Náš eshop

web navigacia bannery bicykleweb navigacia bannery dresyweb navigacia bannery kratasyweb navigacia bannery prilbyweb navigacia bannery tretryweb navigacia bannery komponenty

Sezóna Pro tímov: Lotto vyčnievalo, Španieli mali zlý rok, Flanders a Bingoal úplne prepadli

17.11.2023, 20:00 | Magazín C-I.sk | Lukáš Timko
Pro tímy (bývalé prokontinentálne tímy) sú tradičným koloritom veľkých cyklistických podujatí. Objavujú sa v únikoch a snažia získať "TV time", ale ich lídri sú často výkonnostne podkutí na to, že vedia vyhrávať a chcú sa dostať na najvyššiu úroveň.
 
V sezóne 2023 však tieto tímy zažili slabý rok. Vyhrali iba päť etáp na podujatiach World Tour. Dané to je najmä tým, že snáď až na Lotto iné celky nemali zostavu ani rozpočet na takej úrovni, aby mali reálnu ambíciu tlačiť sa medzi World tímy. Aj tímy, ktoré pred sezónou padli nižšie - Israel a Lotto - mali možnosť štartovať na dvoch z troch Grand Tours vrátane Tour de France, takže to relatívne bez problémov prežili. Na fungovanie potrebovali o čosi menej financií.
Michael Woods (© Unipublic / Charly López)
Práve Lotto Dstny bol jasne najlepší celok druhej ligy. Svedčí o tom počet UCI víťazstiev - 21, až 56 ďalších umiestnení na pódiu a vyše 14-tisíc získaných UCI bodov, čo je viac ako desať tímov najvyššej ligy. Platí teda, že Belgičania sú pripravení na návrat hore, hoci iste by potrebovali ešte posilniť svoju zostavu. Prakticky polovica ich úspechu totiž stála na jednom mužovi - Arnaudovi De Liem. Stále iba 21-ročný borec sa postaral takmer o tritisíc UCI bodov, čo je doslova šialený úlovok. Je v druhej desiatke svetového rebríčka napriek tomu, že takto vysoko bývajú najmä ľudia, ktorí žnú stovky bodov za celkové poradie prestížnych pretekov, čo nebol jeho prípad. Ďalším paradoxom je, že vyhral ešte iba jedinú jednorazovku vo World Tour, a to GP Québec.
Zvyšku tímu sa nedarilo ideálne, Caleb Ewan mal blbú Tour a v sezóne až šesť druhých miest pričom len jeden triumf, aj to nikto z vás si nespomenie, že to bolo z jednodňovky Van Merksteijn Fences Classic (1.1). Navyše, potreboval nájsť inú motiváciu, a tak sa po piatich rokoch vracia do Jayca. Victor Campenaerts už nemá formu akú mával kedysi, nehovoriac o Thomasovi De Gendtovi, ktorý sa úplne vytratil a tipujeme, že v nasledujúcej sezóne to už bude jeho derniéra. Zachraňovať sa to snažil veľmi kvalitný mladík Florian Vermeersch, no nemá zatiaľ víťazný inštinkt.
 
