní diváci budú môcť tento pohľad vychutnať až osemnásťkrát, keďže jazdci sa budú otáčať na Hlbokej ulici. Preteky budú mať 187 kilometrov. Štart je naplánovaný na 12:00. Cieľ organizátori predpokladajú medzi 16:00 a 16:15. Na štarte by sa mali objaviť všetky hviezdy slovenskej a českej cyklistiky. V spolupráci s RTVS sa pripravuje aj priamy prenos elitnej kategórie. Rozhodcovskému zboru bude po celý čas veliť Slovák Ondrej Bíroš.
 
 
msr 19 profil me
Profil pretekov mužov Elite (© organizátori MSR a ČR)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideopozvánka bratov Saganovcov
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie riaditeľa pretekov Stanislava Holeca
 
 
Fanúšikovská zóna

Hlavné zázemie víkendovej časti pretekov bude situované do zóny pod hradbami na Hlbokej ulici v Trnave. Ozvučenie celej zóny od Starohájskej až po križovatku so Špačinskou ulicou, viaceré LED obrazovky, bufety, sprievodný program. To všetko si budú fanúšikovia vychutnať čiastočne už v sobotu. V nedeľu sa k programu pridá aj možnosť zažiť preteky v zóne VIP. Držitelia tohto vstupu získajú okrem občerstvenia aj možnosť vidieť časť pretekov v aute priamo na trati, mať najlepší výhľad na štart a dojazd pretekárov do cieľa, ktoré sú situované priamo pred VIP zónu. Vstupenky sa dajú objednať TU a ich počet je limitovaný. Zázemie pre fanúšikov bude vytvorené aj na trávnatej ploche z druhej strany Hlbokej ulice.

V spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom pripravujú organizátori aj druhú fanúšikovskú zónu - v Špačinciach pri futbalovom ihrisku.
 
 
tlacovka 03
Tlačová konferencia organizátorov (© Igor Stančík)
 
 
Sprievodný program
 
Organizátori sa už samotnú trať pretekov s hromadným štartom snažili tvoriť tak, aby fanúšikom čo najviac sprostredkovali pohľady na svetových cyklistov, ktorých aktuálne naše krajiny majú. Priamo pod trnavskými hradbami však pre prítomných chystajú aj ďalší sprievodný program.
 
V sobotu 29.6. si aj hobby jazdci môžu vychutnať bezpečné cesty a zapojiť sa do charitatívnej cyklojazdy - Charitatívneho Bercajglu. Jeho trať meria 18 km a ide po malom okruhu majstrovskej trate - teda Trnava a špačinský trojuholník. Štart je naplánovaný na 14:10 priamo na mieste štartu majstrovských pretekov. Cyklojazda je vhodná pre všetkých, ktorí dokážu udržať rýchlosť približne 25 km/h. Štartovné je dobrovoľné a výťažok pôjde na Detské oddelenie Fakultnej nemocnice v Trnave. Každý štartujúci, ktorý  venuje viac ako päť eur, bude odmenený fľašou s podpismi bývalých majstrov (Mareka Čaneckého, Juraja Sagana, Petra Sagana, Romana Kreuzigera a Zdenka Štybara). Na dobročinné účely sa bude dať prispieť v stánku SZC priamo vo fanúšikovskej zóne počas celého víkendu. Výťažok odovzdá generálny riaditeľ pretekov Stanislav Holec riaditeľovi trnavskej nemocnice po vyhodnotení pretekov elite muži.
 
 
bercajgel
 
 
Okrem cyklojazdy sa priamo na mieste v spolupráci s trnavskou neziskovkou Tyrnaviavelo bude v sobotu i nedeľu nachádzať výstavný stánok historických bicyklov. V nedeľu sa v programe predstavia mažoretky Tina, malí trialisti z Novo CK trial a koncert skupiny Hudba z Marsu. Celé preteky budú svojim vystúpením gradovať atmosféru bubeníci Campana Batucada. Zabudnúť nemôžeme ani na Detskú Tour Petra Sagana, ktorá sa bude organizovať v sobotu.

Tímu organizátorov velí dlhoročný spolupracovník pretekov Okolo Slovenska a organizátor Medzinárodných dní cyklistiky v Dubnici nad Váhom Stanislav Holec. Podujatie sa koná pod hlavičkou Slovenského zväzu cyklistiky a s aktívnou participáciou Policajného zboru SR. Záštitu nad podujatím prebrali Peter Bročka, primátor mesta Trnava, Európskeho mesta športu 2020 a Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie primátora Trnavy Petra Bročku
 
 
audio ikonkaAudiovyjadrenie trnavského župana Jozefa Viskupiča
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z tlačovej konferencie (© Igor Stančík)
 

 
 
št 27.6. rovinata etapa 09:00   ČASOVKA JUNIORIEK 20 km víťazka ?
št 27.6. rovinata etapa 09:00   ČASOVKA ŽIEN 20 km víťazka ?
št 27.6. rovinata etapa 10:15   ČASOVKA JUNIOROV 20 km víťaz ?
št 27.6. rovinata etapa 13:00   ČASOVKA MUŽOV U23 41 km víťaz ?
št 27.6. rovinata etapa 15:15   ČASOVKA MUŽOV 41 km víťaz ?
so 29.6. preteky 2016 09:00   PRETEKY JUNIOROV (6) 128 km víťaz ?
so 29.6. preteky 2016 14:00   PRETEKY MUŽOV U23 (8) 156 km víťaz ?
ne 30.6. preteky 2016 12:00   PRETEKY MUŽOV (10) 187 km víťaz ?
 
 
msr 2019 billboard
 
Cycling-Info.sk je mediálnym partnerom poduajtia...