2. 8.8. rovinata etapa ciel rovina Voorburg > Voorburg 9 km Küng
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
binck bank etapa 2 mapa
Mapa časovky (© sport.be/binckbanktour)
 
 
Na krátku časovku si robilo zálusk hneď niekoľko pretekárov, ktorí chceli zabojovať o etapový triumf. Medzi favoritov patrili Stefan Küng, Maciej Bodnar, Jos van Emden alebo Matthias Brändle a nesmeli sme zabúdať ani na Toma Dumoulina, ktorý mal príležitosť, aby si vybudoval dobrú východiskovú pozíciu v GC pred rozhodujúcimi etapami. Peter Sagan vybehol na trať ako posledný a po včerajšom triumfe sa vyjadril, že jeho hlavnou úlohou bude nestratiť veľa času, ale svetový šampión dokáže podať výborný výkon aj v tejto disciplíne.
 
Cyklistom komplikoval situáciu dážď, pršať malo počas celého dňa, takže všetci jazdci mali mať rovnaké podmienky. Viacerí kvalitní časovkári v predchádzajúcej etape finišovali na konci balíka, aby dnes vyrazili na trať medzi prvými, takže hneď v úvode ITT sme videli niekoľko kvalitných výkonov.
 
Najskôr nasadil vysokú latku Maciej Bodnar (Bora), ktorý preletel po trati za 11:02 a poľský jazdec nechal za sebou aj takých borcov ako Brändle (Trek) či Van Emden (Lotto-Jumbo). Očakávaný výkon predviedol Tom Dumoulin (Sunweb), ale holandský jazdec dorazil do cieľa so sekundovou stratou na zástupcu tímu Bora - Hansgrohe. Poľský borec má v tomto období veľmi dobrú formu, ale to isté platí o Stefanovi Küngovi (BMC), ktorý sa ako prvý dostal pod hranicu jedenástich minút a s výsledkom 10:58 mohol myslieť aj na etapový triumf.
 
Za trajicou najlepších sa zatiaľ nachádzal Soren Kragh Andersen (Sunweb), talentovaný dánsky jazdec stratil na lídra osem sekúnd. Dobrý výkon predviedol aj Lars Boom (Lotto-Jumbo), ktorý bol o sedem sekúnd rýchlejší ako tímový kolega Van Emden.
 
Na hranici najlepšej desiatky sa udržiaval Tim Wellens (Lotto-Soudal), ktorý mal ambície v celkovom poradí, preto sme sledovali jeho stratu na Dumoulina. A holandský jazdec bol rýchlejší o dvanásť sekúnd. O titul chce bojovať aj Greg van Avermaet, no zástupca BMC zaostal za Dumoulinom 23 sekúnd, čo sa nebude ľahko dobiehať na klasikárskych profiloch. Belgický jazdec však na trati spadol. A na zemi sa ocitol aj Tiesj Benoot (Lotto-Soudal), ktorý dosiahol čas rovných trinásť minút, takže jeho ciele v GC sa rozplynuli. 
 
Nedarilo sa ani Tonymu Martinovi (Kaťuša-Alpecin), ktorý doplatil na silnejúci dážď, spadol a v cieli zastavil časomieru na hodnote 11:38. Nemecký jazdec mal určite vyššie očakávania. Druhý slovenský zástupca Michael Kolář prekonal trasu za 12:10. Obhajca prvenstva Niki Terpstra (Quick-Step) dosiahol o tri sekundy rýchlejší čas ako Greg van Avermaet, takže obidvaja mohli premýšľať o tom, čo vymyslia v záverečných etapách.  A podobným výkonom sa prezentoval aj Philippe Gilbert (Quick-Step).
 
Potom sa poradie na vedúcich priečkach nemenilo, pretože takmer všetci kvalitní borci už mali za sebou svoju jazdu, a  čakalo sa na Petra Sagana. Navyše, dážď bol silnejší ako na začiatku časovky. Medzi lepších jazdcov na krátke časovky patrili Kittel alebo Vanmarcke a obidvaja finišovali v týchto podmienkach so stratou okolo tridsať sekúnd. 
 
Peter Sagan vybehol na trať v drese lídra pretekov a v daždi chcel podať maximálny výkon. Svetový šampión sa snažil ísť na priamočiarych úsekoch čo najrýchlejšie a cez technické úseky prebehnúť čo najplynulejšie. V cieli zastavil časomieru na hodnote 11:23, finišoval osemnásty a predviedol rovnaký výkon ako Gilbert, Terpstra alebo Van Avermaet.
 
