V Alpách triumfoval únik. Moscon prekonal dvojicu z Bory, Bilbao skočil na tretie miesto GC

21.4.2021, 13:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
V Alpách triumfoval únik. Moscon prekonal dvojicu z Bory, Bilbao skočil na tretie miesto GC
(© Tour of the Alps / Bettini Photo)

3. 21.4. rovinata etapa ciel rovina Imst > Naturno 162 km Moscon
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345
zprofil etapy
profil etapy, 2950 nastúpaných metrov (© tourofthealps.eu)
Tretí deň mal rázovitý kopcovitý terén a v celkovom poradí už boli veľké rozdiely, takže mohla to byť etapa pre únik. Ukazovalo sa to hneď v úvode, keď bolo atakov strašne veľa, no zároveň v prvom ťažkom kopci nemohol ísť pelotón na maximum, lebo by tam neostala ani tretina ľudí. Aj preto BikeExchange odišla 14-členná skupina, v ktorej bolo množstvo skvelých pretekárov.
Luis Leon SanchezHarold Tejada  (2x Astana), Felix Grosschartner, Matteo Fabbro (2x Bora), Tony Gallopin, Francois Bidard (2x Ag2r), Edward Ravisi, Mark Christian (2x Eolo), Antonio Nibali (Trek), Gianni Moscon (Ineos), Herman Pernsteiner (Bahrain Victorious), Tejay van Garderen (EF), Alessandro de Marchi (Israel) a Michael Storer (DSM).
V pelotóne spadol druhý muž poradia Pavel Sivakov (Ineos), ale vrátil sa späť. Aj keď si partia vybudovala len dve a pol minúty náskoku, dlho to držala a bolo zjavné, že sa pobijú o etapový triumf. Samozrejme, že postupne zo skupiny odpadávali pretekári, nie všetci prišli až do cieľa. Vydržalo to napokon deväť ľudí aj to tak, že si rôzne nastupovali a menila sa situácia. Po poslednom kopci Tarsch: dĺžka 3,4 km; sklon 6,9 % sa vpredu usadila štvorica Moscon, Storer a dvojička Bory Fabbro - Grosschartner. To bolo pre Boru veľmi dobré. 

V tomto kopci sa podarilo priblížiť ku zvyšným pretekárom z pôvodného úniku Pellovi Bilbaovi, ktorý bol desiaty v celkovom poradí a v zjazde si ich dobehol. Tam bol jeho kolega Pernsteiner a Bahrain Victorious to mal výborne vymyslené aj zrealizované. Skupina veľmi dobre spolupracovala a dobiehala čelné kvarteto. V poslednom kilometri ich už takmer mali.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
No o triumf sa ešte pobila štvorica, kde to Bora vôbec nezvládla, pretože si jej pretekári nijako nepomohli, nerozbehol to jeden druhému, a tak ich veľmi dlhým špurtom zdolal Gianni Moscon, ktorý tak vyhral už druhú etapu v Alpách. Felix Grosschartner bol o polovicu bicykla druhý, Storer bral tretie miesto. Hneď za nimi teda došla skupina s Bilbaom a skupina s ostatnými favoritmi dostala 49 sekúnd. Simon Yates ostal vo vedení pretekov, no Bilbao vyskočil o sedem miest na tretiu priečku s odstupom 64 sekúnd.
Výsledky
1. MOSCON Gianni Ineos Grenadiers 4:04:25 20
2. GROßSCHARTNER Felix Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 10
3. STORER Michael Team DSM 00:01 5
4. FABBRO Matteo Bora - Hansgrohe link ikonka 00:01
5. DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation 00:01
6. NIBALI Antonio Trek - Segafredo link ikonka 00:01
7. BIDARD François Ag2r Citroën Team 00:01
8. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:01
9. SáNCHEZ LuisLeón Astana - Premier Tech 00:01
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain Victorious 00:13
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Team BikeExchange 10:52:10 5
2. SIVAKOV Pavel Ineos Grenadiers 00:45
3. BILBAO Pello Bahrain Victorious 01:04
4. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 01:04
5. VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 01:08
6. CEPEDA Alexander Androni Giocattoli 01:08
7. HINDLEY Jai Team DSM 01:27
8. CARTHY Hugh EF Education - Nippo 01:27
9. GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo 01:52
10. SCHULTZ Nick Team BikeExchange 01:52
Zobraziť kompletné poradie
 
Kopce na trase etapy:
2 20 88 km - Passo Resia: dĺžka 17 km; sklon 3,1 %
49 km - Fring: dĺžka 9,5 km; sklon 6,8 %
3 20 18 km - Tarsch: dĺžka 3,4 km; sklon 6,9 %
Krátke preview etapy:
Na začiatku etapy je pripravený dynamický terén a po deviatich kilometroch sa dostane pelotón na kopec Gachenblick, ktorý sa objavil aj v predchádzajúcej etape. Na jeho sklonoch sa môže vytvoriť silný únik, ktorý to dotiahne do úspešného konca. Na horskej prémii Reschen sa nachádzajú len mierne sklony, ale nasledujúci kopec Frinig (9,5 km; 6,8 %) môže rozprúdiť zaujímavú jazdu. Prvá časť stúpania obsahuje sklony na úrovni deviatich až desiatich percent a sebavedomý tím môže na týchto úsekoch rozbiť pelotón. Potom však zostáva do cieľa ešte 50 kilometrov a už len jedna horská prémia. Na kopci Tarsch (3,4 km; 6,9 %) sa objavia na začiatku tvrdé sklony presahujúce jedenásť percent, ale aj toto stúpanie sa nachádza pomerne ďaleko pred cieľovou páskou. Ak chcú jazdci na GC vytvoriť v cieli selekciu, potrebujú predviesť útočnú cyklistiku.

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop