7. 18.8. zvlnena etapa ciel rovina St-Pieters-Leeuw > Geraard. 178 km Naesen
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 7
profil etapy, 1704 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)
 
 
Nedeľu vyvrcholil jubilejný pätnásty ročník BinckBank Tour a to kráľovskou etapou. Typický klasikársky profil, úseky na kockách a krátke, prudké, bergy mali definitívne rozhodnúť o celkovom víťazovi. Dnešný deň mali byť vidieť hlavne špecialisti na jednorazovky, menovite Greg Van Avermaet, Oliver Naesen alebo Sep Vanmarcke. O etapové prvenstvo mohli zabojovať tiež Zdeněk Štybar, Phlippe Gilbert, Mike Teunissen, Bob Jungels a niekoľko ďalších cyklistov.
 
Úvodné kilometre neboli nijako náročné a už od začiatku sa išlo pomerne rýchle tempo. Celodenný únik sa preto dlho nepodarilo vytvoriť, aj keď niekoľko nástupov vyzeralo sľubne. Pelotón zostal pokope ako na prvom úseku po mačacích hlavách, tak aj na prvom stúpaní Elkenmolen (0,7 km – 5,3 %). Až po ňom sa podarilo vzdialiť najskôr osmičke pretekárov a po nich v kopci Valkenberg (1,1 km – 4,3 %) ušlo ďalších sedem mužov. Obe skupiny sa spojili na méte 85 kilometrov pred cieľom.
 
Celodenný únik tak tvorili Oscar Riesebeek z Roompot - Charles, Dmitrij Gruzdev a Zhandos Bižigitov z Astany, Gijs Van Hoecke z Tímu CCC, Martijn Tusveld a Casper Pedersen zo Sunwebu, Mads Pedersen z Treku - Segafredo, Ludovic Robeet z Wallonie Bruxelles, Mitchell Docker z EF Education First, Carlos Verona z Movistaru, Valentin Madouas z Groupama - FDJ, Bob Jungels z Deceuninck – Quick-Step, Jack Bauer z Mitcheltonu - Scott, Marco Marcato z UAE Team Emirates a Aimé De Gendt z Wanty - Gobert.
 
Hlavné pole si uvedomovalo, že situácia vyzerá nebezpečne a vedúcu skupinu neustále držalo na dostrel. Starali sa o to najmä Ag2r La Mondiale a Lotto Soudal. Maximálny náskok, ktorý mali utečenci na méte 85 kilometrov pred cieľom, bol len päťdesiat sekúnd. O dvadsať kilometrov neskôr, keď už poctivo pracovali domestici Naesena a Wellensa, bola medzera medzi oboma skupinami iba pol minútová. Po nich sa slova ujali aj jazdci Deceuninck - Quick-Stepu, ale len na pár sekúnd.
 
Práve v tom čase v balíku spadol Molano (UAE), ktorý nepríjemne narazil na chodník a skoro zranil aj zopár divákov. Našťastie diváci stihli odskočiť. Na vine bol samotný jazdec, ktorý okupoval posledné priečky v pelotóne a v pravotočivej zákrute prešiel nejakú nerovnosť na ceste a porúčal sa k zemi. Jeho stav nevyzeral byť vážny, aj keď podľa grimasy sa dalo odčítať, že ho tento incident poriadne bolel. Nakoniec z podujatia odstúpil.
 
Preteky boleli aj únik, v ktorom sa poctivo pracovalo, ale ich náskok sa neustále zmenšoval. Lenže pred Kapelmuurom (1,1 km - 7,4 %) prišlo k spomaleniu v pelotóne, a utečenci opäť dostali priestor na dýchanie. Pri druhom výstupe na Kapelmuur ukázal silu Pedersen (Trek), ktorý čelnú skupinu totálne potrhal. Únik tak tvorilo iba šesť mužov, okrem Dána ešte Marcato (UAE), De Gendt (Wanty), Madouas (FDJ), Bauer (Mitchleton) a Pedersen (Sunweb).
 
Ešte v predposlednom kole sa do úplného čela dostal Pöstlberger (Bora), pričom za už sedmičkou pretekárov sa vytvorila ďalšia skupina prenasledovateľov. Boli v nej Denz a Vandenbergh (obaja Ag2r), Golaš (Ineos) a Wišniowski (CCC), ale oni už svoj atak do úspešného konca nedokázali priviesť. Pozornosť súperov potom skúšal aj Gilbert (Quick-Step), lenže vo svojej skupine nenašiel komplicov, ktorí by mali rovnaké ambície ako on, takže sa vrátili naspäť. 
 
Sedmička vpredu bojovala proti veterným mlynom a už v nájazde do posledného kola bolo jasné, že v bitke o etapu nezohrajú kľúčovú úlohu. Hneď nasledoval Kapelmuur, na vrchole ktorého bol ako prvý už Naesen (Ag2r). Na jeho zadnom kolese zostali nalepení Štybar (Quick-Step), Van Avermaet (CCC), Hirschi (Sunweb), Wellens (Lotto), Vanmarcke a Clarke (obaja EF Education), De Plus (Jumbo), Madouas (FDJ) a Pedersen (Trek). Za nimi mala minimálnu stratu početnejšia skupina, v ktorej bol Küng (FDJ).
 
Ešte pred zlatým kilometrom nastúpila trojica De Plus (Jumbo), Naesen (Ag2r) a Van Avermaet (CCC), ktorí pozbierali bonifikačné sekundy. Prvé tri získal De Plus, rovnako aj posledné tri. Druhý "šprint" vyhral Van Avermaet. Najviac si tak polepšil jazdec v drese holandského tímu, ktorému po zlatom kilometri patrilo druhé miesto v priebežnej klasifikácii. Náskok trojice mužov nebol veľký, ale za nimi sa atakovalo, čo im hralo do kariet. Potom sa druhá skupina totálne zastavilo.
 
Wellens (Lotto) v týchto okamihoch prichádzal o celkové prvenstvo. Pomôcť mu odmietal aj Hirschi (Sunweb), ktorý skúsil zaútočiť, ale potom sa prepol do módu mŕtveho chrobáka. Náskok Van Avermaeta (CCC), De Plusa (Jumbo) a Naesena (Ag2r) podrástol na pol minúty, až potom sa zmobilizovali niektoré tímy, presnejšie Trek - Segafredo, Deceuninck - Quick-Step, lenže oba celky vyslali pracovať len jedného cyklistu, viac ich v oklieštenej skupine nemali. 
 
Trinásť kilometrov pred koncom bol novým priebežným lídrom De Plus (Jumbo), ktorý vďaka bonifikačným sekundám skresal svoju stratu na päť sekúnd, no momentálne bol vpredu o štyridsať sekúnd. Wellens (Lotto) už nemal na čo čakať. Tentokrát mu pomocnú ruku podal aj Hirschi (Sunweb) a obaja sa snažili zalepiť medzeru. Do stíhacej jazdy sa zapojil aj Sénéchal (Quick-Step). Trio v čele však ukážkovo spolupracovalo a s ich ambíciami to začínalo vyzerať veľmi ružovo.
 
De Plus (Jumbo) na Denderoondstraat išiel hranu, Van Avermaet (CCC) a Naesen (Ag2R) sa ho držali so zaťatými zubami. Za vedúcou skupinu nastupoval Štybar (Quick-Step), ktorého dobehli Hirschi (Sunweb), Wellens (Lotto) a neskôr aj ďalší pretekári. Nasledovali ďalšie ataky, čo bol ideálny scenár pre vedúcu trojicu. V nej sa opäť začalo spolupracovať na vrcholu predposledného bergu a stále zvierali v rukách viac ako dvadsať sekúnd pred skupinou, ktorú vytvorili Clarke (EF Education) a Gilbert (Quick-Step).
 
Žiadne taktizovanie, Laurens De Plus v závere pôsobil ako lokomotíva. Priviedol dvoch súperov do finálneho bergu a odtiahol im väčšinu z neho. Dvesto metrov pred páskou sa zdvihol Greg Van Avermaet, ale za ním sa okamžite vydal Oliver Naesen. V krásnom belgickom súboji rozhodovali o víťazovi etapy centimetre, a nakoniec tým najsilnejším bol Naesen. Tretí so stratou pár sekúnd skončil De Plus, ktorý sa stal celkovým víťazom celého podujatia.
 
Dlho čakal Oliver Naesen na svoje prvé víťazstvo v sezóne. Už na Miláno - Sanremo bol veľmi blízko, lenže v šprinte nestačil na Juliana Alaphlippa. Dnes bol jeho súperom ďalší pretekár, ktorý má kvalitnú rýchlosť v hromadnom dojazde. Lenže Naesen sa nedal, v posledných kilometroch pošetril nejaké sily. Takticky to zvládol na výbornú. O víťaznú radosť ho nepripravil ani súper, ktorý šprintovať začal dosť skoro. Naesen sa vďaka výhre posunul aj na druhé miesto v celkovej klasifikácii.
 
Tiež Greg Van Avermaet neurobil skoro žiadnu chybu, len bol v koncovke o vlas slabším cyklistom. Ktovie, ako by dopadol šprint, keby Belgičan počkal a začal by špurtovať o pár sekúnd neskôr, ale na keby sa šport nerobí. Van Avermaet to skúsil, veril si, ale v cieli musel priznať silu svojho súpera. Etapového prvenstva sa na domácom etapáku nedočkal, rovnako ani výhry v celkovej klasifikácii, no po dnešnom predstavení sa v nej prebojoval na štvrtú pozíciu. Druhé miesto v etape ho bude ale mrzieť.
 
Najcennejší dres po poslednej etape na seba navliekol Laurens De Plus, muž, ktorý počas siedmych etáp veľmi milo prekvapil. Kvalitný vrchár jazdil zodpovedne v rovinatých etapách, v časovke zdolal skoro všetkých svojich súperov v celkovej klasifikácii a v poslednej klasikárskej etape dokázal vypáliť rybník takmer všetkým špecialistom na podujatí. Tretie miesto mu stačilo, aby si prišiel po zatiaľ najväčší úspech vo svojej kariére. Vôbec po prvýkrát v jeho profesionálnej kariére sa mu stalo, že dokázal vyhrať celkovú klasifikáciu na nejakom etapáku. Dojatie na jeho tvári bolo preto pochopiteľné.
 
Na koniec sme sledovali krásnu cyklistickú bitku, ktorej nič nechýbalo. Po nej bude veľmi ťažko zaspávať Tim Wellens. Pred nedeľou mal preteky dobre rozbehnuté, lenže v rozhodujúcom okamihu nedokázal nájsť odpoveď na útok súperov a bolo v jeho prípade vymaľované. Wellens doplatil aj na svoj tím, ktorý mu dnes vôbec nepomohol, Tim musel hľadať spoluprácu medzi súpermi. Tretie miesto bude pre neho sklamanie. Tiež Marc Hirschi stratil niekoľko pozícii v celkovej klasifikácii, ale v jeho prípade sa dá hovoriť, že dosiahol jeden z najlepších výsledkov vo svojej kariére. Ostatné priečky v najlepšej desiatke obsadili ešte Mike Teunissen, Iván García Cortina, Stefan Küng, Simon Clarke a Søren Kragh Andersen.
 
 
Výsledky etapy
1. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 3:52:40 50
2. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 20
3. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 00:04 8
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 00:25  
5. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:26  
6. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:26  
7. VALGREN Michael Team Dimension Data link ikonka 00:35  
8. GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:35  
9. CAPIOT Amaury Sport Vlaanderen - Baloise 00:38  
10. VAN BAARLE Dylan Team Ineos link ikonka 00:38  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 21:29:55 400
2. NAESEN Oliver Ag2r La Mondiale link ikonka 00:35 320
3. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 00:36 260
4. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:37 220
5. HIRSCHI Marc Team Sunweb link ikonka 00:44 180
6. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 01:06 140
7. GARCÍA CORTINA Iván Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:13 120
8. KÜNG Stefan Groupama - FDJ link ikonka 01:16 100
9. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 01:19 80
10. VALGREN Michael Team Dimension Data link ikonka 01:23 68
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
Krátke preview etapy:
Kráľovská etapa obsahuje pätnásť bergov a bude zakončená atraktívnym okruhom, na ktorom budú rozhodovať o titule kopec Denderoondstraat (700 m; 8 %) a kockové stúpania Kapelmuur (1,1 km; 7,4 %) a Bosberg (1,3 km; 4,6 %). Cez tento kompletný okruh sa pôjde trikrát a celú etapu ešte vyšperkujú Denderoondstraat a šprint na Muur van Geraardsbergen (600 m; 8,7 %), kde bude finišovať celé podujatie. Na zvlnenej trase sa bude musieť útočiť a ako motivácia majú slúžiť aj bonifikácie pri druhom prejazde cez Kapelmuur a na poslednom výstupe na Bosbergu. Kombinácia troch stúpaní je náročná, ale po treťom kole sa objaví na trati pomerne dlhá pauza, takže na úspešný pokus bude treba jazdiť s veľkou gurážou. V opačnom prípade sa bude čakať len na záverečných šesťsto metrov na Kapelmuure, ale tam sa potrebné rozdiely nedajú vytvoriť.