3. 6.6. rovinata etapa ciel rovina Pont-de-Vaux > Louhans 35 km Sky
Etapy tohto ročníka pretekov:
P1234567
 
etapa 2
profil etapy, 207 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Organizátori Critérium du Dauphiné chceli jubilejný sedemdesiaty ročník oživiť niečím netradičným a rozhodli sa do pretekov zaradiť časovku družstiev. Streda tak bola veľmi dôležitá v boji o celkové víťazstvo, no mnoho tímov dnešný deň považovalo tiež za záverečnú generálku, keďže tímový súboj s chronometrom uvidíme aj na tohtoročnej Tour de France. Najväčším kandidátom na zisk víťazstva bol tím Sky, ale medzi favoritmi sa nachádzali aj zoskupenia BMC či Quick-Stepu.  
 
Ako prvý sa na štartovú rampu postavil nemecký celok Sunweb a to presne pätnásť minút pred treťou hodinou. Ich najvyššie postaveným jazdcom pred dnešným dňom bol Mike Teunissen na 84. mieste. Jeho strata na priebežne vedúceho pretekára bola takmer šesť minút. Sunweb šokoval cyklistický svet na vlaňajšom šampionáte, kedy prekvapivo vyhral. Na francúzskom etapáku však Nemci nemali k dispozícii ani jediného jazdca z Bergenu a preto sa od nich veľké zázraky nečakali. V cieľa však stanovili priebežne vedúci čas, ktorý bol 39:53. 
 
Dobrou správou pre všetkých cyklistov bolo, že dnes sa v okolí miest Pont-de-Vaux a Louhans neočakávalo zlé počasie. Celá streda mala byť v tomto francúzskom regióne slnečná, pretekári sa tak mohli tešiť z príjemnej teploty, ktorá bola 27 stupňov. Zároveň ani silný vietor ich neotravoval, keďže vo Francúzsku bolo dnes takmer bezvetrie. Panovali tak úplne ideálne podmienky pre cyklistiku. 
 
Za Sunwebom štartovali ďalšie papierovo menej favorizované tímy. Bahrajn - Merida, Lotto NL - Jumbo alebo Dimension Data si na trati dlhej 35 kilometrov počínali lepšie ako Nemci. Holanďania mali v zostave tempára a elitného časovkára Larsa Booma, nikoho preto neprekvapilo, keď sa dostali na prvé miesto potom ako prešli cieľovou čiarou. Ich čas bol 38:06. Pekný výsledok dosiahol tiež Vital Concept Cycling Club, ktorý dnešnú časovku zvládol o celú minútu rýchlejšie ako Sunweb.    
 
Potom nie príliš technickú trasu absolvovali prví kandidáti na dnešné víťazstvo. Štartovú rampu opustila Kaťuša - Alpecin, ktorá si na všetkých medzičasoch viedla výborne. Na priebežne vedúcu priečku to jej jazdci ale nedotiahli, keďže na Lotto NL - Jumbo im chýbalo sedemnásť sekúnd. Výborne išli aj chlapci z AG2R La Mondiale, ktorým sa podarilo zosadiť Holanďanov z priebežne vedúcich pozícií. Do mesta Louhans dorazili o tri sekundy skôr.  
 
Jedným z najdominantnejších tímov v tejto disciplíne je v posledných rokoch Quick-Step Floors. Tí môžu postaviť na štart aj svoje béčko a stále budú patriť medzi najväčších favoritov. Belgický celok ani dnes nenechal nikoho na pochybách a od prvého medzičasu doslova ruinovali ambície ostatných tímov. Aspoň to tak vyzeralo, pokým prvým medzičasom neprešli jazdci BMC, ktorí boli o sekundy rýchlejší. Predpoklady napĺňalo aj Sky, ktoré Američanom na prvých 14 kilometroch nadelilo až štvrť minútu. 
 