Krátku časovku poznačil dážď, na čo už včera mysleli najlepší jazdci proti chronometru.  Etapový triumf vybojoval Stefan Küng, pre ktorého to bolo prvé víťazstvo v ročníku v ITT vo World Tour, predtým bol trikrát druhý. Talentovaný švajčiarsky jazdec len ukázal svoje vynikajúce tempárske schopnosti a v tejto disciplíne bude jeho hviezda len stúpať. Úlohu favorita potvrdil Maciej Bodnar, ktorý nadviazal na striebornú medailu z európskeho šampionátu, a aj tentoraz finišoval na druhej priečke. Formu ukázal Tom Dumoulin, ktorý z dnešného výkonu vyťaží v súboji o celkový titul.
 
Veľmi dobré predstavenie predviedol Soren Kragh Andersen a ďalším mladíkom v Top 10 je Miles Scotson, ktorý je austrálskym šampiónom v cestných pretekoch. Svoje kvality ukázali aj Boom, Lampaert, Brändle a Van Emden, no holandský pretekár doplatil na problémy tesne pred cieľom, jeho výsledný čas mohol byť lepší.
 
Peter Sagan mal na trati náročnejšie podmienky ako pretekári, ktorí sa predstavili na začiatku časovky, ale túto situáciu zvládol veľmi dobre a z posledne štartujúcich jazdcov predviedol najlepší výkon. V celkovej klasifikácii sa stále pohybuje v najlepšej desiatke a je výborné, že po časovke stráca na Toma Dumoulina len desať sekúnd a z favoritov pred ním figurujú iba Boom s Lampaertom s malým náskokom.
 
Novým lídrom pretekov sa stal dnešný víťaz etapy a uvidíme, ako si Stefan Küng poradí s rozhodujúcimi etapami. Podľa očakávania si polepšil v časovke Tom Dumoulin, no jeho náskok nie je veľmi výrazný.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Stefana Künga (víťaz)
"V horúcom kresle som čakal dve a pol hodiny, kým som sa dozvedel, že som vyhral. Keď som prišiel do cieľa, viacerí silní jazdci to už mali za sebou, ale obával som sa Tonyho Martina, ktorý však spadol. V takejto technickej a mokrej časovke sa to môže stať. Ale svojím triumfom som si nemohol byť istý až do samého konca. Trasa bola náročná, ale mne toľko nepršalo. Som spokojný, lebo som porazil niekoľkých výborných súperov. Bol by som rád, ak by som udržal líderský dres až do konca, ale bude to ťažké. Počas víkendu nás čakajú náročné etapy, ale po Tour mám dobú formu, takže sa budem maximálne snažiť." 
      
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (18. miesto)
"Myslím si, že v týchto ťažkých podmienkach som dosiahol dobrý výsledok. Nikdy nie je jednoduché jazdiť, keď podmienky nie sú rovnaké pre všetkých, ale nedalo sa s tým nič robiť, býva to súčasť časovky. Som spokojný, ako to dopadlo, dôležité bolo, že som nespadol. Mrzí ma, že Maciej nezískal etapový triumf, bol veľmi silný a blízko k prvému miestu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrico Poitschke (DS Bora)
"Počasie bolo veľmi nepríjemné. Zameriavali sme sa na Macieja, prezreli sme si s ním trasu a od včera sledovali predpovede počasia. Predviedol výborný výkon, neurobil žiadnu chybu a dosiahol pekný výsledok. Od každého nášho pretekára sme chceli, aby na trati príliš neriskoval a do cieľa prišiel v bezpečí. Dokonca aj od Petra sme chceli, aby išiel opatrene, pretože cesta bola klzká a šmykľavá. V klasifikácii sa môže stať čokoľvek, my sme pripravení nechať na trati všetko."
 
 
Výsledky
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 10:58 50
2. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 00:04 20
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:05 8
4. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:08  
5. BOOM Lars Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:10  
6. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:12  
7. BRÄNDLE Matthias Trek - Segafredo link ikonka 00:14  
8. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:15  
9. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:17  
10. VAN EMDEN Jos Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:17  
18. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:25  
134. KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe 01:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 4:01:07 8
2. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 00:04  
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:05  
4. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:08  
5. BOOM Lars Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:10  
6. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:12  
7. BRÄNDLE Matthias Trek - Segafredo link ikonka 00:14  
8. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:15  
9. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:15  
10. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:17  
133. KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe 01:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále časovky s Petrom Saganom
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Holandské podujatie obľubuje krátku časovku, ktorá rozdáva karty v priebežnom poradí pred klasikárskymi profilmi. Tentoraz sa odohrá v meste Voorburg na deväťkilometrovej trase. Hneď po štarte sa dostanú pretekári na rýchlu pasáž, prvá ostrá zákruta sa objaví až po méte tritisíc metrov. Potom prídu na rad technické úseky, ale aj tu sa dá nabrať dobrá rýchlosť, a pri ceste späť to bude znovu najviac vyhovovať tým borcom, ktorí dokážu na krátkej vzdialenosti maximálne rozkrútiť svoje nohy. Jazda proti chronometru nemusí vytvoriť veľké rozdiely medzi favoritmi na celkový titul, ale polepšiť si tu môžu silní tempári.