Arnaud De Lie (© A.S.O. / Jonathan Biche)
Aj druhým najlepším tímom bol ten, ktorý pred sezónou opustil World Tour. Israel - Premier Tech sa mohol spoľahnúť najmä na kvality Michaela Woodsa, ktorý dokázal aspoň na niektorých podujatiach konkurovať najväčším hviezdam a vyhral mýtickú etapu Tour de France na Puy de Dôme. Veľmi sa mu verilo aj na ardénskych klasikách či Lombardii, ale nedostal sa na pódium. Vo veku 37 rokov predĺžil zmluvu s tímom o ďalšie dva roky. Aj keď sa zvyšok tímu nebol výsledkovo až tak výrazný, získal si obrovské množstvo času v únikoch na najväčších pretekoch. A k víťazstvám na podujatiach ProSeries sa dostali prekvapujúce mená ako Williams, Strong, Berwick alebo Sheehan.
Nasledujú celky, ktoré mali veľmi podobné sezóny, teda zbytočne polemizovať nad ich poradím, ktoré nie je dôležité. Uno-X Pro Cycling Team má stabilnú zostavu, ktorá je však akási geoblokovaná, a to je ich najväčší problém, ktorý im bráni preniknúť do World Tour. Nóri a Dáni, ktorí nie sú tí úplne najlepší z daných krajín, nedokážu zaznamenať prelomové výsledky. Aj keď vyhrali 15-krát a získali 6600 UCI bodov, všetky ich úspechy prišli na malých pretekoch. Vo World Tour sa nedokážu presadzovať a aj keď sa zdalo, že už-už smerujú do najvyššej ligy, v roku 2023 rozhodne neukázali, žeby tam patrili. Po starnúcom Kristoffovi je ich lídrom Tobias Halland Johannessen, ktorý pred dva a pol rokom vyhral Tour de l'Avenir, čo predznamenáva obrovskú kariéru, no napreduje asi pomalšie ako chcel a je vôbec otázne, či ho v tíme dokážu udržať, lebo viaceré World tímy nemajú tak kvalitného vrchára.
Pretekári Uno-X (© A.S.O. / Pauline Ballet)
EOLO-Kometa je tím, ktorý sa špecializuje najmä na Giro d'Italia a treba povedať, že im dobre vyšlo. Highlightom je triumf Davide Baisa v etape na mamutie stúpanie Campo Imperatore a bol aj štvrtý vo vrchárskej súťaži. Aj Lorenzo Fortunato sa celé tri týždne motal okolo favoritov. Na Coppa Bernocchi zasa Vincenzo Albanese nebol ďaleko od toho, aby šokoval svet porazením Wouta Van Aerta. No treba povedať aj to, že zvyšku tímu sa príliš nedarilo. Za celý rok mali iba štyri víťazstvá, čo je žalostné číslo.
Veľmi slušných vyše 5700 UCI bodov získal aj TotalEnergies, hoci sa Petrovi Saganovi nedarilo, čiže to číslo mohlo byť ešte oveľa vyššie. Ich najväčší výstrel prišiel 1. septembra v 7. etape Vuelty, ktorú vyhral Geoffrey Soupe. Veľmi skúsený borec vyhral špurt. Steff Cras mal dobrú formu na Tour, no musel odstúpiť, na Vuelte skončil jedenásty. To je najlepší GC výsledok na Grand Tours od jazdca z Pro tímu v tomto roku. I keď títo borci získavali veľa bodov slušnou jazdou na mnohých pretekoch, chýbali im ďalšie väčšie triumfy. Mimo Afriky sa už tešili len dvakrát.
 
Daniel Oss (© A.S.O. / Charly Lopez)
Po veľmi početnom strede poľa s ďalšími talianskými či novými švajčiarskými celkami Q36,5 a Tudorom až na chvoste skončili španielske celky. Je až neuveriteľné, že Equipo Kern Pharma vyhralo jediný raz, aj to iba na pretekoch Okolo Taiwanu. Posledné roky sa Španielom naozaj nedarí. Platí to aj o Burgose a Euskalteli, mierne lepšie dopadla Caja Rural, no čítali ste o ich možných problémoch s dopingom. Zdá sa, že celkov z pyrenejského poloostrova je priveľa, nemajú dostatok kvalitných ľudí, nemôžu ani všetky štartovať na Vuelte a tak to potom aj vyzerá.
Akosi úplne rezignovali aj belgické tímy Flanders - Baloise a Bingoal WB. Kedysi patrili do prvej polovice prokontinentálnych zoskupení a dokázali riadne podkurovať favoritom na klasikách v Beneluxe, no v poslednej sezóne dopadli tristne. Zdá sa nám priam šialené, že sám Arnaud De Lie získal takmer trikrát toľko UCI bodov ako celý Flanders - Baloise. Dokonca majú jediné víťazstvo, aj to z pretekov až 2. kategórie, kde štartovali ako jediný Pro tím v konkurencii kontinentálnych. Bingoal dopadol podobne. Že si nevybavíte ani troch pretekárov týchto tímov...
Pretekári Bingoalu (© A.S.O. / Aurelien Vialatte)
Tradične na totálnom chvoste skončil tím Novo Nordisk, ktorého v počte UCI bodov predbehlo aj 53 kontinentálnych tímov. Kvalitných cukrovkárov na turhu niet, a to ich ešte ako-tak zachraňuje mladučký Čech Matyáš Kopecký, ktorý sa asi ako jediný aj ukázal svetu.   
Na záver sme si nechali zvláštny tím Bolton Equities Black Spoke z Austrálie. Je to celok, ktorý sa dostal do druhej ligy z tretej a získal množstvo bodov i víťazstiev. Prakticky patril do lepšej polovice tímov, no bola to viac-menej iba fatamorgána, pretože jazdili zväčša v Ázii a na všelijakých pretekoch, kde iné tímy nejazdievali. S výnimkou Cadel Evans ORR neštartovali ani na jedných pretekoch World Tour, čo je veľká rarita. Pozývalo ich málo špičkových pretekov a nečudo, že sa po sezóne rozpadli.
Pokračovať nebude ani americký Human Powered Health. Jeden tím sa ale chystá vstúpiť na Pro scénu, a to holandský TDT-Unibet Team. Nemá príliš atraktívnu zostavu, skôr sa podobá silnému kontinentálnemu tímu. Jedným z lídrov by mal byť Adam Ťoupalík, ktorý sem prišiel z Elkovu.
 
Náš eshop