3. 9.8. rovinata etapa ciel rovina Blankenberge > Ardooie 186 km P. Sagan
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 3
profil etapy (© Cronoescalada.com)
 
 
Podujatie pokračovalo rovinatou previerkou s očakávaným hromadným špurtom a cyklisti sa potešili, že po včerajšej mokrej časovke ich opäť čakali príjemné podmienky. Najrýchlejší pretekári museli byť aj tentoraz v strehu, aby na konci nestratili pozíciu, ako sa to väčšine z nich stalo v úvodnej etape.
 
Na dnešný dojazd mal dobré spomienky Peter Sagan, ktorý tu zvíťazil pred rokom, a bola to tá etapa, po ktorej povedal, že vo finále sa pred ním otvorila cesta ako pred Mojžišom Červené more. Svetový šampión mal v bodovacej súťaži rovnaký počet bodov ako vedúci muž poradia Stefan Küng a mohol si obliecť modrý dres pre lídra bodovačky, ale túto poctu prenechal svojmu kolegovi Maciejovi Bodnarovi, ktorému patrila tretia priečka v tejto klasifikácii. Bora - Hansgrohe dnes vydala oficiálnu nomináciu na Vueltu a medzi deviatimi pretekármi sa objavil aj Michael Kolář, ktorý má pred sebou premiéru na Grand Tour.
 
Do úniku sa odhodlalo vyraziť päť jazdcov, ale keďže v pelotóne sa nachádzalo viacero tímov, ktoré chceli na konci šprintovať, ich náskok nebol veľký. Frederik Backaert (Wanty-Groupe), Sander Cordeel (Veranda's Willems), Piet Allegaert (Sport Vlaanderen), Kristijan Koren (Cannondale-Drapac) a Elmar Reinders (Roompot) si vybudovali maximálny náskok tri minúty. Opäť sa vpredu objavili zástupcovia menších tímov, ktorým sekundoval Can-Drapac a Kristijan Koren, no slovinský tempár dnes prezradil, že od budúceho roku bude jazdiť vo farbách Bahrajn - Merida.
 
Najskôr bol pelotón zoradený za tímom BMC, ktorý nastavil pravidelné tempo, a hneď za nimi boli umiestnení jazdci z Bory. Približne v polovici etapy balík zrýchlil a náskok utečencov sa znížil na tridsať sekúnd, ale po bufete sa dostalo všetko do starých koľají a vedúca skupina zvýraznila svoj odstup na dve minúty. To už jazdil na čele pelotónu tím Lotto - Soudal, ktorý sa v tejto pozícii vôbec neukázal v prvej etape.
 
Šesťdesiat kilometrov pred cieľom sa tempo opäť zvýšilo, Orica chcela využiť bočný vietor na rozdelenie balíka, ale nepodarilo sa jej to. Peter Sagan sa pohyboval v týchto momentoch na čele pelotónu a akcia austrálskej zostavy priblížila utečencov na dvadsať sekúnd. Ale ani tentoraz hlavná skupina nechytila utečencov a tí pomaličky zvyšovali svoj náskok. Do cieľa zostávalo štyridsať kilometrov a v balíku nechcel nikto reorganizovať pomery na trati. 
 
Keď sa pretekári dostali na záverečný okruh, v hlavnej skupine už pracovalo viacero celkov a bolo len otázkou času, kedy bude únik eliminovaný. Frederik Backaert si aspoň polepšil na zlatom kilometri, kde získal deväť bonusových sekúnd. Na konci bol aktívny najmä celok Ag2r, ktorý však nemal vo svojich radoch elitného šprintéra.
 
Brejk bol napokon chytený sedem kilometrov pred páskou. V pelotóne si každý celok hľadal čo najlepšiu pozíciu, Bora nebola výnimkou, pretože každý chcel prebehnúť v popredí cez úzku cestu približne kilometer pred páskou. Hektickému finále nepomohla dažďová prehánka, ktorá urobila dojazd ešte nebezpečnejším.
 
