Paríž - Nice: V zvlnenej TTT zvíťazilo UAE Emirates, novým lídrom McNulty, najväčšie straty rátajú Roglič a Skjelmose

5.3.2024, 14:40 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
Paríž - Nice: V zvlnenej TTT zvíťazilo UAE Emirates, novým lídrom McNulty, najväčšie straty rátajú Roglič a Skjelmose
UAE Team Emirates (© A.S.O./Billy Ceusters)

3. 5.3. rovinata etapa ciel rovina Auxerre > Auxerre 27 km UAE Team
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 330 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Po dvoch rovinatých etapách prišla na rad dôležitá previerka pre jazdcov na celkové poradie. Disciplína tímovej časovky má v posledných sezónach čoraz zriedkavejšie zastúpenie, ale v itineári 82. ročníka Paríž - Nice nechýbala. Ako prví sa na trať vybrali cyklisti Israel - Premier Tech. Naopak, najdlhšie si na štart museli počkať zástupcovia Groupamy - FDJ aj s lídrom Laurencem Pithiem.  
Zoskupenie z Blízkeho východu potrebovalo zajazdiť čo najlepší čas, aby mal Jakob Fuglsang dobrú pozíciu v boji o celkové poradie. O pätnástej hodine sa na trať vydali jazdci DSM-firmenich PostNL, ktorí ovládli TTT na vlaňajšej Vuelte. Israel - Premier Tech zvládol 27 kilometrov za 33 minút a tri sekundy. Spomedzi prvých štyroch tímov na štarte zaznamenala najlepší čas Astana Kazachstan
Kazažské zoskupenie absolvovalo časovku za 32 minút a dve sekundy. Pripomíname, že v cieli sa meral čas prvého pretekára. Lotto Dstny bolo pomalšie o devätnásť sekúnd, Arkéa - B&B Hotels stratila 32 sekúnd. Na čas Astany útočili zostavy UAE Team Emirates Jayco AlUla. Partia okolo Almeidu a McNultyho stanovila najrýchlejší medzičas a iba dve sekundy strácal austrálsky celok.
UAE Team Emirates v druhej časti časovky ešte zrýchlil a do cieľa dorazil s náskokom 39 sekúnd. Spokojný mohol byť aj Luke Plapp, keďže zostava Jayco AlUla stratila iba pätnásť sekúnd. Ineos Grenadiers prišiel na prvý medzičas so šesťsekundovým mankom, čo im stačilo na predbežné tretie miesto. Do boja o triumf sa chcel zapojiť aj EF Education-EasyPost, ktorý strácal na medzičase iba štyri sekundy.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Ineos Grenadiers v druhej polovici časovky svoje manko navýšil a Egan Bernal prišiel do cieľa so stratou 21 sekúnd, čo britskej zostave stačilo na priebežné tretie miesto. Zo štartovej rampy sa spustila posledná zostava Groupamy - FDJSoudal - Quick Step svojim výkonom v prvej polovici časovky urobil rázny krok k víťazstvu, keďže vylepšil čas UAE Emirates o sedemnásť sekúnd.
Zostava EF Education v cieli stratila dvadsať sekúnd. Owain Doull pred cieľom nechcene odtrhol lídra tímu na GC Rigoberta Urána, ktorý absolvuje záverečný ročník Paríž - Nice v kariére. Bora - hansgrohe strácala na medzičase iba tri sekundy, ale oproti Soudalu ostala iba v trojici. Spokojný s dnešným dňom nebude Mattias Skjelmose (Lidl - Trek), ktorý prišiel do cieľa s mankom minúty a trinástich sekúnd.
Soudal neudržal nastolené tempo a Remco Evenepoel v cieli stratil 21 sekúnd. Podobne dopadla aj BoraPrimož Roglič prišiel do cieľa s mankom 54 sekúnd a v horských etapách bude musieť útočiť. Ako predposledná prišla do cieľa partia Vismy a holandské zoskupenie stratilo 38 sekúnd. Groupama - FDJ stratila minútu a sekundu. Víťazom tímovej časovky sa tak stali jazdci UAE Team Emirates.
Pätnásť sekúnd stratila zostava Jayco AlUla, 31-sekundové manko dostal EF Education EasyPost. Do žltého dresu sa obliekol Brandon McNulty. Američan prežíva vydarený začiatok sezóny, keďže zvíťazil na Okolo Valencie a na UAE Tour vyhral časovku. Výbornú východiskovú pozíciu má aj jeho kolega Joao Almeida. Pätnásť sekúnd stráca Luke Plapp, o tri sekundy viac zaostáva Remco Evenepoel.
Dvadsaťsekundové manko si do nasledujúcich etáp ponesie Egan Bernal. 23 sekúnd stráca Rigoberto Urán. Viac ako polminútu strácajú Matteo JorgensonHarold Tejada Ion Izagirre. 42 sekúnd straty má líder Bahrain - Victorious Pello Bilbao a totožné manko bude chcieť zmazať Felix Gall. Spomedzi jazdcov na celkové poradie dopadol najhoršie Jakob Fuglsang, ktorý po TTT stráca sto sekúnd. Zajtra je na programe horská etapa.  
Výsledky
UAE Team Emirates 31:23
Jayco AlUla + 00:15
EF Education-EasyPost + 00:20
Soudal - Quick Step + 00:22
Ineos Grenadiers + 00:22
Team Visma | Lease a Bike + 00:38
Astana Kazachstan Team + 00:39
Decathlon AG2R La Mondiale + 00:39
Cofidis + 00:39
Bahrain - Victorious + 00:42
Bora - hansgrohe + 00:54
Lotto Dstny + 00:58
TotalEnergies + 01:00
Groupama - FDJ + 01:01
Arkéa - B&B Hotels + 01:12
Tudor Pro Cycling Team + 01:12
Lidl - Trek + 01:15
DSM-firmenich PostNL + 01:23
Alpecin - Deceuninck + 01:24
Israel Premier Tech + 01:40
Movistar Team + 01:56
Intermarché - Wanty + 02:09
 
Náš eshop