V druhej holandskej etape Gira demonštratívne zvíťazil Kittel

7.5.2016, 12:30 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
2. 7.5. rovinata etapa ciel rovina Arnhem > Nijmegen 190 km Kittel
 
 
Úvodný víkend sa nesie v atmosfére Grand Departu, ako by to označili Francúzi. Holandskí fanúšikovia lemovali ulice aj počas 6500 metrov dlhého slávnostného štartu v Arnheme, na ktorého okraji rozhodcovia etapu spustili naostro. Ešte medzi tým ohlásili všetkých 198 pretekárov na štarte a kvôli technickému dopingu 574 skontrolovaných bicyklov pred ním. Všetko s negatívnym výsledkom.
 
Holandské mesto Arnhem má približne 150-tisíc obyvateľov. Známe je predovšetkým tuhými bojmi na konci druhého svetového konfliktu. A tuhý boj odštartovalo aj v roku 2016. V súčasnosti je to však veľmi príťažlivý boj medzi pretekármi. Práve mesto ležiace neďaleko rieky Rýn sa stalo dejiskom štartu druhej etapy prvej Grand Tour sezóny. V ružovom drese sa viezol domáci pretekár Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), ktorý včerajší prológ zvládol najlepšie zo všetkých. Z favoritov ho najlepšie zvládol Vincenzo Nibali. Na Holanďana stratil 19 sekúnd.
 
Ihneď sa začalo nastupovať a keďže odchádzala trojica pretekárov, Giant-Alpecinu to vyhovovalo. V prvom úniku 99. ročníka Gira sme si zapísali Omara Fraileho (Dimension Data), Maartena Tjallingiiho (LottoNL-Jumbo) a Giacoma Berlata (Nippo Vini Fantini). Chceli sa hlavne ukázať. Pre Fraileho išlo o prvú účasť na Gire po prestupe z Caja Rural do juhoafrického celku. Tjallingii reprezentoval holandské farby na domácej trati pri štvrtej účasti na Gire v rade a v každučkom úniku na svojej Grand Tour chce mať, samozrejme, svojho pretekára aj prokontinentálne Nippo.
 
Počas víkendu sme očakávali hromadné dojazdy pri oboch etapách a veľkú motiváciu pri nich najmä u talianskych jazdcov. Jazdci si museli dať pozor na bočný vietor, ktorý je pre takýto druh etáp príznačný. Vpredu sa teda nachádzala odvážna trojica, ktorá bola vpred vyslaná kvôli reklamným a seba prezentujúcim účelom. Veď taký Berlato túto sezónu nedokončil viac ako polovicu pretekov, na ktorých štartoval. A domáce podujatie z veľkej trojky bolo vhodnou alternatívou na nápravu reputácie. Všetko sa vyvíjalo podľa predpokladov a bez komplikácií. Rýchlosť prvých dvoch hodín bola 42 km/h, teda tak akurát. Náskok siahal až k desiatim minútam.
 
kratka sprava ikonkaSúvisiaca krátka správa
kratka sprava cancellara giro
 
Ten však pomaly začal klesať. Z takmer spomínaných desiatich minút klesol na približne šesť a pol minúty. Do cieľa ostávalo 80 kilometrov a na čele balíka pracovalo hneď niekoľko celkov. Pochopiteľne tam boli farby Giant-Alpecin, ale aj Etixxu - Quick Step či tímov chrániacich lídrov na celkové poradia, a to v týchto chvíľach najmä Sky. Rozumne jazdili aj borci z Tinkoffu.  
 
Etapu, ktorá mala bez desiatich dve stovky kilometrov, sprevádzalo slnečné počasie. To ešte viac podčiarklo nádhernú rovinatú prírodu. Nenadarmo sa Holandsku hovorí krajina poldrov alebo mlynov. Talianski organizátori využili najľudnatejšiu krajinu Beneluxu pre svoje účely už tretíkrát v histórii. Podľa riaditeľa pretekov Maura Vegniho to je najlepšia cesta pre internacionalizáciu pretekov. Situácia na trati ostávala naďalej rovnaká. Na čele hlavného poľa tí istí a náskok skupiny utečencov naďalej klesal.
 
