Sumár týždňa: Kubiš i naši najlepší juniori so zaujímavými prestupmi, v Španielsku vybuchol dopingový škandál

12.11.2023, 17:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Druhý novembrový týždeň nepriniesol veľké správy zo sveta, azda okrem španielskej drámy ohľadom tímu Caja Rural, zato roztočil prestupový kolotoč na slovenskom trhu na plné obrátky. A hoci na rozuzlenie najväčšej zápletky v podobe budúceho pôsobiska Petra Sagana stále čakáme, hneď niekoľko z našich najväčších talentov oznámilo, v akom drese budú pretekať na európskych cestách v budúcej sezóne.
 
Matthias Schwarzbacher (© Soňa Niková)

Kubiš s posunom

Po takmer desiatich rokoch sa podarilo Dukle Banskej Bystrici opäť posunúť svojho najlepšieho pretekára do zahraničia. Neochvejný líder tohto celku Lukáš Kubiš náš najlepší tím výsledkovo ťahal počas posledných štyroch sezón a práve vďaka svojím bravúrnym výkonom na Okolo Slovenska sa mu podarilo dohodnúť na zmluve s českým tímom Elkov-Kasper, ktorý dlhodobo patrí medzi najlepšie kontinentálne tímy planéty.

„Kontaktovali ma po Okolo Slovenska, takže zrejme ich zaujalo práve moje účinkovanie na týchto pretekoch. Podpísal som zatiaľ zmluvu na jeden rok. Dukle patrí jedno veľké ďakujem. Počas môjho päťročného pôsobenia mi pripravili naozaj profesionálne podmienky. Zrejme ich neteší že odchádzam, ale na druhej strane je Elkov Kasper nová výzva, na ktorú sa veľmi teším," vyjadril sa rodák z Detvianskej Huty pre TV Noviny.
Lukáš Kubiš (© Matej Červenka)

Nástup novej generácie

Majster Slovenska Matúš Štoček mal možnosť od novej sezóny pôsobiť u účastníkov tohtoročného Gira v Protíme Corratec, no ako nám aj v našom rozhovore povedal, rozhodol sa zostať v českom celku ATT Investments. Táto mladá zostava ukazuje z roka na rok obrovský progres a Matúša od budúceho roku v jej drese doplnia aj dvaja juniori z našej silnej nastupujúcej generácie, Matthias Schwarzbacher a Richard Riška.

Ide o veľmi prestížny angažmán a bude zaujímavé sledovať, ako sa na takejto vysokej kontinentálnej úrovni presadia. Najmä prvý menovaný mal v tomto roku výborné výsledky v medzinárodnom juniorskom pelotóne, keď skvele zajazdil na majstrovstvách sveta v Glasgowe a vyhral Medzinárodné dni cyklistiky v Dubnici nad Váhom. Riška pre zmenu ukázal záblesky na domácej pôde, keď ako 17-ročný vyhral kolo Slovenského pohára v Krupine aj v konkurencii Dukly či Pierre Baguette.


Zaujímavú zmluvu si na budúci rok vybavili aj ďalší dvaja naši silní juniori. Samuel Novák, jedenásty muž juniorských pretekov na európskom šampionáte, prestupuje do Talianska a bude jazdiť v klubovom tíme EOLO - Kometa, ktorý slúži ako farma pre Protím pod vedením Alberta Contadora a Ivana Bassa. K dispozícii bude mať zaujímavý program v Talianskom pohári.

Opačným smerom naopak putuje minuloročný juniorský majster Slovenska Tomáš Sivok. Ten končí v talianskom kontinentálnom celku ASD Friuli a rozhodol sa prijať ponuku od ambiciózneho slovenského projektu Pierre Baguette. Informoval o tom majiteľ tímu v rozhovore pre TV Noviny. Sivok by sa mohol zaradiť k lídrom zostavy a pod vedením Juraja Sagana a získať ďalšie veľké skúsenosti.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Caja Rural v problémoch

Najzaujímavejšou správou týždňa zo zahraničia sú problémy tímu Caja Rural. Anonymný list z baskickej Vitorie informoval španielske médiá o potenciálnom prepojení medzi tímom a dopingovým doktorom Marcosom Maynarom. Ponúkol aj záznamy konverzácií z rokov 2021 a 2022 medzi niektorými jeho pretekármi vrátane lídra tímu Orluisa Aulara a nechválne známym Španielom, informoval denník Marca. Odosielateľom listu by mal byť niekto z tímu Euskaltel-Euskadi, kto sa mstil za nomináciu Caja Rural na Vueltu práve na úkor baskického tímu.


Dôkazy o kontakte s Marcosom Maynarom zničili kariéru Miguela Ángela Lópeza a Caja Rural sa tak ocitol v ťažkej pozícii iba pár týždňov pred udelením divokých kariet na World Tour podujatia. Dobrou správou pre tím je, že priamo v uniknutých konverzáciách je spomenuté, že pretekári doktora kontaktovali bez vedomia lekára španielskej zostavy. Prípad dostal pomenovanie Operácia Ilex a vedenie tímu sa od neho v plnom rozsahu dištancovalo v rozhovore pre Diaro de Navarra.
 
Náš eshop