Juniori na ME: Skupina najsilnejších si neustrážila trojicu, Martin Svrček ôsmy (+audio)

10.9.2021, 09:30 | Slovensko a Slováci | Lukáš Timko
Juniori na ME: Skupina najsilnejších si neustrážila trojicu, Martin Svrček ôsmy (+audio)
Martin Svrček (© Igor Stančík / SZC)

pi 10.9. rovinata etapa 09:00 Trident > Trident 107 km Gregoire
profil pretekov, 8 kôl, 1620 nastúpaných metrov (© trentino2021cycling.eu)
Program pretekov s hromadným štartom začal v Tridente juniormi. Mali pred sebou 107 kilometrov čisto na okruhu, ktorý absolvovali osemkrát. Jeho súčasťou bolo stúpanie Povo dlhé 3600 metrov pri priemernom sklone 4,7 %, teda pre mladých pretekárov predstavoval rázny deliaci moment.
Slovákov nepotešila choroba Lukáša Sokolíka, ktorý veľmi chcel nastúpiť, ale napokon sa ráno náš tím rozhodol, že jeho zdravotný stav jednoducho nie je spôsobilý na pretekanie v tejto konkurencii. Nastúpili sme teda v pätici a s veľkými očakávaniami najmä v podobe Martina Svrčka. No i prvoročák Tomáš Sivok či slušný vrchár Samuel Kováč mohli zaskočiť európsky pelotón.
Samuel Tuka (© Igor Stančík / SZC)
Štart sa neodohral o 9:00, organizátori mali menšie technické problémy, ktoré sa stanú pri prvých pretekoch. Dôležité bolo, aby všetko prebehlo podľa pravidiel. Prvé kolo nebolo ešte zásadne rýchle, tempo nedosiahlo 38 km/h. Ako to býva, nakoplo sa to hlavne v kopci a už tu, žiaľ, začal zaostávať vlaňajší juniorský majster Lukáš Ungvarský. Šiel vo väčšej skupine a rozhodcovia boli na hrane, či cez nich poslať, alebo neposlať konvojové autá, lebo by sa dotiahli späť.
pretekári počas pretekov (© Igor Stančík / SZC)
Napokon púšťali autá len tak postupne, aby sa za nimi pretekári neťahali a medzera sa zväčšovala. Už v druhom kole, kde sa zrýchlilo, zaostávajúci pretekári nemali šancu a pelotón sa zúžil zo 154 na 102 pretekárov. Tretina už bola vzadu teda aj s Ungvarským, ktorému bolo jasné, že už veľa neprejde a na bufete, alebo v cieli skončí. Stalo sa tak v treťom kole.
Martin Svrček (© Igor Stančík / SZC)
To bolo podobne rýchle ako druhé a nevedelo stále vygenerovať únik. Všetko sa delilo len odzadu a odpadlo ďalších 12 ľudí. Štyria Slováci Svrček, Tuka, Kováč aj Sivok ostávali v hre. Ani piate kolo žiadne väčšie rozdiely neprinieslo. Nikomu sa nepodarilo odpútať, resp. ak sa tak v kopci stalo, vždy sa pelotón v zjazde a na rovine smerom do cieľa pospájal.
Samuel Kováč (© Igor Stančík / SZC)

Dve kolá pred cieľom bol stále pelotón kompaktný a ostávalo v ňom 73 pretekárov, teda niečo menej ako polovica štartového poľa. Boli v nej stále štyria Slováci, hoci okrem Svrčka jazdili dosť vzadu, čo sa im mohlo vypomstiť. Zároveň si tu budovali šancu na účasť na MS o dva týždne, pretože práve štyri miestenky máme.
Tomáš Sivok (© Igor Stančík / SZC)
V predposlednom kole sa to poriadne nakoplo, zrazu prešli pretekári kolo o viac ako minútu a pol rýchlejšie a pelotón sa úplne potrhal. Zo Slovákov ostal vpredu už len Martin Svrček v zhruba 45-člennej skupine a tá sa ďalej chcela deliť. Pri poslednom prejazde kopca útočili Francúzi aj Nóri a vytvorili sa tam dve skupiny po zhruba desať a pätnásť pretekárov. Martin bol v druhej. Medzi nimi bolo po zjazde len desať sekúnd. Samuel Tuka ostával zhruba vo štvrtej skupine so stratou dvoch minút.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Napokon ostali vpredu len traja ľudia, Francúzi Gregoire s Martinezom a Nór Hagenes. Tí dobre spolupracovali a dotiahli to až do cieľa. Zvíťazil Romain Grégoire. Striebro šlo Hagenesovi a bronz Martinezovi. Martin Svrček finišoval v partii za nimi s odstupom desiatich sekúnd ôsmy. Tukova skupina to už v závere vypustila a dostala 4:23, Samuel skončil na 59. mieste. Druhý Samuel, a to Kováč prišiel do cieľa s odstupom vyše ôsmich minút na poslednom klasifikovanom 77. mieste. Sivokovu skupinu rozhodcovia stiahli.
Martin Svrček pri dojazde (© Igor Stančík / SZC)
Pre Svrčka, ale aj skupinu prenasledovateľov bolo určite sklamaním, že si nepostrážili túto trojicu, ale odišli na výkon v kopci. Slovenský talent prechádzal jeho vrcholom zhruba na pätnástej pozícii a bola tam diera, ktorú borci využili. To bolo v závere kľúčové. Zaujímavé je, že všetkých troch už Svrček stretol na rôznych pretekoch počas tejto sezóny a zvádzal s nimi súboje, niekoré aj víťazne. Svrček v rozhovore pre SZC z cieľa prezradil, že o jeho budúcnosti je už rozhodnuté.
Cieľová fotografia (© BettiniPhoto / ECH 2021)
audio ikonkaAudiovyjadrenie Martina Svrčka pre SZC
Výsledky
1. GRÉGOIRE Romain Francúzsko 2:35:42
2. STRAND HAGENES Per Nórsko 00:00
3. MARTINEZ Lenny Francúzsko 00:00
4. VAN MECHELEN Vlad Belgicko 00:10
5. OIOLI Manuel Taliansko 00:10
6. CHRISTEN Jan Švajčiarsko 00:10
8. SVRČEK Martin Slovensko 00:10
59. TUKA Samuel Slovensko 04:23
77. KOVÁČ Samuel Slovensko 08:42
DNF SIVOK Tomáš Slovensko odstúpil
DNF UNGVARSKÝ Lukáš Slovensko odstúpil
DNS SOKOLÍK Lukáš Slovensko neštartoval
Zobraziť kompletné poradie
 
Náš eshop