7. 25.9. zvlnena etapa ciel rovina Bornem > Geraardsbergen 198 km Hagen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
 
Finále celých pretekov sa odohralo na skupine krátkych stúpaní, medzi ktorými kraľoval Muur van Geraardsbergen. Hlavné ťažisko celej etapy sa nachádzalo na záverečnom okruhu, kde boli pripravené štyri kopce a kde sme v závere očakávali útočný ohňostroj. Skúsenosti z minulých ročníkov však hovorili, že napriek veľkému počtu stúpaní je na trati veľmi ťažké vytvoriť poriadnu selekciu, a navyše dnes mali na spoločnom dojazde favoritov veľký záujem silné tímy BMC a Etixx - Quick-Step. Ak by sa etapa rozhodovala v špurte do kopca, na svoje by si prišli Van Avermaet, Štybar, Degenkolb alebo Hagen.
 
Peter Sagan mal pred sebou veľmi ťažkú úlohu, aby sa dostal na prvé miesto v klasifikácii, ale s peknou porciou bonusových sekúnd sa mohol posunúť na druhú priečku. Boli sme zvedaví, akú taktiku si pripravil svetový šampión. Či všetko staví na celkový triumf a bude sa snažiť rozbiť preteky a atakovať z diaľky, alebo tím Tinkoff zvolí za svoj cieľ zlatý kilometer, ktorý sa nachádzal 20 km pred cieľom, a záverečný špurt do kopca s vidinou etapového triumfu.
 
O dôležitosti etapy svedčila skutočnosť, že trvalo približne 70 kilometrov, kým sa vytvorila vedúca skupina. Na jednoduchom teréne celky ako BMC, Etixx - Quick-Step a Tinkoff nemali problém kontrolovať pokusy o vytvorenie úniku. Až po necelých dvoch hodinách jazdy sa dopredu dostali Tim Wellens (Lotto-Soudal), Roy Curvers (Giant-Alpecin), Lars-Petter Nordhaug (Sky), Carlos Verona (Orica-BikeExchange), Ruslan Tleubayev (Astana), Marc Sarreau (FDJ), Winner Anacona (Movistar), Brian Van Goethem (Roompot) a Simone Antonini (Wanty-Groupe).
 
Bola to naozaj silná skupina zložená zo silných jazdcov, medzi ktorými bol najvyššie v poradí Winner Anacona so stratou 67 sekúnd na Dennisa, takže tím BMC im nemohol nechať príliš veľkú voľnosť. Pozornosť vzbudzovali aj Nordhaug a najmä Tim Wellens, ktorý ovládol posledné dva ročníky tohto podujatia. Belgický jazdec tentoraz neprišiel na preteky v najlepšej forme, v poradí aktuálne strácal cez tri minúty, ale nemohol ho nikto podceniť, lebo perfektne ovláda dlhé ataky.
 
V polovici etapy sa pretekári dostali na prvý kopec Hurdumont (550 m; 8 %), po ktorom sa mali ocitnúť v neustálom kolotoči krátkych stúpaní. Utečenci v tom momente disponovali časovou výhodou 2:40. Po príchode na zvlnenú časť etapy vedúca skupina mierne strácala zo svojho náskoku, a to znamenalo, že v pelotóne sa mnohí jazdci nevedeli dočkať cieľového okruhu.
 
Po prvom prejazde cez Muur mali utečenci k dobru menej ako dve minúty, v balíku zrýchlil tempo tím Sky, hoci mal v úniku svojho zástupcu. Na čele pelotónu sa potom ukazoval aj tím Tinkoff, ktorý chcel pripraviť čo najlepšiu pozíciu pre Petra Sagana na konci etapy. Ruský celok sa činil, vedúca skupina mala 60 km pred cieľom náskok len 50 sekúnd. 
 
Pred druhým prejazdom cez Muur začalo na trati pršať, čo robilo z dnešnej etapy ešte náročnejšiu previerku. Vo vedúcej skupine zostali už len Wellens, Anacona, Curvers, Nordhaug a Verona, ale hlavná skupina sa k nim nezadržateľne blížila. Už v tomto okamihu sa pelotón poriadne natiahol a vzadu sa vytvorili menšie skupinky, strmé úseky na Muure ešte zvýraznili dažďové kvapky. 
 
