Paríž - Nice: Posledný deň pre aktívneho Evenepoela, Jorgenson sa ho udržal a vyhral celkovo

10.3.2024, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Paríž - Nice: Posledný deň pre aktívneho Evenepoela, Jorgenson sa ho udržal a vyhral celkovo
Matteo Jorgenson (© A.S.O. / Billy Ceusters)

8. 10.3. rovinata etapa ciel rovina Nice > Nice 109 km Evenepoel
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
profil etapy, 2200 nastúpaných metrov (© paris-nice.fr)
Asi málokto tipoval, že by tohtoročné Paríž - Nice mohol vyhrať Brandon McNulty. Američan mal síce skvelý štart do sezóny s triumfom vo Valencii a skvelo si viedol aj na UAE Tour, ale vo Francúzsku čelil papierovo silnejším superhviezdam ako Primož Roglič či Remco Evenepoel. Po skvelej umnej jazde so základom v tímovej časovke to bol ale práve jazdec UAE Emirates, ktorý vstupoval do záverečnej etapy ako líder pretekov, čím ukazoval, že by asi chcel mať v tíme silnejšie slovo možno aj na GT, nie domestikovať Pogačarovi. Mal ale len štvorsekundový náskok pred Matteom Jorgensonom, čo bol stupeň najvyššieho ohrozenia. Po vyše pol minúte už potom nasledovali Skjelmose, Evenepoel, Plapp, Roglič a Bernal.
Záverečný deň bol typický krátky a ako každý rok sa odohrával v kopcoch v okolí Nice, no finišovalo sa už na promenáde v meste. Základnou otázkou bolo, či sa niekomu podarí odpútať sa osamote, alebo menšej skupinke na poslednom kopci Col des Quatre Chemins (3,6 km; 8,8 %) s vrcholom 9000 metrov pred páskou, z ktorého nasledoval prudký zjazd  do cieľa. Opäť bola zima a dáždivo, teda zjazdy boli nebezpečné.
Presvedčil sa o tom aj víťaz štvrtej etapy Santiago Buitrago (Bahrain Victorious), ktorý spadol a musel odstúpiť. Rovnako ako Carlos Rodríguez (Ineos), od ktorého sa opäť veľa čaká v lete na Tour, hoci úvod sezóny mal zatiaľ slabý. Prvú polovicu etapy sa vpredu sám vetral Victor Campenaerts (Lotto Dstny), ktorý nemienil čakať stále cukajúci početný únik, ktorý si nevedel vypracovať viac ako pár desiatok sekúnd náskoku a mohli sme hovoriť o tom, že sa ani reálne nevytvoril. Belgičana dobehla 46 km pred cieľom už veľmi oklieštená skupina favoritov bojujúca v predposlednom klasifikovanom kopci, ktorý mal 6,5 km.
Už v úvode tohto kopca dvakrát atakoval Remco Evenepoel (Soudal - Quick-Step), ktorý mal 36-sekundovú stratu na lídra pretekov. McNulty s Jorgensonom vedeli zareagovať, no aspoň sa okliešťovala skupina, kde ešte ostávala dvojka z Bory Roglič - Vlasov, McNultyho pomocník Grosschartner, Kelderman z Vismy, Skjelmose z Lidlu, Scaroni z Astany a ešte dvojička Jayca Harper - Plapp.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V dvoch tretinách kopca prišiel taký tvrdý atak Evenepoela, že McNulty už nedokázal zareagovať, a tak tvrdo šiel ďalej. Chytil sa ho iba Matteo Jorgenson. Žltý dres strácal zhruba päť sekúnd spolu s Vlasovom, tak ďalších päť štvorica Roglič, Skjelmose, Plapp a Scaroni. Kilometer pred vrcholom Vlasov došiel čelnú dvojku. Vrcholom prešli 15 sekúnd pred McNultym, ktorého vzápätí dobehla štvorica. Nasledovalo 16 kilometrov zjazdu, ktorý nebol veľmi prudký, no za dažďa sa tu dali robiť nemalé rozdiely.
Evenepoel a Jorgenson šli dobre, Vlasov im nestriedal, ale náskok v zjazde zvyšovali. Päťčlenná skupina za nimi nemala dostatok "pary". Rozostup sa dostal cez minútu. McNultyho mohlo veľmi mrzieť, že v momente ataku Vlasova sa za neho zubami-nechtami nechytil, keď ešte bolo medzi nimi päť sekúnd. Jorgenson zobral aj šesť bonifikačných sekúnd na prémii, Remco štyri, Vlasov dva. Belgičan s Rusom nebojovali.
Pod záverečný kopec prišlo čelné trio s náskokom 1:50. Čakalo ich teda 3600 metrov v 8,8-percentnom priemere. Druhá skupina to úplne vzdala, dobehla ich ešte zozadu partia aj s Bernalom, Gallom či Almeidom. Ocitlo sa tam spolu 15 duší. Vpredu to vyzeralo tak, že nestriedajúci Vlasov, ktorý nemohol už v celkovom poradí ohroziť súperov, sa šetrí, aby zabojoval o triumf, no napokon to bol on, kto v polovici kopca odpadol. Evenepoel nič nevyskúšal a Jorgenson nemal prečo riskovať.