Svoju premiéru na podujatí  slávnej trojky si už včera odkrútil aj africký celok Dimension Data. A už dnes mal v úniku svojho zástupcu. Celkové poradie by si tu mal zastať Igor Anton, Afričania sa ale budú chcieť prezentovať na viacerých frontoch. Áno aj únikoch, presne tak, ako to dnes ukázal Omar Fraile. V drese nového zamestnávateľa však ešte nevybojoval žiadny vavrín. Zaujímavá situácia bola na čele pelotónu. Boli tam vytvorené vláčiky celkom na GC a nie pre favoritov pre dnešný dojazd.
 
Na konci hlavného balíka sa pohyboval Fabian Cancellara. Vzhľadom na jeho aktuálne zdravotne problémy bolo viac ako pravdepodobné prečo. Pekné počasie prilákalo k cestám veľké množstvo fanúšikov. Skoro ako na spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka vlani v Žiline. Na 135. kilometri sme videli súboj o šprintérsku prémiu, ktorú vyhral Maarten Tjallingii. Na pretekárov čakala ešte jedna. Vyhrať ju mali stále traja jazdci vpredu. Ich náskok totiž stále klesal a klesal. Avšak, podarilo sa im to. Opäť ju pre seba uchmatol Tjallingii.
 
Cieľ sme očakávali približne desať minút po sedemnástej hodine, čo by bolo pri súčasnej rýchlosti reálne. Dojazd privíta mesto Nijmegen. Počtom obyvateľov sa vyrovná Arnhemu. Leží neďaleko Nemecka a patrí medzi najstaršie mestá v Holandsku vôbec. Nachádza sa tu vysoká škola. Nájdeme tu teda osvietených hláv. A zvlášť dnes, keď bolo počasie skutočne veľmi príjemné.
 
Na čele pelotónu sa vytvoril vláčik Astany. A práve jej líder Vincenzo Nibali je posledným Talianom, ktorému sa podarilo získať ružový dres. Bolo to v roku 2013. Asi 32 kilometrov pred cieľom sme videli stúpanie na kopček Berg en Dal zaradeného do štvrtej kategórie. Pekný súboj trojice vyhral zástupca afrického celku Omar Fraile.  
 
Vedel to každý. Najmä jazdci vpredu, že dnešný pokus o únik úspešný nebude. Nikto však nevedel, kedy budú cyklisti dobehnutí. Grafika nám ukazovala, že idú rýchlosťou 31 kilometrov za hodinu. Na čele hlavé poľa stále pracovali skôr celky pre celkovú klasifikáciu. A pracovali úspešne. Náskok klesol pod minútu. Na konci pelotónu sme 24 kilometrov pred páskou zaznamenali menší pád. Odniesli si to pomocníci Rigoberta Urána a hlavne Andrého Greipela, ktorí mohli Nemcovi chýbať.   
 
Pomaly ale isto sa začalo napätie pred dojazdom druhej etapy na slávnom Gire, ktoré bude už na budúci rok oslavovať okrúhle narodeniny. Trojtýždňové etapové preteky sú počas týždňa prvého známe nervozitou. Očakávali sme preto veľmi zaujímavý priebeh posledných kilometrov. Davy divákov hnali dopredu teraz už len osamoteného Giacoma Berlata. Ostatní dvaja borci sa už poslušne zaradili do pelotónu. Do cieľa ešte stále ostávalo posledných, no najdlhších 18 kilometrov.
 
Je to ako utekať pred rozbehnutým vlakom, a to taliansky jazdec dobre vedel. Zástupca farieb Nippo-Vini Fanttini však bojoval. Kilometre ubiehali, ale klesal aj náskok. Vpredu jazdil veľmi aktívne domáci celok Lotto-NL Jumbo. No a necelých desať kilometrov pred páskou sa únik Beralata definitívne skončil.
 