Vpredu zostal osamotený Tim Wellens, za belgickým pretekárom sa v malých rozostupoch nachádzali ďalší borci. Na mokrej ceste zažil obrovskú nepríjemnosť Rohan Dennis, ktorý sa zapojil do pádu niekoľkých jazdcov, a líder klasifikácie musel dlho čakať na vyriešenie svojho problému. Austrálsky jazdec jazdil v skupine hlavných favoritov, ale táto kolízia ho na dlhú dobu vypojila z hry, a na jeho konte pribúdali neželané sekundy. Na zemi sa ocitol aj Lars Boom. Hlavná skupina potom chytila Tima Wellensa.
 
V hlavnej skupine favoritov sa po tomto momente každú chvíľu nastupovalo, vpredu sa objavili Juul-Jensen, Lutšenko, Greipel, Sütterlin, Naesen, Jungels, Boasson Hagen, Terpstra a Van Poppel. Peter Sagan sa nachádzal v druhej skupine, ktorá mierne zaostávala. Do cieľa však bolo ešte ďaleko a táto situácia sa mohla častokrát zmeniť. Líder pretekov Rohan Dennis strácal po páde okolo 80 sekúnd.
 
 
terpstra 2016 kocky eqsf
Terpstra mieri za celkovým triumfom (© Etixx - Quick-Step / Tim de Waele)
 
 
Vo vedúcej skupine mali pád André Greipel a Bob Jungels, ktorí sa prepadli do ďalších skupín. Peter Sagan už nemal pri sebe nikoho zo svojho tímu, preto musel citlivo vyhodnocovať situáciu, ktorá sa menila každú chvíľu. Na čelo pretekov sa pokúšali dostať viacerí jazdci, aj Degenkolb alebo Gorka Izagirre
 
Tridsať kilometrov pred cieľom sa nachádzali vpredu Juul-Jensen, Lutšenko, Sütterlin, Naesen, Jungels, Boasson Hagen, Terpstra a Van Poppel, ktorý sa tam vrátil po páde. V skupine Petra Sagana sa pohybovali aj Dumoulin, Degenkolb, bratia Izagirreovci alebo Štybar. A Rohan Dennis naďalej strácal 90 sekúnd.
 
Po predposlednom prechode cez Muur zostali vpredu Terpstra, Naesen a Hagen, pridať sa k nim chcel aj Jungels, čo sa mu aj podarilo. Potom sa vpredu objavil aj Sütterlin. Bola to zaujímavá situácia najmä pre Nikiho Terpstru, ktorý v poradí strácal 27 sekúnd, rovnako ako Peter Sagan, ale holandský jazdec bol bližšie k zlatému kilometru, ktorý už bol na dosah.
 
Peter Sagan zrýchlil na Muure, spolu s ním vydržali Dumoulin, Štybar, Ion Izagirre, Debusschere, Lutšenko a Juul-Jensen.
 
Zlatý kilometer prechádzal cez stúpanie Bosberg a Niki Terpstra uchmatol maximálny počet bonusových sekúnd, takže v priebežnom zúčtovaní to mal v poradí výborne rozohrané, lebo na Petra Sagana mal náskok deväť sekúnd.
 
Na čele pretekov mal Terpstra pri sebe Sütterlina, Hagena a Naesena, za nimi sa pohybovala skupinka Petra Sagana, ktorá potrebovala zmazať manko okolo 40 sekúnd. V tejto partii nemali všetci záujem spolupracovať, čo znižovalo vyhliadky svetového šampióna.
 
Trinásť kilometrov pred cieľom sa dostali do Saganovej skupiny takí borci ako Avermaet, Degenkolb či Kelderman, no vedúca skupina už mala vybudovaný pekný náskok.  Na poslednom stúpaní vypadol z čela pretekov Sütterlin, v skupine prenasledovateľov sa snažil zvýšiť tempo Peter Sagan, ale ani jemu sa nepodarilo významne znížiť stratu na vedúcu trojicu.
 
Dramatickú etapu nakoniec ukoristili cyklisti, ktorí sa nebáli zaútočiť z diaľky. Etapový triumf získal Boasson Hagen, celkovým víťazom sa stal Niki Terpstra. Druhá skupina stratila cez 40 sekúnd, v špurte sa presadili Avermaet a Dumoulin, Peter Sagan obsadil v etape šieste miesto.
 
 
hagen 2016 roubaix dddf
Edvald Boasson Hagen (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
Záverečnú etapu výrazne ovplyvnil dážď a pád Rohana Dennisa, čo vytvorilo v závere vzájomnú bitku najsilnejších jazdcov. Rozhodujúci únik sa odohral ďaleko pred cieľom, keď v skupine favoritov atakoval Bob Jungels a strhol zo sebou niekoľkých borcov. Medzi nimi sa ukázali ako najlepší Terpstra, Hagen a Naesen, ktorým to vydržalo až do cieľa.
 
Edvald Boasson Hagen získal piate víťazstvo v sezóne a potvrdil, že je stále kvalitným jazdcom na náročné severské klasiky. Z dnešného dňa najviac vyťažil Niki Terpstra, ktorý v závere vsadil na ten správny únik, kde si vybudoval rozhodujúci náskok v poradí. Holandskému borcovi sa podarilo získať aj dôležité bonifikácie na zlatom kilometri, takže klasifikáciu vyhral s pekným náskokom. Je to jeho tretie celkové víťazstvo v etapových pretekoch, predtým dva razy uspel na Okolo Kataru.
 
V náročných pretekoch sa potvrdila sila tímu Etixx - Quick-Step, ktorý dnes na konci ťahali Jungels a spomínaný Terpstra, a to ešte mali v zálohe Štybara.
 
Peter Sagan sa snažil ísť na celkové víťazstvo, v polovici etapy to dávali najavo jeho kolegovia, ktorí sa pohybovali na čele balíka. Lenže akonáhle sa zhoršili na trati podmienky a preteky sa dostali do rozhodujúceho bodu, nemal pri sebe nikoho. Preto sa snažil jazdiť obozretne a nehrnúť sa príliš dopredu, ale na jeho smolu nevystihol ten správny únik, ktorý to nakoniec dotiahol až do cieľa. Nutné je tiež poznamenať, že dôležitá malá diera sa vytvorila po páde jazdca Cannondalu, no Peter to v tej chvíli nevyhodnotil ako kľúčový moment. Potom sa snažil v skupine prenasledovateľov urobiť všetko preto, aby dobehli vedúcich pretekárov, ale bolo to veľmi ťažké, pretože spolupráca s ostatnými jazdcami nefungovala na najlepšej úrovni, a na čele sa pohybovali veľmi silní protivníci. V konečnom zúčtovaní tak obsadil celkové tretie miesto, čo je s dvomi víťaznými etapami vynikajúca vizitka a návrat do čela UCI World Tour rankingu.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (tretie miesto celkovo)
"Bola to veľmi ťažká etapa. Pršalo, preto som rád, že som nespadol. Síce som sa posunul na tretie miesto, ale išiel som za víťazstvom. Bolo ťažké jazdiť proti ostatným. Chcel som sa dostať na čelo pretekov, ale ostatní nechceli spolupracovať. Nerozumiem tomu, akoby nechceli vyhrať. Je to trošku nespravodlivé, ale to je cyklistika. Ja som urobil všetko, čo bolo v mojich silách, preto nie som smutný. Získal som veľa bodov do rebríčka UCI a dostal som sa na čelo. Je to dlhá sezóna, som už unavený, ale som rád, že sa to čoskoro skončí."
    
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Edvalda Boassona Hagena (víťaz etapy)
"Je super vyhrať na tom mieste. Podarilo sa mi byť v správnom čase na správnom mieste, i keď nebolo jednoduché zostať vo vedúcej skupine. Nebolo chladno, ale cesta veľmi kĺzala, bolo to nepríjemné. Využil som situáciu, že niektorí jazdci sa chceli posunúť v poradí, preto som mohol trošku šetriť energiu. Prišiel som sem uspieť v poradí a bojovať o etapový triumf, som rád, že som vyhral aspoň etapu."
 
