Katalánsko: Rohan Dennis v časovke porazil konkurenciu, celkovým lídrom Almeida

23.3.2021, 15:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký

2. 23.3. rovinata etapa ciel rovina Banyoles > Banyoles 18,5 km Dennis
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
zprofil etapy
profil etapy, 207 nastúpaných metrov (© voltacatalunya.cat)
V utorok pokračovalo podujatie časovkou jednotlivcov. Tá sa na podujatí predstavila prvýkrát od roku 2007. Štart aj cieľ bol situovaný v meste Banyoles. Pretekárov čakalo 18 kilometrov na zvlnenom teréne, ktoré malo vyhovovať špecialistom na túto disciplínu. Dnešný deň chceli využiť aj favoriti na celkové poradie, ktorým nerobila problém jazda na časovkárskom špeciály a pred súpermi si tak mohli vytvoriť sľubný náskok do nasledujúcich horských previerok. Medzi favoritov na etapový zárez patrili Rohan Dennis, Rémi Cavagna, Thomas De Gendt, Brandon McNulty, Joao Almeida a Richie Porte.
Po prvej päťdesiatke pretekárov bol v cieli suverénne najrýchlejší favorizovaný Rémi Cavagna. Francúzsky pretekár mal dnes ideálnu príležitosť k víťazstvu. Na pretekoch Paríž - Nice mu ušlo len o niekoľko stotín a dnes si to chcel naplno vynahradiť. Cavagna zároveň držal najrýchlejší čas aj na medzičase. Na priebežnom druhom mieste figuroval Jozef Černý. Prvú polovicu trasy prešiel iba so šesť sekundovou stratou na svojho tímového kolegu, no v tej druhej spomalil a v cieli napokon počítal 33 sekundové manko. Prekvapením bol výkon mladého jazdca tímu DSM. Thymen Arensman preťal cieľovú pásku na priebežnej tretej priečke s 53 sekundovou stratou.

Krátko po pol tretej vyrazil Peter Sagan. Slovenský pretekár nemal v dnešnej časovke žiadne ambície a prvú polovicu prešiel vlažným tempom na 29. mieste. V cieli nakoniec stratil 2:40, čo mu stačilo na priebežnú 34. priečku. Následne sa dobrým výkonom prezentoval Tejay van Garderen. Američan stratil iba 49 sekúnd a zaradil sa na tretie miesto.
Nasledovala dvojica veľmi dobrých časovkárov. Thomas De Gendt si nepočíňal zle, no na Cavagnu to nestačilo. V cieli stratil takmer minútu. Oveľa lepšie išiel Rohan Dennis. Pretekár Ineosu si dnešnú etapu dopredu vyhliadol. Dobre poznal každú zákrutu, bolo vidieť, pôsobil veľmi sebaisto a šiel si po víťazstvo. V porovnaní s Cavagnom šiel veľmi podobne. Napokon ho však porazil. Cieľovú pásku preťal s časom 22:27 pri priemernej rýchlosti 49,44 km/h.
rusko satky 560x300
Jonathan Castroviejo obľubuje dlhšie časovky, no aj dnes predviedol pekný výkon. S 55 sekundovou stratou sa zaradil na priebežnú piatu priečku. Potom sa už na trať vydali aj favoriti celkového poradia. David De La Cruz a Simon Yates nepatria k špecialistom na túto disciplínu, no ich strata na úrovni 1:20 bola v norme. K dobrému výkonu sa nadýchol Rigoberto Urán, ktorý už po piatich kilometroch predbiehal Romana Kreuzigera, štartujúceho minútu pred ním. V cieli bol priebežne desiaty so stratou minúty a päť sekúnd na vedúceho Dennisa.
Skvelý výkon predviedol aj ďalší pretekár Ineosu Richie Porte. Iba tridsaťpäť sekúnd mu chýbalo na Dennisov čas a zaradil sa na tretiu priečku. Líder britského celku si dnešným výkonom budoval aj pozíciu v celkovom poradí, pretože na mnohých zo svojich konkurentov získal desiatky sekúnd. Kvalitnú časovku odjazdil aj Brandon McNulty, ktorý vytlačil Porteho z priebežnej tretej priečky. Na víťazstvo síce nedosiahol, no rovnako aj on si dnes výrazne polepšil v celkovom poradí. Na koniec prvej desiatky sa zaradil aj Wilco Keldermann s 53 sekundovou stratou.
Nasledovali Steven Kruijswijk a Adam Yates. Obaja si s traťou poradili veľmi dobre. Adam bol dnes výrazne rýchlejší ako jeho brat Simon. Spoločne so Stevenom Kruijswijkom sa s približne polminútovou stratou poľahky vošli do prvej desiatky. Aj Joao Almeida sa následne zaradil k favoritom na celkové poradie, ktorí budú v nasledujúcich horských etapách ťažiť z dnešnej časovky. Portugalčan bol na tom s 28-sekundovou stratou dokonca zo všetkých favoritov najlepšie a týmto výkonom si do zajtrajšej etapy zabezpečil dres priebežného lídra.
V lepší výsledok, naopak, dúfal Richard Carapaz. Strata na úrovni 1:20 bola pre neho sklamaním. V porovnaní so svojimi tímovými kolegami, Portem a Yatesom, šiel suverénne najpomalšie. Totožnú stratu si pripísala aj dvojica lídrov Movistaru Enric Mas a Alejandro Valverde. Obaja Španieli budú musieť v nasledujúcich etapách útočiť v kopcoch.
Poslední pretekári na trati už Dennisa nevyzvali, no mohli sa ešte zapojiť do boja o dres lídra. Lennard Kämna robil, čo mohol, no Almeidu nevyzval a v cieli stratil vyše minúty. L.L. Sánchez chcel využiť svoje bohaté časovkárske skúsenosti. Zo včerajšej etapy si odviezol 26 sekundový náskok, no ani ten mu napokon na Almeidu tesne nestačil. V prospech Portugalčana hrali napokon tri sekundy.