Platilo to aj v zjazde a v pobrežnom veľkomeste, kde 21. júla vyvrcholí Tour de France, si to rozdali o etapové víťazstvo. Jorgenson šiel z prvej pozície a napokon ani na nástup Evenepoela nezareagoval. Belgičan tak vyhral prvú veľkú etapu vo Francúzsku a posunul sa na druhé miesto celkového poradia. 50 sekúnd stratil Vlasov. V závere kopca ešte skupine zaútočil McNulty, ktorého sa chytil Skjelmose a spolu prišli na pásku s odstupom 1:39 čo im pomohlo skončiť "aspoň" na treťom a štvrtom mieste celkovo.
82. ročník Paríž - Nice tak vyhral po skvelom týždni 24-ročný Američan Matteo Jorgenson z Visma | Lease a Bike, nová akvizícia tohto tímu z Movistaru. Že sa mu to podarilo pred Evenepoelom je pre neho úžasná vizitka. Ak by tu bola klasická, nie tímová časovka, asi by sa to nepodarilo, ale to nie je podstatné. Visma opäť potvrdila, že v tíme vítajú len ľudí s veľkým potenciálom.
Kalifornský rodák logicky vyhral aj súťaž do 25 rokov a dnešný víťaz etapy Evenepoel bral okrem druhého miesta v GC aj bodovaciu a vrchársku súťaž. McNulty klesol na tretiu pozíciu celkovo. Zlý deň mal Primož Roglič, ktorý napokon neprišiel ani do cieľa v skupine. Cieľom aj Kelderman prechádzal zodretý. Možno sa im niečo stalo v zjazde, alebo záver už Slovinec vypustil.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remca Evenepoela (víťaz)
"Nie som sklamaný, že som nevyhral celkovo. Trikrát som nastúpil all-in a Matteo bol jediný, kto sa ma udržal, takže niet o čom diskutovať, vyhrať celkovo si zaslúžil. Spomínam si aj na to, aký silný bol dva dni dozadu.
Chceli sme dnes vyhrať etapu, Trek šiel vysoké tempo v tom predposlednom kopci, bol tam aj pád, no držal som sa stále vpredu na dobrých pozíciách a potom skúsil zaútočiť. Dosť ma to bolelo, no tak to je v našom športe. Snažil som sa ešte zbaviť Vlasova, lebo bolo lepšie ostať len s Matteom, takže i to sa podarilo. Stratil veľa síl v tom momente, keď si náš došiel."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mattea Jorgensona (celkový víťaz)
"Nikdy som si nemyslel, že by bolo možné vyhrať Paríž - Nice. Nemohlo to dnes ani celý týždeň lepšie dopadnúť. Bol som veľmi nervózny, takmer vôbec som nemohol spať v noci. Asi ešte nikdy som necítil taký tlak ako teraz. Nikdy som nejazdil pod tlakom. A že som to dnes zvládol s takým šampiónom ako Remcom, tak to je úžasné. Boli sme pripravení na všetko, veľmi dobre si naštudovali trasu a to mi pomohlo tiež. Ďakujem celému tímu a najmä vedeniu, že ma pritiahlo do tímu a dalo šancu jazdiť tu. Pracovali sme na množstve detailov a podaril sa mi najväčší úspech kariéry."
Výsledky etapy
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 02:50:03
2. JORGENSON Matteo Team Visma | Lease a Bike 00:00
3. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 00:50
4. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 01:39
5. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 01:39
6. BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan 02:13
7. STORER Michael Tudor Pro Team 02:13
8. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 02:13
9. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 02:13
10. PLAPP Lucas Team Jayco - AlUla 02:13
Zobraziť kompletné poradie
Konečné poradie pretekov
1. JORGENSON Matteo Team Visma | Lease a Bike 27:50:23
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:30
3. MCNULTY Brandon UAE Team Emirates 01:47
4. SKJELMOSE Mattias Lidl - Trek 02:22
5. VLASOV Aleksandr Bora - hansgrohe 02:57
6. PLAPP Lucas Team Jayco - AlUla 03:08
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 04:03
8. KELDERMAN Wilco Team Visma | Lease a Bike 04:04
9. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 04:35
10. ROGLIČ Primož link ikonka Bora - hansgrohe 05:33
Zobraziť kompletné poradie
profil záverečného kopca (© paris-nice.fr)
 
Náš eshop