7. 25.3. zvlnena etapa ciel rovina Barcelona > Barcelona 155 km S. Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 2352 nastúpaných metrov (© voltacatalunya.cat)
 
 
Záverečná etapa v Barcelone síce vyzerá jednoducho, ale v minulosti sa tu často diali zaujímavé veci. Na svedomí to má najmä tradičný kopec Alt de Montjuic, ktorý má dva kilometre pri sklone 5,7 % a z celého týždňa unavení pretekári ho musia absolvovať osemkrát. Vlani si tu celkové víťazstvo poistil triumfom po špurte skupiny favoritov Alejandro Valverde. Predtým sa tu často radoval únik, pretože tím s vedúcim pretekárom nechcel riskovať drámy v závere a bonifikácie pre súperov.
 
Tento rok mal Movistar v najlepšej šestici celkového poradia až troch pretekárov, takže potreboval túto etapu zvládnuť naozaj dobre. Alejandro Valverde bol na ceste za tretím celkovým víťazstvom na tomto podujatí a hoci mal po šeistich etapách náskok iba šestnástich sekúnd, vôbec sa nešetril a hneď v prvej hodine bojoval na kopci Port de l'Ullastrell o vrchárske body hoci jeho bezprostrední súperi v tejto súťaži sa tam netlačili. Dres si poistil, no ešte nemal isté, kto bude bodovať pri ôsmich prechodoch Montjuicu. Alejandro získal aj jednu sekundu na rýchlostnej prémii.
 
V prvej tretine etapy sa únik nedokázal vytvoriť. Všetkým tímom bolo jasné, že ak sa do neho dostanú cyklisti hlboko v celkovom poradí, bude mať veľkú šancu prísť do cieľa. Preto sa neustále bojovalo, no stále niekto nebol spokojný. Vysoká nervozita spôsobila viacero pádov. Spomenieme Clémenta Chevriera z Ag2r, ktorý nevyzeral na pokračovanie v pretekoch. Do ťažkého pádu sa dostal aj Nikias Eg z Treku a najmä Esteban Cháves (Mitchelton). Obaja museli odstúpiť. Nemali sme zatiaľ informácie, ako je na tom Kolumbijčan, ktorý má byť ťahúňom tímu na Gire. Odstúpil dokonca aj Thomas De Gendt, víťaz tretej etapy.
 
Aj na druhej šprintérskej prémii Valverde bodoval, získal ďalšie dve sekundy, Bernal jednu. V týchto momentoch 66 km pred cieľom začalo mrholiť a konečne sa vytvorila unikajúca skupina. Bolo v nej osem ľudí. Pierre Rolland (EF Education), Matej Mohorič (Bahrajn-Merida), Jhonnatan Narvaez (Quick-Step), Bram Tankink (LottoNL), Wille Smit (Kaťuša), Johannes Fröhlinger (Sunweb), Pablo Torres (Burgos) a Nick Schultz (Caja Rural). Bola to silná partia, o kvalitách Rollanda s Mohoričom sa nedalo pochybovať. Na záverečné okruhy sa dostali s náskokom pol minúty. Obaja strácali v GC vyše tri minúty.
 
Jazdci Mitcheltonu-Scott neboli spokojní s týmto vývojom a ťahali pelotón, ktorý päťdesiat kilometrov pred cieľom zaostával iba o pätnásť sekúnd. To vpredu vyvolávalo veľkú nervozitu. Mohorič sa to viackrát snažil nakopnúť, ale neuspel a sám ísť nechcel. Keď už mala táto partia k dobru iba desať sekúnd, vydal sa dopredu José Rojas z Movistaru. Tento zvláštny ťah spôsobil rezignáciu práce Mitcheltonu na čele. Razom sa prestalo ísť a náskok vzrástol na štyridsať sekúnd. Chytiť to musel Movistar. Už sa zdalo, že nikto iný im nepomôže.
 