 
Výsledky
1. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 4:33:36 50
2. TERPSTRA Niki Etixx - Quick-Step link ikonka 00:01 20
3. NAESEN Oliver IAM Cycling link ikonka 00:01 8
4. DUMOULIN Tom link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 00:42  
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:42  
6. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 00:46  
7. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:46  
8. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:48  
9. IZAGIRRE Ion Movistar Team link ikonka 00:48  
10. GRUZDEV Dmitrij Astana Pro Team link ikonka 00:48  
11. MARCATO Marco Wanty - Groupe Gobert 00:48  
12. WEENING Pieter Roompot - Oranje Peloton 00:48  
13. ŠTYBAR Zdeněk Etixx - Quick-Step link ikonka 00:48  
14. JUUL-JENSEN Christopher ORICA - BikeExchange link ikonka 00:58  
15. DEBUSSCHERE Jens Lotto Soudal link ikonka 01:04  
16. DEGENKOLB John link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 01:04  
17. IZAGIRRE Gorka Movistar Team link ikonka 01:04  
18. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 01:10  
19. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step link ikonka 01:10  
20. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 01:35  
DNF BAŠKA Erik Tinkoff link ikonka odstúpil  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
Konečné poradie pretekov
1. TERPSTRA Niki Etixx - Quick-Step link ikonka 22:43:26 400
2. NAESEN Oliver IAM Cycling link ikonka 00:31 320
3. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 01:00 260
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:02 220
5. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:03 180
6. KELDERMAN Wilco Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11 140
7. ŠTYBAR Zdeněk Etixx - Quick-Step link ikonka 01:15 120
8. IZAGIRRE Ion Movistar Team link ikonka 01:19 100
9. DUMOULIN Tom link ikonka Team Giant - Alpecin link ikonka 01:22 80
10. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step link ikonka 01:31 68
11. SÜTTERLIN Jasha Movistar Team link ikonka 01:36 56
12. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 01:44 48
13. IZAGIRRE Gorka Movistar Team link ikonka 01:49 40
14. PHINNEY Taylor BMC Racing Team link ikonka 01:53 32
15. MARTIN Tony link ikonka Etixx - Quick-Step link ikonka 02:01 28
16. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 02:12 24
17. GRUZDEV Dmitrij Astana Pro Team link ikonka 02:17 24
18. ROGLIČ Primož link ikonka Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:25 24
19. HOLLENSTEIN Reto IAM Cycling link ikonka 02:32 24
20. DÉMARE Arnaud FDJ link ikonka 02:39 24
 
Zobraziť kompletné poradie
 
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. SAGAN Peter Tinkoff link ikonka 109
2. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 66
3. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 61
4. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 56
5. KRISTOFF Alexander link ikonka Team Katusha 49
6. DÉMARE Arnaud FDJ link ikonka 43
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných kilometrov
 
 

 
 
Krátky popis trasy etapy:
Záverečná etapa pripomenie severské klasiky, pretože obsahuje až 17 krátkych stúpaní a neuralgickým bodom posledného dňa bude ikonické stúpanie Muur van Geraardsbergen, ktoré sa pôjde dokopy štyrikrát. Finále celých pretekov zariadi okruh, na ktorom sa nachádzajú štyri kopce a ktorý cyklisti prekonajú tri razy. Bosberg (1000 m; 6 %), Onkerzelestraat (1500 m; 3 %), Denderoordberg (700 m; 8 %) a Muur van Geraardsbergen (1100 m, 8,7 %) sú náročnou kombináciou, ale nedokážu vytvoriť takú veľkú selekciu, akú vídavame na Okolo Flámska, ale tieto kopce môžu prekonať na čele len tí najsilnejší borci. Cieľová páska sa nachádza na Muure, no nie na samom vrchole, ale finišovať sa bude na 600-metrovom úseku s priemerom 7,6 percent. Bude to veľmi dôležitá etapa a určite atraktívna cyklistika, uvidíme, v akom meradle sa prejaví na celkovej klasifikácii, keďže v ostatných rokoch sa tu medzi hlavnými favoritmi nevytvorili príliš veľké medzery. V minulej sezóne sa tu tešil po úniku Manuel Quinziato, rok predtým uspel v špurte do kopca Greg van Avermaet.      
 
 
eneco 2016 profil 7 etapa
profil etapy (© sport.be/enecotour)
 
eneco 7 etapa posledne km
profil záverečných kilometrov siedmej etapy (© sport.be/enecotour)