Otvárací ceremoniál hier XXX. OH sa konal v piatok v noci a cyklistov čakalo ich hlavné zápolenie už v sobotu so štartom o 11:00. Zrejme preto sa takmer žiadny z pretekárov na otváracom ceremoniáli neukázal. Organizátori však predsa len museli ukázať aktuálneho víťaza Tour de France. Bradley Wiggins otvoril ceremoniál rozozvučaním olympijského zvona (celé preview tu).

A je to tu! Pre takmer všetkých cyklistov je olympiáda veľkým sviatkom a veľa pretekárov túži po medaile, najväčší favorit Cavendish sa rok pripravoval na to, aby získal zlato. Cyklisti vyrazili o 11:00 na trať s celkovou dĺžkou 250 km.

Pelotón, v ktorom odštartovalo celkovo 144 cyklistov, sa brodil najprv úzkymi uličkami Londýna, najprv samozrejme cez Buckinghamský palác.  Petrovi Saganovi pridelili organizátori číslo 36. Na prvých 20 km bolo pohodové tempo, pelotón sa dokonca stihol prvýkrát aj občerstviť a rozklepať nohy na nasledujúce ťažké a rýchle kilometre.

Asi po 20 km sa odhodlali prví pretekári úniku, predsa len však mali za sebou stále veľmi početný pelotón, na čele ktorého boli samí favoriti. Tí samozrejme chceli mať všetko na očiach. Prvé ataky neboli úspešné.

Prvý vážnejší únik sa zrodil na méte 229 km pred cieľom. Dopredu sa v tom čase snažili dostať viacerí jazdci, podarilo sa to však len dvanástim. V popredí teda boli: Westra (Ned), Brajkovič (Slo), Castroviejo (reprezentácia Španielska), Duggan (Usa) Roelandts (Bel), Pinotti (Ita), Beppu (Jap), O'Grady (Aus), Park (J. Korea) Kristoff (Nor) Berdoz (Mol) Menchov (Rus), Schar (Swi). Náskok 220 km pred cieľom bol už na hranici takmer 4 minút.

Pred začiatkom tohto dlho-očakávaného podujatia, súťaže na ktoré sa pripravovali jazdci dlhé mesiace londyn-2012-pretekysa za najväčšieho favorita považoval Mark Cavendish. Wiggins a spol. už dlho pred začiatkom hovorili o tom, že urobia všetko preto, aby doviedli pelotón do špurtu, v ktorom mal najväčšie šance Cav. I preto pred začiatkom pretekov vraveli Belgičania či Taliani o tom, že vydajú veľké množstvo síl na to, aby vyšiel nejaký únik. Belgičan Gilbert, silový jazdec do malých úzkych kopcov, hovoril napríklad o tom, že Box Hill, stúpanie, ktoré sa išlo deväť krát  sa dá vyšliapať aj na veľkom prevodníku vo veľkom tempe. Aj preto boli tieto preteky v štýle Cav proti všetkým. Saganov kolega, hviezdy Nibali, vyslovil veľmi priaznivý kompliment pre mladého Žilinčana, pre neho je osobne možno ešte väčším favoritom ako Cavendish.

Prvým pretekárom, ktorý nezvládol veľmi rýchle tempo olympijského preteku bol Franzúc Bourgain. Ten nebol vo výbere Jalaberta považovaný za lídra. Francúzom však predsa len chýbal prvý pretekár. Náskok  vedúcej dvanástky bol 210 km pred cieľom na časovej hodnote takmer piatich minút.

180 km pred cieľom náskok na ustálenom čísle štyroch minút. Na čele balíka sme pochopiteľne najčastejšie videli Nemcov a Britov, dve krajiny s možno najlepšími šprintérmi v hromadnom dojazde. V tom čase už jazdci začali prvý z deviatich okruhov, na ktorom stúpali aj na často opisované stúpanie Box Hill. Náskok vedúcej dvanástky 4:45.

Peťo Sagan sa asi 170 km pred cieľom pohyboval v pelotóne na 20-30 mieste, a tak mal celkom výhodnú pozíciu aj s ohľadom na pády či situácie na čeke balíka. V prvom väčšom páde pelotón sa ocitli menej skúsení pretekári - Rodas (Guatamela), Bagdonas (Litva), Razragi (Iran). Všetci sa však pozviechali. Takmer od prvého kilometra boli  Briti a Nemci na čele balíka. Ich úmysel snáď nebolo ani treba opisovať. Náskok úniku 168 km pred koncom pretekov 5:35.

