Tour Down Under: Prológ vyhral Alberto Bettiol, Martin Svrček skončil na 111. mieste

17.1.2023, 11:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
P 17.1. rovinata etapa ciel rovina Adelaide > Adelaide 5,5 km Bettiol
Etapy tohto ročníka pretekov:
P12345
mapa prológu (© tourdownunder.com.au)
Alberto Bettiol (EF Education) triumfoval pred 20-ročným Magnusom Sheffieldom z Ineosu o osem sekúnd, tretí v poradí Julius Johansen (Intermarché) stratil desať sekúnd.
Profil bol pomerne technický, pretekári jazdili na klasických cestných bicykloch. Na trase sa miestami objavili dažďové prehánky, čo ovplyvnilo aj výkon niektorých z dnešných favoritov. Jedným z nich bol aj Ethan Hayter (Ineos), ktorý štartoval na samom konci, ale kvôli mokrej ceste stratil na víťaza 19 sekúnd a skončil na 21. priečke. Martin Svrček pri svojej premiére na pretekoch WT zaostal v cieli o 49 sekúnd.
Alberto Bettiol si vybudoval slušný náskok v GC a pred nasledujúcimi etapami, ktoré majú väčšinou klasikársky charakter, má určite motiváciu, aby na čele poradia zostal čo najdlhšie.
Svoje kvality preukázal Magnus Sheffield, americký cyklista v minulom roku vyhral Brabantský šíp. Prekvapením bolo tretie miesto Dána Juliusa Johansena, ktorý sa nikdy predtým nedostal na stupne víťazov na podujatí WT.

Dobrý výsledok dosiahol Kaden Groves z Alpecinu, ktorý zaostal o 11 sekúnd. Ako šprintér môže v ďalších etapách útočiť na najcennejší dres. V najlepšej desiatke sa umiestnil aj austrálsky časovkársky majster Jay Vine, ktorý rovnako ako Michael Matthews stratil na víťaza 14 sekúnd. Ak budú v ďalších dňoch obaja jazdiť aktívne, v poradí sa môžu posúvať dopredu. Jeden z favoritov Rohan Dennis zaostal o 17 sekúnd.