Víťazný čas bol dnes 22 minút a 27 sekúnd. Dosiahol ho austrálsky časovkár Rohan Dennis, ktorý si na svoje konto pripísal prvé víťazstvo v drese Ineosu. O päť sekúnd porazil francúzskeho časovkárskeho majstra Rémiho Cavagnu z Deceunincku. Ďalší pretekári ho už v boji o víťazstvo nevyzvali. Napriek tomu predviedli pekné výkony napríklad Stefan de Bod či Josef Černý s umiestnením v top 10.
Do poslednej chvíle sa zaujímavo vyvíjal súboj o lídra v celkovom poradí. Výborne zajazdili Almeida, Porte, Keldermann, Kruijswijk, Yates, McNulty, Thomas a Sánchez. Najväčší úsmev môže mať po dnešku práve Joao Almeida. Portugalčan vybojoval líderskú pozíciu a v zajtrašej horskej previerke ju bude brániť. Jeho pozícia však bude nezávideniahodná. Druhý Brandon McNulty na neho stráca iba sekundu a na dostrel je ďalšia desiatka pretekárov, ktorá nebude váhať útočiť. Vo výbornej pozícii je britský Ineos, ktorý má v prvej desiatke s minimálnou stratou hneď trojicu svojich jazdcov. Naopak, veľké sklamanie panuje v Movistare, pretože ich traja lídri dnes stratili cenné sekundy. Peter Sagan sa napokon umiestnil na konečnej 127. pozícii so stratou 2:45.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rohana Dennisa (víťaz)
"Je to už celkom dlhá doba, odkedy som naposledy zvíťazil. Mám okolo seba skvelý tím, ktorý mi veril a podporoval ma. Prvé víťazstvo v Ineose pre mňa znamená veľa. Dlho som na neho čakal. Veľakrát som bol druhý, tretí či štvrtý. Veľa som preto na sebe pracoval a vyplatilo sa mi to. V nasledujúcich dňoch budem pracovať pre našich troch lídrov. Aj oni dnes zajazdili dobré časy."

Krátke preview etapy:
Časovka jednotlivcov sa odohrá v okolí mesta Banyoles a prebehne na zvlnenom profile. Hneď po štarte je pripravený krátky kopec s priemerom takmer šesť percent, potom po krátkom klesaní sa znovu objaví menší výstup s prevýšením päť percent. Nasledovať bude zvlnená pasáž, rýchly 6-kilometrový úsek na rovine a ďalší krátky kopec s prevýšením vyše päť percent. Dynamická časovka, z ktorej vyťažia špecialisti na túto disciplínu, vytvorí rozdiely medzi favoritmi na titul a prinúti ich útočiť v kopcoch.