Rodina flámskych klasík World Tour sa tento rok rozrástla o piatkový E3 Prijs Vlaanderen a Gent - Wevelgem prišla o status prvej belgickej jednorazovky World Tour v kalendári, no ostalo jej privilégium pretekov v nedeľný čas za väčšieho diváckeho aj mediálneho záujmu.

Dnes sme boli svedkami už 74. ročníka "Gentskej žuvačky", ako ju domáci nazývajú. História pozná 47 belgických víťazov a presadili sa tu aj také mená ako Eddy Merckx (3x), Jacques Anquetil, Bernard Hinault či Mario Cipollini (3x). Zatiaľ sa ešte žiadnemu pretekárovi Gent nepodarilo vyhrať viac než trikrát a zo súčasných cyklistov má k vyrovnaniu rekorku Merckxa s Cipollinim najbližšie dvojnásobný víťaz Tom Boonen (2004, 2011). Musíme povedať, že práve on bol pre dnešný deň aj najväčším favoritom. V posledných rokoch tu zvíťazil Eisel (2010), Boasson Hagen (2009), Freire (2008), Burghardt (2007), Hushovd (2006) a dokonca aj Klier (2003) a Hincapie (2001). Všetkých osem borcov sa dnes postavilo na štart, čo sa možno už veľmi dlho nestane, aby sa na pretekoch stretlo naraz osem bývalých víťazov. Okrem tejto nabitej skupiny sa medzi favoritov radil aj náš Peter Sagan, líder Liquigasu a v tejto sezóne zatiaľ zabudnutý Philippe Gilbert, ktorý tu nikdy nevyhral. (Štartová listina tu)

Trasa býva každý rok takmer totožná, nechýbajú krátke úseky dlažobných kociek a tiež prudké silové stúpania. Tých bolo jedenásť, tri sa šli dvakrát. Na ich vrcholoch čakala na víťaza finančná odmena. Prvých 120 kilometrov od mesta Deinze v blízkosti Gentu bolo pomerne rovinatých, šlo sa na západ k moru, odtiaľ na juh a až smerom späť na východ v druhej polovici boli na programe kopce a náročné úseky (viď. profil nižšie). Po 235 kilometroch čakal 196-členný pelotón cieľ vo Wevelgeme, iba pár blokov od centrály Omega Pharma - Quick Step.

Preteky začali o 11:15 podľa plánu a od úvodu sa samozrejme útočilo. Po dvadsiatich kilometroch bola situácia zrejmá a mohli sme si predstaviť početný únik. Vladimir Isajčev (Kaťuša), Anders Lund (Saxo Bank), Ion Izagirre (Euskaltel), Jurij Krivtsov (Lampre), Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen), Koen Barbé (Landbouwkrediet), Kevin Van Melsen (Accent Jobs), Thomas Bertolini (Farnese) a Julien Fouchard (Cofidis). Náskok stúpal až dosiahol desať minút, potom začal balík zásluhou Garminu s OPQS pracovať a nastal opačný vývoj. Prvé tri hodiny sa šli priemernou rýchlosťou 42 km/h a na prvý kopec s názvom Casselberg (138. km) dorazili borci z úniku o 14:37. Pelotón vtedy strácal 6,5 minúty.

V prvej polovici nedošlo k žiadnym nepríjemnostiam, preteky sa vyvíjali pokojne a najväčší favoriti šetrili sily na záver. Počas druhého stúpania na Casselberg (91 km pred cieľom) sa na čelo balíka vybrali ľudia z tímu Sky s dvoma bývalými víťazmi Eiselom a Haganom, bez šancí nebol ani majster sveta Cavendish. Okrem Marka tu bol zo šprintérov aj Greipel, Goss, Farrar, Kittel a mnoho ďalších. Na poslednú chvíľu účasť odriekol chorý Petacchi. Nehovorili sme ešte o Cancellarovi. Jednoducho, dnes sme mali na trase minimálne zo dvadsať favoritov. Dovolíme si dokonca povedať, že z vynikajúcich klasikov tu nechýbal ani jeden a túto sezónu už takú nabitú jednorazovku možno ani neuvidíme.

S pokojným priebehom sme to zakríkli 80 km pred páskou. Počas občerstvovacej zóny došlo ku kolíziam a balík sa rozdelil na viacero skupiniek. Nikto sa nezranil, no viacerí favoriti ostali vzadu s miernou stratou. Informácie sa líšili, no vzadu s najväčšou pravdepodobnosťou ostali Freire, Gilbert, Bole. Naopak, Cavendish, Cancellara, Goss, Hagen aj Sagan boli vpredu. 72 km pred cieľom mal únik päťminútový náskok, početná skupina strácajúca na pelotón rátala škodu vo výške 30 sekúnd. O pár kilometrov si však mohli odfúknuť, keď pelotón dohnali a problémy pominuli.


V prvom stúpaní na Baneberg (61 km pred cieľom) prišla nervozita, začali sa množiť malé pády a rôzne kolízie. Pelotón sa viackrát delil a naspäť spájal. Defekt mal Renshaw (Rabobank), ktorému koleso daroval kolega Tjallingii. Pri jednej z kolízií využil výrazné spomalenie balíka Cancellara (RadioShack), ktorému koleso pomohol vymeniť Gallopin. Do čela pelotónu sa vybral sily otestovať Peťo Sagan, o pár stovák metrov skúšobne atakoval Gilbert. Pre všetkých favoritov však bola v týchto momentoch taktika jasná - zotrvať v balíku a počkať si na príležitosť neskôr.

Únik to začínal mať pomaličky zrátané (50 km pred páskou náskok 2:20), a tak atakoval Anders Lund (Saxo Bank) a Ion Izagirre (Euskaltel). Žiadny borec z pôvodnej deviatky sa na nich nezavesil, takže obaja si mohli pripísať pomyselný status najbojovnejších pretekárov dnešného dňa. Ich náskok na pelotón síce chvíľu stúpal a dostal sa späť cez hranicu troch minút, no žiadne prekvapenie sme čakať nemuseli. Dán ani Španiel ešte nič podobné nikdy nevyhrali.

Veľmi nepríjemná nehoda 43 km pred cieľom. Na rovinatom úseku kolidovala štvorica Oroz (Euskaltel), Da Dalto (Liquigas), Commeyne (Landbouwkrediet) a Pavarin (Vacansoleil). Najhoršie na tom bol posledný menovaný s roztrhaným dresom a úplne zodretou pravou časťou tela. Tento problém vytvoril v balíku menšiu dieru, no o dva kilometre na to bolo všetko pokope.

V stúpaní na posledný kopec atakoval vynikajúci klasik Van Avermaet (BMC), no v zápätí bol pohltený a mierny zmätok využil Cancallara, ktorý nastúpil. Vyštartoval ako motorka a jediným, kto sa ho dokázal chytiť, bol Peter Sagan. Táto dvojica zhodou okolností dostihla pozostatok pôvodného úniku, ktorí nestačil na Lunda s Izaggirem, a tak pár kilometrov šľapali spoločne. 28 km pred páskou ostatní favoriti strácali na Fabiana s Petrom zhruba 15 sekúnd. Už skôr odpadli Cavendish či Pozzato. Úplne vpredu boli stále Dán so Španielom s náskokom 1:20.

25 km pred cieľom mala dvojica na čele minútový náskok na skupinu favoritov, ktorá dostihla Sagana s Cancellarom. V nej bolo presne 34 ľudí aj s vyčerapnými pretekármi z pôvodného úniku. V jasnej prevahe tam bol OPQS so štyroma cyklistami (Boonen, Ciolek, Devenyns, Seegmans), Sagan sa mohol spoľahnúť iba na jedného pomocníka. Zbohom sme však nemohli dať ani Cavendishovej skupine (zhruba 30 ľudí), ktorá zaostávala o 25 sekúnd. Spojenie skupín nemohli samozrejme pripustiť OPQS a tiež Kaťuša, ktorá pracovala pre Freireho, takže poriadne pridali a modlili sa, aby nebola spolupráca v skupine za nimi na vyššej úrovni.

16 km pred páskou si podali ruky Lund s Izagirrem a padli do zabudnutia. Cavova družina strácala už príjemných 40 sekúnd. To ako luxusný náskok vyhodnotili aj borci OPQS a prestali rázne ťahať. V čelnej gent-2012-podiumskupine sme mohli potvrdiť Freireho, Boonena (+ traja pomocníci), Ballana, Van Avermaeta, Breschela, Rojasa, Bennatiho, Cancellaru, Gilberta, Gossa a Sagana s kolegom Ossom. Spolu presne 32 ľudí. Veľkú smolu mal Bennati, ktorý dostal defekt. Bicykel mu okamžite podal Gallopin, no vytvorila sa tam už neriešiteľná diera a Talian s úvodnou skupinou sa mohol rozlúčiť. Ostalo 31 hrdinov. Neskôr postupne odpadávali Boonenoví a iní pomocníci. 8000 metrov pred cieľovou čiarou sa podaril husársky kúsok Bennatimu, ktorý sa vďaka vyčkávaniu úvodnej skupiny v neohroziteľnej pozícii a pomoci tímového auta na čelo dotiahol.

Začínal sa črtať najpravdepodobnejší scenár, a to cieľový špurt. Držali sme palce Saganovi.
V závere super nervózny špurt na rovnej a pomerne širokej ceste. Videli sme škaredý pád, keď 200 metrov pred cieľom Morkov zo Saxo Banku zostrelil Rojasa a Van Avermaeta. Víťazom sa stal Boonen, Sagan vyšpurtoval druhé miesto!!! Tretí Breschel. Za nimi Freire, Hagen a Bennati.

Obrovská gratulácia do Žiliny, Peter potvrdil svoje kvality, s najlepšími bojoval a nemal iba na famózneho Toma Boonena, ktorý to bude mať na tímovú oslavu iba pár stovák metrov, pretože ako sme spomínali, vo Wevelgeme sídli jeho tím. Tom sa vyrovnáva Mercxovi aj Cipolinimu a vyhral túto klasiku po tretí raz. V budúcich rokoch sa bude určite chcieť od týchto velikánov odtrhnúť.
Peter si z Belgicka odnáša fantastických 60 UCI bodov, čo ho posúva na priebežné šieste miesto vo svetovom rebríčku.


Peter Sagan pre svoju web stránku saganpeter.com:
"Dnes sa všetko zomlelo v závere, asi tridsať kilometrov pred cieľom. V poslednom kopci sme odišli so Švajčiarom Cancellarom, ale o desať kilometrov sme už boli znova všetci v balíku a rozhodovalo sa znova v dramatickom špurte. V závere mi veľa pomohol kolega Daniel Oss, posledné metre boli napínavé, finišoval som, ale skvelý Boonen bol o niečo rýchlejší. Napriek tomu som s dnešným druhým miestom spokojný."

Štvrtý Óscar Freire (Kaťuša):
"Snažil som sa predvídať súperov, najmä Boonena. Vedel som, že je vo fantastickej forme. Nebol som však schopný byť taký rýchly ako on. Dnes som dal do toho všetko, na viac som už nemal. Možno by som skončil lepšie ak by som začal špurtovať o čosi skôr, no Tom bol jasne najlepší."1.
albansko BOONEN Tom
OMEGA PHARMA - QUICK-STEP 4h 51' 16''
2.
vlajka SAGAN Peter
LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
3.
vlajka BRESCHEL Matti
.rab. + 00' 00''
4.
vlajka FREIRE Óscar
KATUSHA TEAM + 00' 00''
5.
vlajka BOASSON HAGEN Evald
SKY PROCYCLING + 00' 00''
6.
vlajka BENNATI Daniele
RADIOSHACK-NISSAN-TREK + 00' 00''
7.
vlajka MARCATO Marco
.vac. + 00' 00''
8.
vlajka CHAINEL Steve
FDJ + 00' 00''
9.
vlajka POZZATO Filippo
FARNESE VINI - SELLE ITALIA + 00' 00''
10.
vlajka VISCONTI Giovanni
MOVISTAR TEAM + 00' 00''


Video posledného kilometra Gent - Wevelgem 2012:

boonen-tom-e3-2012
Tom Boonen a jeho víťazstvo na E3 Prijs Vlaanderen
© OPQS / Tim de Waele

gent-wevelgem
UCI World Tour - 4. kategória
25.03.2012, 235,4 kilometrov
štart: 11:15 / cieľ cca.: 17:00gent-2012-profil-2