5. 24.3. rovinata etapa ciel rovina Valls > Tortosa 182 km Valverde
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 5
profil etapy, kvalitnejší organizátor nezostavil (© voltacatalunya.cat)
 
 
V poradí už piata etapa bola kráľovskou. Dnešný deň ma rozhodnúť, minimálne veľmi napovedať, o víťazovi Okolo Katalánska 2017. Etapa dlhá 182 kilometrov sama o sebe až taká náročná nebola, no všetko vynahradilo záverečné stúpanie Tortosa (8,4 km; 9 %).
 
Odštartovalo sa krátko pred pol jednou. Na štarte sa už ale neobjavila zaujímavá skupina jazdcov, čo meno to pojem. Boli to Jonathan Castroviejo, Diego Rosa, Ben Hermans, Peter Stetina a Stéphane Rossetto s Ilnurom Zakarinom. Rus zaznamenal včera nepríjemný pád a reči o tom, že asi dnes nenastúpi, sa stali realitou.
 
Prvé kilometre boli pokojné, nedialo sa nič podstatné. Avšak prišlo stúpanie na Coll de Fatxes, kde zaútočila najprv trojica Cyril Gautier (Ag2r), Dario Cataldo (Astana) a Robert Gesink (Lotto NL - Jumbo).
 
Postupne sa ale vyformovala skupina o sile pätnástich mužov. V kráľovskej etape to skúšali Damien Howson (Orica - Scott), Robert Kišerlovski (Katuša), Laurens De Plus (Quick-Step), Cyril Gautier (Ag2r), Antonio Nibali a Tsagabu Grmay (Bahrajn - Merida), Valério Conti (UAE), Héctor Sáez (Caja Rural), Daniel Navarro (Cofidis), Aldemar Reyes (Postobón), Nick Van der Lijke (Roompot), Dario Cataldo (Astana), Robert Gesink (Ag2r), Pierre Rolland (Cannondale) a Rafael Valls (Lotto - Soudal).
 
 
katalansko 2017 etapa 5 profil catf
Dnes to bola náročná etapa (© Volta Ciclista a Catalunya / Namuss Films)
 
 
Po dvoch hodinách sa šlo priemernou rýchlosťou 44,5 kilometra za hodinu. Na kráľovskú etapu s ťažkým dojazdom to bolo rýchle tempo. Na čele balíka pracovali tímy Sky a Trek, vďaka čomu klesol náskok pätnástky na čele na štyri a pol minúty. A klesal i naďalej. Faktor vetra medzi tým rozdelil hlavné pole na štyri skupiny.
 
Potom sme zaznamenali pád, do ktorého sa zaplietoli Rafal Majka s Chrisom Froomom. Boli našťastie v poriadku a pokračovali. Do cieľa chýbalo necelých 40 kilometrov a všetci sa pomaly ale isto začali sústrediť na kopec Tortosa. Únik sa dostal do histórie 30 kilometrov pred páskou. Balík išiel v týchto chvíľach veľmi rýchlo, na čo najviac doplatil tím Sky, konkrétne Mikel Nieve, ktorý dostal defekt. Do začiatku stúpania už naozaj neostávalo veľa.
 
Pod úpätie došlo všetko pokope. Čakalo sa. Na čele ostával celok Sky. Prvé metre boli pokojné, skutočné peklo mal prísť až o chvíľu. Sky vystriedali chlapci od Contadora. Skupina favoritov naďalej ostávala celkom početná. Bolo tam okolo tridsať mužov. 
 
Ako prvý to skúsil Contador, no Froome si ho postrážil. Teraz už v malej skupinke sa ale nenachádzal líder pretekov Tejay Van Garderen! Na samom čele sa viezla už len partia o sile piatich jazdcov. Chris Froome, Alberto Contador, Adam Yates, Alejandro Valverde a líder súťaže mladých jazdcov Marc Soler z Movistaru.
 
Ako prvý nezvládol tempo Adam Yates, nasledoval Soler. A na atak Contadora nestačil ani Froome! Napokon to bol ale Alejandro Valverde, ktorý si odvážnym útokom išiel po víťazstvo, keď za to vzal zhruba kilometer a pol pred páskou. A aj sa tak stalo. Piatu etapu s náročným dojazdom v Katalánsku vyhral domáci pretekár v drese Movistaru Súboj o druhé miesto zvládol lepšie Chris Froome. Tretí finišoval Alberto Contador, stratili ale až trinásť sekúnd. Soler dostal po parádnom výkone iba 25 napriek tomu, že šiel takmer až do cieľa Valverdeho tempo na čele skupiny favoritov. Tak finišovali Yates a D. Martin, supernádej Francúz Gaudu (FDJ) stratil iba 58 sekúnd.
 
 
valverde 2017 profilova movf
Alejandro Valverde sa v Katalánsku môže zoširoka usmievať (© Movistar Team)
 
 
Absolútne prepadol Tejay Van Garderen, ktorý došiel až na 22. mieste. Celkovo spadol na šiestu priečku. Prvých päť v GC kopíruje umiestnenie z dnešnej etapy. Za zmienku stojí najmä výkon mladého Marca Solera, ktorý sa stále drží medzi najlepšími, ale tiež už spomínaného Tejaya Van Garderena, ktorý dnešný dojazd nezvládol. Už zajtra však bude mať šancu na reparát. V prvej desiatke sú až tri tímy s dvomi zástupcami, a tak aj zvyšné etapy budú v réžii Sky, BMC a hlavne Movistaru. Valverde vedie o 21 sekúnd pred Froomom a 47 pred Contadorom.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Bol to nádherný deň nielen pre mňa, ale pre celý tím. Na záverečnom kopci som sa cítil veľmi dobre, preto som povedal kolegom, aby išli naplno, pokiaľ im to pôjde. Najmä Marc Soler odviedol skvelú prácu. Je veľmi silný jazdec a v budúcnosti môže vyhrať, čo si len zmyslí. Zaútočil som dva kilometre pred vrcholom a nastavil som silné tmpo, ktoré som udržal až do cieľa. Toto víťazstvo a získanie líderského dresu je pre mňa výnimočné kvôli tomu, čo sa nám tu stalo pred niekoľkými dňami."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tejay van Garderena (BMC)
"Na začiatku cieľového kopca som sa cítil naozaj dobre, ale vysoké tempo a sklony, ktoré mi nesedia, si zobrali svoju daň, a vypadol som z hlavnej skupiny. Samozrejme, som sklamaný, ale mám pred sebou ešte dlhú cestu, aby som bol potrebne pripravený na Giro. Myslím si, že sa stále zlepšujem. Ak by som tu uspel, bolo by to dobré pre moju sebadôveru, ale nemyslím si, že je dôvod na paniku. Preteky ešte neskončili, máme pred sebou ešte jednu ťažkú etapu."
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:14:52 50
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:13 20
3. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:13 8
4. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:25  
5. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:32  
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:46  
7. GAUDU David FDJ link ikonka 00:58  
8. CARTHY Hugh Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:04  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 01:11  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:11  
11. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 01:11  
12. WOODS Michael Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:17  
13. MAJKA Rafal link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 01:17  
14. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 01:25  
15. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 01:29  
16. NAVARRO Daniel Cofidis, Solutions Crédits 01:31  
17. HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice 01:31  
18. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:31  
19. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:31  
20. VERONA Carlos ORICA - Scott link ikonka 01:47  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 17:44:27 8
2. FROOME Christopher link ikonka Team Sky link ikonka 00:21  
3. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:47  
4. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:00  
5. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:15  
6. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:18  
7. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 01:34  
8. SÁNCHEZ Samuel link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:59  
9. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:13  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:40  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 

 
 
Krátky popis trasy etapy:
Kráľovská etapa pretekov síce obsahuje len jedno poriadne stúpanie, ale bude to stáť za to. Favoriti na celkový triumf sa môžu výlučne sústrediť na kopec Tortosa (8,4 km; 9 %), ktorý je najťažšou previerkou v tomto ročníku. Na cieľové stúpanie sa začne stúpať pozvoľna, ale akonáhle sa pretekári dostanú na métu osem kilometrov pred cieľom, rozohrá sa veľká lezecká bitka. Gradienty sa pohybujú na úrovni osem až desať percent, len výnimočne poľavia na sedem percent. Každý úsek je vhodný na útok, ale tesne pred páskou sa nachádza kilometrový úsek so sklonom jedenásť percent, ktorý definitívne rozdelí skupinu favoritov. Môžeme sa tešiť na pekné finále, pretože najsilnejší vrchári tu musia predviesť svoje najlepšie predstavenie, inak v Katalánsku neuspejú.