2. 14.2. rovinata etapa ciel rovina Aubagne > La Ciotat 175 km Vlasov
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234
 
etapa 2
profil etapy, 2699 nastúpaných metrov (© tourdelaprovence.fr)
 
 
Krátky cieľový kopec s prevýšením osem percent bol určený pre vrchárov s dynamickým zrýchlením. Pinot, Gaudu alebo Quintana obľubujú dlhšie stúpania, ale nemohli zaváhať, aby si vytvorili dobrú východiskovú pozíciu pred zajtrajšou kráľovskou etapou. Na víťazstvo si mohli trúfnuť Moscon, Asgreen, Herrada, Izagirre alebo Lutsenko.

Náročný začiatok vyslal dopredu trojicu jazdcov. Únik inicioval Jonas Koch (CCC), ktorý aj získal úvodnú horskú prémiu, a následne sa k nemu pridali Cyril Barthe (Vital Concept) a Victor Lafay (Cofidis). Pelotón najskôr zvolil pokojné tempo, Arkéa - Samsic sa nikam neponáhľal, a vedúca trojica odskočila až na osem minút. Na tento rozdiel už museli reagovať viaceré celky.
 
Ani jeden z utečencov nedisponoval vrchárskymi vlastnosťami, takže favoriti na etapový triumf mohli spokojne čakať na záverečné pasáže. Nasledujúce dve horské prémie ukoristil Lafay a druhú šprintérsku uchmatol Barthe. V polovici etapy sa poskladali na čele pelotónu farby Astany a to bol jasný signál, že kazašský celok chce útočiť na víťazstvo. Pridal sa k nemu Deceuninck - Quick-Step, ktorý sa mohol vo finále presadiť viacerými jazdcami ako Asgreen, Cavagna či Devenyns. Pred predposledným stúpaním začal pracovať v pelotóne aj Cofidis, ktorý vytváral pozíciu pre Herradu.
 
Predposledná horská prémia bola strmou záležitosťou, brejk bol chytený, ale Koch ešte získal maximum vrchárskych bodov. V balíku sa už nastupovalo, no ani jeden takýto pokus nebol úspešný. Potom situáciu kontrolovali silné celky, aby sa o všetkom rozhodovalo len na cieľovom kopci. Napriek tomu to ešte skúsila dvojica z Nippo Delko, ale po menšom páde zostal vpredu len Julien el Fares. Mal však malý náskok a podľa predpokladov bol čoskoro chytený.
 
Dvetisíc metrov pred vrcholom nastúpil Alexander Vlasov (Astana). Najskôr to vyzeralo ako podporná akcia pre Lutsenka, no ruský jazdec si vybudoval veľmi sľubný náskok a prinútil ostatné tímy, aby maximálne reagovali. Na to zase striehli jeho kolegovia z Astany a kazašský celok sa dostal do výbornej pozície. Alexander Vlasov napokon dotiahol do úspešného konca síce prekvapujúci, ale zato silný útok, a skupina favoritov dostala v cieli manko 24 sekúnd. Na druhom mieste skončil Wilco Kelderman, tretiu priečku získal Alexej Lutsenko.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 
Hlavné momenty etapy sa sústredili len na záverečný kopec a tam mala všetko vo svojich rukách Astana, ktorá využila výbornú formu viacerých svojich pretekárov. Konkurencia sa sústredila najmä na Alexeja Lutsenka, no zaskočil ju Alexander Vlasov, ktorý zaútočil pomerne skoro, ale mimoriadne razantne, a to až takým spôsobom, že žiadny z konkurenčných celkov ho už nedokázal chytiť. Tento ešte len 23-ročný jazdec, aktuálny ruský šampión, prvýkrát preteká v drese Astany a ako talentovaný vrchár sa hneď prezentoval parádnym víťazstvom.
 
Výborný deň kazašskej zostavy umocnil tretím miestom Alexej Lutsenko a pred kráľovskou etapou si vybudoval celý tím sebavedomie. Zajtra to však bude o niečom inom. Až na skutočne dlhom a ťažkom cieľovom kopci, akým Mt. Ventoux nepochybne je, sa ukážu najsilnejší jazdci na podujatí. Wilcovi Keldermanovi sa dnes podarilo ukoristiť bonusové sekundy, čo signalizuje dobrú výkonnosť, a v popredí finišovali aj Pinot, Gaudu a Quintana. Potvrdilo sa, že takýto dojazd nepatrí medzi ich špeciality a radšej sústredili svoju energiu na zajtrajšok.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Vlasova (víťaz)
"Dosiahol som prvé víťazstvo v mojom novom tíme a som veľmi rád, že som takto odštartoval sezónu. Na konci som mal pomáhať Lutsenkovi a zaútočil som preto, aby si mohol strážiť konkurentov. Keď som zbadal, že nikto za mnou nejde, išiel som naplno až do cieľa. Nie je to moje prvé víťazstvo, ale určite najcennejšie, lebo som ho dosiahol v silnej konkurencii. Našu pozíciu v poradí budeme chcieť obhájiť až do konca pretekov."
  
 
Výsledky etapy
1. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 4:30:57 20
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:24 10
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:24 5
4. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:24  
5. BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:24  
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 00:24  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:24  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:24  
9. PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r La Mondiale link ikonka 00:24  
10. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:24  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 7:47:22 5
2. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:28  
3. LUTSENKO Alexej Astana Pro Team link ikonka 00:30  
4. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:34  
5. ARANBURU Alex Astana Pro Team link ikonka 00:34  
6. PARET-PEINTRE Aurélien Ag2r La Mondiale link ikonka 00:34  
7. PINOT Thibaut link ikonka Groupama - FDJ link ikonka 00:34  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Team Arkéa Samsic 00:34  
9. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 00:34  
10. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:34  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape