BBT: Krátku časovku vyhral Ganna, Wellens udržal vedenie, Groenewegen odstúpil

17.8.2019, 12:40 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
6. 17.8. rovinata etapa ciel rovina Den Haag > Den Haag 8,4 km Ganna
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567

etapa 1
profil etapy, 16 nastúpaných metrov (© la-flamme-rouge.eu)

Predposledným dielom do skladačky tohtoročnej BinckBank Tour bola časovka jednotlivcov. Tá bola na programe v sobotu a jej trasa bola kratšia ako vlani, merala niečo málo cez osem kilometrov. Ani jej náročnosť nebola ťažká, takže sa neočakávalo, že by mala urobiť väčšie rozdiely medzi jazdcami na celkovú klasifikáciu. Hlavných favoritov na víťazstvo etapy sme mohli hľadať medzi menami ako Jos van Emden, Stefan Küng, Tom Bohli a Filippo Ganna.

Ako prvý štartovú rampu opustil Moschetti (Trek), ktorého výsledný čas skoro okamžite prekonali ďalší pretekári. Prvý kvalitnejší výkon podal Van den Berg (EF Education), ktorý strávil na koze 9:48. Len o dve sekundy horší ako on bol Démare (FDJ). Potom už traťou prechádzal jeden z možných adeptov na zisk etapového vavrínu. Bohli (UAE) zvládol dnešnú časovku dobre, v cieli mu namerali 9:40, teda bol o osem sekúnd rýchlejší ako dovtedajší líder.

Dôležitou správou dnešného dňa bolo odstúpenie Dylana Groenewegena, ktorý ani štyri šance na zisk etapy nedokázal ani v jednom prípade využiť na víťazstvo. Groenewegen odišiel do Španielska, kde sa chce pripravovať na záverečnú fázu sezóny. "Nemám žiadnu energiu. Od januára som tvrdo súťažil a trénoval, skoro bez žiadneho odpočinku. Myslím si, že je čas dať telu šancu vydýchnuť si," napísal na Twitteri.

Z kvalitnejších jazdcov sa v úvode predstavil ešte Hollenstein (Kaťuša), ktorý pred mesiacom na národnom šampionáte v tejto disciplíne obsadil tretie miesto. Retov čas v dnešnej časovke bol 9:59. Za ním milo prekvapil Scotson (FDJ). Mladík z Austrálie dnes absolvoval iba tretiu časovku v sezóne a dosiahol čas 9:38, ujal sa priebežného vedenia o dve sekundy. Hneď za ním do cieľa prišiel Boom (Roompot), v čase 9:56.

Dobrý deň mal aj Van Hoecke (CCC), ktorý bojoval o priebežné vedenie, lenže na dovtedy najrýchlejšieho muža mu chýbalo zopár drobných, presnejšie sedem sekúnd. Bolo z toho zatiaľ tretie miesto. Na ďalší kvalitný výkon sme si museli počkať, až kým sa z rampy nespustil Tanfield (Kaťuša). Britovi sa podarilo pokoriť zatiaľ najrýchlejší čas, v cieli mu namerali 9:31. Hodegovi (Quick-Step) časovka tak nechutila, bola z toho výraznejšia strata.

Potom si pozornosť kamier a divákov vzal Van Emdem (Jumbo). Držiteľ holandského dresu potvrdil rolu veľkého favorita. Na koze strávil 9:25, čo znamenalo, že sa menil priebežný líder. Ešte pred ním sa do cieľa dostal Bennett (Bora), ktorý mal menšie problémy na poslednej rovinke. Ír sa v súboji s chronometrom prezentoval časom 10:18. Ani Ganna (Ineos) nešiel zle a bolo z toho aktuálne prvé miesto. Jeho čas bol 9:16.

Pre Drückera (Bora) bola dnešná časovka len povinnou jazdou a podľa toho to aj vyzeralo. Jeho výsledný čas bol 10:08. Úplne inak pristúpil k dnešnej etape Affini (Mitchelton), ktorý do posledných sekúnd bojoval o výhru. Talian však nepokoril svojho reprezentačného kolegu, chýbali mu tri sekundy. Väčšiu stratu ako on mal Leysen (Roompot), ktorému časomiera v cieli ukázala čas 9:57.

Nasledovalo trochu hluchšie obdobie. V ňom ako-tak zaujali Bauer (Mitchelton), ktorý osem kilometrov prešiel za 9:45. O niečo pomalšie išiel Stannard (Mitchelton), keďže jeho výsledný čas bol 9:56. Český jazdec Černý (CCC) sa zmestil do priebežnej desiatky, ale bolo jasné, že čas 9:41 mu na konečné desiate miesto stačiť nebude. Zhodné časy dosiahli Pedersen (Trek) a Jungels (Quick-Step). Obaja dosiahli čas 9:33.

Veľkou prekážkou pre pretekárov, ktorí štartovali v poslednej hodine bol vietor a dážď. Sila prírody skoro zrútila rampu v momente, kedy na nej stál Dewulf (Lotto). Poveternostné podmienky poznačili aj výkony Denza (Ag2r) s časom 9:54, Roosena (Jumbo), ktorý dosiahol čas 9:44 a tiež Vanmarcka (EF Education). Poslednému menovanému namerali 9:41.

Trasa vyhovovala talianskym pretekárom. Ďalší jazdec z Apeninského polostrova zašiel kvalitný čas. Bol ním Felline (Trek), ktorý na ôsmych kilometroch dosiahol čas 9:37. O desať sekúnd viac strávil v etape Štybar (Quick-Step). Vysoko sa na medzičase nachádzal aj Küng (FDJ), lenže druhú polovicu nezašiel tak rýchlo ako vedúci muž. Švajčiar na víťaza stratil jedenásť sekúnd. Miernym sklamaním bol výkon Gilberta (Quick-Step), pretože čas 9:55 patril k priemeru.

Dnešný deň mohol vyhovovať aj Andersenovi (Sunweb) a Dán sa prezentoval veľmi sympaticky hlavne v druhej časti. Jeho výsledok, 9:33, ho zaradil medzi to najlepšie, čo sme dnes sledovali. Clarke (EF Education) svoj tieň neprekročil, do cieľa prišiel za 9:46. Podobne si viedol aj Van Avermaet (CCC), ktorého výsledný čas bol 9:41. Pár sekúnd na súperov získal Teunissen (Jumbo), na Belgičana pred ním konkrétne päť.

Potom svoje časovky absolvovali už iba najvyššie postavení pretekári v celkovej klasifikácii. Naesen (Ag2r) dosiahol slabší čas, presnejšie 9:52. Nasledoval García Cortina (Bahrajn - Merida), ktorý bol rýchlejší, ale nie o veľa. De Plus (Jumbo) celý čas tuho bojoval a oplatilo sa. Jeho čas 9:34 ho radil k tým najlepším. Naopak, Hirschi (Sunweb) čo-to stratil, presne štyri sekundy na De Plusa. Potom už finišoval Wellens (Lotto) a posledný muž na trati dosiahol podobný čas ako jeho súperi, 9:36.

Iba po tretíkrát vo svojej profesionálnej kariére sa Filippo Ganna mohol potešiť z víťazstva. Všetky tri dosiahol vo svojej obľúbenej časovke a všetky v tejto sezóne. Ganna naposledy vyhral na domácom šampionáte, kde len na tisíciny porazil Alberta Bettiola. Dnes bol jeho náskok o niečo väčší, konkrétne ďalšieho Taliana porazil o päť sekúnd. Pre Filippa bolo dnešné prvenstvo vôbec prvé na podujatí World Tour, takže zapísal si do životopisu ďalší zaujímavý míľnik.

Dnešná časovka nebola dlhá a preto sa neočakávali veľké rozostupy medzi adeptami na celkové víťazstvo. Najcennejšie tričko udržal Tim Wellens, ktorý tak pred posledným dňom stále môže snívať svoj sen o tretej výhre na domácom etapáku. V súboji s chronometrom nič nepokazil a napriek silnému protivetru dokázal konkurovať jazdcom, ktorí sa po trati preháňali počas prívetivejších poveternostných podmienkach. Nič sa nezmenilo ani na druhom, respektíve treťom mieste. Druhý je stále Marc Hirschi, lenže zväčšila sa jeho strata na osem sekúnd. Časovo si polepšil Laurens De Plus, ktorý pred posledným dielom stráca dvanásť.

V časovke však nie všetci dokázali ubrániť svoje pozície. Výrazne si polepšil Stefan Küng, ktorému po časovke patrí štvrtá pozícia. Jeho manko na Wellensa je presne štyridsať sekúnd. Medzi najlepších sa dostal aj Fabio Felline, ktorému pred poslednou etapou patrí ôsme miesto. Zopár pozícií získali tiež Mike Teunissen, konkrétne jednu, Soren Kragh Andersen, presnejšie tri. Naopak jednu pozíciu stratil Ivan García Cortina, Michael Valgren tri a Greg Van Avermaet dve. Všetci však figurujú v najlešpej desiatke. Z nej vypadli Oliver Naesen, ktorý tak pravdepodobne nezasiahne do boja o celkové víťazstvo, Reinardt Van Rensburg a Dion Smit, ktorým sa dnešné časovky príliš nepodarili.

Krátke preview etapy:
Oproti minulému roku je časovka jednotlivcov kratšia o necelých päť kilometrov a je predpoklad, že medzi najsilnejšími pretekármi nevytvorí veľké rozdiely, ale aj tak budú mimoriadne dôležité z hľadiska GC. V kráľovskom holandskom meste Den Haag sa nebude jazdiť na príliš technickej trati a navrch budú mať predsa len kvalitní tempári. V polovici časovky sa pretekári otočia a budú sa vracať späť takmer identickou trasou. O víťazovi etapy rozhodnú krátke a rýchle úseky, ktoré budú nosnou témou dynamickej časovky.