P 12.9. rovinata etapa ciel rovina Poprad > Poprad 1,6 km Jungels
Etapy tohto 62. ročníka Okolo Slovenska:
P1234
 
0 prolog
mapa prológu (© okoloslovenska.com)
 
 
Preteky otvoril intenzívny prológ, ktorý mal dobre naladiť cyklistov pred zajtrajšou najťažšou etapou. O prvom víťazovi a držiteľovi najcennejšieho dresu mali rozhodovať maličkosti a hlavná pozornosť smerovala na borcov z Quick-Stepu, ktorí mali v pláne ovládať podujatie od samého začiatku. 
 
 
quick step prezentacia melf
Quick-Step na prezentácii (© Ján Melicher)
 
 
Na začiatku pretekov sa presadzovali jazdci z najsilnejších tímov. Najrýchlejší čas dosiahol Gradek (CCC Sprandi), ktorý zastavil časomieru na úrovni 2:04. Tesne za ním sa pohybovali Schinnagel (Bora), Keisse (Quick-Step) a Soupe (Cofidis). Zo slovenských jazdcov zatiaľ podal najlepší výkon Bellan, ktorý prekonal trasu za 2:08. Štoček a Čanecký na neho stratili tri sekundy, najlepší slovenský čas neprekonali ani Karas a Michalička.
 
O zmenu na čele poradia sa postaral Laporte (Cofidis), ktorému sa pdoarilo vybojovať výsledok 2:02. Francúzsky šprintér porazil o dve sekundy aj Jakobsena z Quick-Step Floors. A na Laporteho výkon nestačil ani Alaphilippe (Quick-Step), jeden z hlavných favoritov na celkový triumf stratil v cieli jednu sekundu. Ďalší pretekári sa nedostávali na vedúce priečky, najbližšie boli k tomu Štybar a Pelucchi, ktorí stratil štyri sekundy na lídra.
 
Úspešnú zmenu na čele poradia predviedol až Yves Lampaert (Quick-Step), ktorý pokoril Laporteho len o tri desatiny sekundy. Ani on však nevyhral prológ, ale jeho kolega Bob Jungels, ktorý ho prekonal podľa časomiery o jednu stotinu sekundy. Obhajca prvenstva Jan Tratnik (CCC Sprandi) dosiahol manko dve sekundy. Zo slovenských jazdcov podal najlepší výkon Erik Baška s výsledkom 2:05.
 
 
okoloslovenska 18 casovka jungels
Bob Jungels na rampe (© Ján Melicher)
 
 
Krátky prológ splnil predpoklady a medzi najsilnejšími pretekármi sa vytvorili len malé rozdiely. Svoju kvalitu potvrdil Quick-Step Floors, ktorý dostal do Top 10 až piatich zástupcov. Etapu vyhral Bob Jungels, ale perfektný výkon podal aj Yves Lampaert, a Julian Alaphilippe nenechal nikoho na pochybách, že je pripravený bojovať o celkovú výhru. A keďže na piatej pozícii finišoval šprintér Fabio Jakobsen, aj holandský jazdec musí mať formu.
 
Pred šprintérskymi etapami je dobré, že na vysokých priečkach dnes finišoval Christophe Laporte. Zo slovenských jazdcov dosiahol najlepší výkon Erik Baška, aj on sa môže teda tešiť na záver podujatia. Tri sekundy stratili na neho dvaja zástupcovia z Dukly BB Juraj Bellan a Patrik Tybor, prológ vyšiel aj Adriánovi Babičovi.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár prológu z dielne organizátora
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z on-board kamery Martina Haringa
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo vyjadrenie Erika Bašku po prológu
 
 
zlty s
Výsledky
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 02:02 14
2. LAMPAERT Yves Quick-Step Floors link ikonka 00:00 5
3. LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits 00:00 3
4. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 00:01  
5. JAKOBSEN Fabio Quick-Step Floors link ikonka 00:02  
6. TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 00:02  
7. GRADEK Kamil CCC Sprandi Polkowice 00:02  
8. TERPSTRA Niki Quick-Step Floors link ikonka 00:02  
9. RAJOVIČ Dušan Adria Mobil 00:03  
10. SCHINNAGEL Johannes BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
14. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe link ikonka 00:03  
27. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 00:06  
31. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 00:06  
44. BABIČ Adrián Slovensko 00:08  
54. ŠTOČEK Matúš Slovensko 00:09  
56. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 00:09  
61. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 00:09  
66. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 00:10  
95. MALÍK Robert Slovensko 00:12  
96. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 00:12  
98. MICHALIČKA Juraj Slovensko 00:12  
101. KARAS Juraj Slovensko 00:13  
104. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 00:13  
109. NÔTA Štefan Slovensko 00:14  
113. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 00:14  
120. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 00:15  
125. LAJCHA Juraj Slovensko 00:16  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Víťazom by sa mal stať nielen výkonnostne najsilnejší, ale aj najodvážnejší a technicky najvyspelejší pretekár. Rozhodovať budú absolútne detaily - odraz na štartovej rampe, každá zmena prevodu, brzdy, jazdná stopa v zákrute. Absolútne si netrúfame tipnúť, kto si s tým poradí najlepšie. Z Quick-Stepu to môže byť ktokoľvek. Zároveň je to ale paradoxne deň, keď sa bude dať hviezdami nabitý celok poraziť. Veľkú šancu budú cítiť mnohí. Stačí len zariskovať v pár zákrutách. Silný bude znova aj obhajca a technicky vyspelý Jan Tratnik. Rovnako treba pamätať na belgických reprezentantov i ďalšie tímy. Dovolíme si vysloviť náš tajný tip na čierneho koňa prológu, a to Philippa Walslebena z nemeckého výberu. Je to starý mazák cyklokrosár, ktorý si trať určite detailne nagumuje. Alchýmiou bude, či ísť na špeciáli alebo klasickom bicykli. Na "koze" ste pomalší v zákrutách, ale rýchlejší na dlhej protiľahlej rovinke. Tipujeme, že pomer použitých bicyklov bude 60 na 40 pre špeciály.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Na týždňových etapákoch bývajú prológy krátke a majú skôr podobu exhibície. Nemajú ambície nahrádzať časovku. Keďže vlani bola trasa levočského prológu dosť náročná i členitá, vytvorili sa väčšie rozdiely ako by bolo zdravé a Jan Tratnik aj vďaka tomu vyhral celý ročník. Organizátori sa tak rozhodli úvodné meranie síl ešte skrátiť a na 1600-metrovej trati s tromi náročnejšími zákrutami môže dôjsť aj k prekvapeniam, pretože časovkárske kvality nahradia skôr tie šprintérske a technické, hoci stále tam bude takmer kilometrová pasáž, ktorú pôjdu borci naplno. Aj preto niektorí možno použijú časovkárske špeciály. Iní budú voliť klasiku.
 
Štart je na Námestí sv. Egídia. Po štyristo metroch a pravouhlej ľavotočivej zákrute sa pretekári dostanú na Murgašovu ulicu a následne na dlhú Francisciho ulicu. Prejdú okolo obchodného centra a zaľahnú do aerodynamickej polohy na dlhej rovinke. Potom sa ostrou zákrutou dostanú na Levočskú ulicu. Po 150 metroch zabočia znova doľava a sú späť na Námestí sv. Egídia. To je klasicky pokryté dlažobnými kockami. Na nich odjazdia pretekári spolu päťsto metrov. Všetky zákruty sú ale vyasfaltované.
 
 

 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2018