Pri treťom prejazde Alt de Montjuic sa na skusy dopredu vydal Edward Ravasi z UAE. Jazdci Movistaru najprv nereagovali, no to vyprovokovalo ďalších odvážlivcov, videli sme tam dresy Ag2r, Quick-Stepu i BMC a už Španieli museli pridať, aby sa im to nevymklo spod kontroly. 35 km pred páskou sa kvôli tomu situácia preskupila. Úplne na čele ostali Mohorič, Narvaez i Schultz a pridal sa k nim Daryl Impey (Mitchelton). Za nimi šla ďalšia asi osemčlenná partia. V nej sa skrýval výborný ťah Movistaru v podobe Marca Solera, šiesteho muža celkového poradia. Keď sa časť prenasledovateľov vrátane Španiela dostala do čela, modrí prestali ťahať a všetci boli zvedaví, čo sa bude diať.
 
Chladným neostal Simon Yates (Mitchelton), ktorý z pozície piateho muža GC musel reagovať a skupinu si doskočil. Okrem neho teda boli vpredu z pôvodnej družiny Mohorič, Narváez a Schultz. Staronovým Impey a úplne novými boli Sergio Henao (Sky), Enric Más (Quick-Step) a spomínaný Soler. Opäť to do rúk vzal Movistar, minimálne preto, aby sa situácia upokojila. Yates strácal na Valverdeho 75 sekúnd (aj po prirátaní dnešných bonifikácií).
 
Všetko sa ale zmenilo potom ako chcel Valverde ukázať, že nebude štatistom a je hladný po všetkom. Vyštartoval z balíka a chytiť sa ho dokázal iba Egan Bernal (Sky). Celé to ale bola divná hra, pretože v momente, keď dorazili dopredu, nikto okrem Solera nechcel ťahať a pelotón napokon zhltol čelnú skupinu, čiže vytvoril sa ešte väčší chaos ako predtým. Aspoň ten pelotón bol menší.
 
Nečudo, že táto neprehľadná situácia priniesla nový únik a znova hralo všetko do karát Movistaru. Boli tam štyria ľudia opäť na čele so Solerom. Ostal pri ňom ešte Matej Mohorič a nová dvojka Carlos Verona (Mitchelton) a Bob Jungels (Quick-Step). Ťahať musel tím Sky a prišlo stúpanie. Tu zaútočil Bernal a Valverde si ho postrážil. Obaja sa opäť dostali do úniku, no znova nemal kto ťahať a chaos pokračoval. Opraty prevzali jazdci Mitcheltonu. Opäť odišli Mohorič, Soler, Verona a tentoraz aj Yates. Brit mal k dispozícii španielskeho kolegu, Soler, samozrejme, neťahal.
 
Šesť kilometrov pred páskou došlo k veľmi nešťastnej udalosti. Na vlhkej stredovej čiare sa pošmykol José Rojas a veľmi nepríjemne na zem stiahol Egana Bernala - tipovali sme to na pravú kľúčnu kosť, ktorý ostal ležať na zemi a vyzeralo to na vážne zranenie. Bola to obrovská smola, ktorá ho pripravila o druhú priečku celkového poradia. Rovnako sa na zemi zvíjal od bolestí aj Daniel Martin z UAE, ten ale nebol vysoko v poradí. Pred ardénskymi klasikami určite nepotreboval zranenie. On ale na tom nebol až tak zle a po chvíli pokračoval.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo pádu Bernala
 
 
Po poslednom prejazde Alt de Montjuic ostali vpredu už iba Yates so Solerom. K dispozícii mali dvadsať sekúnd na Valverdeho a spol vo vyselektovanom pelotóne. Simon Yates sa v závere odpútal od Solera a pripísal si veľmi pekný triumf. Marc Soler prišiel do cieľa s mankom trinástich sekúnd a Valverdeho skupinu doviedol na pásku Pierre Latour so stratou osemnástich sekúnd.
 
