tour-of-qatar
UCI Asia Tour - HC kategória (2.HC)
05.02.2012 - 10.02.2012


Tour of Qatar 2012 (724,3 km)
1. 5.2. rovinata-pust-20 rovinatá ciel rovina Barzan Towers > Doha Golf Club 142,5 km Boonen
2. 6.2. t. časovka
ciel rovina Lusail > Lusail 11,3 km Garmin
3. 7.2. rovinata-pust-20 rovinatá ciel rovina Dukhan > Al Gharafa Stadium 146,5 km Cavendish
4. 8.2. rovinata-pust-20 rovinatá ciel rovina Al Thakhira > Madinat Al Shamal 144 km Boonen
5. 9.2. rovinata-pust-20 rovinatá ciel rovina Al Khor Corniche > Al Khor Corniche 160 km Cavendish
6. 10.2. rovinata-pust-20 rovinatá ciel rovina Sealine Beach Resort > Doha Corn. 120 km Demare

ciel-rovina cieľ na rovine


KONEČNÉ PORADIE:
1. albansko BOONEN Tom
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 15h 42' 14''
2. vlajka FARRAR Tyler GARMIN - SHARP + 00' 28''
3. vlajka FLECHA Juan Antonio SKY PROCYCLING + 00' 33''
4. albansko STEEGMANS Gert OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 34''
5. vlajka VEELERS Tom
.pro. + 01' 00''
39. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 03' 41''

body: Boonen (Omega Pharma), do 25 r.: Navardauskas (Garmin), tímy: Omega Pharma

6. etapa - 10.02.12 - piatok: Sealine Beach Resort > Doha Corniche (120 km)

Záverečná šiesta etapa katarskej tour mala ako inak rovinatý charakter a iba 120 kilometrov. Do úniku sa odvážilo ísť viac cyklistov ako zvyčajne v tejto arabskej krajine, sedem. 15 kilometrov pred cieľom, keď už pelotón krúžil na šesťkilometrovom okruhu v Dohe, bolo po úniku a začali sa tvoriť typické vláčiky. Problém mal Thor Hushovd (BMC), ktorý musel vymeniť koleso kvôli defektu a tiež John cavendish-katarDegenkolb (Project 1t4i), ktorý bol v menšej kolízii. Balík bol jednoducho nervózny.
V samom závere došlo ku kolízii medzi elitnými šprintérmi, keď sa Tyler Farrar (Garmin) a Roger Kluge (Project 1t4i) nechcene postarali o pád majstra sveta a víťaza dvoch katarských etáp Marka Cavendisha. Brit našťastie padol iba sám a nikto do neho nenarazil, hoci to bolo vo vysokej rýchlosti. Zdravotný stav "Cava" by nemal byť vážny, keďže sa asi po dvoch minútach dokázal postaviť a tých pár metrov do cieľa dôjsť na svojom Pinarelle.
Veľmi dlhý a až prekvapujúco úspešný špurt predviedol Arnaud Demare, nová akvizícia FDJ a vlaňajší majster sveta do 23 rokov. 20-ročnému rodákovi zo severnej časti Paríža nestačil druhý Denis Galimzjanov z Kaťuše. Na tretej priečke klasifikovali Marka Renshawa (Rabobank), ktorý ale podobne ako v predvlani na Tour de France predviedol "útok hlavou" na Kristoffa z Kaťuše, ale tentoraz to zrejme bude bez postihov.
Z pretekárov Liquigasu opäť špurtoval Daniel Oss, Petra Sagana dnes klasifikovali na 11. priečke.

Celkovým víťazom sa stal Belgičan Tom Boonen z Omega Pharma - Quick Step, ktorý dokumentuje vynikajúcu formu svoju, ale aj celého tímu. Na druhej priečke skončil Tyler Farrar, ktorý síce bol stále vpredu, ale nedokázal v žiadnom špurte skončil lepšie ako štvrtý a to je sklamanie. Veľkým sklamaním je výkon Thora Hushovda, ktorý každým rokom akoby viac upúšťal od prívlastku "šprintér". Sagan bol dvakrát tretí, raz mal technické problémy a raz nebol v správnom čase na správnom mieste pri delení pelotónu vo vetre. Celkovo však môže byť s prvými pretekmi spokojný.
Takmer celý pelotón sa teraz z Kataru presúva do Ománu, kde začína etapák v utorok. K víťaznému belgickému tímu sa pridá Peter Velits. Štartovať by mal aj uzdravený André Greipel, Marcel Kittel a Andy Schleck.
Tour of Oman predstavíme v našom preview v pondelok.
1. albansko DEMARE Arnaud
FDJ 2h 20' 44''
2. vlajka GALIMZJANOV Denis
KATUSHA TEAM + 00' 00''
3. albansko RENSHAW Mark
.rab. + 00' 00''
4. vlajka KLUGE Roger
.pro. + 00' 00''
5. vlajka KRISTOFF Alexander
KATUSHA TEAM + 00' 00''
11. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''


Záverečných päť kilometrov 6. etapy (pád Cavendisha 5:00)5. etapa - 09.02.12 - štvrtok: Al Khor Corniche > Al Khor Corniche (160 km)

Piata etapa bola na Okolo Kataru najdlhšou, keď merala rovných 160 kilometrov. Po dvoch dňoch, keď do ciela neprišiel pelotón pohromade, sa fanúšikovia cyklistiky konečne dočkali hromadného šprintu.

Samozrejme pred tým ako k nemu prišlo sa udial tradičný únik, tentokrát boli hlavnými protagonistami Bielorus Alexander Kučinskij z Kaťuše a Poliak Maciej Bodnár z Liquigasu. Zelené dresy Saganovej družiny tak boli vidieť od začiatku etapy v popredí, čo bolo po dvoch dňoch, keď sa im nedarilo, príjemné.

Dvojica mala ešte 20 kilometrov pred cieľom takmer jeden a pol minútový náskok, ale na katarskej rovine stačila polovičná vzdialenosť, aby bolo po úniku. V závere sa jednotlivé tímy snažili vypracovať čo najlepšiu pozíciu pre svojich šprintérov a nás tešilo, že sme v popredí videli aj dres slovenského šampióna Petra Sagana. Ten sa najskôr zavesil za Toma Boonena, ale keď vycítil, že je na tom dnes lepšie Mark Cavendish, spolu s Danielom Ossom sa držali britského rýchlika.

Pre Cavendisha urobil kilometer pred cieľom výbornú prácu Juan Antonio Flecha, ktorý nastúpil a tým rozhádzal šprintérov. Majster sveta potom ukázal, že sa vie v tlačenici výborne orientovať a ako lasička sa prekĺzol medzi ostatnými jazdcami a s prehľadom zvíťazil. Stávka na Cavendisha vyšla jazdcom Liquigasu. Daniel Oss sa za Cavendishom vyviezol na druhé miesto a aj keď sa Peter Sagan v závere musel vyhýbať Johnovi Degenkolbovi z Project1T4, napokon zopakoval tretie miesto z úvodnej etapy. Jazdci Liquigasu si tak po dvoch neúspešných a smolných etapách napravili chuť, ktorú ešte môžu vylepšiť v záverečnej etape s cieľom v Dohe.
1. vlajka CAVENDISH Mark
SKY PROCYCLING 3h 30' 40''
2. vlajka OSS Daniel
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
4. vlajka DEGENKOLB John
.pro. + 00' 00''
5. vlajka SELIG Rüdiger
KATUSHA TEAM + 00' 00''

4. etapa - 08.02.12 - streda: Al Thakhira > Madinat Al Shamal (144 km)

O dva kilometre menej ako v prechádzajúci deň čakalo na cyklistov v 4. etape na pretekoch Okolo Kataru. Čakalo sa, či po včerajšom veternom dni príde pelotón pohromade alebo sa zopakuje scenár s viacerými skupinami.

Priebeh bol napokon do posledných kilometrov podobný ako včera, keď sa pelotón pred druhou rýchlostnou skupinou roztrhal na viac skupín. V čele sa utvorila približne 25-členná skupina, v ktorej boli celkovo prvý Tom Boonen a druhý Tyler Farrar, ale chýbal v nej majster sveta a víťaz predchádzajúcej etapy Mark Cavendish. Skupina vzorne spolupracovala a v čele sa "točil" aj Tom boonen-katar-2Boonen. 25 kilometrov pred cieľom mala náskok pred pelotónom 19 sekúnd, ale pred posledným okruhom, ktorý mal 13 kilometrov, narástol už na 40. To už bolo v skupine iba 16 cyklistov, keďže tempo bolo naozaj mimoriadne vysoké. Skupina aj naďalej navyšovala náskok až na 1:15 a bolo zrejmé, že dnešný víťaz vzíde z jazdcov v úniku. Päť kilometrov pred cieľom nastúpil Fabian Cancellara, ktorému bolo jasné, že je to jeho jediná šanca na víťaztsvo. Jeho nástup dokázal zachytiť jedine Adam Blythe. Boonen však mal pri sebe mimoriadne silných domestikov v podobe Gerta Steegmansa a Nikolasa Maesa, ktorí ho dotiahli na čelo pretekov. Pridal sa k ním ešte Tom VeelersJuan Antonio Flecha. Smolu mal Blythe, ktorý dostal defekt a tempu švajčiarskeho Spartakusa neodolal ani Tyler Farrar, napriek tomu, že mal k sebe dvoch spolujazdcov.

Na poslednom kilometri tak zostala v čele šestica, v ktorej boli až traja jazdci Omega Pharma - Quick Step a tak to nemohlo dopadnúť ináč ako úspechom Boonena, za ktorým skončil Veelers a Cancellara.

"Mali sme výborný deň, bola to mimoriadne ťažká etapa, v ktorej sme si chceli udržať dres lídra. To sa nám podarilo zásluhou skvelého výkonu celého tímu", netajil eufóriu po dojazde dvojnásobný celkový víťaz týchto pretekov. Slová o ťažkej etape potvrdzuje aj fakt, že víťaz absolvoval etapu priemerom 48,3 kilometra za hodinu.

Zaujímavosťou bolo, že Boonen si prevzal na pódiu dres pre lídra od svojho krajana Eddieho Merckxa, ktorý mal doráňané pravé predklatie po páde z bicykla.

Okrem Blytha dostalo defekt viacero pretekárov, medzi nimi aj Peter Sagan, ktorý nefiguroval v prvých dvoch skupinách.
1. albansko BOONEN Tom
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 3h 03' 14''
2. vlajka VEELERS Tom
.pro. + 00' 00''
3. vlajka CANCELLARA Fabian
RADIOSHACK-NISSAN-TREK + 00' 00''
4. vlajka FLECHA Juan Antonio
SKY PROCYCLING + 00' 00''
5. albansko STEEGMANS Gert
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 04''
71. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 01' 45''

3. etapa - 07.02.12 - utorok: Dukhan > Al Gharafa Stadium (146,5 km)

Vo veternom počasí čakalo na cyklistov v Katare niečo cez 146 kilometrov, po ktorých sa malo rozhodovať v záverečnom špurte celého pelotónu. Lenže napokon to bolo ináč. Na rovine sa vo veternom počasí jazdci rozdelili do troch väčších skupín a na smolu Petra Sagana, v tej prvej jazdci Liquigasu chýbali. Naopak tam boli takmer všetci favoriti, ktorí mali po ruke dostatočný počet domestikov a tak si táto skupina udržala náskok až do ciela.
V záverečnom kilometri sa snažili najmä jazdci Omega Pharmy, ktorí pripravovali pozíciu pre lídra Toma Boonena. Belgičan to mal najlepšie rozbehnuté, ale za neho sa dokázal zavesiť majster sveta Mark Cavendish zo Sky, ktorý ho v závere prešprintoval a pripísal si svoj prvý triumf v dúhovom drese. Tretí skončil Aidis Kruopis z austrálskeho zoskupenia GreenEdge.
Víťaz v cieli pre televízne štáby povedal: "Som veľmi šťastný. Ešte stále nie som 100% v poriadku, ale chcem pre svoj tím spraviť čo najviac. Vo vedúcej skupine sme nemuseli určovať tempo a tak som sa mohol sústrediť na záverečný finiš. Mal som k sebe Flechu a Eisela, ktorí mi pomohli. V závere som si strážil Boonena, za ktorým sa mi podarilo vyviiesť.  Je to vynikajúci pocit vyhrať v drese majstra sveta."
Belgičana môže tešiť aspoň fakt, že si udržal zlatý dres pre vedúceho jazdca a vďaka bonifikácii za druhé miesto vedie pred druhým Tylerom Farrarom o šesť sekúnd. Na tretie sa s osemsekundovým mankom prepracoval víťaz dnešnej etapy.
Sagan
prišiel do cieľa v hlavnom poli, ktoré malo stratu na víťaza takmer minútu a pol a tak sa šance na celkový dobrý výsledok slovenskému cyklistovi s najväčšou pravdepodobnosťou rozplynuli.
1. vlajka CAVENDISH Mark
SKY PROCYCLING 3h 23' 48''
2. albansko BOONEN Tom OMEGA PHARMA - QUICK-STEP + 00' 00''
3. KRUOPIS Aidis
ORICA GREENEDGE + 00' 00''
4. albansko RENSHAW Mark
.rab. + 00' 00''
5. vlajka DEGENKOLB John
.pro. + 00' 00''
74. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 01' 29''

2. etapa - 06.02.12 - pondelok: Lusail > Lusail (11,3 km) - tímová časovka

Pondelňajší deň v Katare mal zvláštny podtón v súvislosti s trestom pre Contadora (odkaz na náš článok), on samotný ani Saxo Bank sa však pretekov nezúčastňujú.
Včera sme avizovali, že Boonen by mohol ostať v drese lídra, pretože jeho tím vie zájsť časovku družstiev liquigas-casovkaveľmi dobre. To sa potvrdilo, hoci belgický celok mal na mále. Najlepší čas zašli borci Garminu (12:38) a Boonen s jeho Quick Stepom skončili na druhej pozícii so stratou siedmych sekúnd. Presne toľko sekúnd strácal Tyler Farrar na Boonena po včerajšku (Boonen vyhral etapu, Farrar rýchlostú prémiu). Na čele priebežného poradia tak máme spomínanú dvojicu. Žltý dres patrí Boonenovi, ktorý vyhral individuálnu etapu.
Saganov Liquigas potvrdil svoje časovkárske kvality, keď stratil iba 13 sekúnd a Peter má stále šancu pobiť sa možno aj o celkové pódium. Po dnešnej etape stráca na vedúceho Boonena iba 12 sekúnd.
Za zmienku stojí tiež to, že hoci všetky tímy nastúpili bez časovkárskych špeciálov a ďalšej špeciálnej výstroje, výsledky dopadli presne podľa predpokladov.
1. vlajka GARMIN - SHARP
Farrar, Bauer, Hunter...
12' 38''
2. albansko OMEGA P. - QUICK-STEP
Boonen, Chicchi, Raboň...
+ 00' 07''
3. vlajka SKY PROCYCLING
Cavendish, Hunt, Flecha...
+ 00' 09''
4. vlajka KATUSHA TEAM
Kristoff, Galimzjanov, Haller...
+ 00' 09''
5. vlajka LIQUIGAS-CANNONDALE
Sagan, Oss, Bodnar...
+ 00' 13''

1. etapa - 05.02.12 - nedeľa: Barzan Towers > Doha Golf Club (142,5 km)

Najvýraznejšia osobnosť histórie pretekov v Katare začala jeho 11. ročník najlepšie ako mohla. Tom Boonen (víťaz ročníkov 206, 2008, 2009) nenašiel premožiteľa v úvodnej prvej etape dlhej 142,5 kilometra a triumfoval v záverečnom špurte. Za skúseným Belgičanom skončil Brit Adam Blythe z BMC a na treťom mieste došpurtoval Peter Sagan, ktorému to opäť rozbehol Daniel Oss.
Veľkú smolu mal 4,5 kilometra pred cieľom mladý šprintér Kaťuše Denis Galimzjanov, ktorému šance na triumf zmaril defekt predného kolesa. Prekvapením dňa je absencia majstra sveta Marka Cavendisha v záverečnom špurte. Nová akvizícia tímu Sky sa ako zvyčajne pohybovala na konci pelotónu, no dopredu sa tentoraz nepredrala. Jeho tím odstúpil z vedenia pelotónu zhruba osem kilometrov pred páskou. Vraj má Mark mierne zdravotné problémy.
Boonen sa samozrejme ujal vedenia celkového poradia so štvorsekundovým náskokom na Blytha (bonifikácie). Sagan stráca šesť sekúnd a zajtra bude niesť biely dres pre najlepšieho mladého pretekára (pôvodne patrí Blythemu).
V druhej etape preverí pretekárov tímová časovka (11,3 km), v ktorej sú favoritmi aj borci z Omegy, takže Boonen by sa mohol udržať vo vedení aj po zajtrajšom dni. Tímy však nenasadia časovkárske špeciály, keďže sa nachádzajú mimo Európy, a preto sa rozdiely lepšej techniky zajtra zmažú.
1. albansko BOONEN Tom
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 3h 11' 32''
2. vlajka BLYTHE Adam
BMC RACING TEAM + 00' 00''
3. vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
4. vlajka FARRAR Tyler
GARMIN - SHARP + 00' 00''
5. vlajka OSS Daniel
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''


Bratia Velitsovci v týchto dňoch štartujú na jednorazovkách na Malorke. O ich výsledkoch vás budeme informovať v krátkych správach na titulnej stránke.