Reakcie po 10. etape: Philipsenovi odľahlo, Girmay prekvapený svojou rýchlosťou a Pogačar už myslí na kopce

9.7.2024, 21:00 | Aktuality zo sveta | Kamil Kaszycki
Po voľnom dni sa pretekárom veľmi nechcelo a 10. etapa Tour nám veľké vzrušenie nepriniesla. Únik dňa mal krátke trvanie, väčšinu dňa sme videli kompletný pelotón, ktorý pozvoľna roztáčal nohy pred zajtrajšou horskou skúškou. Na tú už mysleli GC jazdci a šprintérske tímy šetrili energiu na technický záver. Do šprintu sa dostali výnimočne všetci, ktorí tam mali byť a bola to veľká tlačenica. Pozičnú bitku vyhral Alpecin a radoval Jasper Philipsen.
Jasper Philipsen (© A.S.O. / Billy Ceusters)
Hlavný favorit šprintérkych dojazdov bol po prvom týždni bez víťazstva a už iste vnímal tlak fanúšikov aj médií, čo sa aj mohlo prejavovať na výkonoch. Okrem toho, že samotný Philipsen nepôsobil takým silným dojmom ako pred Tour, ani vlačik Alpecinu nefungoval idálne. Na začiatku druhého súťažného bloku prišla hneď šanca na napravenie reputácie a sivým sa to podarilo bravúrne. Záver etapy zvládli spolu Israelom najlepšie a keď Mathieu van der Poel vypustil svojho lídra na prvej pozícii 200 metrov pred páskou, už na neho nikto nemal nárok.
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Philipsenovi (Alpecin Deceunick) v cieli citeľne odľahlo, ako bolo cítiť aj z jeho slov pre oficálnu stránku pretekov: "Minulý týždeň nebol najlepší - nekonečný týždeň so smolou k tomu. Som veľmi šťastný, je to veľká úľava. Konečne sme ukázali svoju silu a spolu s lead-outom sme dokázali to, po čo sme sem prišli. Bola to perfektná práca tímu. Stále sme si verili. Vedeli sme, že záver bude technický. Všetci sa zlepšujú, možno sme nezačali v najlepšej forme, ale sme zdraví a cítime sa dobre. Som rád, že sme druhý týždeň začali víťazstvom." Pri otázke na zelený dres a jeho, napriek dnešnému bodovému zisku, už výraznejšiu stratu, bol líder Alpecinu zdržanlivejší:  "Stále nám ešte pár príležistostí ostáva. Girmay je veľmi silný a má veľký náskok. My sa sústredíme na etapy a uvidíme čo môžeme ešte dosiahnuť.
Wielerflits.nl sa zaujímal aj pohľad dvorného rozbiehača dnešného víťaza a majster sveta uviedol všetky pochybnosti na pravú mieru. "Vravel som to už niekoľkokrát minulý rok, vtedy nám takmer každý šprint vyšiel perfektne, ale to nie je pravidlo. Dnes sme boli veľmi motivovaní. Spravili sme výbornú prácu, v každej zákrute sme boli na dobrej pozícii. bolo to technické, ale zvládli sme to a boli stále vpredu, čo vyšlo perfektne. Jasper to úžasne zakončil." povedal Van der Poel  a už sa tešil na ďalšie takéto dojazdy.
Druhý bol držiteľ zeleného dresu a zatiaľ jediný viacnásobný víťaz tejto tour Biniam GirmayEritrejčana v službách tímu Intermanché-Wanty sme zvykli výdavať vysoko v ťažších typoch dojazdov a aj sám bol zo svojej formy prekvapený: "Som neskutočne šťastný. Rovinatý šprint a všetci naozaj čerství. Pre mňa s mojou stavbou tela byť druhý v takomto štýle dojazdu znamená takmer víťazstvo. Som veľmi šťastný, pretože som veľa nestratil do bodovacej súťaže. Najbližšie dni to nevyzerá na mnoho šprintov, takže máme pár dobrých príležitostí získať body. Môžem povedať, že v rovinatých šprintoch som v životnej forme, cítim sa výborne. Tento rok som tvrdo pracoval na zlepšení v rovinatých dojazdoch a teraz vidím, že som odviedol dobrú prácu, som naozaj hrdý."
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Prekvapivo tretí došpurtoval veterán Pascal Ackermann, ale treba povedať, že Israel záver zvládol nad očakávania, ako aj sám ich nemecký rýchlik vyzvihol pre tímovú stránku. "Tím dnes odviedol neskutočnú prácu, boli sme stále spolu a Jakob [Fuglsang] nás držal vpredu už do 40-teho kilometra pred cieľom. Ostatní chlapci to po ňom prevzali a Jake [Steward] bol v závere fantastický. Bol som na kolese Philipsena, ale bol príliš silný. Teraz sa už neviem dočkať ďalšej šprintérskej príležitosti."
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Tadej Pogačar (UAE Emirates) prešiel dneškom bez ujmy a má za sebou pokojný deň v žltom drese. V myšlienkach už bol v 11. etape, ktoré má potenciál preveriť aj vrchárov."Nikdy nie je ľahké sadnúť na bicykel po voľnom dni. Našťastie to bola ľahká etapa, najmä v prvej časti. Nejazdili sme vpredu celý deň, pretože nám to prišlo trochu zbytočné. Je dobré byť vpredu, keď je to technické, ale na druhej strane sa môžete dostať do stresových situácií, ktoré často vedú k zbytočným pádom. Všetci sme vedeli, že sú časti trasy, kde môže fúkať bočný vietor a vtedy sa všetky tímy snažili byť vpredu. Nefúkalo však dostatočne nato, aby sa to trhalo. Takto to bolo lepšie. Terezíny je pekné sledovať v televízii, ale je najhoršie, ak ste v nich na nesprávnej strane. Dnes sa v GC nič nedialo, no zajtrašok je veľkým otáznikom. Bude to dlhé a ťažké. Neprešiel som si túto trasu pred Tour, no pamätám si Pas de Peyrol z roku 2020, vtedy som bojoval s Primožom až na pásku a bol to jeden z najťažších dojazdov aké som zažil." zveril sa pre LeTour.
Výsledky 10. etapy
1. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 04:20:06
2. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 00:00
3. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
4. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 00:00
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
6. BENNETT Sam Decathlon Ag2r La Mondiale 00:00
7. DEGENKOLB John dsm-firmenich PostNL 00:00
8. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
9. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 00:00
10. ZINGLE Axel Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 40:02:48
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:15
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:36
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:16
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:17
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:31
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:35
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 04:02
10. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:03
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 267
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 193
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 107
4. TURGIS Anthony TotalEnergies 101
5. GAVIRIA Fernando Movistar Team 100
6. COQUARD Bryan Cofidis 98
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 33
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 40:03:21
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:43
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:58
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 03:30
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:20
6. HEALY Ben EF Education - EasyPost 06:42
 
Náš eshop