6. 24.3. rovinata etapa ciel rovina Val d'Aran > Torrefarera 194 km Schachmann
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 6
 pôvodný profil etapy, 5682 nastúpaných metrov (© voltacatalunya.cat)
 
 
Počasie robilo šarapatu na pretekoch aj naďalej, kvôli snehu v Pyrenejách bola skrátená aj predposledná previerka. Organizátori museli vyškrtnúť z programu prvé dve stúpania a etapa odštartovala len na pôvodnej rýchlostnej prémii Pobla de Segur. Celkove merala 117 kilometrov, v ponuke zostal len kopec Port d’Ager a tým pádom sa vytvorila výborná príležitosť pre šprintérov. Na podujatí skončil Fabio Aru, ktorého trápili bolesti v nohe.

Na začiatku silno pršalo, a potom aj v ďalšom priebehu, ale to nezabránilo tomu, aby sa strhla bitka o vytvorenie vedúcej skupiny. Napokon z toho vznikol taký rezultát, že vo vedúcej skupine sa objavili len dvaja jazdci. Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors) a Diego Rubio (Burgos-BH) sa pokúsili zamestnať pelotón čo najdlhšie. Nemecký jazdec mal na to predpoklady ako veľmi dobrý časovkár a Rubio je zase skúseným cyklistom, ktorý pretekal dva roka za Caja Rural a v minulom roku sa ukázal aj na Vuelte.
 
Upravenú verziu dnešnej etapy si zobrali pod patronát Bahrajn - Merida a Bora - hansgrohe, obidva celky disponovali najrýchlejšími pretekármi v balíku. Niccolo Bonifazio a Sam Bennett tak dostali príjemnú ponuku zabojovať o etapový triumf. Na vrchole jedinej horskej prémie bol rozdiel medzi skupinami tri a pol minúty. V balíku sa tu snažil zvýšiť tempo Mitchelton - Scott, aby unavil rýchlych súperov Daryla Impeyho.
 
Austrálska zostava sa snažila využiť ťažké podmienky, pretože stále pršalo a bolo veľmi chladno, aby spomínaní klasickí šprintéri prišli na pásku vyčerpaní. Postupne v hlavnej skupine začali opäť pracovať aj ďalšie celky, ktoré mali záujem na hromadnom špurte, v tomto smere panovala dobrá spolupráca. Schachmann a Rubio sa však držali statočne a svoj náskok držali pod tromi minútami.
 
Necelých tridsať kilometrov pred cieľom udrel na pelotón bočný vietor a mnoho jazdcov zostalo vzadu. Okresaný balík viedli Bora, Bahrajn a Mitchelton, takže hlavní favoriti na zisk etapy zostávali na potrebných pozíciách. Vedúca dvojica chcela vyťažiť čo najviac z dnešnej etapy, ešte päť kilometrov pred cieľom sa pýšila polminútovým náskokom.
 
Hlavná skupina robila, čo mohla, ale prekvapeniu už zabrániť nedokázala. Schachmann a Rubio udržali svoj malý náskok až na pásku a etapový triumf získal jazdec tímu Quick-Step Floors. V špurte balíka sa presadil Sam Bennett a v cieli musel byť veľmi sklamaný.
 
 
schachmann 18 katalansko triumf catf
Triumf Maximiliana Schachmanna (© Volta Ciclista a Catalunya / Namuss Films)
 
 
Dvojica utečencov nečakane zaskočila pelotón. Bolo prekvapujúce, že dobrá spolupráca tímov, ktoré si želali hromadný špurt, nebola úspešná a napokon nedokázala zmazať manko osemnástich sekúnd. Naopak, Maximilian Schachmann a Diego Rubio išli naplno celý deň a sily im neubudli ani v závere etapy, preto mohli bojovať o svoj prvý triumf na WT úrovni.
 
A v tomto strete bol úspešnejší 24-ročný Schachmann. Ten mohol v úniku zužitkovať svoje časovkárske kvality a na konci si šikovne počínal aj tesne pred páskou. Pekné predstavenie predviedol aj Diego Rubio, ktorý bol právom nespokojný s druhou priečkou, lebo takáto príležitosť uspieť na WT podujatí je pre neho vzácna. Najlepšie šprintérske nohy ukázal Sam Bennett, ale nebolo z toho víťazstvo. Vo finále sa jeho kolegovia veľmi snažili, aby bol únik chytený, no nepodarilo sa im to ani za pomoci ostatných tímov. Celú etapu sa snažil Bahrajn - Merida, ktorý napokon finišoval s Mohoričom, a želaný výsledok po aktívnej jazde nezískal ani Mitchelton - Scott. V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny, uvidíme, či zajtrajší barcelonský okruh dokáže zamiešať klasifikáciou na najvyšších priečkach.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maximiliana Schachmanna (víťaz)
"Bola to ťažká etapa, aj keď bola skrátená, pretože bolo veľmi chladno. V brejku som takmer zamrzol. Napriek tomu som sa cítil celkom dobre a bol som pripravený využiť túto šancu. Som hrdý na to, že sa mi to podarilo. Je to dobré aj pre celý tím, lebo tu máme mladú zostavu. Ja jazdím na tejto úrovni len druhý ročník. Teším sa, že nášmu celku sa tak darí v poslednom čase."
 
 
Výsledky
1. SCHACHMANN Maximilian Quick-Step Floors link ikonka 2:34:25 50
2. RUBIO Diego Burgos-BH 00:00 20
3. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:18 8
4. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:18  
5. FERRARI Roberto UAE Team Emirates link ikonka 00:18  
6. SANZ Enrique Euskadi - Murias 00:18  
7. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:18  
8. WYSS Danilo BMC Racing Team link ikonka 00:18  
9. ROJAS José Joaquín Movistar Team link ikonka 00:18  
10. JARRIER Benoit Fortuneo - Samsic 00:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 24:56:48 8
2. BERNAL Egan Team Sky link ikonka 00:16  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:26  
4. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:48  
5. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 01:12  
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:18  
7. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:20  
8. CARTHY Hugh EF Education First - Drapac link ikonka 01:24  
9. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 01:26  
10. HANSEN Jesper Astana Pro Team link ikonka 01:28  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaFinále etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 187,2 km - Túnel de Vielha: dĺžka 7 km; sklon 6 %
2 20 143,8 km - Port de Viu de Llevata: dĺžka 3,8 km; sklon 7,1 %
2 20 69 km - Etapa Port d’Ager: dĺžka 9,3 km; sklon 5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Aj šiesta etapa bude motivovať utečencov, ale ak sa nájde v balíku dostatočná vôľa, vo finále si môžu prísť na svoje aj rýchli borci, lebo posledných sedemdesiat kilometrov je úplne jednoduchých. Najskôr sa cyklisti zapotia na dvoch horských prémiách, po tej prvej z nich by malo byť zrejmé, kto vytvorí vedúcu skupinu. Tieto kopce nebudú náročné a to isté platí aj o poslednej horskej prémii. Po nej už budeme tušiť, akým smerom sa uberie súboj medzi pelotónom a utečencami. Ak sa bude vo finále šprintovať, všetci si musia dať pozor na ostrú pravotočivú zákrutu, ktorá sa nachádza len tristo metrov pred cieľom.