MS v Yorkshire: Pri premiére miešanej časovky tímov dominovalo Holandsko, suverénne

22.9.2019, 12:20 | Preteky vo svete | Juraj Janoťák
cofidis 560x100
ne 22.9. rovinata etapa ciel rovina Harrogate > Harrogate 28 km Holandsko

TTT ITT mapa 2 okruhy
mapa tímovej časovky, 407 nastúpaných metrov (© yorkshire2019.co.uk)

Deň po poslednej etape na 63. ročníku Okolo Slovenska sa otvorili brány na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Yorkshire. Úvodný deň bola na programe novinka v pláne svetového šampionátu, časovka miešaných tímov, ktorú však cyklistickí fanúšikovia už sledovali. Na poslednom európskom šampionáte v Alkmaare ju vyhrala holandská zostava. Dnes sa na štart postavilo jedenásť tímov, desať reprezentácií a jeden celok tvorený pretekárkami a pretekármi z viacerých štátov. Každý tím tvorili tri ženy a traja muži.

Dnes sa na štart postavilo zopár známych tvári z profi-pelotónu, ale inak účasť bola dosť slabá. Do zostáv svojich krajín sa dostali Jonathan Castroviejo, Jan Bakelants, John Archibald alebo Tadej Pogačar. Najväčšími favoritmi na zisk prvého titulu na šampionáte v Yorkshire boli talianska, nemecká a holandská reprezentácia. Za Taliansko išiel aj Elia Viviani, ktorý včera vyhral etapu v Senici. Po nej hneď išiel na lietadlo a letel do Anglicka. U Nemcov nechýbali Tony Martin, Nils Pollit alebo Jasha Sütterlin. Holandsko reprezentovali Koen Bouwman, Bauke Mollema a Jos van Emden

Počasie v grófstve Yorshire bolo typické britské, pršalo, takže cyklisti a cyklistky nemali na ružiach ustlané. Ako prvá sa zo štartovej rampy spustila miešaná zostava, ktorá súťažila pod hlavičkou Svetového cyklistického centra. Tvorili ju Campbellová (Trinidad a Tobago), Kolesavová (Bielorusko), Yapurová (Argentína), Corkery (Írsko), Katerberg (Kanada) a Kelemen (Česko). Najskôr absolvovali 14 kilometrov traja muži, druhé kolo išli ženy. V cieli sa počítal čas druhej ženy.

Mužské duo zo Svetového cyklistického centra, odpojil sa z neho Corkery, dosiahlo čas 19:43. Už druhý tím, Španielsko, predviedol o dosť rýchlejšiu časovku, pretože ich muži absolvovali svoju časť za 19:17. Lenže ani oni dlho nezohrievali prvú priečku, pretože o tri minúty neskôr sa do cieľa dostal Bakelants a Leysen, teda Belgicko. Im časomiera v cieli ukázala čas 18:57. Veľmi dobrú mužskú časť malo domáce trio. Archibald, Bigham a Tanfield svoju pasáž prešli za 18:24 a bolo z toho priebežné prvé miesto.

banner kolekciaCI

Potom sa na ceste pohybovali iba štyri ženské zoskupenia, ostatných sedem reprezentácii ešte nevyštartovalo. V kompletnej trojčlennej zostave do cieľa prišli dievčatá zo Svetového cyklistického centra, ktoré tak nastavili prvý dôležitý čas v boji o titul. Po oboch častiach bol čas ich tímu 41:56. Ženy zo Španielska finišovali v dvojici a ich konečný čas sa zastavil na hodnote 41:10. Čoskoro ich o desať sekúnd predbehlo Belgicko. Po prvom bloku suverénne viedla Veľká Británia, ich ženy nadviazali na mužov a časomer v cieli im ukázal 39:18.

V druhom bloku opäť štartovali štyri reprezentácie, opäť najskôr išli muži. Veľkou silou v mužskej časti oplývalo Slovinsko. Ich muži prešli 14 kilometrov za 18:47, takže boli pomalší ako domáci borci. Dobre časovku rozbehli aj pretekári zo Švajčiarska, ktorí dosiahli čas 18:36. O dve sekundy pomalší boli reprezentanti Francúzska. Veľkým sklamaním bolo vystúpenie mužov z Dánska, pretože Martin Toft Madsen sa na mokrej ceste bál riskovať. Ich čas bol 19:00.

Ženy zo Slovinska sa snažili zmazať stratu ich kolegov a finišovať na prvom mieste. Prvú polovicu svojej časti prešli takmer totožne ako cyklistky z Veľkej Británie. Druhá polovica im už nevyšla a výsledný čas ich tímu bol 40:24. Na priebežné vedenie útočilo Švajčiarsko, ale tesne pred cieľom mala Elise Chabbeyová technický problém a musela vymeniť bicykel. Ich čas nakoniec bol 39:54, čiže bolo jasné, že budú bez medaile. Výsledný čas Francúzska po oboch častiach bol 39:50. Komplikácie zažili aj pretekárky Dánska, presnejšie zaseknutá reťaz, takže aj oni stratili. Čas 40:31 bolo veľkým sklamaním.

Presne o štvrtej hodine sa spustili z rampy reprezentanti Talianska, medzi ktorými nechýbal ani Elia Viviani. Im už do tváre svietilo slnko, takže mali o niečo lepšie podmienky. Vozovka bola však stále mokrá. Na prvom medzičase sa ujali vedenia o päť sekúnd, vykročili za jednou z troch medailí správnou nohou. Na desatinu rovnaký čas ako oni dosiahli na medzičase aj traja muži z Nemecka. Pozíciu favoritov však od úvodných kilometrov potvrdzovali cyklisti z Holandska, tí sa ujali vedenia o celých desať sekúnd.

- inzercia -
cofidis 560x300

Druhú časť mužské trio z Talianska nezvládlo prejsť tak rýchlo ako Briti, ich výsledný čas v cieli bol 18:25,  bolo z toho zatiaľ druhé miesto. Menšie problémy v spolupráci bolo vidieť v zostave Nemecka, a hlavne veľmi opatrne prechádzali zjazdy a technické pasáže, v ktorých strácali určitý čas. Oni absolvovali 14 kilometrov za 18:36, takže ich ženy museli ešte zabojovať. Jazdci Holandska skoro v závere spadli, ale ani menší kontakt Baukeho Mollemu a Koena Bouwmana ich príliš nespomalil a ich čas v cieli bol 18:04, teda suverénne prvé miesto.

Ženský výber Talianska mal na papieri veľkú kvalitu a ukazovali to od samého začiatku. Na prvom medzičase cyklistky z tejto krajiny dokázali zmazať stratu svojich kolegov a pridali k tomu bonus v podobe štrnástich sekúnd. Rýchlejšie ako ony boli pretekárky Nemecka, ktoré dokázali skresať svoju stratu na štyri sekundy, takže prvú polovicu prešli rýchlejšie o sedem sekúnd. Svoju vlastnú súťaž si išli dievčatá z Holandska, ktoré síce neboli také rýchle ako Nemky, ale stratili na ne iba šesť sekúnd, takže stále operovali s pol minútovým náskokom.

Tesne za medzičasom veľkú katastrofu prežilo Taliansko. Ich najsilnejšia pretekárka, Elisa Longo Borghiniová, mala defekt. Jej kolegyne ju dlho nečakali, no ona sa napriek tomu ku krajankám priblížila a ešte im na konci pomohla. Talianky však prišli o svoj náskok a čas 39:22 ich zaradil na priebežné druhé miesto. Ženy z Nemecka v druhej polovici ešte pridali a potom ako preťali cieľovú čiaru sa časomer zastavil na hodnote 38:50. Mokrý povrch a sychravé počasie príliš nechutil dievčatám z Holandska, ktoré však manažovali svoj čas výborne, neboli najrýchlejšími spomedzi žien, ale ich výsledný čas bol 38:28, takže bolo z toho prvé miesto.

ttt msf
Šťastní Holanďania (© SWpix.com)

Úvodnú miešanú časovku tímov v histórii svetového šampionátu vyhralo Holandsko, podľa očakávania. Holanďania triumfovali v tejto disciplíne aj pri premiére na Majstrovstvách Európy v Alkmaare. Dnes bol silnejším z ich tímov ten mužský, trio Bauke Mollema, Koen Bouwmann a Jos van Emden vybudovali ženám veľký náskok. Lucinda Brandová, Riejanne Markusová a Amy Pietersová ho nedokázali zväčšiť, ale ani ho nestratili, takže im na krku zacinkalo prvé zlato.

Strieborné medaily putovali do Nemecka, kde lepšiu prácu odviedli ženy. Tony Martin, Nils Pollit a Jasha Sütterlin nešli zle, ale išli veľmi opatrne a po ich časti sa nemecká reprezentácia lopotila na piatej pozícii. Lisa Brennauerová, Lisa Kleinová a Mieke Krogerová ale na svojej časti dokázali predviesť najlepší výkon spomedzi všetkých žien a posunuli svoj tím na druhú pozíciu. Tretie miesto vybojovali členovia a členky domáceho výberu, kde zas boli silnejší muži, a to John Archibald, Daniel Bigham a Harry Tanfield. Rýchlejší ako oni boli iba tri reprezentácie.

Veľký smútok bude panovať v talianskom tábore. Elia Viviani, Davide Martinelli a Edoardo Affini predviedli kvalitný výkon, lenže ich ženy postihli technické problémy a následne zlyhal aj ich tréner. Elisa Longo Borghiniová dostala defekt, musela vymeniť koleso a jej kolegyne ju nečakali. Ona sama sa ku nim dokázala priblížiť, takže iba potvrdila, že bola zo všetkých talianskych žien tou najsilnejšou. Až vtedy ostatné dve Talianky dostali pokyn, aby ju počkali. Nakoniec ich od bronzovej medaily delili iba sekundy, konkrétne štyri. Dnešná miešaná časovka tímov nevyšla ani Dánsku.