Do cieľa chýbalo posledných sedem kilometrov. Na čele bol stále domáci celok spoločne Cannondalom a Movistarom. Vláčiky pre rýchlych mužov sa akoby úplne vytratili. Po ľavej strane vozovky sa predsa len pretlačili na čelo jazdci FDJ a najmä Arnaud Démare. Nachádzal sa tam aj Marcel Kittel. A práce on mal posledný kilometer pred páskou tú najvýhodnejšiu pozíciu. A dokázal ju zužitkovať! Po dlhom záverečnom špurte ovládol druhé talianske dejstvo, ktoré sa odohralo v Holandsku. Démare finišoval druhý, tretí skončil Modolo. Bola to špurtérska etapa, ktorá sa Talianom vôbec nevydarila.
 
 
kittel 2016 giro vitazstvo eqsf
Marcel Kittel prekvapenie nedopustil (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel Etixx - Quick-Step 4:38:31 100
2. DÉMARE Arnaud FDJ 00:00 40
3. MODOLO Sacha Lampre - Merida 00:00 20
4. HOFLAND Moreno Team LottoNL - Jumbo 00:00 12
5. RUFFONI Nicola Bardiani - CSF 00:00 4
6. PORSEV Alexander Team Katusha 00:00  
7. EWAN Caleb Orica GreenEDGE 00:00  
8. SBARAGLI Kristian Dimension Data 00:00  
9. AMADOR Andrey Movistar Team 00:00  
10. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DUMOULIN Tom Team Giant - Alpecin 4:49:34 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo 00:00  
3. KITTEL Marcel Etixx - Quick-Step 00:01  
4. AMADOR Andrey Movistar Team 00:06  
5. LUDVIGSSON Tobias Team Giant - Alpecin 00:08  
6. MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team 00:12  
7. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step 00:13  
8. BRÄNDLE Matthias IAM Cycling 00:14  
9. DILLIER Silvan BMC Racing Team 00:16  
10. KLUGE Roger IAM Cycling 00:16  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Holandské etapy by nemali skrývať žiadne prekvapenie a v sobotu i nedeľu sa očakáva klasický špurt. Taliani majú na svojej Grand Tour tradične množstvo kandidátov na triumf - Nizzolo, Viviani, Modolo, Pelucchi i Mareczko. Všetkých sa ale bude snažiť zatieniť Marcel Kittel. Ten vyhlásil, že zabojuje o ružový dres a v prológu podal perfektný výkon. Až na piate miesto ho asi nikto netipoval. V celkovom poradí stráca jedenásť sekúnd, tzn. Giant-Alpecin bude mať minimálne za úlohu pustiť dopredu troch a viac unikajúcich pretekárov, aby Nemec nebodoval na prémiách a nedostal sa do maglia rosa už dnes. Pelucchi s Mareczkom poňali včerajšiu úlohu vypustiť prológ veľmi zodpovedne, keďže uzavreli výsledkovú listinu. V súboji s Kittelom, ktorý šiel naplno, im to ale sotva nejako pomôže.
 
 
Krátke preview trasy:
Klasická šprintérska etapa vyvrcholí v meste Nijmegen, kde pretekári absolvujú dva okruhy s dĺžkou 8,6 km. Aj keď sa bude pelotón pohybovať v meste, dojazd nie je technický, pred cieľom sa nenachádzajú žiadne ostré zákruty, takže tu môže vyniknúť rýchlosť šprintérov a ich tímová symbióza. Väčšie nástrahy striehnu predtým, pripravená je typická holandská scenéria s vidieckymi cestami a kruhovými objazdmi, organizátori upozorňujú aj na možnosť silného vetra. Uvidíme nervóznu etapu, cyklisti sa budú obávať pádov, z toho dôvodu sa v závere nebudú tlačiť dopredu iba šprintéri, ale aj jazdci na celkovú klasifikáciu, aby etapu prežili bez zbytočných problémov. Pred príchodom do cieľového mesta je pripravená prvá horská prémia tohto ročníka, ktorá bude referenčným bodom pre utečencov, aby sa mohli pobiť o vrchárske tričko.
 
 
Stúpania na trase:
Berg en Dal (1,1 km; 6,7 %)
 
 
etapa 02
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop