7. 26.3. zvlnena etapa ciel rovina Barcelona > Barcelona 139 km Valverde
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, kvalitnejší organizátor nezostavil (© voltacatalunya.cat)
 
 
Po včerajšom exoduse v radoch pelotónu čakala dnes pelotón posledná prekážka štartujúca i finišujúca v Barcelone. Hlavné mesto Katalánska očakáva tiež príchod priebežného lídra Alejandra Valverdeho. Či potvrdí svoju úlohu sme sa mali dozvedieť okolo druhej popoludní. Všetko ale nasvedčovalo tomu, že pokiaľ sa nestane niečo nepredvídané, víťaza sme už poznali.
 
Etapa dlhá 140 kilometrov odštartovala o jedenástej. Finišovala okruhom, na ktorom jazdci narazili na stúpanie Alt de Montjuic (2 km; 5,7 %). Ešte pred tým čakalo pretekárov aj stúpanie Alt d'Ullastrell. To všetko však muselo absolvovať už len 114 pretekárov.
 
V podstate hneď v úvode sa od pelotónu odtrhla skupina 22 jazdcov. Už na piatom kilometri mali náskok 25 sekúnd a ten utešene narastal. Po 50 kilometroch bol na úrovni tri a pol minúty. Išlo sa celkom svižne. Rýchlosť 45,2 kilometra za hodinu hovorila o tom, že to chcú mať jazdci čo najrýchlejšie za sebou.
 
Okrem klasifikácie, v ktorej vládne jazdec Movistaru, sa odohrali zaujímavé súboje aj v iných podkategóriách. V boji o vrchársky vavrín taktiež vládne Alejandro Valverde. Pred druhým Chrisom Froomom má ohromný náskok 55 bodov. Najlepším mladým jazdcom je Marc Soler, ktorý pre španielsky tím svetlou budúcnosťou. Soler porazil dvojicu z Orici - Scott Adama Yatesa a Carlosa Veronu. No a na záver najlepší tím. Tím je pochopiteľne Movistar.
 
A náskok skupiny začal klesať. Vedúca skupina jazdcov Brent Bookwalter (BMC), Pavel Kočetkov (Kaťuša), Petr Vakoč (Quick-Step), Pierre Rolland (Cannondale), Jakob Fuglsang (Astana), David Gaudu, Jérémy Maison (FDJ), Victor Campenaerts (Lotto NL - Jumbo), Thomas De Gendt (Lotto - Soudal), Ondřej Cink (Bahrajn - Merida), Chris Hamilton, Sindre Lunke (Team Sunweb), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jay McCarthy (Bora - Hansgrohe),  Przemyslaw Niemiec (UAE), Maciej Paterski (CCC), Julien Simon (Cofidis), Jetse Bol (Postobón), Jeroen Meijers (Roompot), Jordi Simon (Funvic Brasil), Xandro Meurisse a Dion Smith (Wanty - Groupe) to nezvládala.
 
Potom zaútočila šestica pretekárov. David Gaudu, Victor Campenaerts, Daniel Teklehaimanot, Jay McCarthy, Thomas De Gendt a Xandro Meurisse. Jazdci si vytvorili náskok okolo jednej minúty. Jazdci z pôvodného úniku ešte stále bojovali, no nemalo to význam. Na čele balíka pracovali jazdci Quick-Stepu, ktorí to robili pre Gianlucu Brambillu.
 
Zo šestice na čele sa vyselektovala trojica De Gendt, McCarthy a David Gaudu. Ani pretekár FDJ však nevyzeral dobre a odpadol. V rukách, respektíve v nohách to teda mali už len Belgičan s Austrálčanom. Kilometre v týchto chvíľach ubiehali len veľmi pomaly.Thomas De Gent sa ocitol na čele osamotený. Na chvíľu. Dobiehali ho Geraint Thomas a Laurens de Plus. Potom nasledoval ale asi najzaujímavejší atak tohto ročníka. Svoju povesť sa snažil napraviť Christopher Froome!
 
Aj keď Froome zaútočil tvrdo, nestačilo to. Vyzeralo to ako by bol dnes na programe náročný horský dojazd. Lídri nenechali nič na náhodu a predvádzali krásne divadlo. O atak sa pokúsil Valverde, Martin či Soler. A práve prví menovaní si vytvorili tri kilometre pred páskou niekoľkosekundový náskok. V závere sme videli infarktový dojazd, ktorý skončil najlepšie pre Alejandra Valverdeho! Skutočne brilantný výkon od všetkých favoritov, no vavrín patrí víťazovi Okolo Katalánska 2017!
 
Španielsky veterán predviedol v Katalánsku skutočne kvalitný výkon. K celkovému víťazstvu pridal aj tri etapové triumfy. Ten posledný v poslednej etape. Na stupňoch víťazov mu dnes mu budú robiť spoločnosť Jarlinson Pantano a Arthur Vichot. Štvrtý finišoval Rafal Majka. Celková klasifikácia ostáva v rukách domácich pretekárov. Druhý končí Alberto Contador, tretí mladý Marco Soler. Pre Movistar veľmi úspešné preteky.
 
Dnešný deň vietor do GC nepriniesol, a tak zmeny v Top 10 nenastali. Zaujímavé je však to, že v prvej desiatke majú dvojité zastúpenie až tri tímy. Okrem Movistaru aj LottoNL - Jumbo a Orica - Scott. Po jednom jazdcovi dodali Trek - Segafredo, Ag2r, BMC a Quick-Step. Samostatnou kapitolou bolo Sky...
 
 
Výsledky
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 3:08:50 50
2. PANTANO Jarlinson Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
3. VICHOT Arthur FDJ link ikonka 00:00 8
4. MAJKA Rafal link ikonka Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
5. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:00  
6. REYES Aldemar Manzana Postobon 00:00  
7. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00  
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 25:27:15 400
2. CONTADOR Alberto link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 01:03 320
3. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:16 260
4. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 01:31 220
5. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 01:34 180
6. MARTIN Daniel link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 02:29 140
7. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 02:56 120
8. VERONA Carlos ORICA - Scott link ikonka 03:00 100
9. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 03:01 80
10. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 03:05 68
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Krátky popis trasy etapy:
Na záver pretekov je nachystaná tradičná barcelonská etapa. Okolo Katalánska vyvrcholí na okruhu, ktorý obsahuje stúpanie Alt de Montjuic (2 km; 5,7 %), ktoré všetci jazdci veľmi dobre poznajú. Po poslednom prejazde zostávajú do cieľa len štyri kilometre. Aj keď sa tu medzi favoritmi nevytvárajú rozdiely, zakaždým sme svedkami útočnej cyklistiky, ktorá prebehne o etapový triumf.