Po spomínanom technickom úseku sa pelotón natiahol, niektorých jazdcov zastavil pád a do útoku vyrazil Jean-Pierre Drucker, ale luxemburský jazdec bol chytený tesne pred páskou, a po perfektnom špurte vyhral svoju druhú etapu Peter Sagan. Druhý skončil Edward Theuns z Treku a na tretej priečke finišoval Rudy Barbier (Ag2r).
 
 
sagan 2017 binck vitazstvo bohfst
Peter Sagan s desiatym sezónnym triumfom (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále tretej etapy
 
 
Vo finále si museli dať pozor pretekári na nepríjemný úsek, ktorý sa nachádzal pred flamme rouge, a práve tu sa rozbila akákoľvek súdržnosť jednotlivých celkov. To sa snažil využiť Drucker, ktorý vsadil na dlhý sólový atak, ale za ním sa dokázala sformovať silná skupina, ktorá jeho pokus eliminovala. Ale chýbali v nej chýbali niektorí dôležití šprintéri, ktorí na konci buď nemali pozíciu, alebo doplatili na záverečný pád.   
 
Peter Sagan zvládol aj dnešnú koncovku výborne, vo finále sa pohyboval presne tam, kde potreboval. A keď mu na konci pomohol aj Rüdiger Selig, mohol nasadiť svoj šprint 250 metrov pred cieľom, na ktorý sa nikto nechytil. Svetový šampión tak zopakoval svoj triumf z minulého roka a len potvrdil, že do mimoriadne dobrej formy sa dokáže dostať veľmi rýchlo. Po druhom triumfe na holandskom podujatí svieti na jeho konte už 99 víťazstiev medzi profesionálmi a všetci budú netrpezlivo čakať, kedy sa mu podarí získať to jubilejné. Zároveň sa osamostatnil na čele bodovacej súťaže, pred druhým v poradí Groenewegenom má náskok 22 bodov. Michael Kolář prišiel do cieľa bez časovej straty.
 
V Top 10 opäť chýbali veľké mená, čo sa snažili využiť Edward Theuns alebo Rudy Barbier, ktorého kolegovia na konci usilovne pracovali na čele balíka a on sa im odmenil tretím miestom. Rovnakú pozíciu ako v úvodnej etape získal Dylan Groenewegen, medzi najlepšími sa objavili aj hrdinovia prvého dňa Phil Bauhaus a Magnus Cort
 
Po záverečnom páde zostali vzadu viacerí jazdci, ale keďže kolízia sa uskutočnila v ochrannej zóne, všetci zasiahnutí dostali rovnaký čas ako víťaz etapy. Na čele poradia sa udržal Stefan Küng, po časovke sa pohybuje vpredu aj Maciej Bodnar, ale čo najdôležitejšie, Peter Sagan po ďalšom zisku bonusových sekúnd vyrovnal náskok Toma Dumoulina, ktorý holandský pretekár získal v ITT. Obidvaja patria medzi favoritov na titul a už teraz majú pred Gilbertom, Terpstrom či Van Avermaetom k dobru cez dvadsať sekúnd. Na dobrej pozícii sa pohybuje aj Tim Wellens, ktorý si pripravuje pôdu na svoj typický útok na zvlnenom profile.    
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Nebolo to jednoduché, podľa mňa to bolo šialené. Dostali sme sa do Belgicka a vyzeralo to ako jarná klasika. Celý deň ste museli jazdiť na čele balíka. Vo finále začalo pršať a vyskytol sa aj pád, ale môj tím ma dobre podporoval. Vybojovali sme ďalšie víťazstvo, musíme byť šťastní. Teraz musíme vydržať do zajtrajška, aby sme zistili, či dokážem vybojovať svoje sté víťazstvo v kariére. V poradí mám zatiaľ dobrú pozíciu, ale prídu etapy, kedy sa bude pelotón deliť. Musíme to brať jeden deň za druhým."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Enrico Poitschke (DS Bora)
"Bol to skvelý deň s ďalším triumfom Petra Sagana! Ukázali sme perfektnú tímovú prácu a všetci naši jazdci predviedli dokonalý výkon. Peter vo finále demonštroval svoju skvelú formu, predviedol silný šprint a posunul sa na tretiu priečku v GC. Bol to perfektný deň pre Bora - Hansgrohe a som viac ako spokojný."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (4. miesto)
"Nie som veľmi sklamaný, vedel som, že po Tour mi chýba nejaká rýchlosť. Uvidím, či sa budem zlepšovať v najbližších dňoch, mám ešte jednu šancu v špurte. Zdá sa, že aj ďalší jazdci ako Greipel či Kittel tu majú problémy, takže nie som sám. Vo finále som mal pozíciu, tristo metrov pred páskou sa to predo mnou otvorilo, ale bolo to príliš skoro. A potom som už nemal možnosť zabojovať o etapu."
 
 
Výsledky
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 4:14:01 50
2. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
3. BARBIER Rudy Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 8
4. GROENEWEGEN Dylan Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
5. VLIEGEN Loic BMC Racing Team link ikonka 00:00  
6. CORT NIELSEN Magnus ORICA - Scott link ikonka 00:00  
7. RICKAERT Jonas Sport Vlaanderen - Baloise 00:00  
8. CONSONNI Simone UAE Team Emirates 00:00  
9. VAN LERBERGHE Bert Sport Vlaanderen - Baloise 00:00  
10. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
143. KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KÜNG Stefan BMC Racing Team link ikonka 8:15:08 8
2. BODNAR Maciej BORA - hansgrohe 00:04  
3. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:05  
4. SAGAN Peter BORA - hansgrohe 00:05  
5. ANDERSEN Søren Kragh Team Sunweb 00:08  
6. BOOM Lars Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:10  
7. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:12  
8. BRÄNDLE Matthias Trek - Segafredo link ikonka 00:14  
9. SCOTSON Miles BMC Racing Team link ikonka 00:15  
10. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:17  
122. KOLÁŘ Michael BORA - hansgrohe 01:12  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledné kilometre etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Šprintérom urobí radosť aj profil tretej etapy. Desiatykrát v rade sa bude finišovať v meste Ardooie, čo je zárukou hromadného dojazdu pelotónu, veď v ostatných sezónach tu dvíhali ruky nad hlavu Boonen či Bouhanni a v minulom roku Peter Sagan. Celá trasa je situovaná na belgickom území a ani tentoraz neobsahuje žiadne krátke stúpania. Finále sa odohrá na rovine, ale tesne pred posledným kilometrom sú pripravené tri ostré zákruty v rýchlom slede. Pretekári dostanú príležitosť, aby si tento dojazd naštudovali, pretože okolo mesta Ardooie absolvujú dva 15-kilometrové okruhy. Zlatý kilometer začína na méte 25 kilometrov pred páskou.
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 99
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 128
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 19
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015, 2016
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016
Okolo Flámska (WT-M) 2016
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
GP Québec (WT) 2016
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 30
Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 5x 2012-2016
Tour de Suisse (WT) 6x 2011-2015, 2017
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Tour de Pologne (WT) 2x 2011, 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Eneco Tour (WT) 2016
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 253
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 290
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 2400
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 1796 bodov / 8. miesto (zmena bodovania)
 
VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (v rátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (v rátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (v rátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (v rátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (v rátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (v rátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 10 (v rátane iných disciplín 14)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 30 (57 % z 53 odjazdených dní)
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, 2.HC (2010-2017): 16 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2017): 15 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017): 8
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Paríž - Nice, WT (2010): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2017): 16 víťazstiev z 62 etáp (25,8%), 7x bodovacia súťaž (86%), 6 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2017): 15 víťazstiev z 65 etáp (23,1%), 6x bodovacia súťaž (75%), 3 dni v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 37
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 7
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016): 6
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
Tour de France, GT (2016): 3
Tour de Suisse, WT (2012, 2016): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 2