Do súboja troch gigantických tímov sa zaradil aj štvrtý trpaslík. Mitchelton-Scott sa síce radil medzi širšiu skupinu adeptov na víťazstvo, ale to čo dnes predviedli ich jazdci asi ani sami nečakali. Žlté tričko Daryla Impeya asi dokázalo zmotivovať nielen jeho, ale aj jeho kolegov. Nakoniec sa im ho však udržať nepodarilo, lebo Briti boli dnes ako z inej planéty. Sky už po 24 kilometroch viedlo o 22 sekúnd
 
Briti pokračovali v raketovom tempe aj naďalej a do cieľa nakoniec prišli s náskokom 37 sekúnd na druhé BMC. Tím okolo Damiana Carusa určite nebude spokojný, ale tešiť ich môže aspoň fakt, že porazili Quick-Step, ktorý mal dnes víťazné ambície. Belgičanom časovka družstiev nevyšla podľa predstáv, dokonca sa nezmestili ani na pomyselný stupeň víťazov, keďže pred nimi skončili Lotto Soudal a aj Mitchelton-Scott
 
Zoskpenie Sky dnes ukázalo neskutočnú silu. Zo štartujúcej sedmičky za 35 kilometrov stratili len jedného jediného člena a aj tak dokázali vyhrať. Veľkú radosť z ich dnešného výkonu musí mať Michal Kwiatkowski, ktorý včera stratil žlté tričko, ale dnes sa do neho opäť vrátil a jeho najväčší vyzývatelia majú už markantné straty. Veď piaty Brent Bookwalter na žlté tričko stráca takmer minútu. Vyskočili však aj ďalší traja cyklisti z tohto tímu. Na priebežné druhé miesto sa dostal Gianni Moscon a na tretie Jonathan Castroviejo
 
Tímová časovka skomplikovala cestu za celkovým víťazstvom aj Julianovi Alaphilippovi z Quick-Stepu alebo Vincenzovi Nibalimu z celku Bahrajn - Merida. Talian po dnešnom dni stráca na Kwiatkowského viac ako dve minúty. Veľkú stratu má aj Romain Bardet z AG2R La Mondiale, ktorý si však po dnešnom dni o niečo polepšil. 
  
 
Výsledky:
1. TEAM SKY 36'33"
2. BMC RACING TEAM +00'37"
3. LOTTO SOUDAL +00'52"
4. MITCHELTON - SCOTT +00'56"
5. QUICK-STEP FLOORS +01'01"
6. TREK - SEGAFREDO +01'26"
7. AG2R LA MONDIALE +01'29"
8. MOVISTAR TEAM +01'31"
9. TEAM LOTTO NL - JUMBO +01'32"
10. GROUPAMA - FDJ +01'33"
11. TEAM DIMENSION DATA +01'41"
12. EF EDUCATION FIRST - DRAPAC +01'44"
13. BORA - HANSGROHE +01'45"
14. ASTANA PRO TEAM +01'48"
15. KAŤUŠA ALPECIN +01'49"
16. BAHRAIN - MERIDA +02'04"
17. VITAL CONCEPT CYCLING +02'20"
18. FORTUNEO - SAMSIC +02'25"
19. COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS +02'27"
20. UAE TEAM EMIRATES +02'28"
21. WANTY - GROUPE GOBERT +03'10"
22. TEAM SUNWEB +03'19"
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. KWIATKOWSKI Michal link ikonka Team Sky link ikonka 9:28:21 10
2. MOSCON Gianni
Team Sky link ikonka 00:03  
3. CASTROVIEJO Jonathan
Team Sky link ikonka 00:09  
4. THOMAS Geraint
Team Sky link ikonka 00:21  
5. BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team link ikonka 00:48  
6. CARUSO Damiano
BMC Racing Team link ikonka 00:52  
7. ROSSKOPF Joey
BMC Racing Team link ikonka 00:53  
8. IMPEY Daryl
Mitchelton - Scott link ikonka 00:54  
9. KEUKELEIRE Jens
Lotto Soudal link ikonka 01:01  
10. JUNGELS Ben
Quick-Step Floors link ikonka 01:08  
 
 
 
Krátke preview etapy:
V uplynulých dvoch ročníkoch absentovala na pretekoch tímová časovka, teraz sa využije jej 35-kilometrovú verzia, ktorá bude vhodná len pre tie najsilnejšie formácie. Medzi mestami Pont-de-Vaux a Louhans nenájdeme komplikované technické úseky, ani žiadne stúpania, bude to len bitka vytrvalostných a rýchlostných dispozícii jednotlivých tímov. Úspech v tejto etape bude predpokladom na dobrý výsledok v klasifikácii, ale nie jeho definitívnou zárukou.