P-N: Poslední etapu vyhrál De la Cruz, Contador málem vysvlékl Henaa ze žlutého

12.3.2017, 20:00 | Preteky vo svete | Juraj Pivarči
Etapy této edice závodu:
12345678

nice 1
profil etapy (© letour.fr)

Závěrečná etapa mohla ješte připravit drama ve vývoji celkové klasifikace, ale dojezd ve městě Nice v posledních edicích vytvořil jen malé rozdíly. V každém případě se črtal zajímavý souboj o etapový triumf, ale i o druhou příčku v pořadí, kde byli blízko při sobě Martin s Contadorem.

Očekávali jsme zajímavý průběh etapy, profil nahrával aktivnímu způsobu závodění. Na startu jsme už neviděli Alexandera Kristoffa a Alberta Losadu z Kaťuše, Jacopa Guarnieriho (FDJ) ani Toma Stramsnijdera (Sunweb), kteří ze závodu odstoupili.

O únik byl velký zájem, pokoušeli se o něj nejprve Adam Hansen s Edwardem Theunsem, úspěšní ale byli až Jose Herrada (Movistar), Lilian Calmejane (Direct Energie), Arnold Jeannesson (Fortuneo) a Michael Woods (Cannondale).

Ke zbylým uprchlíkům se po chvíli přidali Thomas De Gendt (Lotto - Soudal) a David De la Cruz (Quick-Step). Ve stejnou chvíli přišla zpráva o odstoupení Tylera Farrara (Dimension Data) a Michaela Koláře (Bora).

První vrchařskou prémii dne vyhrál Calmejane. Do úniku se snažili dostat i další jezdci, sprinterskou prémii vyhrál Michael Matthews (Sunweb). Únik se rozrostl až na 22 členů, 40 vteřin za nimi jezdili Domont (Ag2R) a Slagter (Cannondale), peloton na 25. kilometru ztrácel 1:30. Na kilometru 32 se pronásledovatelé dostali do první skupiny.

I druhou vrchařskou prémii vyhrál Calmejane. Mezitím jsme zaznamenali odstoupení dalších jezdců, byl mezi nimi i Marcel Kittel či Sam Bennett. Na 49. kilometru náskok mírně narostl až k hodnotě 2:00. Třetí vrchařská prémie se opět stala kořistí Calmejaneho.

Na Cote de Peille se na čele pelotonu usídlili závodníci týmu Trek - Segafredo. Pantano s Contadorem zaútočili, Sergio Henao ale zvládl rychle zareagovat. O chvíli později nastoupil Contador samostatně, čímž rozdělil svou skupinu na prvočinitele. Postupně dojížděl jezdce z úniku, kteří se ho drželi jen s velkými obtížemi.

V úplném čele závodu se drželi čtyři cyklisté. Byli to De Marchi, Jeannesson, Petilli a De la Cruz, nejvíc bodů za vrchařskou prémii získal tentokrát Petilli. Brzy je však dojela Contadorova skupina, ve které s ním byli cyklisté z původního úniku.

Začala naháněná mezi Contadorovou skupinou a grupou, ve které se vyjímal i žlutý dres Sergia Henaa. 31 km před cílem byl mezi nimi rozdíl 45 sekund.

Na posledním stoupání dne Col d'Eze rozjel tempo Alberto Contador. Jeho kolegové z úniku postupně odpadávali. Henao už se neměl kam schovávat a tempo své skupiny určoval sám. Stále však ztrácel na Pistolera okolo 50 vteřin.

Contadora se zvládli držet jen De la Cruz a Soler, který byl dokonce schopen kolegům z čela závodu nastoupit. Závodit se začalo i v Henaově skupině, i tak ale ztráceli 15 km před cílem na Solera 70 sekund, na Contadora zhruba 50.

Marc Soler (Movistar) si připsal 10 bodů za vítězství na poslední vrchařské prémii celého závodu. Nejvíc bodů získal i na té sprinterské. Contador a De la Cruz se na něj ale ve sjezdu dotáhli. Zároveň razantně klesal jejich náskok na Henaa. Většinu práce na špici musel Kolumbijec zvládnout sám, 5 km před cílem ale poklesl náskok čelní skupinky na 35 vteřin.

Contador dával do posledních kilometrů absolutně všechno. Ve sjezdu se dokázal odpoutat od kolegů a uháněl k cíli. De la Cruz Solerovi nechtěl se sjížděním Contadora příliš pomoci, nakonec sám nastoupil, dojel Alberta a ve sprintu ho porazil.

Sedmadvacetiletý Španěl David De la Cruz (Quick-Step Floors) zvítězil v poslední etapě Paříž - Nice. Alberto Contador se musel smířit s druhým místem, pódium doplnil další Španěl Marc Soler.

Henaova skupina dorazila na pásku o 21 vteřin později, což znamená, že Sergio Luis Henao získal pro sebe celkové hodnocení francouzského etapáku s minimálním náskokem 2 sekund na Alberta Contadora.

Především díky Pistolerovi jsme viděli dechberoucí vyvrcholení závodu. Alberto svou aktivitou přinesl do dnešní etapy výrazný prvek napětí, kdy do posledního momentu nebylo jasné, kdo ovládne celkové pořadí. Sergio Luis Henao si naše uznání také zaslouží. Při sjíždění Contadora odvedl obrovské penzum práce a prvenství v GC je odměnou za jeho snahu. Pro 29-letého Kolumbijce je to nejvýznamnější výsledek kariéry.

Jan Bárta dnes skončil 53. se ztrátou 3:25. V celkovém pořadí obsadil solidní 35. místo.

Krátký popis trasy etapy:
Na konci závodu nesmí chybět finiš ve městě Nice a stoupání Col d'Eze (7,7 km; 5,7%). Poslední prověrka je krátká a obsahuje pět kopců, což za jistých okolností dokázalo na této akci vytvořit zajímavou zápletku. Na vylepšení pozice v GC se může atakovat na Côte de Peille (6,5 km; 6,9%), který však stojí až padesát kilometrů před cílem. Na druhou stranu cyklisté vědí, že na Col d'Eze se nedají vytvořit velké rozdíly, takže o osudu etapy rozhodne vývoj v klasifikaci a to, jestli si někdo troufne na podobnou jízdu, i když neúspěšnou, jakou zde předvedl v minulé sezoně Alberto Contador.