1. 13.9. rovinata etapa ciel rovina Poprad > Štrbské Pleso 164 km Alaphilippe
Etapy tohto 62. ročníka Okolo Slovenska:
P1234
 
etapa 1 profil
profil etapy, 3024 nastúpaných metrov (© okoloslovenska.com)
 
 
Po veľmi krátkom prológu čakala na pelotón najťažšia previerka tohtoročnej edície, ktorá finišovala na Štrbskom Plese. Očakávalo sa, že dnešná etapa bude mať najväčší dopad na vývoj v celkovom poradí. Po včerajšom dominantnom výkone smerovala najväčšia pozornosť na tím Quick-Step Floors, ktorý vlastnil najcennejší dres.
 
Netrvalo dlho a cyklisti sa dostali na prvú horskú prémiu a my sme boli zvedaví, či sa tu vytvorí klasický únik, ale bude prebiehať selekcia len smerom dozadu. Rôzne skupinky sa pokúšali odpojiť od pelotónu a na vysoké tempo doplácali niektorí jazdci. Za balíkom zostal aj Juraj Lajcha. Na stúpaní Horný Smokovec sa dostali dopredu Giulio Ciccone (Bardiani), Martin Haring (Dukla BB), Daniel Dina (Pannon Cycling Team), Torjus Sleen (Uno-X) a Emanuel Piaskowy (Hurom), ktorí si postupne vybudovali náskok minútu a pol. Horskú prémiu vyhral Ciccone, Haring zobral sedem bodov.
 
 
18 unik haring
Daniel Dina, Torjus Sleen a Martin Haring v úniku (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Dukla Banská Bystrica odštartovala dnešnú etapu úspešne, pretože sa jej podarilo dostať do brejku Martina Haringa, ktorý má momentálne dobrú formu v kopcoch. A slovenský jazdec sa presadil aj na rýchlostnej prémii v Spišskej Belej. Hlavnou postavou na čele pretekov bol Giulio Ciccone. Talentovaný 23-ročný vrchár pred dvomi rokmi vyhral etapu na Gire a v tejto sezóne obsadil pekné deviate miesto v GC na Tour of The Alps a na talianskej GT skončil druhý vo vrchárskej súťaži. Hovorí sa, že od nasledujúceho ročníka bude jazdiť za Trek - Segafredo.
 
V pelotóne jazdil ostražito Gazprom, ruský celok sa obával Cicconeho kvalít a vedúcej skupine nechcel dopriať veľký náskok, ale únik vzdoroval. Na druhej horskej prémii sa ustálil náskok vedúcej skupiny na dvoch minútach, aj tu získal maximum bodov Giulio Ciccone. Taliansky jazdec mieril na čelo vrchárskej súťaže. Pred stúpaním Osturňanské sedlo sa vytiahol na čelo balíka aj Quick-Step Floors a náskok vedúcej skupiny sa znížil.
 
os 18 unik ciccone
Giulio Ciccone (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
  
 
Giulio Ciccone bol neomylný aj na štvrtej horskej prémii a vrchársky dres mu dnes už nikto nezoberie. Spolu s ním bojovali na vrcholoch hodnotených kopcov aj Martin Haring a Torjus Slenn, slovenský jazdec predvádzal peknú bodovú žatvu. Na štyroch vrchárskych prémiách ukoristil 21 bodov a potvrdil, že bude patriť medzi najsilnejších slovenských jazdcov na tomto podujatí. Tempo vedúcej skupiny nedokázal udržať Daniel Dina.
 