160 km pred cieľom náskok dvanástky pred balíkom - 5:15. Na oboch úsekoch, v pelotóne i v úniku sa išlo konštantné a v podstate veľmi podobné tempo na méte 155 km pred koncom. Rogers (Aus) sa rozhodol ujsť z pelotónu asi 155 km pred koncom a zdalo sa, že aj pripojiť k úniku. Veľmi zaujímavý krok Austrálčanov. Náskok úniku pred pelotónom - 5:00.

Na treťom vrchole strácal Rogers na únik 5:07. Teda bol pred pelotónom len trošku vpredu. Rogers mal pred pelotónom náskok 52 sekúnd na vrchole Box Hillu. Medzitým odpadol z úniku Park z Južnej Kórey. Austrálčan Rogers asi 143 km pred koncom etapy mal len minimálny náskok asi 15 sekúnd. Teda Nemci a Briti zabrali, predsa len Rogers je vynikajúci tempár a časovkár.

129 km pred cieľom atak Nibaliho, Gilberta či Gesinka, pridal sa i Elminger a Greg Van Avermet. Veľmi silná aktívna skupina sa pokúsila o únik, zrejme nevideli inú šancu ako atak. Vpredu mali tak veľmi silné obsadenie Belgičania, ktorí "vyslali" Gilberta a Van Avermeta, teda vynikajúcich klasikov. Drobný náskok Nibaliho, Gilberta a spol. Wiggins, Millar, Froome a T. Martin rýchlo ,, vybavili " a zneškodnili.

117 km pred koncom olympijskych pretekov náskok vedúcej jedenástky 04:20. Gregory Rast (Švajčiarsko) a Andrij Grivko (Ukrajina) zaútočili pred štvrtým vrcholom Box Hillu. Kreuziger (Cze), Gilbert (Bel), Paulini (Ita), Grivko (Ukr), Rast (Sui), Bauer (Nzl), Fuglsang (Den), Nibali (Ita) stíhali 109 km pred cieľom vedúcu jedenástku. Títo jazdci taktiež znamenali veľkú hrozbu pre pelotón.

Náskok vedúcej jedenástky pred stíhajúcimi pretekármi bol 105 km pred koncom 3:15. Pelotón strácal na prvú skupinu 3:40.

100 km pred cieľom sme mali teda dve hlavné unikajúce skupinky: Vedúcu - Westra (Ned), Brajkovič (Slo), Castroviejo (reprezentácia Španielska), Duggan (Usa) Roelandts (Bel), Pinotti (Ita), Beppu (Jap), O'Grady (Aus),  Kristoff (Nor)  Menchov (Rus), Schar (Sui)

a druhú stíhajúcu: Kreuziger (Cze), Gilbert (Bel), Paulini (Ita), Grivko (Ukr), Rast (Sui), Bauer cancellara-oh-londyn(New Zealand), Fuglsang (Den), Nibali (Ita) ako tretiu skupinku sme mohli v tom čase označiť ešte stále asi 100 členný pelotón.

Pelotón strácal na stíhajúcu skupinku 97 km pred cieľom asi 20 sekúnd. O pár kilometrov ďalej už náskok vedúcej skupinky na pelotón klesol približne o minútu! Teda hlavný balík strácal dve minúty na úvodný únik olympijskych pretekov. 95 km pred koncom pretekov sa pred Box Hillom rozhodli ujsť pelotónu ďalší jazdci.

Gilbertova skupina strácala na prvú skupinku 1:15 na piatom vrchole Box Hillu. Pelotón strácal približne 1:45. 90 km pred cieľom strácal pelotón na prvú skupinku už len 1:25. Stíhajúci jazdci mali pred pelotónom takmer 30 sekundový náskok.

74 km pred cieľom náskok vedúcej jedenástky pred Gilbertovou stíhacou skupinkou 40 sekúnd. Pelotón strácal na prvú skupinku 1:20. 68 km pred koncom etapy náskok dvoch spojených skupín 45 sekúnd pred pelotónom.

Viac ako 20-členná skupinka mala náskok pred pelotónom 52 sekúnd. Ďalší jazdci typu Van Garderen, Kolobnev a iní sa snažili dostať do prvej skupinky  - ich strata bola cca 35 sekúnd. Gilbert zaútočil 55 km pred koncom, k nemu sa však nik nepridal a tak dlhé kilometre bol Gilbert sám v úniku. 48 km pred cieľom náskok Gilberta pred 25 člennou skupinou asi 42 sekúnd a pred pelotónom mal náskok 1:15

Pelotón mal všetko 40 km pred cieľom pod kontrolou. Gilberta zišli viacerí pretekári vytvorila sa asi 38 km pred koncom - 30 členná skupina, ktorú stíhal viac ako 60 členný pelotón. Náskok prvej skupiny pred pelotónom 37 km pred koncom 44 sekúnd. 28 km do cieľa a náskok vedúcej skupiny pred pelotónom 57 sekúnd. Veľmi nádejná šanca pre únik. V pelotóne robili jazdci všetko, čo mohli, no prvá skupina bola veľmi silná a početná. 22 km a 52 sekúnd pre únik. 19 km do cieľa a náskok vedúcej skupiny bol 50 sekúnd. Za 10 km stiahli Briti a spol. len niečo cez 15 sekúnd. Únik mal 18,5 km pred koncom dosť sily. Nordhaug zaútočil z prvej skupiny 18 km pred koncom.

V týchto momentoch došlo k veľmi nepríjemnému pádu Fabiana Cancellaru, ktorý neodhadol pravotočivú zákrutu a hlavou s ramenom narazil do bariéry. Do cieľa síce došiel, no vyzeralo to na menšie či väčšie zdravotné ťažkosti, čo pred stredajšou časovkou neveští nič dobré.

8,5 km pred cieľom olympijskeho preteku a náskok úniku 55 sekúnd! Únik mal pár km pred cieľom ideálne nakročené k úspešnému záverečnému úniku. Briti boli od méty 20 km pred cieľom len traja, Froome odpadol, T. Martin z Nemecka už v úvode pretekov, a tak nemal kto pracovať na čele balíka a kedže prvá skupinka pracovala konštantne dobre, len zázrak mohol zvrátiť niečo iné.

vino-londyn-2012-2Vinokurov a Henao 5 km pred koncom zaútočili a mali nakročené k obrovskému úspechu. Únik bol definitivne úspešný, vyhral fenomenálny Vinokourov, ktorý vrátil svojej krajine všetko, čo mu v posledných rokoch požičala aj s obrovskými úrokmi! Striebro putuje do Kolumbie zásluhou Henaa, tretí skončil Kristoff z Nórska. Ten doviedol do cieľa zbytok unikajúcej skupiny so stratou ôsmych sekúnd. Bezvýznamný šput pelotónu vyhral Greipel pred Boonenom a Cavendishom. Peťa Sagana klasifikovali na 34. pozícii.

Alexandre Vinokourov v posledný deň svojej kariéry nádherne vrátil Kazachstanu všetko čo do neho a jeho tímu Astana v posledných rokoch investoval. Krásne zakončenie jedného z veľkých príbehov svetového športu. Vinovi zo srdca gratulujeme k zlatej olympijskej medaile a pre ostatných šprintérov, najmä britský tím, ostávajú už iba oči pre plač. Peter Sagan preteky ovplyvniť nemohol a doplatil na prílišnú suverenitu domácej reprezentácie, ktorá v pätici jednoducho nedokázala 250 kilometrov čeliť atakom a ostatné reprezentácie jej kvôli predolympijskym siláckym vyhláseniam nepomohli. Hnevať na seba sa teda nemusia len Briti, ale aj Nemci, Austrálčania či ďalšie silné celky, aj keď musíme priznať, že v pätici či štvorici sa "puncherov" zvládnuť len tak ľahko nedá.

Napokon veľká oprava. Druhým v cieli nebol Henao ale jeho krajan a spolujazdec zo Sky Rigoberto Uran. Obrovská chyba organizátorov, ktorí včera oznámili, že tento Kolumbijec štatovať nebude a jeho číslo 52 zo štartovej listiny vyškrtli! Nevädno čo za tým je.
1.
vlajka
VINOKOUROV Alexandre
KAZACHSTAN
5h 45' 57''
2.

URÁN Rigoberto
KOLUMBIA
+ 00' 00''
3.
vlajka
KRISTOFF Alexander
NÓRSKO
+ 00' 08''
4.
vlajka
PHINNEY Taylor
SPOJENÉ ŠTÁTY
+ 00' 08''
5.
LAGUTIN Sergej
UZBEKISTAN + 00' 08''
6.
albansko
O'GRADY Stuart
AUSTRÁLIA
+ 00' 08''
7.
albansko
ROELANDTS Jürgen
BELGICKO
+ 00' 08''
8.
vlajka
RAST Gregory
ŠVAJČIARSKO
+ 00' 08''
9.
vlajka
BAUER Jack
NOVÝ ZÉLAND
+ 00' 08''
10.
vlajka
BOOM Lars
HOLANDSKO
+ 00' 08''
34.
vlajka
SAGAN Peter
SLOVENSKO
+ 00' 40''

london2012-logo
vlajka The Mall > The Mall
28.07.2012, 250 kilometrov
štart: 11:00 / cieľ cca.: 16:20london-2012-mapa-mala


{jcomments on}