1. 23.2. rovinata etapa ciel rovina Madinat Zayed > Mad. Zayed 188 km Cavendish
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234
 
etapa 1
mapa etapy (© abudhabitour.com)
 
 
Štyri etapy a viac ako 670 kilometrov. To všetko odštartovalo dnes krátko pred desiatou hodinou nášho času. Abu Dhabi Tour začalo 190 kilometrov dlhou etapu, ktorá mala finišovať okolo druhej hodine. Na štartovej čiare sme našli aj dvoch cyklistov so slovenským pasom. Jeden z nich by mohol najbližšie dni získať cenné skúsenosti. O víťazstvo sa ale pobijú jazdci ako Marcel Kittel, André Greipel, Caleb Ewan či Mark Cavendish.
 
Po pár kilometroch sa vytvorila šesťčlenná skupina, ktorá sa pokúsila prezentovať svoj tím. Dostali sa tam Artur Eršov (Gazprom - RusVelo), Kazushige Kuboki (Nippo-Vini Fantini), David Lozano (Team Novo Nordisk), Mirco Maestri (Bardiani CSF), Manuele Mori (UAE  Team Emirates) a Artyom Zakharov (Astana). Po 45. kilometroch mali náskok päť minút.
 
Neskôr si vystúpili z úniku traja jazdci a na čele ostala len trojica Mori, Zakharov a Kuboki. Asi 60 kilometrov do pásky mal pád Juraj Sagan. Zaplietol sa doň s jedným jazdcom z Quick-Stepu. Obaja boli ale v poriadku a dostali sa späť do balíka.
 
Na čele balíka pochopiteľne v tejto chváli pracovali celky Dimension Data, Lotto - Soudal, Orica - Scott a Quick-Step. Romain Bardet medzi tým dostal defekt. Koleso mu ale rýchlo vymenili a kolegovia, ktorí ho počkali, ho viedli nazad do balíka. Tam bol ešte stále relatívny pokoj.
 
Do cieľa ostávalo posledných 20 kilometrov. Rútiaci sa vlak riadili chlapci z Dimension Data. Ukázal sa tam aj Igor Anton, ktorý bol pre africký celok v GC voľbou číslo dva. Tou prvou bol Merhawi Kudus. Bolo nádherné pozerať sa na rovné a kvalitné cesty vedúce cez púšť. Ešte stále si ich užívali aj utečenci. K dobru však mali posledných 40 sekúnd.
 
O štyri kilometre neskôr to trojica vzdala. Začalo sa čakanie a nervozita. Riziko ale zmenšovala široká cesta. Aspoň niečo. V týchto chvíľach sa vpredu pohybovali viaceré celky, ktoré mali svojich lídrov skôr chrániť pred možnými medzerami, ktoré mohli vzniknúť. Videli sme tam Sunweb, ale aj Movistar.
 
Štyri kilometre pred koncom mal pád Alberto Contador! Nevyzeralo to extrémne vážne, ale mal čo robiť, aby sa v tejto rýchlosti vrátil späť. Počkala ho štvorica jeho kolegov. Napokon pre Španiela všetko dobre dopadlo.
 
V závere etapy to mali najlepšie rozbehnuté "podlahári". No bolo to celé veľmi nervózne, následkom čoho sme videli pád. Ten zapríčinil, že sme sa nedočkali klasického súboja vláčikov. Posledné metre ale patrili Markovi Cavendishovi, ktorý porazil Andrého Greipela! Tretí finišoval Niccolo Bonifazio z Bahrajn - Merida. Bora - Hansgrohe dnes na Erika Bašku nešla, na ôsmom mieste finišoval Matteo Pelucchi.
 
 
cavendish 2017 abu dhabi abuf matteo bazzi
Mark Cavendish s prvým triumfom sezóny (© Abu Dhabi Tour / Matteo Bazzi)
 
 
Spomínaný pád si odniesli Marcel Kittel a Caleb Ewan, ktorí len bezrazdne sedeli na asfalte. Veľká smola pre veľkých favoritov dnešného dňa. Stalo sa to necelý kilometer pred páskou, čo prinieslo do pelotónu totálny chaos. Na zemi sa ocitol aj Alex Dowsett, ktorý môže nasledujúce dni výrazne chýbať Nairovi Quintanovi. Na čelo priebežného poradia sa postaví víťaz etapy, ktorý si pripísal v novej sezóne svoje prvé víťazstvo. Prvé tri miesta v GC kopírujú stupne víťazov z dnešného dňa. Zajtra nás čaká podobný deň ako dnes, len o čosi kratší. Juraj Sagan a Erik Baška dorazili do cieľa so stratou 84, resp. 86 sekúnd.
 
 
Výsledky
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 4:37:06 40
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 15
3. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 6
4. CONSONNI Simone UAE Team Emirates 00:00  
5. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:00  
6. KLUGE Roger ORICA - Scott link ikonka 00:00  
7. PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo 00:00  
8. PELUCCHI Matteo Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
9. RUFFONI Nicola Bardiani - CSF 00:00  
10. GROSU Eduard Nippo - Vini Fantini 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CAVENDISH Mark link ikonka Dimension Data for Qhubeka link ikonka 4:36:56 6
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:04  
3. MORI Manuele UAE Team Emirates 00:04  
4. BONIFAZIO Niccolo Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:06  
5. MAESTRI Mirco Bardiani - CSF 00:08  
6. KUBOKI Kazushige Nippo - Vini Fantini 00:08  
7. CONSONNI Simone UAE Team Emirates 00:10  
8. VIVIANI Elia Team Sky link ikonka 00:10  
9. KLUGE Roger ORICA - Scott link ikonka 00:10  
10. PORSEV Alexander Gazprom-RusVelo 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih prvej etapy