Motivovaný Martin Haring bol úspešný aj na druhej rýchlostnej prémii a v bodovacej súťaži pribudlo na jeho konto už šestnásť bodov. Pre víťaza etapy bolo určených v cieli len dvanásť bodov, preto mal šancu, že sa stane lídrom tejto súťaže. V Tatranskej Lomnici mu narobil problémy Emanuel Piaskowy, ktorý šetril energiu na horských prémiách, aby sa presadil v bodovačke, ale Haring sa nenechal zaskočiť a predviedol tu výborný šprint.     
 
 
os 18 premia haring
Martin Haring sa vrhá na rýchlostnú prémiu (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Priemerná rýchlosť etapy dosahovala 37 km/h, preto sa nepohybovali za balíkom žiadni pretekári a nečakali sme, že by niekto zo štartového poľa nestihol časový limit na tomto náročnom profile. Na poslednej rýchlostnej prémii sa znovu presadil Martin Haring a to znamenalo jediné, že v bodovacej súťaži sa pred neho už nikto nedostane a stal sa prvým lídrom v tejto klasifikácii. Výborný výkon slovenského pretekára v úniku.
 
Pred prvým výjazdom na Štrbské Pleso zaútočil vo vedúcej skupine Ciccone, ostatní utečenci sa už vracali do pelotónu. Toto stúpanie sa stalo osudným aj pre talianskeho pretekára, na prémii už bodovali farby Quick-Step Floors, ktoré ťahali balík a aj ho okresali. Zostalo v ňom okolo päťdesiat jazdcov. V hlavnej skupine sa pohybovali všetci najväčší favoriti, zo slovenských borcov sa tam nachádzali Juraj Sagan a Matúš Štoček.
 
 
os 18 celo peloton
Tímy demonštrujúce najväčší záujem o etapu (© Ján Melicher)
 
 
Quick-Step Floors, Gazprom a Cofidis kontrolovali finálne úseky pred cieľovým kopcom, aby ešte pred ním nezaútočili nebezpeční jazdci. Za skupinou favoritov sa nachádzala približne 30-členná partia, v ktorej jazdili Tybor, Cully a Bellan. Pred cieľovým stúpaním mali stratu deväťdesiat sekúnd.
 
Na kopci sa snažil zaútočiť Serge Pauwels, ale jeho pokus bol neúspešný. Potom to skúšali ďalší cyklisti, ale proti všetkým útočným snahám sa postavil Quick-Step Floors. Belgická zostava dokázala eliminovať všetky pokusy a sústredila sa len na samotný záver etapy. A urobila dobre, pretože Julian Alaphilippe vyhral záverečný špurt. Druhý skončil Ben Hermans, na pódium sa dostal aj Attila Valter. V tejto partii ešte finišoval aj Jan Tratnik.
 
 
os 18 alaphilippe paska
Alaphilippovo víťazné gesto (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
Na konci etapy sa pelotón nadelil a o výhru bojovali len štyria jazdci. Julian Alaphilippe má formu ako hrom, preto nemal problém poradiť si so svojimi súpermi na páske. Francúzsky cyklista podal výborný výkon už v prológu, a preto po dvoch dňoch vlastní najcennejší dres. Teraz bude na jeho kolegoch, aby mu vo zvyšných etapách pomohli udržať túto pozíciu a nepúšťali do útokov nebezpečných súperov. Keďže sa im to darilo na Štrbskom Plese, budú si veriť, že líderskú pozíciu už nestratia.

Janovi Tratnikovi chutí pretekanie na Slovensku a svoju povesť výborného vrchára ukázal Ben Hermans. Do najlepšej spoločnosti sa prepracoval aj 20-ročný maďarský mladík Attila Valter a budeme zvedaví, ako dlho si svoje miesto udrží. V úniku sa cítil dobre Giulio Ciccone, ktorý si vybojoval na čele pretekov vrchársky dres, a jeho vlastníctvo by mal potvrdiť aj v zajtrajšej etape.

Najťažšia etapa na pretekoch vyšla Martinovi Haringovi, ktorému sa darilo na rýchlostných prémiách a stal sa prvým lídrom v bodovacej súťaži. A okrem toho mu patrí vo vrchárskej klasifikácii druhá priečka, preto bol vyhlásený za najbojovnejšieho jazdca etapy. Zo slovenských cyklistov podali najlepší výkon Juraj Sagan a Matúš Štoček a mladší z tejto dvojice nielenže potvrdil svoj talent, ale bude si môcť užiť aj dres pre najlepšieho slovenského cyklistu na pretekoch, lebo mal lepší prológ ako Juraj Sagan. S väčšou stratou potom prišli do cieľa Patrik Tybor, Juraj Bellan a Ján Andrej Cully.
 
Budeme zvedaví či dokáže niekto potrápiť Quick-Step. Očakávame, že zajtra už im nikto na čele hllavnej skupiny nepomôže. Tiež uvidíme ako bude vyzerať súboj Sagana so Štočkom o dres najlepšieho Slováka. Matúš sa týmto výsledkom definitívne kvalifikoval na svetový šampionát, kde Slovensko opäť uspelo so žiadosťou o divokú kartu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy z dielne organizátora
 
 
audio ikonkaAudio vyjadrenie Matúša Štočka po etape
zdroj: Cycling-Info.sk
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo reakcia Martina Haringa po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo z GoPro kamier na bicykloch
 
 
Výsledky
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:14:40 14
2. HERMANS Ben Belgicko 00:00 5
3. VALTER Attila Pannon Cycling Team 00:00 3
4. TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 00:00  
5. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:02  
6. ARSLANOV Ildar Gazprom - RusVelo 00:04  
7. BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe link ikonka 00:04  
8. VAN DER LIJKE Nick Roompot - Nederlandse Loterij 00:05  
9. ROGINA Radoslav Adria Mobil 00:05  
10. FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team 00:05  
35. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 02:19  
36. ŠTOČEK Matúš Slovensko 02:19  
59. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 07:10  
60. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 07:37  
61. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 07:43  
90. KARAS Juraj Slovensko 11:31  
91. MICHALIČKA Juraj Slovensko 11:31  
99. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe link ikonka 13:10  
100. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 13:10  
101. BABIČ Adrián Slovensko 13:10  
109. MALÍK Robert Slovensko 15:17  
110. NÔTA Štefan Slovensko 15:17  
112. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 15:17  
113. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 15:17  
117. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 15:17  
119. LAJCHA Juraj Slovensko 15:17  
131. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 15:17  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
zlty s
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Quick-Step Floors link ikonka 4:16:33 3
2. TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice 00:11  
3. VALTER Attila Pannon Cycling Team 00:15  
4. HERMANS Ben Belgicko 00:15  
5. ČERNý Josef Elkov - Author Cycling Team 00:19  
6. FOSS Tobias Uno-X Norwegian Development Team 00:20  
7. BENEDETTI Cesare BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
8. CRAS Steff Belgicko 00:20  
9. WEENING Pieter Roompot - Nederlandse Loterij 00:20  
10. ARSLANOV Ildar Gazprom - RusVelo 00:24  
37. ŠTOČEK Matúš Slovensko 02:37  
38. SAGAN Juraj BORA - hansgrohe link ikonka 02:37  
58. TYBOR Patrik Dukla Banská Bystrica 07:25  
60. BELLAN Juraj Dukla Banská Bystrica 07:52  
66. CULLY Ján Andrej Dukla Banská Bystrica 08:04  
90. MICHALIČKA Juraj Slovensko 11:52  
91. KARAS Juraj Slovensko 11:53  
95. BAŠKA Erik BORA - hansgrohe link ikonka 13:22  
101. BABIČ Adrián Slovensko 13:27  
104. MAHĎAR Martin Dukla Banská Bystrica 13:34  
111. HARING Martin Dukla Banská Bystrica 15:30  
114. ČANECKý Marek Dukla Banská Bystrica 15:35  
116. OROS Samuel Dukla Banská Bystrica 15:36  
123. MALÍK Robert Slovensko 15:38  
124. NÔTA Štefan Slovensko 15:40  
126. SZABÓ Miklós Pannon Cycling Team 15:40  
130. LAJCHA Juraj Slovensko 15:42  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
fotogaleria ikonkaFotogaléria z 1. etapy pretekov (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 
 
fotogaleria ikonkaRozšírená fotogaléria z 1. etapy pretekov (© Igor Stančík, Cycling-Info.sk)
 

  
 
1 etapa
mapa etapy (© okoloslovenska.com)
 
 
Prémie a kopce na trase etapy:
1 20 154,4 km - Horný Smokovec: dĺžka 5,5 km; sklon 4,5 % (10-7-5-3-2-1)
sprint 20 modry 132,5 km - SPIŠSKÁ BELÁ (8-5-3-2-1)
1 20 120,3 km - Magurské sedlo: dĺžka 3,9 km; sklon 6,3 % (10-7-5-3-2-1)
2 20 107,3 km - Hanušovské sedlo: dĺžka 2,9 km; sklon 7,3 % (6-4-2-1)
1 20 90,6 km - Osturnianske sedlo: dĺžka 8 km; sklon 5,1 % (10-7-5-3-2-1)
sprint 20 modry 68,2 - TATRANSKÁ LOMNICA (8-5-3-2-1)
1 20 53,6 km - Vyšné Hágy: dĺžka 4,2 km; sklon 3 % (10-7-5-3-2-1)
sprint 20 modry 39,6 km - ŠTRBA (8-5-3-2-1)
1 20 28,0 km - Štrbské Pleso: dĺžka 7,3 km; sklon 4,9 % (10-7-5-3-2-1)
1 20 2,5 km - Štrbské Pleso: dĺžka 7,3 km; sklon 4,9 % (10-7-5-3-2-1)
ciel Cieľ - Štrbské Pleso (12-10-8-7-6-5-4-3-2-1)
 
 
Krátke preview etapy:
Prológ ukázal, že medzi veľkými hviezdami Quick-Stepu a pretekármi kontinentálnej sféry je veľký rozdiel a bude zaujíamvé sledovať, ako to dopadne dnes. Ak sa dlhšie v úvode nevytvorí menší únik so slabšími pretekármi, bude to zrejme peklo s DNF a limitom pre viacerých ľudí, ale ak bude priebeh pokojný, môžu dôjsť v limite všetci. Vpredu sa bude zrejme urputne bojovať až v cieľovom stúpaní. Tam očakávame réžiu Quick-Stepu a zrejme to, že ostatné tímy zvolia skôr defenzívnu taktiku, pretože by to mohli veľmi oľutovať. Nechajme sa však prekvapiť, či niekto dokáže poraziť dvojicu Jungels - Alaphilippe a ako to vlastne bude medzi nimi, pretože ako ste videli v našom rozhovore, Luxemburčan chce držať žltý dres. Zrejme práve triumfom v prológu akoby na neho dostal právo.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Štvrtková prvá etapa je jednou z najťažších v posledných rokoch pretekov. Už hneď po štarte v Poprade sa pelotón vydá do Vysokých Tatier a na desiatom kilometri sa pretekári dostanú do Horného Smokovca na známu cestu 537, ktorá nesie aj názov Cesta slobody. Odtiaľ pôjdu smerom na Tatranskú Lomnicu a Spišskú Belú, kde sa na šprintérskej prémii rozdajú prvé body aj bonifikačné sekundy. Tak sa konvoj vydá na sever do Spišskej Magury, kde prídu v rýchlom slede tri stúpania - Magurské sedlo, Hanušovské sedlo a Osturňanské sedlo. Cez šprint v Tatranskej Lomnici sa po Ceste slobody všetko vráti späť do hlavnej časti Vysokých Tatier. Vo Vyšných Hágoch sa odbočí dole smerom do Mengusoviec, aby mohla byť v Štrbe tretia šprintérska prémia a potom už začne hlavný chod, a to stúpanie na Štrbské Pleso. To má 7,3 km so sklonom 4,9 % a pôjde sa dvakrát. Záverečný výjazd bude náročnejší, pretože v skutočnosti má až 9,8 kilometra. Cieľ je situovaný až hore na ceste K vodopádom až o kilometer a pol vyššie ako v prípade Tour de Pologne 2014, rovnako ako na Okolo Slovenska v roku 2016. Neoficiálny údaj hovorí o 3024 nastúpaných metroch na 164 kilometroch.
 
 
etapa 1 itinerar
 
 
1 etapa ciel
mapa záverečných stovák metrov etapy (© okoloslovenska.com)
 
 

 
 
kratka sprava ikonkaNaše spravodajstvo z Okolo Slovenska 2018