Z ôsmych dní Okolo Kalifornie 2012 ovládol Sagan päť. Velits patril medzi top dvadsiatku. Po sedemnástich rokoch sa s kariérou rozlúčil McEwen a po zlom období sa z celkového triumfu radoval Gesink.

Do Kalifornie prichádzali cyklisti tradične už pár dní pred štartom, aklimatizácia na neeurópske podmienky bola nevyhnutná. Náš Peter Sagan sa vyjadril, že občas mu kalifornské horúčavy prekážali, ale na výsledkoch sme to nebadali. Hneď v prvý deň Peter čaroval. 7500 metrov pred cieľom dostal defekt, ale vrátil sa do pelotónu. 3500 metrov pred čiarou sa o pár centimetrov vyhol pádu a stihol sa vrátiť na čelo. Potom suverénne vyhral šprint a prvýkrát v Kalifornii sa obliekol do žltého dresu. „Bude veľmi ťažké udržať si žltý dres. Malé kopce zvládam v pohode, ale každý deň to bude ťažšie," priznal Žilinčan.

sagan-vitazstvo-2-etapaDôveru v Slováka však prejavil rovesník Taylor Phinney, ktorý si po ružovom drese na Gire vyskúšal aj svoje veštecké schopnosti: „Tu je moja predpoveď na Tour of California. Sagan vyhrá druhú, tretiu, štvrtú, šiestu a ôsmu etapu." To sme ešte netušili, že jeho proroctvo bude takmer stopercentné. Keď bývalý študent SOU stavebného v Žiline vyhral prvé štyri etapy, tak sme veru zacítili nádej na naplnenie predpovede. Zároveň vo všetkých štyroch etapách skončil vždy druhý Heinrich Haussler.

Úspech spojený s raritou boli na svete, čo si všimli aj viaceré svetové médiá a zabezpečili ďalšiu pozitívnu reklamu Slovensku a slovenskému športu. Na Gire 1929 vyhral Alfredo Binda rekordne osem etáp v rade, na Tour de France 1999 vytvoril Mario Cipollini sériu štyroch triumfov. Naposledy v etapákoch takto zažiaril Alessandro Petacchi a na Oddset Rundfahrt (2.1) 2006 urobil päť prvenstiev za sebou. Peter Sagan sa stal novým rekordérom 21. storočia v kategórii HC a vyššie.

Zaujímavá bola piata etapa a to individuálna časovka. Vyhral ju najlepší americký časovkár tohto storočia David Zabriskie a uchmatol Saganovi žltú. Žilinčan má v časovke predsa len slabinu. Naopak predpoklady potvrdil druhý Slovák na štarte Peter Velits, keď sa šiestym miestom posunul na celkové piate miesto a dostal sa do boja o pódium. Sklamala minuloročná prvá dvojka HornerLeipheimer, ktorí takmer s istotou prišli o celkové víťazstvo.

Nasledujúca šiesta etapa síce pokazila proroctvo Phinneyho, ale bola to zatiaľ výsledkovo najúspešnejšia etapa v dejinách slovenskej cyklistiky. Sylvain Georges vyhral po peknom úniku a potvrdil únikové kvality Ag2R La Mondiale, ale slovenská fantázia sa konala vďaka druhému miestu Saganatretej priečke Velitsa. Žilinčan spečatil svoje tretie víťazstvo v kalifornskej bodovacej súťaži, Púchovčan skúsil šprint a vďaka bonifikácii sa posunul už na štvrté miesto.

gesink-robert-california-2Siedma etapa bola kráľovská, rozhodujúca a vraj jedna z najťažších etáp aká sa kedy na území USA išla. Sagan sa pochopiteľne šetril a stratil vyše 25 minút. Mierne sklamal Peťo Velits na 24. mieste so stratou 5:56, takže sa zosunul na konečné dvadsiate miesto. Najhoršie je, že ho prekonal kvôli zraneniu slabšie pripravený kolega Leipheimer. To môže mať dopad pri predbežnom určení lídrov pre Tour de France. Spomedzi favoritov ešte sklamal Vincenzo Nibali, no Liquigas tentoraz stratil veľa síl na obranu žltého dresu. Nový trend medzi vrchárskymi veľmocami potvrdili druhým a tretím miestom v etape Kolumbijčania AtapumaDuarte.

Hrdinom dňa však bol Robert Gesink, ktorý vyhral etapu strojovým útokom a zaslúžene získal žltý dres. Špičkový vrchár z plochého Holandska predviedol sympatický návrat do diania po zlom období. V tejto sezóne zaznamenal svoje prvé víťazstvo. Venoval ho zosnulému otcovi, ktorý zomrel v roku 2011 a Roberta v Kalifornii povzbudzoval ešte v sezóne 2010. „Pre mňa je to veľká emocionálna chvíľa, že som vyhral etapu na takejto úrovni, najťažšiu etapu podujatia. Víťazstvo venujem svojmu nebohému otcovi."

Záverečná ôsma etapa sa konala v atraktívnych uliciach Los Angeles v dotyku s Beverly Hills, Staples Center a Hollywoodom. V posledných metroch sa uskutočnil asi najtesnejší šprintérsky súboj, ale druhému Boonenovi vláčik stačil iba na druhé miesto. Kto ho asi porazil? Áno, Peťo Sagan si pripísal piaty triumf na podujatí a ôsmy v sezóne. Prekonal rekord šesťkrát víťazného Leipheimera a dostal sa na hranicu osem vyhratých etáp v histórii podujatia. V zelenom drese bol v Kalifornii už osemnásť dní. Peťo vlastne tento rok vyhral všetky šprintérske súboje a hviezdy ako Boonen, Haussler, Kittel alebo Howard zostali bez čiarky. Výrazne k tomu pomohli Peťovi tímoví kolegovia, najviac tradične pomohol a úprimne sa radoval Daniel Oss.

sagan-zelenyPeťo Sagan si americké podujatie veľmi obľúbil a chce sem prísť aj o rok. V najbližších dňoch ho čaká fotografovanie pre amerického sponzora Cannondale, a potom sa tím vracia do Talianska. Petra ďalej čaká World Tour podujatie Okolo Švajčiarska. Peter Velits by sa tiež mal pripravovať na Tour vo Švajčiarsku. O mesiac čakajú Slovákov aj očakávané spoločné Majstrovstvá Slovenska a Česka v cestnej cyklistike.

Na záver pochváľme aj organizátorov, kalifornské podujatie prinieslo do kalendára čerstvý vietor. Program etáp bol spravený veľmi dobre, nechýbali najatraktívnejšie miesta. Vyrovnanosťou, kvalitou servisu alebo kvalitou televíznych prenosov sa podujatie minimálne dostalo na úroveň World Tour. Sympaticky sa rozlúčili s legendárnym šprintérom Robbie McEwenom, ktorý tu po sedemnástich rokoch ukončil kariéru. Dostal cenu pre najodvážnejšieho jazdca podujatia. Austrálčan pokračuje v kariére ako tréner šprintérov v Orica - GreenEDGE. Originálny pre Európanov bol aj nočný čas pretekov, čo malo svoje čaro. A viete ako ste mohli podľa vtipu jedného z našich diskutérov rozpoznať slovenských fanúšikov cyklistiky? Mali tmavé kruhy pod očami a dodajme aj úsmev na tvári.velits-sagan-podium-toc-6-etapatour-of-california
UCI World Tour - 3. kategória
13.05.2012 - 20.05.2012Tour of California (Okolo Kalifornie) 2012 (1184,1 km)
1. 13.5. zvlnená ciel rovina Santa Rosa > Santa Rosa 186,5 km Sagan
info-ikonka-vuelta
2. 14.5. kopcovitá ciel rovina San Francisco > Santa Cruz 188,5 km Sagan info-ikonka-vuelta
3. 15.5. zvlnená ciel rovina San Jose > Livermore 185,5 km Sagan info-ikonka-vuelta
4. 16.5. kopcovitá ciel rovina Sonora > Clovis 209,6 km Sagan info-ikonka-vuelta
5. 17.5. indiv. čas. ciel rovina Bakersfield > Bakersfield 29,7 km Zabriskie
info-ikonka-vuelta
6. 18.5. horská ciel rovina Palmdale > Big Bear Lake 186,3 km Georges
info-ikonka-vuelta
7. 19.5. horská ciel rovina Ontario > Mt. Baldy 126 km Gesink
info-ikonka-vuelta
8. 20.5. rovinatá
ciel rovina Beverly Hills > Los Angeles 72 km Sagan
info-ikonka-vuelta