2. 24.2. rovinata etapa ciel rovina Abu Dhabi > Abu Dhabi 155 km Kittel
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234
 
etapa 1
mapa etapy (© abudhabitour.com)
 
 
Dnešná etapa bola oproti včerajšej presne o 33 kilometrov kratšia. Akoby chceli v Spojených arabských emirátoch cyklistov pripraviť na zajtrajšiu najnáročnejšiu prekážku. Pokračovalo tiež príjemné počasie, pelotón čakalo 31 stupňov celzia. Čakalo sa tiež meno dnešného víťaza. Najväčším favoritom bol Mark Cavendish, ktorému mal konkurovať Marcel Kittel. Bolo otázne, ako sa u Nemca prejavia následky pádu zo včerajšej nervóznej etapy. Tretí do partie mal byť André Greipel. Očividne horšie ako Kittel dopadol Austrálčan Caleb Ewan, ani jeho meno sa však hneď neodpisovalo.
 
Odštartovalo sa krátko po pol jedenástej. Po pár minútach sa vytvoril únik podobný tomu včerajšiemu. Minimálne čo sa počtu týka. Dostalo sa doň šesť cyklistov, medzi ktorými boli Alessandro de Marchi (BMC), Nicola Boem (Bardiani), Kiril Svešnikov (Gazprom - RusVelo), Marco Canola (Nippo - Vini Fantini), Fabio Calabria (Novo Nordisk) a Kristijan Durašek (UAE). Po 55. kilometroch mali náskok 2:15. Okolo tejto úrovne osciloval náskok úniku počas celého dňa.
 
Samozrejme, dalo sa očakávať, že bude klesať. Išlo to ale možno rýchlejšie, ako malo. Štyridsať kilometrov do pásky to bolo už len 45 sekúnd.  Na čele pracovali všetky tímy, ktoré mali o dnešok záujem. Bol medzi nimi aj ten z Bahrajnu. Niccolo Bonifazio sa po včerajšom treťom mieste očividne cítil motivovaný. A jazdci tak tiež eliminovali možné straty u Vincenza Nibaliho.
 
Pelotón si dobehnutie skupiny tak zavčasu ešte rozmyslel. Zvoľnil, aby náskok medzi ním a šesticou jazdcov ešte narástol na pol druha minúty. Asi tridsať kilometrov do pásky dostal defekt Marcel Kittel, ktorého spolujazdci priviedli naspäť do balíka. Zaujímavé však bolo to, že sa tam s Kittelom ocitol aj Rafael Valls z Lotta - Soudal. Nevedno, či išlo v prípade Greipelovho spolujazdca tiež iba o technický problém, alebo či išiel len po vodu. Alebo žeby šlo zo strany belgického celku o pekné športové gesto?
 
 
ilustrak 2017 pust abuf ansa
Pelotón dnes na trati (© Abu Dhabi Tour / ANSA/CLAUDIO PERI)
 
 
Dvadsať kilometrov pred cieľom sa na čele hlavného poľa pohybovala aj Kaťuša. Švajčiarski Rusi majú vo svojich radoch lídra na GC v podobe Ilnura Zakarina, no stratiť sa dnes nemusel ani syn Erica Zabela Rick. Kaťušu dopĺňali Quick-Step, Dimension Data, no a samozrejme Lotto - Soudal. Náskok šestky sa scvrkol sa tridsať sekúnd.
 
O pár kilometrov zanikol brejk úplne. V závere sa ešte o posledný výkrik pokúšali de Marchi a Canola. Tí si ešte dokázali vytvoriť menší náskok. Päť kilometrov pred cieľom mali k dobru pätnásť sekúnd a začalo to vyzerať naozaj celkom sľubne! Sila celku je ale oproti jednotlivcom priveľká. Pocítila to aj táto dvojica. Pelotón ich pohtil dva kilometre pred záverom. Pred ich výkonom ale klobúk dole.

Začala sa krátka príprava na hromadný špurt. Videli sme peknú prácu od Dimension Data, ktorá viedla Cavendisha k víťazstvu. Po pravej strane vozovky sa ale vyrútil Marcel Kittel, ktorý Brita prešpurtoval a zvíťazil v druhej etape na Abu Dhabi Tour. A rýchlejší ako rodák z ostrova Man bol aj Caleb Ewan! Obaja si tak napravili chuť a renomé po včerajšom nevydarenom závere. Pre Kittela to bolo v tejto sezóne na území Spojených arabských emirátov už piate víťazstvo. Pre Quick-Step celkovo trináste.
 
 
kittel 2017 podium abuf matteo bazzi
Marcel Kittel na pódiu (© Abu Dhabi Tour / Matteo Bazzi)
 
 
Mark Cavendish dnes teda až tretí, no podarilo sa mu udržať dres určený pre lídra pretekov. Aspoň do zajtrajšieho dňa. Výborný výsledok zaznamenal včera ôsmy, no dnes štvrtý Matteo Pelucchi z Bory - Hansgrohe. Taliansky pretekár si tak na Arabský polostrov priniesol dobrú formu ešte z Malorky, kde vybojoval taktiež pekné dve miesta v prvej päťke. André Greipel dnes finišoval až deviaty.
 
Celkovo teda vedie Cavendish, druhý je Kittel a tretí ďalší Nemec Greipel. Vďaka únikom a bonifikáciám na šprintérskych prémiách sú vysoko v priebežnom hodnotení aj Marco Canola a Manuele Mori, ktorý sa prezentoval aj včera. Všetko sa ale prekope zajtra, kedy sa v Abú Zabí rozhodne o celkovom víťazovi.
 
Juraj Sagan finišoval na 48. priečke a zaznamenal rovnaký čas ako víťaz etapy, Erika Bašku klasifikovali o sto miest nižšie so stratou 55 sekúnd.
 
 
Výsledky
1. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 3:28:11 40
2. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 00:00 15
3. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 6
4. PELUCCHI Matteo Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
5. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
6. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:00  
7. GUARDINI Andrea UAE Team Emirates 00:00  
8. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini 00:00  
9. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 8:05:03 6
2. KITTEL Marcel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:04  
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:08  
4. CANOLA Marco Nippo - Vini Fantini 00:08  
5. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 00:08  
6. MORI Manuele UAE Team Emirates 00:08  
7. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
8. CALABRIA Fabio Team Novo Nordisk 00:11  
9. MAESTRI Mirco Bardiani - CSF 00:12  
10. KUBOKI Kazushige Nippo - Vini Fantini 00:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih druhej etapy