Okolo Álp: Úvodnú etapu vyhral Gianni Moscon, presadil sa útokom pred cieľom

19.4.2021, 14:10 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
Okolo Álp: Úvodnú etapu vyhral Gianni Moscon, presadil sa útokom pred cieľom
(© Ilario Biondi/Bettini Photo)

1. 19.4. zvlnena etapa ciel rovina Bressanone > Innsbruck 141 km Moscon
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
zprofil etapy
profil etapy, 1950 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
V úvodnej etape sa mohli ukázať odolní a rýchli pretekári, medzi takých sa radili Fabio Felline alebo Andrea Vendrame. Na poslednom kopci sa mohli odohrať aj útočné pokusy, ale prvá etapa pretekov nemala prehovoriť do celkového poradia.
Do úniku sa ostali len traja cyklisti, čo bola pre pelotón výhodná situácia. Alessandro De Marchi (Israel Start-Up Nation), Márton Dina (Eolo-Kometa) a Felix Engelhardt (Tirol-KTM) dostali na svoju stranu maximálne trojminútový náskok. Na rýchlostnej prémii sa presadil Felix Engelhardt, tú horskú ovládol Alessandro de Marchi. Na vrchole stúpania Brenner sa objavili snehové prehánky.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vo vedúcej skupine bol najväčšou osobnosťou Alessandro De Marchi, ktorý dokáže na takomto profile stráviť celý deň pred pelotónom. V hlavnej skupine zasiahol tím Astana - Premier Tech a takmer v plnej sile kontroloval brejk. Kazašský celok sa mohol spoľahnúť na rýchleho Fabia Fellineho a pripravený na útoky mohol byť LL Sánchez. Na začiatku prvého prechodu cez kopec Axams mala vedúca skupina náskok sedemdesiat sekúnd a na jeho sklonoch vypadol z brejku Felix Engelhardt.
Na tomto stúpaní ukázal svoje kvality Alessandro de Marchi, trojnásobný víťaz etapy na Vuelte, keď sa zbavil aj maďarského cyklistu Mártona Dinu. Na vrchole stúpania zvýšil náskok pred pelotónom na 1:30 a zároveň si zaistil vrchársky dres.
V hlavnej skupine pracoval jedine Astana - Premier Tech a to bola výhoda pre Alessandra de Marchiho. Taliansky jazdec vyzeral byť dobre pripravený a jeho najdôležitejšou úlohou bolo udržať potrebný náskok aj po poslednom stúpaní. Druhý prejazdc cez kopec Axams priniesol aktivitu v pelotóne. Útočili viacerí jazdci, tieto pokusy chytili De Marchiho, ale žiadny jazdec nezískal na kopci náskok. Pelotón pokračoval do cieľa v kompletnom zložení.
V klesaní pokračovali nástupy a pred balíkom si vybudovali náskok štyria pretekári. Šikovný útok predviedli Bilbao (Bahrajn), Jensen (Trek-Segafredo), Umba (Androni Giocattoli) a Savini (Bardiani) a v pelotóne sa musela vytvoriť dobrá spolupráca, aby chytil túto skupinu. Táto štvorica bola takist chytená a aj potom pokračovali nové útoky.
Ten najsilnejší predviedol Gianni Moscon (Ineos) a spolu s ním sa vyviezol na cieľovú pásku aj Idar Andersen (Uno-X). Dvojicu takmer dobehol balík na cieľovej čiare, ale v šprinte napokon získal etapový triumf Gianni Moscon.
Hned na začiatku pretekov sme sledovali aktívnu cyklistiku, ktorá sa očakáva aj v nasledujúcich dňoch. Na poslednom stúpaní bol chytený Alessandro de Marchi z pôvodného úniku a odvtedy sa odohralo niekoľko nových útočných pokusov. Pelotón prichádzal do cieľa v kompletnom zložení, útočníci ťažko získavali náskok, ale pred koncom vytiahol vynikajúce zrýchlenie Gianni Moscon, ktorým si získal rozhodujúci náskok. Pre talianskeho pretekára to bolo veľmi dôležité víťazstvo, keďže naposledy triumfoval v októbri 2018, a po dlhšom čase znovu predviedol svoju dynamiku.
Druhé miesto vybojoval nórsky cyklista Idar Andersen a zaslúžil si ho za aktívnu jazdu na konci etapy. V balíku sa šprintovalo len o tretiu priečku a rýchle nohy ukázal Alexander Rjabušenko z UAE Emirates. Štvrtý skončil Fabio Felline a Astana nevyťažila zo svojej celodennej práce želaný výsledok.
Triumf Moscona (© Ilario Biondi/Bettini Photo))
Výsledky
1. MOSCON Gianni Ineos Grenadiers 3:29:24 20
2. ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team 00:00 10
3. RIABUSHENKO Aleksandr UAE Team Emirates link ikonka 00:00 5
4. FELLINE Fabio Astana - Premier Tech 00:00
5. SCHULTZ Nick Team BikeExchange 00:00
6. BATTAGLIN Enrico Bardiani - CSF - Faizanè 00:00
7. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 00:00
8. GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo 00:00
9. TESFAZION Natnael Androni Giocattoli 00:00
10. JANSE VAN RENSBURG Team Qhubeka Assos 00:00
Zobraziť kompletné poradie
 
 
Kopce na trase etapy:
2 20 88 km - Brenner: dĺžka 13,5 km; sklon 3 %
3 20 36 km - Axams: dĺžka 3,6 km; sklon 6,7 %
18 km - Axams: dĺžka 3,6 km; sklon 6,7 %
Krátke preview etapy:
Hneď po štarte sa vytvorí únik na svižnom stúpaní s priemerom päť percent. Potom sa bude jazdiť po jednoduchom teréne, ani na horskej prémii Brenner nečakajú na pretekárov náročné úseky. Situácia na trati sa začne meniť tesne pred príchodom do cieľového mesta Innsbruck. Na krátkom okruhu stojí kopec Axams (3,6 km; 6,7 %) a druhýkrát bude vrcholiť osemnásť kilometrov pred páskou. V prvej časti ponúkne aj 500-metrový úsek so sklonom cez desať percent a môže byť odrazovým mostíkom k útoku za etapovým triumfom. Tri kilometre pred páskou sa ešte objaví menší výstup s priemerom päť percent, ktorý bude takisto vhodný na atak, preto sa v Innsbrucku môžu presadiť útočiaci jazdci alebo bude rozhodovať šprint okresaného balíka.

Diskusia

Dominik - 19.04.2021 15:54:09
Som zvedavy na Tona Palzera. Su to jeho prve preteky ako sa transformoval z bezca na cyklistu.
ifčopifčo - 19.04.2021 15:57:06
Nie je on skôr skialpinista?
Dominik - 19.04.2021 16:38:05
Ano mas pravdu, prioritne bol asi skialpinista, horske behy boli asi len doplnok
jes (Neprihlásený užívateľ) - 19.04.2021 18:30:33
Damn it rasista moscon moc nepotesi, obzvlast ako ho potiahol chudak mladik z uno-x.. ale inak pekna etapa
Nou (Neprihlásený užívateľ) - 20.04.2021 09:16:19
Ty patríš určite k libiotom
 
Náš eshop