13. 31.8. zvlnena-20 zvlnená ciel rovina Santiago de Compostela > Ferrol 172,8 km víťaz: Cummings


Trinásta etapa priniesla mnoho zaujímavých momentov. Aj preto, že je to posledná etapa, po ktorej nasledujú náročnejšie etapy, v ktorých sa bude bojovať nielen o mnohé sekundy, ale aj o minúty. Etapa, ktorá mala klesajúci charakter sa považovala za typicky šprintérsku, no nemohli sme škrtnúť pred jej začiatkom ani mnohé iné scenáre. Teda: vplyv vetra, nástupy jazdcov s vynikajúcim tempárskym talentom či pády.

Od začiatku  sa bojovalo. Tak ako vo včerajšej etape s cieľom na vrchole stúpania, aj teraz sa od úvodu ťažšie tvoril únik. Ba dokonca od úvodu sa snažili dostať do popredia mnohí jazdci, ktorrí si v tento deň verili. Boli to však jazdci, ktorí si nerobili príliš veľké šance v tých dalších nasledujúcich horských dňoch.  Po dvadsiatich odjazdených kilometroch sa pokúšala odísť dokonca 24 - členná skupina. Pelotón, no najmä tímy ktoré si robili zálusk vo finiši rýchlo zapracovali a zneškodnili takýto mnoho-členný únik.

Asi 15 km po tom ataku sa sformoval dôležitý a hlavný únik dnešnej etapy. V ňom sme zahliadli celkom zaujímavé a silné mená: S. Cummings (BMC), E. Viviani (Liquigas), S. Clark a C. Meyer (GreenEdge), L. Gerdemann (RadioShack), J. A. Flecha (Sky), T. De Gendt (Vacansoleil).

Vpredu sme teda mali celkom silnú sedem člennú skupinku jazdcov. Nechýbali výborní klasikári, tempári, jazdci čo vedia zabojovať, no vpredu bol Viviani, ktorého sme skôr očakávali vyčkávať v pelotóne na hromadný finiš. Pelotón nechal týchto jazdcov uniknúť a po čase si vypracovali aj príslušný náskok, ktorý sa zvyšoval. Žiadne vysoké časové hodnoty to však neboli. 100 km pred cieľom mala náskok vedúca skupinka 3:55.

V pelotóne pracovali najviac tímy Lotto a Shimano. Prirodzene, Sky aj Liquigas mali vpredu zastúpenie a pomerne silné mená. Ťarcha zodpovednosti hromadného špurtu bola tak na iných celkoch, predovšetkým však na tíme Shimano, ktoré sa snažilo vytvoriť pozíciu pre piate víťazstvo hviezdneho Degenkolba.

89 km pred koncom etapy sa náskok mierne znížil a ustálil na odstupe troch minút. Pelotón výborne pracoval a náskok mal pod kontrolou. Hlavný balík mal na vedomí, že nesmie nechať náskok zvyšovať len tak, hviezdne obsadenie úniku by chytilo okamžite využilo šancu. Prvú šprintérsku prémiu vyhral Thomas De Gendt pred Ella Vivianim a Linusom Gerdemannom, o ňu sa však podľa očakávania nevedol príliš veľký súboj.

Náskok sa postupom času ustálil na hodnote 2:15, ostatné tímy nechali Shimano osamote na čele balíku, tento tím však pracoval vynikajúco a spoločne, čo mohlo len a len vyhovovať ich šprintérskej hviezde Johnovi Degenkolbovi. 50 km pred cieľom mali vedúci siedmi pretekári náskok pred pelotónom 2:14.

43 km pred koncom bolo stále vidieť v popredí hlavného balíku Shimano. Pelotón sa tak natiahol do veľkej dĺžky, na čele sa snažili zrýchlovať jazdci z úniku, ich snaženie však nebolo vypočuté, pretože Shimano išlo hrdo za svojím cieľom - hromadný špurt. Odstup vedúcich jazdcov od pelotónu 40 km pred cieľom - 2:10.

35 km pred cieľom bol náskok stále konštantný, pohyboval sa celých predchádzajúcich 15 km na hranici 2:10. Aj keď pracovalo Shimano vynikajúco, vpredu boli skúsení jazdci, ktorí vedeli v ktorých momentoch sa bude lámať chleba, a tak bolo o dramatický záver postarané. Náskok bol síce 25 km pred cieľom prijateľný, no Argos znižoval stratu pomaly. Na méte 23 km sa pelotón začal mierne deliť, kedy sa išlo v absolútnej nízkej nadmorskej výške popri mori. Pelotón už mohla tvoriť len asi 120 jazdcov. 20 km pred koncom etapy delila vedúcu skupinu od pelotónu už iba jedna minúta. Do stíhania vedúcej sedmičky sa po méte 20 km zapojil aj tím Lotto.

Mnohým sa zdalo, že po zapojení Lotta do stíhania to už bude iba prechádzka rúžovou záhradou, no nebolo to tak. Jazdci v popredí si svoje tempo išli neustále a 16 km pred koncom bol náskok stále prijateľný - 58 sekúnd. 11 km pred koncom etapy sa pokúsil z pelotónu zaútočiť Tiralongo, bolo tam vidieť aj Gilberta, náskok jazdcov z úniku sa tak bohužiaľ pre nich rapídne znižoval a 10 km pred cieľom bol na hranici 30 sekúnd.

cummings-stephenIhneď o kilometer neskôr, teda na deviatom kilometri, zaútočila z mierneho zjazdu trojica - Kašečkin, Stegmanns a Moreno. Teda veľmi silná trojica, ktorá sa snažila dostihnúť stále sedemčlennú vedúcu skupinu, ktorá mala náskok pred pelotónom 30 sekúnd. 6 km pred cieľom nastúpil svojim tempárskym štýlom Flecha zo Sky, Cummings sa ho snažil dostihnúť, čo sa mu podarilo. 5 km pred cieľom náskok sedmičky prekvapujúco stúpol o 15 sekúnd na zhruba 50 sekúnd náskoku, čo spôsobil najmä nástup Flechu.

Štyri km pred koncom nastúpil už v zjazde Cummings, prenasledovali ho Meyer a Flecha. Cummings doviedol svoje výnimočné úsilie do víťazného konca, keď predviedol výborný dráhový štýl a v posledných štyroch kilometroch nedal nikomu šancu. Druhý bol Meyer a po tretie miesto si došiel skúsený Flecha.

Videli sme tak veľké úsilie Argosu, ktoré nakoniec nebolo korunované úspechom. Zvlnený profil v posledných 15 km vyhovoval úniku, ktorý pracoval počas celú dobu konštantne a jednoliato. Skúsení borci vpredu počas celej etapy presne vedeli kedy ísť rýchlo, kedy naopak pomaly a celú etapu sa nešlo v réžii balíka, ale práve nich. Pelotónu dali poriadnu lekciu.

Všetci favoriti finišovali v prvej časti pelotónu bez akýchkoľvek časových rozdielov. Nestačila iba skupina zhruba 65 cyklistov, ktorí na to nemali výkonnostne.


1.
vlajka
CUMMINGS Steve
BMC RACING TEAM 4h 05' 02''
2. albansko MEYER Cameron
ORICA GREENEDGE
+ 00' 04''
3. vlajka FLECHA Juan Antonio
SKY PROCYCLING
+ 00' 04''
4. albansko CLARKE Simon
ORICA GREENEDGE
+ 00' 14''
5. vlajka GERDEMANN Linus
RADIOSHACK-NISSAN-TREK
+ 00' 14''
6. albansko DE GENDT Thomas
.vac.
+ 00' 14''
7.
vlajka
DEGENKOLB John
.pro. + 00' 40''


favoriti na celkové poradie
+ 00' 40''


Krátke preview etapy:
Rodríguez opäť v bodovacej súťaži predstihol Degenkolba, a to je signál, že prichádza rovinatá etapa, aby Španiela Nemec na čele opäť predbehol. Trinástka je zvlnená, ale šprintérov by nemalo zastaviť nič. Maximálne vietor alebo pády. Johna Degenkolba sme opäť mohli označiť za najväčšieho favorita, ale od etapy k etape stúpala ostatným pretekárom motivácia konečne suveréna zdolať. Rýchlici zároveň vedeli, že tí, ktorí "prežijú", si to medzi sebou opäť rozdajú až vo štvrtok 6. septembra počas 18. etapy.


Krátky opis trasy etapy:
Po vrchárskom konci dvanástej etapy si konečne prídu na svoje aj šprintéri. Etapa dlhá 172,8 km bude opäť v nízkej nadmorskej výške popri pobreží. Môžeme čakať mierne problémy s vetrom, ktorý by mohol no aj nemusel narobiť rozdiely či skupinky. Päť kilometrov pred koncom je malý kopček s dĺžkou dvoch kilometrov a priemerom päť percent, môžeme tam čakať ataky najmä od tempárov či klasikárov. Šprintérske tímy však určite vynaložia všetky sily na to, aby sa radovali na konci ich borci.vuelta-12-13