V celkovom poradí sa zmenili viaceré odstupy, no napokon sa dnešnou snahou nikto pred nikoho nedostal. K posunom došlo iba kvôli vypadnutiu Bernala z druhej pozície. Na ňu sa teda dostal Nairo Quintana a tretia pódiová priečka pripadla Pierrovi Latourovi, ktorý mal celkovú stratu rovnakú ako Simon Yates, ale lepší súčet umiestnení. Silný protagonista dnešnej etapy Marc Soler sa posunul na piatu pozíciu.
 
Bodovaciu súťaž (tu sa udeľuje iba za prémie) vyhral Enric Más z Quick-Stepu, vrchársku Valverde, klasifikáciu U25 si podmanil Latour a spomedzi tímov bol jasne najlepší Movistar. Ten zvládol nie len dnešnú etapu, ale aj celé preteky vynikajúco a potvrdilo sa, že túto vrchársku enklávu bude na každučkých pretekoch veľmi náročné zdolať. Mitchelton môže byť rád za etapový triumf.
 
Alejandro Valverde dosiahol už ôsme víťazstvo v tejto sezóne a dostal sa aj na prvú pozíciu v rebríčku UCI World Tour. Zopakoval skvelú vlaňajšiu sezónu, v ktorej vyhral prvé tri etapáky. Tento rok to bola Valencia, Abu Dhabí a Katalánsko. Teraz ho už čaká klasikársky apríl. Obhajovať bude triumfy na Valónskom šípe a Liége-Bastogne-Liége.
 
Okolo Katalánska bude sumarizovať kolega Tomáš Šandor už zajtra...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Simona Yatesa (víťaz etapy)
"Bola to veľmi rýchla a náročná etapa. Únik sa vytvoril veľmi neskoro. Ja som sa pokúsil zaútočiť už skôr, aby som to mal pod kontrolou a bol som vpredu. Vyplatilo sa to, aktivita mi dnes priniesla víťazstvo. Prišli sme sem s veľkými ambíciami, chceli sme zaútočiť na pódium. To sa nepodarilo, brat spadol. Ale podarilo sa nám aspoň vyhrať etapu. Myslím si, že môžeme byť hrdí na to čo sme tu predviedli."
 
 
Výsledky
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 3:28:04 50
2. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:13 20
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:18 8
4. PANTANO Jarlinson Trek - Segafredo link ikonka 00:18  
5. McCARTHY Jay BORA - hansgrohe link ikonka 00:18  
6. MOHORIČ Matej Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:18  
7. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:18  
8. BARGUIL Warren link ikonka Fortuneo - Samsic 00:18  
9. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:18  
10. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:18  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 28:25:07 400
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:29 320
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:47 260
4. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:47 220
5. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:10 180
6. BENNETT George Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:23 140
7. MARTINEZ Daniel Felipe EF Education First - Drapac link ikonka 01:29 120
8. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 01:31 100
9. HANSEN Jesper Astana Pro Team link ikonka 01:31 80
10. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ 01:34 68
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných kilometrov etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 127,8 km - Port de l'Ullastrell: dĺžka 7 km; sklon 3,5 %
3 20 109,7 km - Port de Corbera: dĺžka 6,9 km; sklon 3 %
3 20 50,4 km - 4,2 km - Alt de Montjuic: dĺžka 2 km; sklon 5,7 % (8x)
 
 
Krátke preview etapy:
Na konci pretekov sa musí dostať pelotón do Barcelony a na stúpanie Alt de Montjuic. Cez osvedčené okruhy sa prebehne osemkrát a posledný prejazd cez tento známy kopec je 4200 metrov pred páskou. Finálny profil je útočný, čo sa využíva na získanie etapového triumfu a vždy prinesie dramatickú jazdu, ale ostatné edície ukázali, že nie je dostatočne drsný, aby rozdelil najsilnejších jazdcov na podujatí.